[TI] Tinker nooit haver geven ?

Moderators: Essie73, Coby, balance, Firelight, Dyonne, Neonlight, Sica, NadjaNadja, C_arola

Toevoegen aan eigen berichten
 
 
Noetanchamon
Berichten: 2259
Geregistreerd: 16-10-04

Tinker nooit haver geven ?

Link naar dit bericht Geplaatst door de TopicStarter : 08-05-06 08:12

Sinds een week ben ik Tinker eigenaar en heb me van te voren goed in het ras verdiept.
Nu las ik in een van de Tinker-boeken dat je een Tinker nooit geen haver mag geven.
Helaas stond er niet bij waarom dat niet mag.

Wie weet waarom een Tinker geen haver zou mogen hebben??

Groetjes Noetanchamon

frenia

Berichten: 9429
Geregistreerd: 05-07-05
Woonplaats: Lierde (België)

Re:

Link naar dit bericht Geplaatst: 08-05-06 08:42

omdat een paard dat geen topsportprestaties levert in principe geen haver nodig heeft.
maar mijn zogende merrie bijvoorbeeld krijgt wel voer met zwarte, ongepelde haver erin en die gaat daar niet van dood (of door het lint )
thangt er maar van af hoe je voedert: bij eender welk ras moet je gewoon kijken naar je paard en daarop je voeder afstemmen, niet omdat het een bepaald ras is sowieso die of die brok of muesli geven

Sita_

Berichten: 21958
Geregistreerd: 23-09-05
Woonplaats: Ljouwert

Re:

Link naar dit bericht Geplaatst: 08-05-06 08:48

Mijn Tinker moet tegenwoordig redelijk intensieve tot zware arbeid verrichten.. Én ze valt ontzettend af door het vele werk, dus krijgt ook veel krachtvoer voor een tinker om haar op gewicht te houden, en vol energie te houden.
Ze krijgt daarom al een basis-sportbrok van Subli en na het rijden krijgt ze een schep (ligt er aan hoeveel na mate van werk) muesli met haver erdoor.

Zij krijgt blanke ongepelde haver..
Waarom? Omdat zij juist van zwarte haver gaat flippen en van blanke haver niet..
Het ligt aan de stoffen die in haver zitten!

Het verschilt puur per paard, ras enzo.. Ik zou niet weten waarom een Tinker in het bijzonder geen haver mag.
Oke, van oorsprong hebben ze het misschien niet nodig, maar dat wil niet zeggen dat het nooit mag

Misz_J

Berichten: 2090
Geregistreerd: 12-02-06
Woonplaats: Hoogvliet

Re:

Link naar dit bericht Geplaatst: 08-05-06 10:43

ik heb nog nooit gehoord dat je een Tinker geen haver mag voeren.. die is nieuw voor me!!

Supertje

Berichten: 7242
Geregistreerd: 03-10-02
Woonplaats: Hoekse waard

Re:

Link naar dit bericht Geplaatst: 08-05-06 10:46

frenia schreef:
thangt er maar van af hoe je voedert: bij eender welk ras moet je gewoon kijken naar je paard en daarop je voeder afstemmen, niet omdat het een bepaald ras is sowieso die of die brok of muesli geven

Ben ik het helemaal mee eens.
De meeste tinkers zullen het niet nodig hebben, en de meeste tinkers zul je sober kunnen houden. Maar dat wil niet zeggen dat er geen uitzonderingen zijn. Als ik mijn tinker zo sober zou houden als waar de meesten mee af kunnen, dan blijft er niets van hem over.
Hij krijgt al jaren haver, nu in granenmix (blanke en zwarte haver door elkaar), plus 3 kg sportbrok erbij.
Voorheen toen hij het nodig had kreeg hij wel tot 1 kg zwarte haver per dag, plus 4 kg brok. En hij doet het nog steeds

Je moet per paard kijken wat hij nodig heeft, en niet uitgaan van de hele groep.

pluche_pluus

Berichten: 2439
Geregistreerd: 18-07-05
Woonplaats: N-Holland

Re: Tinker nooit haver geven ?

Link naar dit bericht Geplaatst: 08-05-06 10:51

als een tinker geen haver nodig heeft, dan hoeft ie het toch ook niet

semir krijgt beetje musli,en bix!

ze kunnen toch ook als er teveel eiwitten in zitten, veel sneller hoefbevangen raken!

midgie

Berichten: 7246
Geregistreerd: 03-08-03
Woonplaats: Rucphen

Re:

Link naar dit bericht Geplaatst: 08-05-06 12:18

Een tinker is van hus uit een erg sober dier en hoeft in princiepe geen bijvoer als ze hooi en gras voldoende hebben.

Ik geef mijn tinkers in de winter tinker brok, dat is een goeie soberen brok, speciaal af gestemt op de darmflora van de tinker, ik merk ook wel degelijk verschil nu ze geen gewonnen basis brok meer krijgen maar de tinkerbrok.

Op het moment krijgen ze alleen gras en af en toe een plak hooi ,

Haver geef ik ze eigenlijk nooit , omdat ze om de sinpelen reden gewoon tinker meoten blijven en geen opgefokt paard.

Wel is af en toe een handje pngepelde zwarte haver goed , helpt ook tegen dat geknik wat je wel eens hoort in de gewrichten , ik las hier al dat het aan een drachtige merrie word gegeven , die hebben vaak toch wat meer belasting op de gewrichten en dan is het wel degelijk goed, om zo 1 of 2 x in de week een handje tegevn, ze nemen op in het lichaam wat ze nodig hebben en de rest komt er met de mest weer mee uit.

Jellie

Berichten: 10283
Geregistreerd: 11-07-03

Re:

Link naar dit bericht Geplaatst: 08-05-06 12:26

Onze stalbaas voert de paarden op stal en bespreekt met ons wel hoe t gaat enz.. ik weet dat Flan ook altijd wat haver erbij krijgt.

Je moet per paard kijken wat hij nodig heeft, en niet uitgaan van de hele groep, vind ik een hele goede van supertje.

Noetanchamon
Berichten: 2259
Geregistreerd: 16-10-04

Re: Tinker nooit haver geven ?

Link naar dit bericht Geplaatst door de TopicStarter : 08-05-06 12:41

In het boek, "Bonte Paarden uit Ierland" door Christiane Slawik staat:
Geef als krachtvoer altublieft in geen geval haver, tarwe of gerst!
Een Tinker die bijvoorbeeld 6 dagen per week in de manege moet lopen heeft voldoende aan 1 - 1,5 kilo eiwitarm voer per dag. En als U op wat temperamentvollere paarden valt, kies dan geen Tinker! Aldus Christiane Slawik

Maar ik begrijp dus dat het te maken heeft met de risico's die een te hoog eiwitgehalte met zich mee kunnen brengen en niet met het feit dat de Tinker haver niet zo verdragen ofzo.

Bedankt voor jullie reacties!!
Zo verschillend de zadels, zo verschillend staan ze in het voer, zo blijkt. Gelukkig hebben we allemaal een zwak voor onze Ierse Bonte.

Groetjes Noetanchamon

Supertje

Berichten: 7242
Geregistreerd: 03-10-02
Woonplaats: Hoekse waard

Re:

Link naar dit bericht Geplaatst: 08-05-06 13:00

midgie schreef:
Een tinker is van hus uit een erg sober dier en hoeft in princiepe geen bijvoer als ze hooi en gras voldoende hebben.

Dat gaat dus echt niet in alle gevallen op. Wat ook meespeelt is dat er zoveel verschillen tussen tinkers onderling zijn, qua verschillende types. Een tinker die meer 'bloed' voert zal ook een andere voerbehoefte hebben bijvoorbeeld. En in de hoeveelheid arbeid die ze verrichten zit ook nog een groot verschil, meer arbeid --> meer voer.
Zou ik mijn tinker alleen gras en hooi geven, dan blijft er niets van over. Hij krijgt de hoeveelheid voer die ik eerder beschreef naast de hele dag weidegang en 4x daags een bult hooi.
En een dik paard heb ik absoluut niet, integendeel, hij is moelijk op gewicht te houden. Zo zag mijn tinker eruit met per dag 1 kg haver, 3,5 kg sportbrok, 24/7 weidegang (wel vrij kale wei) en 3x daags een bult hooi:
Afbeelding
Lijkt mij dan dat hij het er goed op doet.... Voeren doe je met je ogen, een boek kan daarbij een leidraad zijn, maar wat je ziet moet het uiteindelijk bepalen.

midgie schreef:
Haver geef ik ze eigenlijk nooit , omdat ze om de sinpelen reden gewoon tinker meoten blijven en geen opgefokt paard.

Mijn tinker krijgt dus vrij veel haver, en het is geen opgefokt paard. Wel een paard met veel energie, en dat heeft hij ook nodig gezien het werk wat hij doet. Het is een paard met heel veel looplust, en langzaam is hij zeker niet. Hij kan best pittig zijn, maar is daarbij wel heel goed handelbaar en koel in zijn hoofd. Een klein kind zet ik er met een gerust hart op.

midgie

Berichten: 7246
Geregistreerd: 03-08-03
Woonplaats: Rucphen

Re:

Link naar dit bericht Geplaatst: 08-05-06 13:27

Ik heb 6 tinkers lopen en doen het op het moment erg geod op gras en hooi, ze staan dag en nacht buiten , en zijn zeker geen sloompjes en hebben enorm veel energie, ik zou er dus geen kind op kunnen zetten, als ik de mijne dan ook nog haver zou voeren dan worden het helemaal heethoofden, terwijl ze wel gewoon koel in hun kop zijn.
De mijne moeten ook behoorlijk wat doen en gaan geregelt mee op lange buitenritten en zelfs dan krijgen ze geen kracht voer bij, ik heb ze liever op de wei dat ze het zelf eraf kunnen halen, zeker in deze periode als er heel veel in het gras zit, dan hebben ze in princiepe gewoon niks extra`s nodig, alles wat ze nu nodig hebben zit in het gras hooi en zon.

Mero

Berichten: 643
Geregistreerd: 12-10-03
Woonplaats: Achterhoek

Re:

Link naar dit bericht Geplaatst: 08-05-06 13:45

midgie schreef:
Ik geef mijn tinkers in de winter tinker brok, dat is een goeie soberen brok, speciaal af gestemt op de darmflora van de tinker, ik merk ook wel degelijk verschil nu ze geen gewonnen basis brok meer krijgen maar de tinkerbrok.


Wat is er volgens jou zo speciaal aan de darmflora van de tinker c.q koudbloed in verhouding tot een ander paard?

midgie

Berichten: 7246
Geregistreerd: 03-08-03
Woonplaats: Rucphen

Re:

Link naar dit bericht Geplaatst: 08-05-06 13:53

Ik ben geen arts ofzo , maar denk dat een warmbloed paardje een andere verbranding heeft dan een koudbloed, en ook omdat het gewoon heel sobere paardjes zijn en vaak te veel eiwit zich mok, ik heb zelf verschillende rassen hier op stal en merk gewoon dat als ik mijn tinkers te veel geef dat ze aan de dunne gaan terwijl de warmbloeden het heel goed kunnen verdragen.
Ik denk dat ze qua vertering van hun voeding toch wel anders zijn,

frenia

Berichten: 9429
Geregistreerd: 05-07-05
Woonplaats: Lierde (België)

Re:

Link naar dit bericht Geplaatst: 08-05-06 14:15

mhhmm we gaan nu misschien wel wat offtopic, maar wat betreft dat eiwit-gedoe heb ik toch een opmerking te maken...

eerst en vooral: ik zeg niet dat dit voor alle paarden/tinks opgaat! er zullen vast wel gevoeligere exemplaren tussenzitten enzovoorts

Mijn twee tinkers krijgen beiden eiwitrijke voordroog én staan op grasland.
De ene merrie die wat hoger in het bloed staat en wat heter van karakter is, die krijgt "gewoon" voer met dus een voor een warmbloedpaard normaal eiwitgehalte (ik kan het nakijken, weet niet van buiten hoeveel precies).
voor ze hierheen kwam kreeg ze niks bij (zelfs geen hooi) en haar rasp is niet verergert door de voedingsomschakeling.
De andere, zwaardere merrie, heeft met dezelfde voeding of andere voeding gewoon iets meer last van rasp dan de luxere merrie. Zij krijgt nu ook gewone voeders + extra vitamine/mineralensupplement én merriemengeling voor drachtige/zogende merries met bijgevolg hoog eiwitgehalte. uiteraard heeft ze die eiwitten voor haar veulen (en zichzelf) ook nodig
bovendien staat ze ook op een dikke graswei. veulen wordt inmiddels ook al bijgevoerd (3 weken oud, krijgt ongeveer 0,5kg per dag veulenmengeling met hoog eiwitgehalte + vit/minsupp)
Ook haar rasp en gedrag is niet veranderd door hogere eiwitgehalte

WEL geef ik sinds enkele maanden een kruidensupplement bij.
Ik sprak op een beurs (equitana) met een man die al jaren tinkers heeft en homeopathisch werkt.
hij had de theorie dat de eiwitten er in principe niet écht toe doen, maar dat waar ze vandaan komen het "gras" veel rijker is aan gevarieerde kruiden en dat ze dat bij ons missen. Hierdoor werkt hun lymfestelsel niet zo goed meer en daar ondervinden ze voornamelijk wat van in de uiteinden van hun lichaam, zoals staartwortel en sokken. Daar zorgt de gerineg drainage voor ophoping van vocht. De huid scheurt door de verhoogde druk en er ontstaan heel kleine wondjes, die gaan jeuken en zijn een ideale broedplaats voor parasieten (warm en vochtig).
Hij gaf zijn tinkers dus een kruidensupplementpoeder bij. Dat was echter heel duur en aangezien ik er toch niet veel van geloofde...

Nu goed, toevallig ben ik veranderd van voerleverancier en dan test ik alles eens uit (wat enigszins nut heeft ) zo ook "Optiform" das een mengeling van allerlei gedroogde grassen en kruiden.
Aanbevolen hoeveelheid is 0,5kg per 100kg levend gewicht naast voldoende hooi.
Tinkerbell krijgt hiervan nu 0,5kg, Angel krijgt minder (dus allebei een stuk minder dan aanbevolen hoeveelheid).
Eiwitgehalte is trouwens heel hoog.
Ze krijgen dit nu al enkele maanden...en wat valt me op: ondanks hoge eiwitgehalte gaat hun rasp steeds meer weg ZONDER dat ik behandel met sebacil of eender welk ander product.
Tinkerbell heeft het enkel nog vrij hoog op dr pijpen vooraan, terwijl ze anders in de hele sok korstjes had zitten, ook vooraan op de hoef en de kogel, in de koot, op de hele pijp,...

@midgie: qua vertering is elk paard anders: Angel heeft ook een hogere verbranding dan Tinkerbell en beide zijn tinkers (hoewel het natuurlijk wel mag gezegd worden dat koudbloeden over het algemeen wat sneller vet aankweken )

Supertje

Berichten: 7242
Geregistreerd: 03-10-02
Woonplaats: Hoekse waard

Re:

Link naar dit bericht Geplaatst: 08-05-06 14:36

Midgie, dat geldt dan voor jouw tinkers, maar dat hoeft dan lang niet voor alle tinkers zo te zijn.
Minder goed tegen eiwitten kunnen gaat ook niet voor alle tinkers op. Mijn tinker heeft nooit mok, ondanks dat hij hoog in het voer staat en behoorlijk wat eiwitten binnen krijgt.
Op de stal waar we hiervoor gestaan hebben waren ze er ook van overtuigd dat iedere tinker sober gevoerd moest worden, met als gevolg dat hij enorm mager werd.

Mero

Berichten: 643
Geregistreerd: 12-10-03
Woonplaats: Achterhoek

Re:

Link naar dit bericht Geplaatst: 08-05-06 14:42

@ Frenia,

Dit is heel interessant wat jij aanhaalt. Mijn Tinkers hebben geen van allen mok, ook nooit gehad in 6 jaar tijd. Ook voer ik niet overdreven sober. 's Winters krijgen zij vrij rijk kuilvoer.

Jouw verhaaltje wordt volgens de theorie, de wetenschap ondersteund.
Een overmaat aan eiwit in de darmen wordt als stikstof verbruikt door de aanwezig micro-organismen aldaar. De rest wordt als ureum opgenomen in het bloed en uitgescheiden via de urine. Ook specialisten die ik heb gesproken zeggen dat eiwit er niet zozeer toe doet.

Noetanchamon
Berichten: 2259
Geregistreerd: 16-10-04

Re: Tinker nooit haver geven ?

Link naar dit bericht Geplaatst door de TopicStarter : 08-05-06 14:43

Wat een leuke discussie levert dit op he??

Wij geven voer van vechteland (kijk maar eens op hun site) ziet er ongelooflijk goed uit. Een vriendin van me met 8 friezen heeft sinds zij dit voer geven geen last meer van mok, rasp of andere huidaandoeningen.
Het voer ruikt ook heel erg lekker en het allerbelangrijkst vindt ik dat je ziet wat je geeft aan je paard.

Ik zal jullie een (niet zo'n duidelijke) foto van mijn Tinker niet onthouden.........
Afbeelding

Hij heet Djowy, is 7 jr, en op 1,5 jarige leeftijd geimporteerd uit Engeland. We hebben hem momenteel nog op proef omdat hij bedoeld is voor mijn dochtertje van 8. (Mijn man wil hem gaan gebruiken voor buitenritten)

midgie

Berichten: 7246
Geregistreerd: 03-08-03
Woonplaats: Rucphen

Re:

Link naar dit bericht Geplaatst: 08-05-06 15:35

Ja dat is met discussies , iedereen heeft zijn eigen mening en iedereen doet het toch op zijn eigen wijze en dat mag natuurlijk.
Mijn tinkers doen het super goe dop gras en hooi op dit moment, klinkt heel sober , zelfs mijn tinker die een veulen bij zich heeft lopen , krijgt op dit moment minimaal brok, omdat ze anders gewoon te dik worden

snowdon

Berichten: 26260
Geregistreerd: 07-11-01

Re:

Link naar dit bericht Geplaatst: 08-05-06 15:52

Op zich zou Snowdon het ook goed doen op enkel gras, eventueel bijgevoerd met hooi. Maar ik merk toch wel degelijk een positief verschil in uitstraling en conditie als ik hem bijvoer. Momenteel muesli en PAVO SummerFit. Ik ben nog op zoek naar een geschikt kruidenmengsel, want wil de SummerFit achterwege laten.

Haver kan geen kwaad imo, maar is zeker niet standaard nodig. Een granenmix zou ik eerder geven.

midgie

Berichten: 7246
Geregistreerd: 03-08-03
Woonplaats: Rucphen

Re:

Link naar dit bericht Geplaatst: 08-05-06 16:02

Ja is misschien heel raar , maar mijn tinkies doen het juist op gras en hooi veel beter , tuurlijk krijgen ze in de winter maanden brok bij, omdat het gras wat minder is , maar ik geef ze minimaal brok, en je zou ze moeten zien , ze glansen als een hondekul in de manenschijn en zijn super fit.

Pellie

Berichten: 16935
Geregistreerd: 19-08-02
Woonplaats: Ouwsterhaule (frl)

Re: Tinker nooit haver geven ?

Link naar dit bericht Geplaatst: 08-05-06 16:21

gam krijgt ook elke dag een granenmengsel waar veel haver in zit maar hier reageert hij niet op, hij wordt er niet heter van ofzo.

flicka

Berichten: 5575
Geregistreerd: 17-08-02
Woonplaats: Brabantse land

Re:

Link naar dit bericht Geplaatst: 08-05-06 17:21

Toen ik in een ver verleden 2 weken met een woonwagen met tinker door een stukje zuid-Ierland trok kregen we een zak haver mee als krachtvoer. 's-Avonds ging paardlief ergens de wei op dus kon d'r buik ook volvreten aan gras.

Ik voer zelf in de winter het liefst muesli met haver naast hooi (kreeg ze niet op laatste pensionstal, alleen vochtig kuil met als gevolg een half jaar diarree) en in de zomer gras van de wei met alleen als ik gereden heb 3 ons muesli, nou ja, ik weeg het niet af maar het zal zoiets wel zijn.

Edit: typo

Nikita_1995

Berichten: 2173
Geregistreerd: 12-03-04

Re: Tinker nooit haver geven ?

Link naar dit bericht Geplaatst: 08-05-06 17:39

Mijn Tinkies geef ik in de winter geplette haver en zonnebloemolie, zodat ze wat energie hebben om zich warm te houden, ze worden er niet heter van. Zomers geef ik een mengeling van granen met lijnzaad. Nu ze drachtig zijn geef ik merriebrok en muesli en niet te weinig. Ze doen het daar uitstekend op.

Al dat gezeur over eiwitten, merries, veulens en veulenmelk kunnen niet zonder het bestanddeel eiwit, Tinker of niet.

twist

Berichten: 701
Geregistreerd: 03-06-04
Woonplaats: den Haag

Re:

Link naar dit bericht Geplaatst: 08-05-06 20:33

die van mij krijgt ook haver hoor 3 keer een kwart kilo
en 3 kwart haver per dag en kuil
en hij leeft nog dussss

Sharmila

Berichten: 4809
Geregistreerd: 07-07-03
Woonplaats: Schouwen Duiveland

Re:

Link naar dit bericht Geplaatst: 08-05-06 21:01

Geen haver? Ik geef sjim weleens haver hoor. Vind ie lekker....