Ja wat is nou het beste? Het ontwormen gaat hoe dan ook meer geld kosten.
Tip 1: Laat een wormentelling doen door bijvoorbeeld http://www.wormbestrijding.nl en ga pas op basis daarvan over tot ontwormen. Hun advies is tevens een recept om een spuit af te halen.
Nog beter is het om alleen te ontwormen wanneer er daadwerkelijk sprake is van een besmetting. Via een mestonderzoek (coproscopie) kan de aanwezigheid van veel soorten wormen worden vastgesteld. De voordelen zijn:
* Worden er in de mest (bijna) geen eitjes aangetroffen en heeft het dier geen gezondheidsklachten dan hoef je niet te ontwormen.
* Worden er wel veel eitjes in de mest aangetroffen dan weet je precies om wat voor wormen het gaat en kun je die met het meest effectieve middel en op de meest effectieve manier bestrijden.
* Je behandelt alleen de paarden die daadwerkelijk besmet zijn. Vaak zijn andere paarden in dezelfde groep niet besmet omdat ze een betere weerstand hebben. Deze hoef je dan ook niet te ontwormen.
* Je krijgt inzicht in het soort wormen dat er onder je paarden leeft, en welke paarden daar gevoelig voor zijn.
* Bij een herhaald mestonderzoek weet je of je ontwormingsstrategie heeft gewerkt en/of er wellicht sprake is van resistentie.
* Het is uiteindelijk goedkoper dan veelvuldig "preventief" ontwormen.
* De kans op vorming van resistentie is lager omdat er minder hoeft te worden ontwormd.
* De paarden krijgen meer kans om natuurlijke weerstand op te bouwen.
Er zijn steeds meer dierenartsen of internetbedrijven die een mestonderzoek kunnen uitvoeren. De kosten zijn doorgaans niet hoger dan een ontwormspuit (die je veelal uitspaart), dus om de kosten hoef je het niet te laten.
Tip 2: ga niet lopen klooien met andere middelen die niet op recept zijn. Géén natuurlijke ontwormpasta's of middelen op basis van kruiden.
Natuurlijke middelen zoals kruiden bestaan al net zo lang als de wormen. Hoe langer een middel bestaat, hoe groter de kans dat de wormen er al lang resistentie tegen hebben ontwikkeld. Het ligt voor de hand dat de wormen al lang geleden resistent zijn geraakt tegen alle kruiden die door paarden van nature worden gegeten.
Enkele bekende merken natuurlijke middelen zijn Verm-x en Vermocure.
Veel natuurlijke middelen worden dan ook "wormwerend" of "wormenverjagend" of iets dergelijks genoemd, wat simpelweg betekent dat het niet alle wormen doodt. Maar het feit dat niet alle wormen worden gedood betekent dus dat de wormen resistent zijn voor het middel. Officieel wordt al van resistentie gesproken wanneer na toepassing van een middel 5% of meer van de wormen nog in leven is. Nu lijkt 5% niet veel, maar deze 5% zorgt wel voor de nakomelingen die daarna ook tegen het middel kunnen. In de praktijk blijkt dat een middel dat minder dan 95% van de wormen doodt dan ook geen praktische waarde meer heeft bij de bestrijding. Wat na behandeling overblijft is een stam wormen die weer iets sterker is geworden dan voorheen.
Als het middel "wormenverjagend" wordt genoemd, bedenk dan even welke wormen zich na de kuur zullen voortplanten. Juist ja, de wormen die zich niet hebben laten verjagen. En die krijgen nakomelingen die ook weer... we laten het als oefening voor de lezer over om te beredeneren wat het resultaat is na een aantal van deze kuren...
Het tweede probleem met natuurlijke middelen is dat er nagenoeg niets bekend is over de schadelijke effecten op langere termijn. Natuurlijk is niet altijd onschadelijk; er bestaan genoeg kruiden die voor paarden giftig zijn. Waar bij reguliere middelen alle bijwerkingen moeten worden onderzocht kunnen kruidenrecepten zonder die verplichte onderzoeken aan de man worden gebracht. En natuurlijke middelen die zo krachtig zijn dat ze parasieten bestrijden kun je allesbehalve onschuldig noemen.
Helaas voldoen natuurlijke middelen dus aan geen van de eisen waaraan een goed ontwormmiddel moet voldoen.
Wanneer een mestonderzoek aangeeft dat er geen besmetting is hoef je uiteraard niet te ontwormen, noch met een regulier middel, noch met een natuurlijk middel. Geeft een mestonderzoek aan dat er wel een besmetting is dan kun je beter een middel gebruiken dat krachtig werkt en zoveel mogelijk wormen doodt.