Ian Dunbar

Moderators: Essie73, NadjaNadja, Muiz, Telpeva, ynskek, Ladybird, Polly

Toevoegen aan eigen berichten
 
 
essiesilly

Berichten: 7837
Geregistreerd: 21-05-07
Woonplaats: berkenwoude

Ian Dunbar

Link naar dit bericht Geplaatst door de TopicStarter : 05-10-13 08:43

DAG 1 : We continue to waste puppyhood!!!

Ian Dunbar is geen onbekende naam in ‘hondenland’. Doggo.nl organiseert op 4, 5 en 6 oktober het drie-daags seminar Science based dogtraining (with feeling)

Ian is een man van de klok, en om stipt 10.00 zitten we allemaal in de seminarzaal en start Ian zijn voorstelling. Want zo lijkt het. Hij vertelt op zo’n manier dat het lijkt alsof je naar cabaret zit te kijken. Hij schroomt niet om een lama na te doen, of één van de toehoorders als duif met een takje te verleiden. Er wordt veel gelachen maar het verhaal is er niet minder serieus om. Het gaat te ver om overal in detail op in te gaan. Daarvoor heeft hij té veel verteld. Maar ik zal toch een beknopt verslag doen van dag 1:

Voorkomen is beter dan genezen

In de praktijk blijkt dat het gros van de honden dat wordt ‘weggedaan’, moet vertrekken omdat ze gedragsproblemen hebben. Niet om het temperament dat ze hebben. En dan komen we meteen aan bij het stokpaardje, of beter gezegd, stokpaard van Ian: Heel veel van de gedragsproblemen die honden op latere leeftijd vertonen zijn te voorkomen door de pups de eerste 12 weken van hun leven goed te begeleiden en te socialiseren.

O ja, ook nog een mooie... verander je eigen instelling... wat is het belangrijkste in de interactie tussen mensen onderling. Begroet elke keer alsof je elkaar lang niet hebt gesproken en neem elke keer afscheid van elkaar alsof het de laatste keer kan zijn. Positiviteit begint bij jezelf !!!


Pups komen vaak op een leeftijd van 8 weken bij de nieuwe eigenaars, en dan is er al 2/3 van deze belangrijke periode voorbij. Er ligt dus een belangrijke taak bij de fokkers! Ian benadrukt nog eens dat het zéker voor de gevoelige, werklustige, op de baas gerichte honden zoals bv Border Collies en Mechelse Herders, heel erg belangrijk is dat deze vroege periode heel goed wordt benut. Met náme het socialisatiedeel. Maar ook:
•zindelijkheidstraining
•socialisatie met vreemden, mannen, kinderen
•‘chewtoytraining’
•aanleren van de bijtrem
•training (gehoorzaamheid)
•alleen thuis leren zijn

Zindelijkheidstraining

hondenplaats ian Dit is eigenlijk ‘appeltje eitje’ voor de fokker. Als je dit goed aanpakt gaat het volledig automatisch en hoef je er niets extra’s voor de te doen. Zorg wel voor een goede voorbereiding. Maak een (afgesloten) plek waar de pups kunnen slapen en op een flinke afstand een plek waar ze hun behoeften kunnen doen. Zorg voor een natuurlijke ondergrond in het toiletgedeelte en zorg voor water. En geef het eten niet uit een voerbak maar in een kong die vast zit aan het hekwerk van het verblijf. Zijn er meerder pups? Dan voor elke pup een eigen kong. Ruim poep meteen op maar een plasje mag je laten liggen: pups plassen graag waar al eens geplast is, maar pups poepen niet daar waar al gepoept is. Als je dit goed aanpakt dan maakt de pup zichzelf zindelijk.

Socialisatie met mensen

ian met hondEen van de meest belangrijkste dingen in een jong puppenleven! Ondanks dat Ian in de hondenwereld ook wel andere geluiden hoort, is hij er heel stellig van overtuigd dat je honden tot een leeftijd van 3 maanden NOOIT teveel kunt socialiseren. Als het voor een pup op een gegeven moment te veel wordt, dan valt hij simpelweg gewoon in slaap, daar waar hij op dat moment is. (Ook dit werd weer heel mooi door Ian gedemonstreerd)

Door de socialisatie verandert er daadwerkelijk iets in de hersenen. Er worden meer neurologische verbindingen aangemaakt. En dat is blijvend voor de rest van zijn leven. Het is belangrijk dat elke pup vóórdat hij 8 weken oud minimaal met 100 verschillende mensen (mannen, kinderen vrouwen) in contact is geweest, is betast, vastgehouden etc etc. Ian geeft nog de suggestie dat je in geval van nood naar de eerste de beste kroeg kunt gaan, naar binnen kunt stappen en 10 mannen van de barkruk kunt trekken. Je stelt gewoon voor dat ze bij jou op de bank een lekker pilsje in de ene hand en een pup in de andere hand krijgen. :-)

Ook hier weer de kanttekening dat je deze 100 mensen bij de eerder genoemde gevoelige rassen (ook Japanse rassen, deze kunnen later meer moeite hebben met vreemde mensen) liefst voor de leeftijd van 5 a 6 weken hebt aangeboden.

Chewtoytraining

kongHoe kun je een Chewtoy (of gewoon Kong of gelijkwaardig in het Nederlands) inzetten om het toekomstig gedrag van je pup positief te beïnvloeden? Je kunt het op allerlei manieren inzetten.

Je geeft de pup een Kong. De pup kauwt op de Kong en er komt voedsel uit:

–> Dit is een directe beloning voor het kauwen op het juiste voorwerp
–> Dit beloont het liggen van een pup: om het voedsel uit de kong te krijgen moet je er een poot op leggen. En om er een poot op te kunnen leggen moet de pup liggen…
–> Dit beloont het NIET-blaffen: een pup die op een Kong kauwt blaft niet. Dat gaat nl niet samen
–> Dit geeft de hond wat te doen, hij heeft een hobby, verveelt zich niet en gaat niet knagen aan andere dingen (komt van pas als je hond alleen thuis moet zijn)

Ian is een groot fan van Kongs. En hij gebruikt ze dan ook voor veel doeleinden. Bv het leren ‘naar plaats gaan’. Simpelweg door een Kong op de ligplaats te leggen (wel vastgemaakt zodat hij ook OP de ligplaats blijft) Hij vraagt de hond om op zijn plaats te gaan, dit zegt em nog niks, dus hij begeleidt de hond naar de plaats. Hond vindt chewtoy, hond gaat op plaats liggen, en hond blijft op plaats liggen want heeft tijd nodig om zijn eten uit de toy te halen. Dit hoef je maar een paar keer te herhalen en de plaats wordt een geweldige plek voor je pup.

De bijtrem

Puppies slapen, poepen en piesen, en als ze wakker zijn dan…. bijten ze. In broertjes en zusjes. Bijten is het gedrag dat een wakkere pup het meest laat zien. En dat is maar goed ook. Want zo kunnen ze elke keer hun bijtrem een beetje beter ontwikkelen. De vlijmscherpe puppietandjes zorgen ervoor dat een pup die door zijn broer gebeten wordt, luidkeels laat merken dat het zeer doet en grote broer zal meteen stoppen met bijten.
Zo leer de pup tot hoever hij kan/mag gaan. Dit zal de pup ook nog veel doen als hij na 8 weken bij de eigenaar is. Deze moet verder gaan met het duidelijk maken aan de pup dat hij niet in levend vlees mag bijten (áuw! dat doet pijn, ik stop met spelen pup…) maar wel in, jawel, daar is hij weer, een Kong. Of ander bijtspeeltje natuurlijk:-). Een goed ontwikkelde bijtrem kan daadwerkelijk van levensbelang zijn voor als de pup ouder is.

Training

Nu gaat Ian in op training in het algemeen. Dus niet specifiek voor pups. Zijn trainings’methode’ is eigenlijk heel simpel en bestaat uit 4 stappen:

1: het verzoek (klinkt vriendelijker dan ‘commando’)
2: het lokken
3: de reactie (van de hond)
4: de beloning

Ian geeft de voorkeur aan lokken, omdat je daar, in tegenstelling tot bij bv clickeren, precies weet wannéér de hond het gedrag gaat laten zien. Dat heb jij zelf nl in de hand, want jij bent degene die lokt. Dus kun je ook beter inschatten wanneer je het ‘verzoek’ (commando) moet geven en wanneer je met de beloning moet komen. Heel veel hondeneigenaren zijn slecht in timing en daarom is clickeren niet voor iedereen geschikt. Hij vindt ook dat je je stem moet gebruiken bij de beloning omdat niet elke prestatie van de hond even goed is. En dus moet ook de intensiteit van de beloning (met stem én lekkers) moet kunnen variëren.

De 4 genoemde stappen gebruikt hij ook voor het oplossen en/of aanleren van (probleem)gedrag zoals blaffen, aan de losse lijn lopen, zit=zit, hond-hond reactiviteit etc etc. Hij wijst ook nog op het feit dat we veel te veel belonen met voer… We moeten het selectief inzetten. Toch gebruikt Ian bij het toepassen van klassieke conditionering maar liefst meer dan 350 voerbeloninkjes per dag. Hier raak ik em even kwijt.. En dan gebruikt hij ook nog alleen 1 bepaald merk (Ziwipeak). De rest is junkfood… Eh. Heeft hij aandelen in dit merk vraag ik me dan af?

Waarom bijten honden?

Het volgende onderwerp gaat over het bijten door honden. Men denkt dat er veel mensen worden gebeten en soms zelfs gedood door honden. Hij vertelde dat er jaarlijks in de VS wel 2000 kinderen worden gedood! NIet allemaal door een hond. Dat was maar in 12 van de 2000 het geval. De rest verloor het leven door toedoen van de ouders….

Waarom bijten honden? In de meeste gevallen dus omdat ze in de eerste 12 weken niet voldoende zijn gesocialiseerd met mensen! ( vreemden, mannen, kinderen) Het had dus voorkomen kunnen worden. Hij bespreekt nog de gradaties van bijtintensiteit, en daaruit blijkt dat in 99% van de bijtincidenten het niet gaat om een incident waarbij er echt verwondingen zijn.
Hij gaat in op de 8 meest voorkomende bijt-triggers. Waarbij het vastpakken van de halsband van de hond met stip op nr 1 staat. Deze handeling wordt bij het puppy-betasten in de socialisatieperiode dan ook elke keer uitvoering gedaan.

En verder

Ian is een meesterverteller. Vervolgens passeren nog de volgende onderwerpen de revue:

- Puppyclasses en het belang van het onderling spelen van de pups (onder goede begeleiding)

- Hoe leer je een hond die niet voergevoelig is om toch voer als een beloning te gaan zien ( je maakt er een voorspeller van voor een beloning die hij wél waardeert)

- Hond-Hond agressie en hoe je hier met klassieke conditionering iets aan kunt doen. De Jolly-routine wordt uitgelegd. Ik kan je zeggen, het is iets met een dansje op straat en een hond die niet meer reageert op de andere hond maar in verbazing naar zijn dansende baas kijkt..

- Het inzetten van Tug-spel als beloning

ian dunbar en renateHij wijst ons op zijn website waar een heleboel gratis te downloaden artikelen, boeken en trainingstips te vinden zijn:

http://www.dogstardaily.com


helaas ben ik er vandaag en morgen niet bij, ik ga lekker een weekend naar frankrijk met de honden, ook leuk! :D
maar geweldig genoten heb ik wel!!

dierenfan
Berichten: 11620
Geregistreerd: 27-02-10

Link naar dit bericht Geplaatst: 05-10-13 18:36

zal zeker erg genieten geweest zijn! Hij is 1 van de mensen die ik op veel punten gelijk heeft maar op een aantal punten niet haha

bijv. het klikkeren en het lokken. Dat heb ik gedaan met mijn hond. De eerste jaren altijd getraind met stem beloning en lokken (het algemene trainen op een kynologen club zeg maar) Op leeftijd van ongeveer 3 jaar ben ik met hem gaan trainen via de control unleashed methode op rust en beheersing en hem gedrag laten uit proberen wat ik ga belonen en verder uitbouwen.
Ontzettend leuk om te doen en ben daar nu 2 jaar mee bezig. In dit 'traject' diverse keren begeleid door mensen van ttouch training. Vandaag een training gedaan op een open dag. 2 jaar geleden was het een druk en ongeleid projectiel tenzij ik wat van hem vroeg. Nu is het een hond die op mij let en alleen op mij waar ik los mee kon trainen en die uiteraard wel eens afgeleid werd door drukte om hem heen maar gewoon bij mij bleef trainen zonder dat ik ook maar commando's nodig gehad heb. Gewoon met clicker begeleid en beloningen en uiteraard ook met stem en aaitjes i.p.v. altijd clicker en dus lekkers.

Dus tja mijn manier nu gaat minder snel met aanleren maar als ze het eenmaal kunnen verleren ze het niet (heb zomerstop gehad en daar in ook 3 maanden niet getraind op het trainingsveld en met de toestellen die we gebruiken zonder 1 aarzeling voerde hij gewoon nog uit waar we mee gestopt waren 3 maanden geleden omdat hij zelf zijn hersenen gebruikt i.p.v. mij op volgt). Erg trots op mijn honden, overigens mijn ene hond heeft een heel verleden en heb ik nooit fatsoenlijk mee kunnen trainen op een KC. Nu traint hij vol overgave en neemt zelfs beloning aan! Echter hij traint ten alle tijde los zonder halsband,riem, tuig of wat dan ook maar aan zijn lijf. Nu blijkt hij zeker wel samen te willen en durven werken nu hij 'vrij' is.

essiesilly

Berichten: 7837
Geregistreerd: 21-05-07
Woonplaats: berkenwoude

Link naar dit bericht Geplaatst door de TopicStarter : 08-10-13 15:12

ik wil de verslagen van dag 2 en 3 hier ook graag even neer zetten :)
(niet door mijzelf want ik was er niet maar gelukkig hebben meerdere mensen verslagen gemaakt)

Dag 2: Learning theory redux – Binary verbal feedback
Ook vandaag was weer een warme douche van informatie, anekdotes, en humor. We zaten net zoals gisteren weer in een sneltrein, maar ook verslapte de aandacht nu geen minuut. Vandaag greep Ian nog even terug naar de onderwerpen van gisteren en daarna werd het gaspedaal weer ingetrapt. Net nog even lekker gegeten met één van de seminarbezoekers, maar toch maar op tijd terug naar de B&B. Ik had nog een verslag te schrijven….. Ook nu is het niet helemaal compleet, maar het gaat om een impressie van dag 2:

Socialisatie: Family first

Tot 3 maanden:
Ian komt nog even terug op het socialiseren. Tot de leeftijd van 12 weken is het belangrijk om je nieuwe pup IN je eigen huis te socialiseren met voornamelijk mensen. Ga nog niet in de weer met stofzuigers, potten en pannen en laat ook de klapperpistolen nog even in de la liggen.
De kennismaking met andere honden mag nog even op een laag pitje blijven staan. Wat niet wil zeggen dat je pup voor dat hij 12 weken is helemaal geen vreemde honden mag hebben gezien. Doe het heel rustig aan, en alleen in je eigen huis. En start dan met honden die je pup in zijn of haar leven heel veel gaat zien. Bv de buurhond, de hond van je zus etc etc.

Ga zodra je pup bij je in huis is eerst aan de slag met eigen gezinsleden. Kijk naar welk familielid de pup van nature als eerst heen gaat. Met die persoon voelt hij zich het meest op zijn gemak. Vaak is dat de vrouw. Dan de dochter, dan de zoon en vaak als laatste zal de pup naar de man in huis gaan. Maar als het zo ver is dan is de pup OK met het gezin.
Nodig dan verdere familieleden uit om langs te komen. Familie, want deze mensen zullen vaker langs komen. Vergeet ook de naaste buren niet! Doe dit alles IN huis of evt in de tuin. Ga nog niet aan de wandel met je pup.

sharpeipup slaapt vrij stockVanaf 3/4 maanden:
Nu kun je langzaam starten met het naar buiten gaan met je pup. Doe dat in een veilige omgeving. Dus in een tas of in de auto. Je pup hoeft in de eerste instantie alleen maar te kijken naar alle dingen om hem heen. En heeft er nog geen interactie mee. De Kong gaat mee, om lekker op te kunnen kauwen onderweg. Alles draait nu om klassieke conditionering. Kijken, kijken en nog eens kijken. Alles van een veilige afstand en in rust. En 20 minuten per keer is lang genoeg!

Nu kun je ook de kennismaking met andere honden gaan uitbreiden. Doe dit altijd op een veilige manier. Eerst op afstand en dan wat dichterbij. Dan ga je langzaam uitbreiden naar ook nog vreemdere mensen (denk aan de kroegbezoekers :-) )

Puppyklas:
Honden gaan bij Ian dus pas naar de puppyklas als ze minimaal 12 weken oud zijn. De pup is thuis voldoende gesocialiseerd met mensen en is nu klaar om ook met andere honden en vreemde mensen kennis te maken.

Training & Huiswerkoefeningen

Ian verlaat de puppen en gaat het hebben over training in het algemeen. We krijgen huiswerk mee om elke dag uit te voeren:

1: Tijdens je wandeling van 5 km sta je na elke 20 meter stil. Je doet niets. Je zegt niets. Je wacht. Je wacht tot je hond (pup of volwassen) klaar is met de omgeving te verkennen, er klaar mee is en je aan gaat kijken. Je beloont dan metéén met je stem en een voerbeloning. Deze voerbeloning is zijn portie eten van die dag. Je hond geeft daarmee aan dat dit stuk van de omgeving ok is en dat hij klaar is om verder te gaan. En dan lopen jullie verder.
Je krijgt op deze manier een hond die constant bij je gaat ‘inchecken’. En dát is nou precies wat je wilt! Dit is dus geen oefening om te wandelen met een slappe lijn! Het gaat hier alleen om het inchecken bij de baas. Reken maar uit hoeveel oefenmomenten je hebt tijdens een wandeling van 5 km!

2: Een leuke variatie hierop is het Find-My-Face-spel. Je keert je een halve of hele slag af van je hond terwijl je wacht. En je zult zien dat de hond uiteindelijk om je heen gaat lopen om je gezicht te zoeken. Hij zal echt niet je achterwerk gaan staan aankijken.

3: Hoe goed reageert je hond op een commando? (of vraag zo je wilt). Je kunt het testen met de volgende oefening: Een helper heeft jouw hond vast aan de lijn. Jijzelf gaat op 1 meter afstand met je rug naar je hond toe staan. Je geeft het commando ‘zit’. Als je hond gaat zitten beloont de helper je hond met een stembeloning en een voertje. Maar dat zal niet nodig zijn, want in 95% van de gevallen gaat de hond alleen maar zitten als je hem aankijkt… Werk aan de winkel dus. Want een betrouwbare zit, overal en in elke context is de basis van alles. Volgens Ian.

liggende zit4: Volgende oefening. Ga op de grond liggen met je handen op je buik. Leg je hond in de ‘af’-positie tegenover je met zijn snuit 10 cm van jouw hoofd. (Zie duidelijke tekening). Vraag nu aan je hond om te gaan zitten. Heel veel honden zullen niet gaan zitten. Maar je bespringen en je aflebberen :-)

Ian Dunbar’s visie op trainen

Je kunt elke hond alles leren. Zo heeft hij een Engelse Bulldogs getraind totdat deze een sneller recall had dan een bordercollie, en kan hij een High Energy Mechelse Herder binnen een seconde van geconcentreerd werken voor de baas in een ‘off duty and relax’ krijgen. Hij zet de hond aan en uit als het ware. Wat is het geheim?

F E E D B A C K !
(met je stem)

Zeg je hond of hetgeen wat hij deed goed was of niet: Binary verbal feedback
En ja, als je tegen je hond zegt dat het niet goed is dat is dat een straf. Ian vindt straf geen vies woord. Maar hij gaat wel voor een Non-aversieve straf. Dus een straf die een hond geen pijn en/of geen angst bezorgt. Dit is in zijn optiek de meest effectieve en snelle manier om een hond iets te leren. Je geeft de hond instructies over wát je wilt zien. Je begeleidt hem naar het juiste gedrag. Met je stem en met woorden.

Als je de hond duidelijk maakt dat wat hij nu doet niet ok is, moet je hem daarna ook meteen duidelijk maken wat je dan wél van hem wilt zien. Zou je alleen maar laten blijken ‘NEE dit is niet goed’ dan is de training voor de hond niet leuk, maar ook de trainer is niet meer favoriet. En dat is wel het laatste wat je wilt. Dus puur alleen (non-aversive) straffen is zinloos en zeer ongewenst!

Als je woorden gebruikt moet je de hond wel eerst leren wat de woorden betekenen. Je kunt je hond niet vragen om naar buiten te gaan als hij niet weet wat ‘buiten’ is. En ook dat is erg simpel: je gaat in een deuropening staan met een handje lekker hapjes. Je gooit een brokje naar buiten en je zegt ‘buiten’. Je gooit een brokje naar binnen en zegt ‘binnen’. Dit heeft de hond heel snel door. Je kunt je hond dus gewoon Nederlands leren! (of Japans, of Swahili of Zweeds. vul maar in)

Een heel duidelijk en herkenbaar voorbeeld is het advies om als een hond tegen je opspringt, je om moet draaien en de hond moet negeren. De hond leert hier niks van. Je kunt beter een hond die op wil springen direct laten zitten! (dit heb je natuurlijk al tot in den treuren geoefend). En dan enorm belonen voor het zitten natuurlijk.

clickerHij geeft ook de vergelijking met de clickermethode: daarbij krijgt de hond wél feedback als hij het goed doet (klik-brokje), maar géén feedback als hij het niet goed doet (geen klik, maar ook niks anders). En dan is daar nog het gevaar van het verkeerd timen van de click.

Heel veel hondeneigenaren kunnen niet goed timen en belonen daarom niet het juiste gedrag. Daarom duurt het langer voordat de hond nieuw gedrag heeft aangeleerd op deze manier. De click is ook altijd hetzelfde. Met je stem kun je nog gradaties aanbrengen in enthousiasme. ‘Goed zo” en een brokje, of ‘Joepie goeoeoeoed zo! braaaaaaf!!”( hoog stemmetje) brok. De beloning ná de click kan wel variëren. Hij zegt niet dat clickeren niet goed is, maar dat je het niet als énige methode moet gebruiken.

Na de lunch en de reclameboodschappen gaan we verder met

Beloningsschema’s

Hoe vaak moet je belonen tijdens de training? er zijn 5 verschillende beloningsschema’s:
1.Na elk goed uitgevoerd gedrag belonen (nadeel: snel resultaat, dan stagneert het resultaat en neemt dan weer af, je beloont ook minder goede prestaties)
2.Na een vast aantal seconden of na een vast aantal keer (nadeel: je beloont ook minder goede prestaties en honden kunnen anticiperen op wanneer de beloning komt, raffelen hun opdracht af en worden onzorgvuldig)
3.Volgens een van te voren bedacht schema, variabel belonen. De hond weet nooit wanneer de beloning komt (nadeel: goed systeem maar bijna niemand kan dit goed uitvoeren omdat het te ingewikkeld is)
4.Willekeurig belonen (random) Je beloont een goede prestatie soms wel en soms niet. Totaal willekeurig (fruitmachine) Goede methode, Ian gebruikt deze methode.
5.Gedifferentieerd belonen Je beloont alleen die prestaties die voldoen aan van te voren opgestelde criteria. Ook deze methode wordt door Ian gebruikt.

Ian geeft een uitgebreide uitleg over schema 4 en 5.

Belonen en straffen, positief en negatief

Afbeelding

Uploaded with ImageShack.us


quadrant straf beloningHet, voor de meeste aanwezigen wel bekende, schema van straffen en belonen wordt nog eens kort besproken.

En ook gaat Ian nog wat uitgebreider in op wat de 8 criteria voor een straf zijn. Dus wanneer is een straf een straf? En wordt het goed toegepast?

Dit doet hij om duidelijk te maken dat heel veel ‘straf’handelingen die mensen op hun hond toepassen helemaal geen straf zijn in de beleving van de hond omdát het op de onjuiste manier wordt toegepast. Het is dus zeer onplezierig voor de hond én het levert niks op, de hond leert er niks van.

8 criteria voor straf:
1.Het moet werken en het ongewenste gedrag moet dus afnemen
2.De straf moet meteen én op het juist moment worden toegepast. Timing moet goed zijn
3.De straf moet het ongewenste gedrag belemmeren
4.De straf moet passend zijn voor het ‘vergrijp’
5.De hond moet ook te horen krijgen wat hij dan wél moet doen
6.De hond moet worden gewaarschuwd voor de straf (anders kans op learned helplessness)
7.De trainer moet het ongewenste gedrag herkennen en niet het goede gedrag bestraffen
8.De trainer moet 100% consequent zijn

Het is meteen duidelijk waarom beloningsgericht trainen veel meer effect zal hebben! Zeker in combinatie met een manier van straffen die niet schadelijk is voor de hond. Ian heeft een eigen schema gemaakt, als variant op het bovenstaande schema:

Afbeelding

Uploaded with ImageShack.us


quadrant Ian

Met de manier uit het donkerblauwe vlak kun je, wanneer je hond iets doet wat je niet wilt, ingrijpen op een goede manier. Hoe doe je dat? Door je stem te gebruiken!
Niet door NEE te schreeuwen, maar door:op een normale toon iets anders van je hond te vragen waardoor hij moet stoppen met het ongewenste gedrag wat hij aan het doen is.

BV Zit, als een hond opspringt
Naar buiten, als een hond binnen wil gaan plassen
shhhh, als een hond moet stoppen met blaffen (niet te verwarren met het geluid van een zeker iemand die ook een tv-show heeft…) deze shhh is meer een shushh
Voorop staat natuurlijk dat de hond de commando’s die je vraagt kent, en feilloos uitvoert.In verschillende situaties en omgevingen. Je zegt met 1 woord: stop met wat je
nu doet en doe DIT in plaats daarvan.

In noodgevallen kun je daarbij je stem nog verheffen om de ernst van de zaak kenbaar te maken. Als de hond het gewenste gedrag heeft laten zien heb je zijn aandacht. Je herhaalt je het commando nog een keer op een normale toon en beloon je de hond voor het direct uitvoeren van het goede gedrag.
‘Ja maar een hond schrikt van de baas als die opeens gaat schreeuwen!’ Ik hoor het jullie denken!

Niet de hond die door Ian is getraind. Die heeft nl geleerd dat een schreeuwende baas leuk is! Hoe?
Je zegt eerst zacht ‘zit’–> saai brokje
Je zegt iets harder ‘zit’ –> lekker brokje
Je zegt nog iets harder ‘zit’ –> 4 brokjes
Je schreeuwt ‘ZIT’–> JACKPOT Kipfilet en biefstuk!
Resultaat: een hond die een schreeuwende baas geweldig vindt.

Het lijkt zo simpel. En dat is het ook :-) Morgen gaan we het hebben over Off-leash lure/reward training. Over lokken en omkopen en over effectief trainen

essiesilly

Berichten: 7837
Geregistreerd: 21-05-07
Woonplaats: berkenwoude

Link naar dit bericht Geplaatst door de TopicStarter : 08-10-13 15:16

Dag 3: Off-leash lure/reward training

Het verslag van dag 3 van dit seminar. Met recht het klapstuk in de reeks. Want vandaag werd de manier van trainen door Ian uit de doeken gedaan. Ga er maar even voor zitten:

Hondentraining of Mensentraining?

Omdat het gros van de seminarbezoekers trainers uit de hondenwereld zijn, eerst even iets over het belang van een goede communicatie met je cursist die je als trainer les geeft. Je werkt tenslotte voor 95% met mensen en maar 5% met honden…

Peopletrainingstips van Ian:
•ian als malamutewerk aan de manieren om je cursisten te motiveren
•vermijd dat je de cursisten gaat irriteren
•en ga zeker nooit met de cursist discussiëren
•stel duidelijke trainingscriteria op, communiceer dit met je cursisten en ga alléén daarmee aan het werk
•éérst training (en dus aantoonbaar resultaat voor de cursisten) en pas daarna vragen beantwoorden
•laat iedereen in hun waarde en veroordeel ze niet om hun mening
•kies de juiste trainingsmethode

Een goede trainingsmethode is:
•een snelle methode (anders doet de cursist het niet)
•een makkelijke methode (anders kan de cursist het niet)
•een effectieve methode (anders ziet de cursist het nut niet)
•is LEUK voor hond én baas. Veroorzaakt bij de hond dus zeker geen angst of pijn
•heeft geen negatieve bijwerkingen (dus er ontstaat geen ander ongewenst gedrag door)
•past bij de cursist (denk aan niveau en timing-skills, onthoud dat een cursist geen trainer is!)

Trainingtechnieken

Er zijn verschillende technieken mogelijk. Ian zet ze eerst op een rijtje. Daarna gaat hij uitgebreid in op de techniek die hij toepast: Lure-Reward-training.

Physical Prompting (met fysieke hulpen)

Hierbij manoeuvreer je de hond fysiek in een andere positie.
B.v. Je wilt de hond in een ZIT krijgen. Je gaat met je hand over de kop, over de rug, over de billen en dan naar de knieën en duwt in de holte waardoor de poten knikken en de hond niet anders kan dan zitten.
Geen goede methode volgens Ian:
- je traint niet onaangelijnd (iets wat volgens Ian wél moet)
- je raakt de hond aan, dit is niet wenselijk
- het gaat heel lang duren

Shaping

Hierbij wacht je tot de hond (een intentie van) het gewenste gedrag laat zien, je markeert en beloont dat. De criteria worden langzaam steeds moeilijker om de beloning te krijgen.Uiteindelijk biedt de hond het gewenste gedrag vanzelf aan.
Voordelen:
- geen pijn meer tijdens de training (denk aan oor omdraaien bij het leren vasthouden van een dummy)
- je kunt honden dingen laten doen die NIET in hun gedragsrepertoire zitten
- de hondenklassen werden rustiger. Eigenaars raken niet gefrustreerd omdat hun hond het niet doet. Je beloont hier nl alleen het goede gedrag, en je doet niks als de hond het niet goed doet. Deze trainingsmethode werkt vooral goed (vooral voor de eigenaars dus :-) ) bij puberhonden.

Nadelen:
- het duurt lang voordat je resultaat hebt
- het is moeilijk. Ook voor hele jonge pups. Dus pas mee starten als de pup 2 klassen Lure-Reward-training heeft gehad
- de eigenaar moet erg consequent zijn en álle intenties zien en markeren-belonen. Dat is voor de meesten lastig
- vereist een perfecte timing. Dit hebben veel eigenaren niet.

All or None rewardtraining (alles of niets)

airdailterrierJe doet niks. Je wacht simpelweg tot je hond het complete gewenste gedrag laat zien en dat beloon je.

Bv. je wil een hond leren liggen. Je wacht tot hij een keer uit zichzelf gaat liggen, omdat hij moe is bijvoorbeeld, en ‘braaf AF goed zo AF’ brokje. (hond koppelt het gedrag meteen aan het commando)

Of je wil dat je hond niet blaft. Je wacht tot een blaffende hond even ademhaalt op opnieuw een blafserie in te zetten, en je zegt op het stille moment: ‘goedzo shhhh, braaf shhhh’ +brokje.
Voordelen:
- het werkt sneller dan shaping|
- het is makkelijk uit te voeren door de cursist
- het is een rustige methode zonder frustraties. Je beloont alleen het goede gedrag, en met het ongewenste gedrag doe je niets. Dus ook weer prima in te zetten bij puberhonden

Nadeel:
- het duurt langer voordat je resultaat hebt

Lure-Reward techniek

Lure = lokken Reward = belonen. Bij deze methode lok je de hond in het gewenste gedrag, hond voert het uit en je beloont dat. En dit doe je met de 1-2-3-4 reeks:

1: het verzoek (NAAM + commando)
2: het lokken
3: de reactie van de hond (gewenst gedrag)
4: de beloning

Voordelen:
- je kunt het gedrag metéén onder commando zetten. Bij de eerste trial start je dus al met het commando
- een hond leert binnen 6-12 trials al handsignalen
- je kun al vanaf het begin starten met variabel belonen want je weet nl precies wanneer het juiste gedrag gaat worden vertoond
- je kunt met 1 commando meerder gedragingen tegelijk vragen vóórdat je de beloning geeft. Minder (voer)beloningen nodig dus
- de voerbeloning is heel gemakkelijk af te bouwen

Nadeel:
- je kunt een hond alleen gedrag laten uitvoeren wat al in zijn gedragsrepertoire zit.

Ian gebruikt zelf meerdere trainingstechnieken. Daarbij start hij altijd met Lure & Reward, Mocht dat niet voldoen dan de Alles-of-niets-techniek, en voor met name moeilijkere gedragingen gebruikt Ian het Shapen. Physical Prompting gebruikt hij alleen in noodgevallen. BV om een (ongetrainde)hond tegen te houden die de weg op dreigt te lopen.

De Lure-Rewardtraining in de praktijk gebracht

De basis

Stel van tevoren eerst de criteria op. Wat ga je trainen. Een Zit?
Definieer dan: Ik wil dat de hond binnen een seconde gaat zitten op zijn billen en blijft zitten tot ik zeg dat hij iets anders mag of moet gaan doen.
Nu je weet WAT je gaat trainen kun je gaan beginnen. Let wel: OFF LEASH! Dus niet aan de lijn:

1: zeg de naam van de hond en het commando
‘Tarzan ZIT’.
Op een neutrale toon. Beweeg niet! niks, nog geen wenkbrauw. Een hond is enorm gevoelig voor lichaamstaal en pikt dat sneller op dan een verbaal commando. We willen éérst het verbale commando 100% zuiver aanleren.

wacht 1/3 tot 1/2 seconden
(erg belangrijk! dit is straks je controlemoment om te kijken of de hond het alleen op het verbale commando doet)

2: lok de hond in het gewenste gedrag
Het lokmiddel kan van alles zijn. Een brokje in je hand als je de hond in de zit wilt lokken of bijvoorbeeld het hard op een deur (laten) kloppen als je de hond wilt leren blaffen, of de Kong op de ligplaats als je de hond naar de plaats wilt sturen.

3: de hond vertoont het gewenste gedrag
De hond gaat zitten, blaffen of loopt naar de plaats

4: de beloning (passend voor de kwaliteit van het aangeboden gewenste gedrag)
‘Goed zo’ saai gezegd voor zitten binnen 3 seconden, ‘Goed zo!, brave hond! ‘+ brokje voor een zit die snel is. In het begin beloon je dus al voor het 1 seconde blijven zitten. En dat ga je dan opvoeren. Het brokje of ander lekkers komt pas later tevoorschijn. Het kan ook op een andere plek liggen. Zodat de hond niet altijd de baas aan het voertje koppelt. Zo voorkom je dat je met omkoping bezig bent.

De hond snapt het, wat nu?

Je gaat het lokken afbouwen
Dat kan op verschillende manieren. Bv. het lokgebaar kleiner maken, het kloppen zachter, of de beloning op de plaats kleiner.
Of je laat de hond het (lok)brokje zien. Stop het duidelijk zichtbaar in je zak en lokt de hond met een lege hand in de zit. Dan de stembeloning en (soms) een brok.

TugTouwspel plezier voor 2Je gaat de voerbeloning afbouwen
Je gaat de voerbeloning vervangen door omgevingsbeloningen; spelen met andere honden, snuffelen, rennen of door interactief spel met de baas (apporteerspelletjes en trekspelletjes) Wissel daarbij korte spelsessies af met korte trainsessies. Spelen- rustig maken- trainen- spelen-rusitig maken- spelen. etc.
Je kunt lokken met voer en belonen met spel, of andersom.

Je gaat nu het commando trainen op alle plaatsen en in alle omstandigheden
Begin simpel. Let wel: je traint onaangelijnd! Dus start bv in de toilet, dan in de gang, keuken, kamer, tuin, park, voetbalstadion. Gaat je hond op alleen een verbaal commando óveral direct zitten en blijft hij zitten. Dan beheerst je hond de ZIT. Omdat je nu functionele beloningen gebruikt wordt het gewenste gedrag eigenlijk zelfbelonend gedrag voor de hond, want hij krijgt er iets voor terug wat hij heel graag wil!
Én: je hoeft niet altijd met tassen voer rond te lopen! De omgeving zit vol met beloningen!

Het nut van deze techniek bij probleemgedrag

Met deze 1-2-3-4 methode kun je ook een aantal probleemgedragingen aanpakken. Je zet ze gewoon onder commando! Je leert een hond eerst op commando blaffen, en dan kun je hem ook op commando stil leren zijn! Je zou het gezicht van de hond eens moeten zien als die wordt beloond voor het blaffen als de visite aanbelt!
Je kunt op deze manier de 8 meest voorkomende gedragsproblemen aanpakken.
Ian geeft tips over hoe de volgende gedragingen te stoppen en om te buigen naar gewenst gedrag:

Hyperactiviteit, overmatig blaffen, opspringen tegen mensen, trekken aan de lijn, alles van de grond eten, te hard of te langzaam lopen, niet op de baas letten en weglopen!

Het lijkt zo simpel. En dat is het ook. Mits je de trainingstechniek goed toepast!

Help! Hij doet het niet!

running dogsHelaas komt het in een enkel geval (;-)) wel eens voor dat de hond toch niet doet wat je van hem wilt. Je herkent het vast wel. Je bent lekker met je hond door het bos aan het wandelen en je wilt dat Fikkie even op je wacht. Je roept: ‘ Fikkie zit!’ maar Fikkie is lekker aan de plas van Fientje aan het snuffelen, en ach, je vindt het eigenlijk ook niet zo belangrijk dat ie gaat zitten….. Je loopt wel naar em toe..

Je geeft wel een commando maar het is vrijblijvend. Gaat ie zitten is het goed, doet ie het niet dan is het ook prima. Want je hebt een vrije dag en je geniet van het mooie weer.
Het is wat anders als je ziet dat Fikkie een konijn in het vizier heeft en er achter aan wil gaan. Dan is het van gróót belang dat Fikkie wel direct gaat zitten! Daarom heeft Fikkie nog een tweede naam. Frederik! En Fikkie weet dat al het baasje hem Frederik noemt het menens is en hij zinkt na 1x ZIT meteen neer op zijn billen.

Hoe weet Fikkie dat dan?
Dat heb jij hem geleerd. Door zijn tweede naam te noemen en het ZIT commando te zeggen. Als Fikkie (Frederik) niet direct gaat zitten, blijf je het ZIT commando herhalen mét het ZIT-gebaar (opwaartse beweging met je arm, platte hand, handpalm naar boven) terwijl je naar hem toe loopt. Misschien moet je wel wat nadruk op het ZIT leggen met je stem en moet je het commando wel 5 keer herhalen voor je bij hem bent aangekomen.

Uiteindelijk gaat Frederik zitten. Braaf. goedzo. Geen brok. Dan doe je een paar stappen terug, roept hem bij je en laat hem weer zitten. Rustig commando deze keer en Frederik gaat direct zitten. : ‘goeoeoed zo braaaf. brokje goed zo zit braaf brokje’. Op een manier waarop je het meent! (en nee, dames, dat hoeft niet 3 octaven hoger te zijn. fijn hé heren :-) )
Dus als Fikkie Frederik wordt genoemd MOET hij het commando opvolgen. En in deze oefening moet hij dus 2 x het zit-commando opvolgen. Altijd!
Op deze manier krijg je een 100% betrouwbare ZIT. Tenminste, als je hem Frederik noemt.

De ZIT is een commando dat je in veel noodgevallen kunt gebruiken. Dus deze blijf je een leven lang trainen en herhalen met je hond! Het kan op een dag het leven van je hond redden.

Even samengevat

Nog even de 8 essentiële onderdelen van Ian’s trainingsmethode ,waar je constant aan moet blijven werken, op een rijtje.
Ik weet het, veel rijtjes deze keer. Maar dat maakt het wel wat overzichtelijker.
1.Definieer de woorden die je gebruikt voor je hond
(wat betekent zit?)
2.Train altijd met een onaangelijnde hond
Een hond die alles kan los van de lijn is natuurlijk appeltje – eitje aan de lijn als het gaat om opvolgen van commando’s
3.Jij bent het meest geweldige schepsel voor je hond!
Zorg ervoor dat je hond heel graag bij je is.
Tips: doe volgraces, 200 keer stilstaan op een wandeling van 5 km. wacht tot je hond naar je gezicht kijkt, verstopspelletjes, ren weg van je hond en roep em, doe af en toe heel raar/ Jolly routine (je hond gaat automatisch naar je kijken YES)
4.Oefen lichaamspositieveranderingen met je hond
zit-sta-af-sta-zit-af
5.Oefen altijd meerder positieveranderingen achter elkaar met je hond
Varieer eerst in aantal, en daarna in duur per positie
6.Oefen met het geven van commando’s op afstand
7.Oefen dat je hond na het commando onder alle omstandigheden blijft doen wat ie moet doen tot jij zegt dat het niet meer hoeft (zit=zit)
Daarbij wordt het woord BLIJF dus niet gebruikt!. En onder alle omstandigheden.
De drie D’s:
Duration (de duur)
Distance (ook op afstand)
Distraction (met afleiding)
En daarbij geef je tijdens het oefenen van het in positie blijven altijd verbale feedback, zodat je hond weet of het goed is wat hij doet óf niet!
8.Wandelen aan een slappe lijn
Je werkt eerst aan het los naast je lopen zonder lijn, en dan het strak volgen naast je zonder lijn en dan is het netjes naast je lopen aan de lijn geen enkel probleem meer. Backwards learning dus.

Tenslotte

Ik had al gezegd dat je er even voor moest gaan zitten. Het is een behoorlijk lang verhaal geworden. En naar mijn gevoel nog erg incompleet.
Gelukkig heeft Ian een geweldige website waar deze informatie in een uitgebreide versie is terug te vinden.
Op www.dogstardaily.com staan artikelen, filmpjes, dowmloads, podcasts van alle onderdelen die hier zijn besproken en nog veel meer. Je kunt je gratis registreren en je hebt overal toegang toe.
Een aantal zaken mag je zonder probleem verspreiden onder je cursisten.
Op deze pagina van Dogadvice vind je ook een aantal downloadbare artikelen én e-books van Ian Dunbar.

Sonja_vR

Berichten: 27462
Geregistreerd: 12-07-02
Woonplaats: Dusschen

Link naar dit bericht Geplaatst: 08-10-13 15:27

ga het nog even goed doorlezen van de week , maar 1 ding stoort me wel
Citaat:
Een goede trainingsmethode is:
•een snelle methode (anders doet de cursist het niet)
•een makkelijke methode (anders kan de cursist het niet)
•een effectieve methode (anders ziet de cursist het nut niet)
•is LEUK voor hond én baas. Veroorzaakt bij de hond dus zeker geen angst of pijn
•heeft geen negatieve bijwerkingen (dus er ontstaat geen ander ongewenst gedrag door)
•past bij de cursist (denk aan niveau en timing-skills, onthoud dat een cursist geen trainer is!)


komt er met de eerste punten eigenlijk op neer dat het vooral simpel, makkelijk en moeiteloos moet zijn omdat ene cursist in basis een luie ongemotiveerde lamzak is die liever niet aan het werk gaat met en vooral gefocussed is op snelle bevrediging van de wensen...

persoonlijk zie ik dat minder zo, maar vind die stelling eigenlijk een beetje teleurstellend ,


vind het wel grappig dat ik altijd al het "lure reward systeem" heb gebruikt, alleen corrigeer ik wel degelijk negatief gedrag want anders had ik nu geen tafelpoten of tv meubel meer gehad -O- :')

dierenfan
Berichten: 11620
Geregistreerd: 27-02-10

Re: Ian Dunbar

Link naar dit bericht Geplaatst: 08-10-13 19:02

toch is het wel zo helaas Sonja_vR

Trainen met mijn hond vind ik ontzettend leuk maar pup cursus vallen altijd al veel mensen af of doen maar half mee, trainen thuis niet en staan maar een beetje te praten en als het regent moet de helft opeens werken o.i.d.

De vervolg cursus gaat nog ongeveer zo en de cursus die daar op volgt wordt al serieuzer. De echte serieuze mensen gaan daarna door naar behendigheid of flybal o.i.d. of verder in G&G programma.

En dan moet ik weer eerlijk zijn dat ik dat G&G programma dusdanig strak uitgevoerd vind dat ik het daarom niet verder meer gevolgd heb dan G&G B maar dat was niet omdat de groep niet serieus was en zich in zette maar dat was meer omdat de lol voor mij en mijn hond vanaf was.

Sonja_vR

Berichten: 27462
Geregistreerd: 12-07-02
Woonplaats: Dusschen

Link naar dit bericht Geplaatst: 08-10-13 19:08

bij mijn puppy en basisgehoorzaamheid was iedereen best fanatiek, had er lol in, zette zich in etc... ook met slecht weer was er vrijwel geen uitval :)
dus die ervaring heb ik gelukkig helemaal niet :n
nu staan we ook met de hele club in weer en wind 2 keer per week op het veld :j
waarvan 1 dag we ook met zijn allen van 9 uur 's ochtends zo maar tot 4 uur 's middags in de weer zijn, dat is dan natuurlijk geen cursus meer als in puppy, basis, gg oid , maar ook wel vrij strak en pittig (IPO)
puppy en basis heb ik bij een plaatselijk schooltje gedaan met voornamelijk huishondjes in alle soorten en maten