Dát heet nu lichtmeten. Het is heel logisch dat je camera hier de mist in gaat!
Heb je je nog nooit afgevraagd waarvoor die schaal op je camera is? -2, -1, 0, +1, +2 etc? Om je camera te vertellen "maak de foto maar iets lichter" of "maak de foto maar iets donkerder dan je zelf graag wil".
Een camera is een computertje, die kan niet zelf nadenken. VWB belichting wil een camera graag "gemiddeld" belichten (soms met meer nadruk op het midden, met meer nadruk op een bepalad punt in je foto, daarvoor zijn verschillende lichtmeetmodi). Dat gaat bijna altijd goed, behalve bij extremen. Dus bijvoorbeeld bij sneeuw: de camera maakt sneeuw altijd te donker. Je zult je camera dan dus moeten vertellen "joh maak die sneeuw eens wat lichter". Jij weet immers dat sneeuw wit hoort te zijn, de camera niet en die probeert sneeuw dan ook grijs (gemiddeld) te weergeven.
Hetzelfde voor donkere paarden, maar dan net andersom.
Even een quote van mezelf (heb al vaker iets over dit onderwep geschreven)
[***] schreef:imd: ik heb dit linkje al heel vaak gepost, maar 't blijft ook gewoon een heel duidelijke website met heldere uitleg (wel in het Engels). Maar hier ga je direct door naar een uitleg over belichten (belichtingscompensatie) in jip-en-janneketaal:
http://web.canon.jp/imaging/enjoydslr/part2/2B.htmlhttp://web.canon.jp/imaging/enjoydslr/part2/2Ba.htmlTis dus wel belangrijk om te weten dat je in iedere modus kunt "lichtmeten", maar dat je dat dus altijd doet aan de hand van de "variabele": in M door middel van de "lichtmeter", in Tv door middel van het diafragma, in Av door middel van de sluitertijd.
[***] schreef:Lichtmeten doe je inderdaad aan de hand van dat balkje.
Indien op M: je stelt gewenste diafragma en sluitertijd in, kijkt door zoeker naar 't balkje, ziet op het balkje of je foto met die instellingen goed belicht wordt (richtlijn: 0, zijn uitzonderingen op).
Te licht? Kortere sluitertijd, meer diafragmeren of ISO omlaag.
Te donker? Langere sluitertijd, minder diafragmeren of ISO omhoog.
Net zo lang tot je balkje ongeveer op 0 staat.
Lichtmeten op Av net ietsje anders:
- Stel gewenste diafragma + belichtingscompensatie (zie onder) in
- Kijk door zoeker, stel scherp, kijk naar sluitertijd.
Sluitertijd te lang? ISO omhoog of diafragma verder open.
Sluitertijd te kort? ISO omlaag of meer diafragmeren.
- Belichtingscompensatie:
Camera meet in principe je onderwerp "gemiddeld belicht". Echter, als je onderwerp heel licht is, bijvoorbeeld een foto met veel wit, (hierbij rekening houdend met lichtmeetmodus), zal je camera de neiging hebben de foto te donker (midden-grijs) te maken. Dan ga je dus bewust overbelichten door in de richting van +1 te compenseren.
Donker onderwerp (zwart) zal je camera juist snel te licht willen maken. Dan ga je dus bewust onderbelichten.
Bewust over- of onderbelichten om zo tot een goede belichting te komen doe je dan ook weer óf naar aanleiding van je lichtmeter (op M), óf door de belichtingscompensatie anders in te stellen dan op 0.
Dus om te zeggen "ligt aan je instellingen" klopt in feite wel, maar is wat kort door de bocht als je vervolgens niet vertelt waar het precies mis gaat. Tot nu toe heb ik niemand in dit topic zinvolle (onderbouwde) tips zien geven. Misschien is dit nieuwe materie voor jullie allemaal? Lichtmeten is echt een ontzettend zinvol onderwerp om je eens nader in te verdiepen hoor