Kruisband en artrose

Moderators: Essie73, ynskek, Ladybird, Polly, Muiz, Telpeva, NadjaNadja

Toevoegen aan eigen berichten
 
 
Jessol

Berichten: 1985
Geregistreerd: 02-11-04
Woonplaats: Gavere, België

Kruisband en artrose

Link naar dit bericht Geplaatst door de TopicStarter : 23-04-21 16:25

Even een situatieschets: mijn rottweiler teef van 9 jaar staat ineens op 3 poten. Haar achterpoot wilt ze niet belasten. Morgenochtend gaan we bij de dierenarts voor consultatie, nu rust en pijnstilling op dierenartsvoorschrift. Op basis van video geeft de dierenarts aan dat hij denkt dat het aan de knie ligt, waar bij mij direct het belletje kruisbanden gaat rinkelen.

Bij een gezonde hond zou ik direct opteren voor operatie maar ik heb het moeilijk, ook als er andere problemen uitkomen. Sunny is dit jaar geconstateerd met een hele slechte heup langs 1 kant. Waarschijnlijk door onopgemerkt trauma. Er werd zelf gedacht aan botkanker omdat de heup zo aangetast was maar dit was niet het geval. Ze is de laatste maanden 2x door een CT scan gegaan waarbij de laatste keer er een nekhernia en spondylose uit kwam. Nekhernia is onder controle door medicatie maar is niet geopereerd. Dus wat betekent een kruisbandoperatie? Kan zij dat lichamelijk aan? Ik weet dat dit vragen zijn waar mijn dierenarts morgen op zal antwoorden maar ik krijg het moeilijk uit mijn hoofd en vroeg mij af of er mensen met ervaringen zijn. Of denken jullie misschien aan andere reden waarom ze haar poot volledig niet wil gebruiken?

Zebrastreep

Berichten: 11347
Geregistreerd: 27-08-19
Woonplaats: Drenthe

Link naar dit bericht Geplaatst: 23-04-21 16:31

Onze vorige Jack Russel had haar kruisbanden ooit eens gescheurd doordat ze een sprong nam en verkeerd terecht kwam. Volgens de dierenarts zou het nooit spontaan gaan genezen. Ze kon ook amper nog lopen. Opereren hebben we toen niet gedaan door dacht ik ook de leeftijd , ik denk dat ze al wel een jaar of 14 was.

We hebben haar vooral laten afvallen , ze was naast de kruisbanden ook gewoon te dik. En met name de dagen erna veel laten rusten en weinig laten lopen. Het is uiteindelijk uit zichzelf genezen en ze heeft nog een aantal goede pijnvrije jaren gehad.

Of het nu wel echt de kruisbanden waren twijfelen we ook nog over , helemaal omdat het alsnog genezen is.

kimmie261

Berichten: 19528
Geregistreerd: 30-03-04
Woonplaats: duitsland

Re: Kruisband en artrose

Link naar dit bericht Geplaatst: 23-04-21 19:56

Ik heb een rottweiler reu met heel zware HD aan 2 kanten , en artrose in zijn schouder, die kreeg vorig jaar ook nog een knieband probleem en die heb ik laten opereren, hij was toen 9,5 oud, en hij is nu 10,5 , de revalidatie ging goed, hij heeft afgelopen zomer heel veel kunnen zwemmen dat helpt heel erg. Moet wel zeggen dat hij nu 10,5 is en die knie slechter is, ik hoop dat het snel warmer wordt zodat hij elke dag weer flink kan zwemmen, dan gaan we op naar de 11, en dat terwijl hem een max van 5 jaar was gegeven ivm zijn slechte heupen..

Ik heb wel een simpele kruisband operatie laten doen , dus geen TTA of TPLO operatie .

cursebreaker

Berichten: 13780
Geregistreerd: 10-12-06
Woonplaats: Os sjoeën Zuid-Limburg

Link naar dit bericht Geplaatst: 24-04-21 18:58

Ik krijg het idee dat er dus nog het eea onduidelijk is nu want de DA denkt dat het aan de knie ligt en jij denkt dan aan de kruisbanden... Kruisband kan idd het probleem zijn, maar ik zou dan nu eerst eens kijken of je daar echt meer duidelijkheid in krijgt zodat je meer gericht kunt kijken wat er mogelijk is etc. en eventueel kijken naar een DA in de buurt die gespecialiseerd is in kruisband operaties e.d. en dan daar eens een second opinion te doen nu zodat je bevestigd krijgt wat het daadwerkelijk is nu en mocht het idd de kruisband zijn, dat je meteen bij de juiste persoon zit die je dan kan helpen. Normaliter is de herstel prognose van een kruisband operatie goed, ook als er idd al wat andere kwaaltjes zijn. Maar in jullie specifieke geval zou je het kunnen aanvullen met begeleiding van een fysio/ostepaat na de operatie, die jullie begeleid tijdens het herstel en eventueel aanvullende training nog om de spieren sterker te houden naderhand.

Ikzelf zou in jullie situatie een kruisband operatie best aan durven als pre-operatief onderzoek goed is zoals hart onderzoek e.d. en je bij een goede DA terecht kunt die veel ervaring met knie operaties heeft en waarbij ook hartbewaking tijdens de operatie aanwezig is enz.

M'n schoonmoeder's sheltie heeft nu in haar 9 jaartjes jong/oud aan beide knieën de kruisbanden gescheurd gehad (waarvan de laatste x 1,5 jaar terug zoiets) en heeft beide keren een heel goed herstel gehad, ondanks d'r flinke overgewicht in haar geval en zonder extra begeleiding van een fysio e.d. (waar ik zelf wel voorstander van ben, maar goed; haar hond, haar beslissing). Maar ook als er artrose/slechte heupen bij betrokken zijn, zou het herstel van zo'n kruisband operatie nog steeds best goed kunnen zijn normaliter en afhankelijk van wat je eventueel erna doet met hulp van bv. een fysio/osteopaat. Denk vooral ook even kijken nu wat de DA zelf zegt morgen en wat dan je eigen gevoel erbij is, maar ik zou zelf als eerstvolgende stap nu in ieder geval eerst even echt volledige duidelijkheid willen hebben met wat er precies aan de hand is en van daaruit dan verder kijken. Mocht er idd operatief wat nodig zijn, zou ik wel echt zorgen dat je bij een gespecialiseerd arts terecht komt want de gemiddelde DA is hierin niet altijd even goed en zal ook niet altijd even eerlijk toegeven dat je dat beter bij een ander kunt laten doen - dus die verantwoording zou ik als eigenaar zijnde dan zelf even in het achterhoofd houden en nemen.

candalisa

Berichten: 3513
Geregistreerd: 02-08-10
Woonplaats: Wijchen

Re: Kruisband en artrose

Link naar dit bericht Geplaatst: 24-04-21 19:36

Mijn rottweiler teef heeft op 7 jarige leeftijd haar kruisband gescheurd. Het gebeurde gewoon tijdens het spelen ze deed niet eens iets geks. Volgende dag lag ze al op de operatie tafel voor een 7 uur gedurende tplo operatie. Voor een rottweiler de meest succesvolle operatie. Bij haar was de minuscus ook verbrijzeld.
Zij was altijd erg fit en een echte spring in het veld maar revalideren viel haar zwaar. Ze zou in februari 12 worden maar is helaas een paar maanden geleden overleden. Geen spijt gehad dat ik haar geopereerd heb maar omdat de kans groot is dat de 2de knie binnen een jaar ook gaat heb ik haar heel erg ingehouden de laatste jaren. Dat vond ik altijd wel moeilijk...
Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding

Jessol

Berichten: 1985
Geregistreerd: 02-11-04
Woonplaats: Gavere, België

Re: Kruisband en artrose

Link naar dit bericht Geplaatst door de TopicStarter : 25-04-21 02:38

Bedankt voor de reacties. We stonden onder behandeling van een orthopeed voor haar andere kwalen dus een gespecialiseerd dierenarts was er zeker bij. Haar kruisband was inderdaad volledig door en we hebben in overleg besloten om haar te laten gaan. De meest hartverscheurende keuze maar in combinatie met de pijn die ze de afgelopen maanden al heeft gehad was het niet meer eerlijk. Er mag hier dus een slotje op.

Avelienvd

Berichten: 7363
Geregistreerd: 28-12-04

Re: Kruisband en artrose

Link naar dit bericht Geplaatst: 25-04-21 03:01

Sterkte. Wat een nare beslissing moest je maken. Maar wel eerlijk naar dr hond

kimmie261

Berichten: 19528
Geregistreerd: 30-03-04
Woonplaats: duitsland

Re: Kruisband en artrose

Link naar dit bericht Geplaatst: 25-04-21 20:07

Ach wat verdrietig... 9 jaar is eigenlijk ook nog te jong... heel veel sterkte met deze dappere beslissing Y;(