Wanneer is een hond te oud om mee te gaan sporten?

Moderators: Polly, Muiz, NadjaNadja, Telpeva, Essie73, ynskek, Ladybird

Toevoegen aan eigen berichten
 
 
TrIjNiE__

Berichten: 2509
Geregistreerd: 05-03-11
Woonplaats: België

Wanneer is een hond te oud om mee te gaan sporten?

Link naar dit bericht Geplaatst door de TopicStarter : 20-04-20 00:19

Hi Bokkers :)

Lang geleden dat ik nog iets gepost heb op Bokt, ik ben vooral een meelezer, maar ik zit al een tijdje met een dilemma.

Wij hebben een Mechelse Herder van 9,5 jaar oud, Max. Al van jongs af aan gaat hij hij lekker mee sporten met mij. Niks was hem te gek! Fietsen, skeeleren, hardlopen, lange wandelingen, etc. Hij vindt alles geweldig. Maar sinds vorige zomer merk ik dat hij toch echt geen jonkie meer is. Langs de fiets lopen gaat enkel nog kortere rondjes van zo'n 5 km (vroeger liep hij gerust 20 km mee := ) en dan heeft hij al moeite met bijbenen als hij ergens gesnuffeld heeft (hij loopt altijd los mee).

Nu sinds de lockdown door corona ben ik doordeweeks ook thuis, normaal zit ik dan op kot/kamers. Ik ben weer veel aan het hardlopen dus Max mag zo'n 3x per week lekker mee! Daar is hij erg blij mee natuurlijk maar ik vind het moeilijk om een grens te trekken in hoeverre hij nog mee kán.

Ik loop momenteel afstanden tussen 8 en 14 km per keer, de ene keer een rustige duurloop en dan weer een intervaltraining. En ik merk dat hij toch moeite heeft op het einde, zeker voor de +10 km. Nu met het warmere weer dat er aankomt vind ik het lastig in te schatten of ik hem nog mee kan nemen. Vorige zomer heb ik zelf weinig gelopen met die extreme hitte en heb ik hem ook altijd thuis gelaten. Meestal gaat hij bij +20°C met felle zon niet meer mee voor de zekerheid.

Aan de ene kant denk ik: ik moet hem zo lang mogelijk meenemen, dan blijft zijn conditie op peil. Maar het is natuurlijk geen jonge hond meer, in november wordt hij 10 jaar. Normaal loopt hij los mee. In het begin loopt hij meestal voor mij maar tegen het einde is het eerder een sukkeldrafje achter mij :)) Ik heb nog nooit het gevoel gehad dat hij niet meer wíl lopen, want hij kan altijd nog een sprintje trekken met wat aanmoediging.

Vandaag hebben we samen 13 km gelopen en heb ik hem aangelijnd gehouden met af en toe stukjes los zodat hij even kan plassen. Dit ging wel beter omdat hij zijn energie dan doseert in plaats van aan het begin heel de tijd op en neer te rennen waardoor hij halverwege moe wordt. Dat aanlijnen (met heupgordel) ga ik dus wel vaker doen. Als hij ziet dat ik mijn loopschoenen aantrek, wordt hij helemaal wild trouwens *\%/* Dus ik zou het jammer vinden om hem steeds teleur te stellen omdat hij niet meer mee mag.

Hij is verder goed op gewicht, krijgt Acana Senior als voer en is gezond. Maar hij is wel zichtbaar stijver dan vroeger na een sportsessie, zijn supplementen dan nuttig? Wat raden jullie aan dan?

Hoe lang ging jullie hond mee hardlopen? Ik hoor graag ervaringen :)

Groetjes Katrijn

Nog wat sfeerbeelden van onze duurloop vandaag :D

Afbeelding

Afbeelding

Afbeelding

Anoniem

Link naar dit bericht Geplaatst: 20-04-20 00:30

Ik zou hem meenemen, maar niet meer van die lange afstanden.

Ik bedoel er is wel een grijs gebied tusssn 13 kilometer en niet meer mee kunnen. Loop je voor hem een keertje een km of 5.

Rakkie123
Berichten: 1158
Geregistreerd: 28-07-19
Woonplaats: Nabij Emmen

Link naar dit bericht Geplaatst: 20-04-20 00:37

Kijk naar de hond, naar zijn conditie, naar zijn prestaties, naar zijn hersteltijd.
Op basis daarvan kun je kijken wat nog haalbaar voor hem is.

In leeftijden zou ik niet denken, de ene 70 jarige is de andere niet.

Palmera

Berichten: 9701
Geregistreerd: 25-09-08
Woonplaats: La Palma

Re: Wanneer is een hond te oud om mee te gaan sporten?

Link naar dit bericht Geplaatst: 20-04-20 00:45

Dit is dus de reden waarom ik train zonder mijn honden. De één heeft artrose, HD en een rotte knie en de ander op haar korte kleine pootjes vind het niets.

Dan ga ik later op de dag nog rustig aan de wandel met de honden.

En hopelijk is die K lockdown hier snel voorbij want zowel ik als honden klimmen tegen de muren op.

wortel115

Berichten: 2438
Geregistreerd: 14-06-11
Woonplaats: Kooloonong, Australië

Re: Wanneer is een hond te oud om mee te gaan sporten?

Link naar dit bericht Geplaatst: 20-04-20 05:21

Ik denk dat het niet zozeer leeftijd is maar wel wat de hond nog aan kan. Het klinkt alsof het te veel voor hem wordt. Ik zou hem zeker nog meenemen op korte rondjes, beweging is goed. Ga je zelf trainen op lange afstanden zou ik h thuislaten.

Amandavd
Berichten: 12265
Geregistreerd: 04-05-06
Woonplaats: Limburg

Re: Wanneer is een hond te oud om mee te gaan sporten?

Link naar dit bericht Geplaatst: 20-04-20 06:25

Ik zou eerder voor een sportkeuring/algemene keuring gaan bij een orthomanuele dierenarts. Die lopen het hele lichaam na en met name de ruggengraat. Stijfheid komt niet altijd vanuit ouderdom maar kan ook komen doordat er wervels scheef staan in het lijf.

karuna
Drukke kabouter

Berichten: 40617
Geregistreerd: 14-05-03
Woonplaats: Ergens waar het rustig is FrNl

Link naar dit bericht Geplaatst: 20-04-20 07:13

Mijn oude hond Wesley ging eerst mee rustig met marathon afstanden met ex. Later werd dat langzaam afgebouwd omdat hij vooral lucht te kort kwam. En werden het meer interval trainingen ipv duurloop. Tot een jaar of 12/13 ging hij echt hele einden mee. Op het laatst was hij zo trots als een pauw en gelukkig met een paar honderd meter in slakkengang. Maar tot het laatst ex pakt schoenen hond draait door. Ex heeft heel wat stiekem omgekleed in de auto zodat Wesley het maar niet zag. :')

Kleine dame nu is ook van marathon afgebouwd naar max 5 kilometer. Maar zij is nu ook bijna 14.

Mijn witte herder, absoluut geen duurloper met rennen kon eerst moeiteloos 20 km langs de scootmobiel mee. Dat is helaas sinds een jaar zowat onmogelijk. Vorig jaar was km of 5 nog haalbaar. Nu pff max 2 km in heel langzaam wandeltempo. Hij zwabbert wat aan de achterkant, maar vooral voetkussen loopt kapot. Maar hij is nu 11,5.

Kijk naar je hond en pas desnoods je trainingen wat aan. Korter rondje, hond thuisbrengen en weer door.

moonsparkle
Berichten: 22811
Geregistreerd: 21-03-05

Link naar dit bericht Geplaatst: 20-04-20 07:39

Misschien kun je dan zelf twee keer op een dag gaan waarvan een keer je hond mee zodat het korter is? Mijn poedel is 10.5 en ik merk ook dat 5km wandelen in een keer met dit weer teveel wordt, nu loop ik max 2,5 aan een stuk met hem.

joyce83

Berichten: 5653
Geregistreerd: 03-10-06
Woonplaats: Vlodrop, limburg

Re: Wanneer is een hond te oud om mee te gaan sporten?

Link naar dit bericht Geplaatst: 20-04-20 07:46

Ik zou hem voor de zekerheid ook een keer laten checken door een fysio, osteopaat, chiropractor. Houd er rekeningmmee dat hij aangelijnd mee gedwongen wordt om mee te lopen op jouw tempo en je dus minder zal zien hoe hij het trekt.
Eventueel kun je het eerste stuk aanlijnen en halverwege los zodat hij die sprintjes niet gaat trekken?

MyWishMax

Berichten: 27850
Geregistreerd: 14-11-05
Woonplaats: Zuid Holland

Re: Wanneer is een hond te oud om mee te gaan sporten?

Link naar dit bericht Geplaatst: 20-04-20 08:23

Maar hoeveel nam je hem normaal mee per week? Je was door de weeks niet thuis, dus 1 keer in het weekend? En heb je het nu weer opgebouwd of heb je hem in 1 keer 3 keer per week doe afstanden meegenomen? Wat werd er verder door de weeks met hem gedaan?

TrIjNiE__

Berichten: 2509
Geregistreerd: 05-03-11
Woonplaats: België

Link naar dit bericht Geplaatst door de TopicStarter : 20-04-20 08:55

MyWishMax schreef:
Maar hoeveel nam je hem normaal mee per week? Je was door de weeks niet thuis, dus 1 keer in het weekend? En heb je het nu weer opgebouwd of heb je hem in 1 keer 3 keer per week doe afstanden meegenomen? Wat werd er verder door de weeks met hem gedaan?


Inderdaad 1x in het weekend. Maar mijn jongere zus nam hem ook mee om te lopen doordeweeks, zij loopt wel kortere afstanden. (Nu gaat hij alleen mee met mij). Voor de rest wordt hij sowieso 3x per dag uitgelaten, meestal 2x kort (ivm met onze 2e oude hond die meegaat) en eenmaal langer, zo'n 30-60 minuten. Wandelen is trouwens nooit een probleem. Als je in t weekend 2 uur gaat wandelen gaat hij moeiteloos mee.


Bedankt voor alle reacties :) Afstand afbouwen lijkt toch de juiste oplossing te zijn dus dat ga ik doen dan. En even overleggen thuis over de osteopaat.

TrIjNiE__

Berichten: 2509
Geregistreerd: 05-03-11
Woonplaats: België

Link naar dit bericht Geplaatst door de TopicStarter : 20-04-20 08:56

joyce83 schreef:
Ik zou hem voor de zekerheid ook een keer laten checken door een fysio, osteopaat, chiropractor. Houd er rekeningmmee dat hij aangelijnd mee gedwongen wordt om mee te lopen op jouw tempo en je dus minder zal zien hoe hij het trekt.
Eventueel kun je het eerste stuk aanlijnen en halverwege los zodat hij die sprintjes niet gaat trekken?


Nou gedwongen zou ik het niet noemen, de lijn hangt altijd los of hij loopt voor me :) Halverwege los zou inderdaad ook kunnen.

Kaus

Berichten: 9566
Geregistreerd: 30-07-11
Woonplaats: Vaals

Re: Wanneer is een hond te oud om mee te gaan sporten?

Link naar dit bericht Geplaatst: 20-04-20 08:59

Ik zou voor lange afstanden ook gaan voor aanlijnen. Dan lopen ze een stuk stabieler dan wanneer ze hun eigen tempo bepalen. Ik heb mijn honden weleens los mee naast de fiets voor een km of 5 en dan zijn ze wel flink aan het hijgen vanwege al het sprinten. Als ik ze aangelijnd meeneem voor 12km is er niks aan de hand.

Ik zou langs een fysio gaan om te kijken of hij pijn of last ergens heeft. Als dat niet zo is, dan zou ik hem gewoon aangelijnd mee blijven nemen. Je merkt vanzelf wel wanneer het hem écht teveel wordt. Moe zijn aan het einde van een rondje is ook niet erg.

kiwiwitje

Berichten: 20374
Geregistreerd: 22-08-09
Woonplaats: Vught

Link naar dit bericht Geplaatst: 20-04-20 08:59

Iets afbouwen is denk ik ook t verstandigste. Evt inderdaad combineren met een fysio/osteo check. Dat kan nooit kwaad.
En misschien als je hem mee neemt op kortere afstanden dat daarna ook wat langere afstanden kunnen. Hij is dus de langere afstanden ook niet meer gewend begrijp ik uit je bericht.

Ik denk dat met gedwongen bedoeld word dat ie mee ''moet'' hij kan niet even stoppen.

meggiemeg

Berichten: 12638
Geregistreerd: 08-04-04
Woonplaats: gelderland

Re: Wanneer is een hond te oud om mee te gaan sporten?

Link naar dit bericht Geplaatst: 20-04-20 09:04

Zolang hij aangeeft het nog te kunnen en mee te willen , lekker mee nemen, dan wel aanpassen naar wat hij nog kan.
Ik pas mijn rondes ook aan nu onze honden wat ouder worden, 9 en 11. Vooral die van 11 geeft heel duidelijk aan wat hij kan en wil, hij heeft dan ook een hartprobleem dus voelt het zelf het beste.
De conditie gaat hard achteruit als je hem niet meer mee zou nemen denk ik.
Overleg eens met de dierenarts over suplementen tegen de stijfheid. Er is zoveel te krijgen tegenwoordig.

MyWishMax

Berichten: 27850
Geregistreerd: 14-11-05
Woonplaats: Zuid Holland

Link naar dit bericht Geplaatst: 20-04-20 09:11

TrIjNiE__ schreef:
MyWishMax schreef:
Maar hoeveel nam je hem normaal mee per week? Je was door de weeks niet thuis, dus 1 keer in het weekend? En heb je het nu weer opgebouwd of heb je hem in 1 keer 3 keer per week doe afstanden meegenomen? Wat werd er verder door de weeks met hem gedaan?


Inderdaad 1x in het weekend. Maar mijn jongere zus nam hem ook mee om te lopen doordeweeks, zij loopt wel kortere afstanden. (Nu gaat hij alleen mee met mij). Voor de rest wordt hij sowieso 3x per dag uitgelaten, meestal 2x kort (ivm met onze 2e oude hond die meegaat) en eenmaal langer, zo'n 30-60 minuten. Wandelen is trouwens nooit een probleem. Als je in t weekend 2 uur gaat wandelen gaat hij moeiteloos mee.


Bedankt voor alle reacties :) Afstand afbouwen lijkt toch de juiste oplossing te zijn dus dat ga ik doen dan. En even overleggen thuis over de osteopaat.


Maar je hebt de afstanden dus niet opgebouwd? Ik vind het dan niet zo gek dat hij het er nu wat meer moeite mee heeft ook ivm leeftijd. Helemaal niet als hij losloopt en dus niet gecontroleerd lange afstanden loopt, maar veel sprintjes trekt en galoppeert. Dat is nu eenmaal vermoeiender en als het dan ook niet opgebouwd is qua afstand en frequentie is dat wel een grote stap.

Mijn hond liep vroeger na opbouwen ook afstanden van zo'n 15 km en dan 2 of 3 keer per week. Maar dat werd wel opgebouwd en was aangelijnd. Als hij een tijdje niet meeging of we maar 1 keer per week gingen werd de afstand terug geschroefd.

Op deze leeftijd zou ik hem eens laten nakijken en het rustiger opbouwen. Misschien kan hij die afstanden wel weer aan als het opgebouwd is, maar misschien heeft hij toch wat last van zijn leeftijd zoals wat slijtage bijvoorbeeld.

Absolem

Berichten: 2815
Geregistreerd: 27-11-12

Re: Wanneer is een hond te oud om mee te gaan sporten?

Link naar dit bericht Geplaatst: 20-04-20 09:24

Glucosamine bijgeven helpt wel . Maar het is geen wondermiddel . Wel ben ik van mening dat rusten doet roesten. dus als je stopt met hardlopen en hem vele beweging te geven dan heb je kans dat hij opeens heel erg snel oud wordt .

TrIjNiE__

Berichten: 2509
Geregistreerd: 05-03-11
Woonplaats: België

Link naar dit bericht Geplaatst door de TopicStarter : 20-04-20 09:27

Over dat opbouwen heb ik eigenlijk niet nagedacht, omdat hij het altijd zonder problemen gekund heeft. Ook na een lange tijd alleen maar wandelingen kon hij zo 10 km mee hardlopen zonder problemen. Maar aangezien mijn zusje hem ook heeft meegenomen de laatste tijd leek me dat niet nodig. Het is ook pas bij de laatste kilometers dat hij moe wordt. En die kan je niet trainen als je ze niet loopt natuurlijk :)

Femke_Tweety

Berichten: 13492
Geregistreerd: 02-04-10
Woonplaats: Utrechtse Heuvelrug

Link naar dit bericht Geplaatst: 20-04-20 09:38

Van ongeveer een jaar lang 1x in het weekend, naar ineens 3x per week en dan ook nog duurlopen én los is blijkbaar te veel in eens.
Dat vind ik bij een jong volwassen hond al niet gek, laat staan bij een oudje.


Je kunt er natuurlijk voor kiezen om hem de duurlopen thuis te laten.

En dan bijvoorbeeld 2x per week aangelijnd mee te nemen.
Rustige interval of niet te hoog tempo tot een km of 5.


Doe dat eerst eens een poos (dus niet 1 week!) En kijk hoe hij het daar op doet.
Aan de hand daarvan kun je beslissen of je dat nog wat verder uitbouwt, of niet meer.

Houd er ook rekening mee dat de warmere periode er weer aankomt.
Honden kunnen beduidend minder goed tegen warmte dan mensen, en naarmate ze ouder worden wordt dat vaak nog wat lastiger.


Hoe lang denk je überhaupt nog 'thuis' te zijn, en heeft het in dat kader eigenlijk wel zin om echt op te bouwen met de hond?
Want als de lockdown voorbij is, ga je waarschijnlijk terug op kamers/kot?

En train je de hond dan voir die tijd weer rustig af, of heb je dan een opgetrainde hond die het ineens weer met eens per week moet doen?
Wat dat laatste is ook niet per se handig voor de hond?

_merel_

Berichten: 1887
Geregistreerd: 26-05-06
Woonplaats: Vosmer

Re: Wanneer is een hond te oud om mee te gaan sporten?

Link naar dit bericht Geplaatst: 20-04-20 09:46

Ik vraag me af of het erg is dat ze moe wordt? Hoe lang doet ze erover om daarna te herstellen? Als ze 3 dagen krom loopt van de ongemakken dan zou ik afbouwen. Maar als ze ‘s avonds weer fit mee gaat wandelen zie ik geen probleem... jij zal de eerste km ook fitter lopen dan de laatste

speurneusc

Berichten: 5806
Geregistreerd: 06-08-12
Woonplaats: Veldhoven

Link naar dit bericht Geplaatst: 20-04-20 09:50

oudere honden hebben ook meer tijd nodig om te herstellen na inspanning, zeg het is nu 100% energie, na het trainen is het nog 75% na te weinig rust is het nog geen 100% maar bv 90% en dan weer trainen is het nog maar 65% en heeft ie nog meer rust nodig, maar voordat ie hersteld is ga je alweer op pad, nu is de energie nog maar 80% en zo doe je dus afbraak aan zijn lichaam.

Geef hem voldoende rust tussen die grote trainingen door. Zalmolie en glucosemine kunnen goed ondersteunen.

marimba

Berichten: 676
Geregistreerd: 17-09-06
Woonplaats: hoofdstad van overijssel

Link naar dit bericht Geplaatst: 20-04-20 09:51

ik canitrail ook met mijn hond van 10 jaar, ik heb zelf extra water meevoor onderweg zodat ze extra drinkt en zolang ze niet kreupel loopt en het niet te warm wordt dan lopen we samen. ook houd ik rekening met de buitentemperatuur zodra wij in luchtige kleding kunnen lopen is het voor de hond vaak al te warm want ze zweten alleen via de voetzolen en het heigen, ik maak mijn routes dan zo dat ze vaker even een sloot in kan tot aan dr buik om af te koelen., en ook lopen we dan vroeger op de dag

TrIjNiE__

Berichten: 2509
Geregistreerd: 05-03-11
Woonplaats: België

Link naar dit bericht Geplaatst door de TopicStarter : 20-04-20 12:02

_merel_ schreef:
Ik vraag me af of het erg is dat ze moe wordt? Hoe lang doet ze erover om daarna te herstellen? Als ze 3 dagen krom loopt van de ongemakken dan zou ik afbouwen. Maar als ze ‘s avonds weer fit mee gaat wandelen zie ik geen probleem... jij zal de eerste km ook fitter lopen dan de laatste


Hij gaat even uitgebreid drinken en dutten als we thuiskomen, maar als je na een uur je wandelschoenen aantrekt staat hij paraat hoor :D

Ir111

Berichten: 12468
Geregistreerd: 06-04-04
Woonplaats: home is where the heart is...

Re: Wanneer is een hond te oud om mee te gaan sporten?

Link naar dit bericht Geplaatst: 20-04-20 12:04

Neem eens contact op met een dierenfysiotherapeut. Dit is typisch een vraag voor een beweegspecialist (= dus een fysiotherapeut). Een goede dierenfysio moet je kunnen helpen bepalen welke belasting jouw hond aankan en hoe je hem zo gezond en fit mogelijk kan laten bewegen en houden!

TrIjNiE__

Berichten: 2509
Geregistreerd: 05-03-11
Woonplaats: België

Link naar dit bericht Geplaatst door de TopicStarter : 20-04-20 12:05

Femke_Tweety schreef:
Van ongeveer een jaar lang 1x in het weekend, naar ineens 3x per week en dan ook nog duurlopen én los is blijkbaar te veel in eens.
Dat vind ik bij een jong volwassen hond al niet gek, laat staan bij een oudje.


Je kunt er natuurlijk voor kiezen om hem de duurlopen thuis te laten.

En dan bijvoorbeeld 2x per week aangelijnd mee te nemen.
Rustige interval of niet te hoog tempo tot een km of 5.


Doe dat eerst eens een poos (dus niet 1 week!) En kijk hoe hij het daar op doet.
Aan de hand daarvan kun je beslissen of je dat nog wat verder uitbouwt, of niet meer.

Houd er ook rekening mee dat de warmere periode er weer aankomt.
Honden kunnen beduidend minder goed tegen warmte dan mensen, en naarmate ze ouder worden wordt dat vaak nog wat lastiger.


Hoe lang denk je überhaupt nog 'thuis' te zijn, en heeft het in dat kader eigenlijk wel zin om echt op te bouwen met de hond?
Want als de lockdown voorbij is, ga je waarschijnlijk terug op kamers/kot?

En train je de hond dan voor die tijd weer rustig af, of heb je dan een opgetrainde hond die het ineens weer met eens per week moet doen?
Wat dat laatste is ook niet per se handig voor de hond?


Hij ging dit jaar ook al mee met mijn zus lopen, dus het is niet dat hij opeens van 1 naar 3x per week is gegaan :) Voor de warmte let ik goed op inderdaad. Ik kan er zelf niet goed tegen dus kies ook de koele momenten uit als het warm wordt uiteraard blijft hij in de zomer gewoon thuis.

Ik heb sowieso de rest van het academiejaar online les, dus naar kot/kamers is niet meer noodzakelijk. Als de lockdown gedaan is ga ik wel terug pendelen van kot naar thuis en dan loop ik in het weekend met Max en mijn zus doordeweeks. En desnoods vraag ik mijn ouders om zijn conditie te onderhouden met rustige fietstochtjes :)