Moderators: Polly, Muiz, NadjaNadja, Telpeva, Essie73, ynskek, Ladybird
Citaat:Het is in de Europese Unie verboden kievitseieren te rapen. Friesland heeft echter een uitzonderingspositie op cultuurhistorische gronden. Deze werd echter in 2005 opgeheven na een rechtszaak aangespannen door Stichting faunabescherming. Geoordeeld werd dat Gedeputeerde Staten van Friesland de ontheffingsprocedure voor het rapen van kievietseieren niet correct had gevolgd.[7][8] Sinds 2006 is het weer toegestaan om tussen 1 maart en 9 april kievitseieren te rapen. In mei 2007 werd een nieuwe gerechtelijke uitspraak verwacht over het eieren rapen.[9] Inmiddels geldt een provinciaal maximum van 6934 geraapte kievitseieren, en een persoonlijk maximum van 15 eieren per persoon. Elke vondst dient te worden gemeld in een sms aan Natuurnetwerk in Vaassen.[10] Een server van NatuurNetwerk stuurt een sms terug om aan te geven of de vinder het ei nog mag rapen.[11]
Voorstanders van het behoud van de traditie stellen dat het rapen niet schadelijk is voor de populatie omdat de kievit goed in staat is een tweede legsel te produceren. Bovendien zorgen rapers voor zogenaamde nazorg, dat wil zeggen dat het nest gemarkeerd wordt zodat boeren het nest kunnen ontzien bij het maaien. Tegenstanders stellen daar tegenover dat door steeds vroeger maaien veel van die tweede legsels verloren gaan.
linky schreef:De eerste kivietseieren gaan meestal verloren door nachtvorsten e.d. Zolang je de eieren weg haalt, blijft de kiviet nieuwe eieren leggen. Na 1 april mag er niet meer gezocht worden, zijn de koudste nachten ook voorbij en is de kans dat de eieren uit komen veel groter dan in maart.
De achteruitgang van de weidevogels is niet toe te schrijven aan eieren rapen maar aan het mest injecteren, waardoor de bovenste laag van de weide geen zuurstof meer bevat en dus ook geen voedsel voor weidevogels.
Niks misselijke gewoonte, geen beter vogelbeschermers dan boeren!
Mar_Nimbus schreef:ik zie het meer als een happening en vermaak voor mensen als ik het zo lees
waarom dat beest zijn ei weghalen
stel je voor dat ze bij jou gewoon je kind weghalen, ljkt mij hetzelfde
ik vind het een verstoring van de natuur
en als er nu nog wat met die eieren gedaan werd........uitgebroed ofzo
maar nee die verdwijnen straks..............in de vuilnisbak?
dapperedodo schreef:Ik zoek ze om de nesten te beschermen en de stand bij te houden bij ons word geen enkel ei geraapt van de kievitten grutto's scholeksterers en dergelijke. Rapen van de eieren mag volgens mij alleen bij de eerst gevonden ei daarna niet meer maar dat weet ik niet zeker.
Bluebontje schreef:dapperedodo schreef:Ik zoek ze om de nesten te beschermen en de stand bij te houden bij ons word geen enkel ei geraapt van de kievitten grutto's scholeksterers en dergelijke. Rapen van de eieren mag volgens mij alleen bij de eerst gevonden ei daarna niet meer maar dat weet ik niet zeker.
Je mag alleen eieren rapen van kievitten, niet van andere vogels. Het rapen mag van 1 maart tot 8 april.