Bloedonderzoek lezen...bokkers?

Moderators: Essie73, Coby, balance, Firelight, Dyonne, Neonlight, Sica, NadjaNadja, C_arola

Toevoegen aan eigen berichten
 
 
Antoinette

Berichten: 9566
Geregistreerd: 31-08-02
Woonplaats: Amsterdam

Bloedonderzoek lezen...bokkers?

Link naar dit bericht Geplaatst door de TopicStarter : 28-09-05 20:49

Even een vraagje aan de bokkers onder ons met een medische achtergrond, dan wel gericht op paarden. Want mijn moeder heeft wel al wat kunnen begrijpen als verpleegkundige (mensen ).

Vorige week vrijdag hebben we bloed laten prikken en maandag kreeg ik een belletje van de DA dat er niets mis wat in het bloed.
Maar hij was het er sowiezo niet echt mee eens om bloed te laten prikken, want hij was nogal eigenwijs

Gisteren kregen we de uitslag op papier binnen en wij zien toch wel wat afwijkingen, precies in de richting waar wij denken. En zoals ik al zei kon mijn moeder er wel wat dingen van afleiden, maar ze heeft geen verstand van paarden-bloed.

Is er een bokker die dit soort uitslagen kan 'lezen'?
We gaan volgende week naar Emmeloord en nemen het dan ook mee hoor, maar ik ben toch wel heel benieuwd. Hangt namelijk toch best wat vanaf...

ramona22
Berichten: 117
Geregistreerd: 31-07-05

Re: Bloedonderzoek lezen...bokkers?

Link naar dit bericht Geplaatst: 28-09-05 21:11

Hoi,

Wat voor klachten heeft je paard precies, omdat je een bloedonderzoek hebt laten doen?
Schrijf anders eens wat uitslagen op, waarvan jij denkt dat ze toch afwijkend zijn. ( wel met de normaal waarden erachter) Ik weet niet of dit bloed is opgestuurd naar een laboratorium, of dat de dierenarts het zelf met een bloedapparaat heeft gedaan.
Misschien dat ik wat meer weet.

Antoinette

Berichten: 9566
Geregistreerd: 31-08-02
Woonplaats: Amsterdam

Re: Bloedonderzoek lezen...bokkers?

Link naar dit bericht Geplaatst door de TopicStarter : 28-09-05 21:34

Okee ik ga proberen een KORTE uitleg te geven

Mijn paardje (nu 11 jaar) heeft een verleden met haar voorbenen. Slijmbeursontstekingen gehad. Verdacht van artrose, maar dit is nooit aangetoont op foto's...foto's zijn gemaakt 5 en 3 jaar geleden.
Voorbenen, maar ook achterbenen en deel van de rug zijn op de foto geweest. En was niets op te vinden.

Ongeveer 2 jaar geleden kwam er tijdens het rijden plotseling erg veel verzet, later tijden het longeren (knikte heel erg in met een heup) en op een gegeven moment kon ik geeneens meer een zadel/longeersingel op haar rug leggen of ze stond te trillen op haar benen.
Verder liep ze op het harde ook niet 100% zuiver, maar op het zachte wel...en tenslotte had ze een geschiedenis met haar voorbenen.
De DA zag alleen de voorbenen en gokte op artrose, maar we kregen wat we wilde, een doorverwijzing naar de kliniek.

Hier zagen ze wat wij ook zagen; spieren.
De fysio heeft haar toen 2 keer behandeld en ik zat er weer op, na 3 keer ging het weer helemaal top.
Hier heeft ze 7 maanden achtereen goed mee gelopen en daarna soms iets minder, maar na een behandeling ging het weer goed.

Nu is het anders...na een behandeling van de fysio ging ze wel vooruit, maar voor korte duur. En nu is het zelfs zo dat ze er niet eens meer echt helemaal van opknapt. De fysio zei zelf ook; Er lijkt iets te zijn wat het steeds weer tegenwerkt. Misschien een verzuring...vandaar het bloedprikken.

Over de artrose het kan artrose zijn in de voorbenen aangezien ze daar dus niet goed op loopt, MAAR...na een behandeling van de fysio verbetert dat ook en een fysio doet geen gewrichten (wel kan een paard kreupel lopen ondanks dat het ergens anders zit).
Na de zomer op het land was ze alleen maar achteruit gegaan, dat terwijl fulltime op het land alleen maar beter zou moeten zijn.
En ten derde vinden onze hoefsmeden haar benen veel te soepel voor artrose.
Maar dat zullen we volgende week wel zien, we laten ook foto's maken...

De uitslagen, alleen de onderstaande wijken af...de rest is ok.
Het is gedaan door een lab.
LDH 444 (normaal is <400)
CK 384 (normaal is <260)
Thrombocytes 83 (normaal is 90-300)

Grootste verschil is dus bij CK (volgens moeders heeft dit betrekking op de spieren).
Maar ik weet de waarden niet...bijv. bij mensen is 37 graden normaal....maar 37.8 is wel verhoging, maar geen paniek

Overigens wil ik erbij vermelden dat het paard net van stal kwam en al weken bijnan niets doet. Alleen 15/20 minuten per dag longeren en verder stappen.
Hoe hoog zou het zijn als ze wel in het werk is...?

basco
Berichten: 47
Geregistreerd: 24-02-04

Re: Bloedonderzoek lezen...bokkers?

Link naar dit bericht Geplaatst: 28-09-05 23:01

hoi de CK bij mensen zijn al snel iets afwijkend.Bij mensen heeft het te maken met blauwe plekken.Dus als je je maar iets gestoten hebt dan wijkt het al af.

chiquito
Berichten: 12
Geregistreerd: 17-09-05

Re: Bloedonderzoek lezen...bokkers?

Link naar dit bericht Geplaatst: 29-09-05 08:49

Hoi

Ik heb even zitten googlen. En dit heb ik gevonden (gaat wel over mensen):

CPK . (CK) ( Creatine - fosfo - kinase )

Dit enzym komt in verschillende vormen voor in de skelet spieren , de hartspier en de hersenen. In deze organen spreken we van de verschillende iso- enzymen `van CPK ( CPK- MM in de skeletspieren , CPK-MB in de hartspier en CPK-BB in de hersenen.
CPK is betrokken bij de resynthese van ATP uit ADP en creatine fosfaat. Wanneer een cel ten gronde gaat lekt`de inhoud naar buiten en komt in het bloed terecht.
Onder normale omstandigheden vindt er steeds enige afbraak van cellen plaats , zodat er altijd een zekere hoeveelheid CPK in het bloed zal circuleren Bij mannen zijn waarden van 120 eenheden per liter als normaal te beschouwen , bij vrouwen ligt deze iets lager , ( 95 eenheden /liter ). Intensieve krachttraining zorgt voor een verhoogde spierafbraak , dit is immers de trainingsprikkel die het organisme `dwingt ' nieuwe spiercellen aan te maken en voor iets extra`s te zorgen ( supercompensatie ) . Het is dus logisch dat bij krachtsporters verhoogde cpk waarden worden gevonden . Hoeveel hoger deze waarden zullen uitvallen hangt o.a af van de vetvrijemassa ( VVM Een stijging van 300 a 400 U/L is als normaal te beschouwen voor hard trainende bodybuilders . Boven de 600 U/L is echter in de regel al sprake van spierafbraak die groter is dan alleen al door training veroorzaakt kan worden.


LDH ( Lactaat - dehydrogenase )

Dit enzym is betrokken bij de koolhydraat - stofwisseling . Het komt zowel voor in de skeletspier als in de lever, de rode bloedcellen en het hart . Hierdoor kan de bepaling van de LDH waarden zowel informatie geven over spierafbraak, alsook over de leverfunctie.


Zoals ik het lees hebben beide waarden iets met onder andere de spierafbraak te maken. Maar ik kan het ook fout hebben.
En trombocyten zijn volgens mij de bloedplaatjes, die hebben te maken met de bloedstolling.

Groetjes Diana

droebel

Berichten: 882
Geregistreerd: 21-04-03
Woonplaats: wijk bij Duurstede

Re: Bloedonderzoek lezen...bokkers?

Link naar dit bericht Geplaatst: 29-09-05 08:58

die 2 bovenste waarden waren bij mijn paard ook verhoogd. Mijn dierenarts vertelde dat als een paard echt iets aan z'n spieren heeft, dan lopen die getallen in de duizenden.
Dat ze iets afwijken van het normale is dus geen ramp. ook vertelde hij dat als een paard zich bijv. tijdens het bloedprikken zich iets druk maakt, deze waarden al omhoog kunnen schieten.

Ibbel

Berichten: 51691
Geregistreerd: 01-09-04
Woonplaats: West-Veluwe

Re: Bloedonderzoek lezen...bokkers?

Link naar dit bericht Geplaatst: 29-09-05 10:36

De normaalwaarden die achter de uitslag staan zijn de normaalwaarden voor paarden. Dus weet je de normaalwaarden wél.

Zowel de verhoging van LDH als de verhoging van CK (is gespecificeerd of het CK-MM is?) is marginaal verhoogd. De bloedplaatjes zijn marginaal verlaagd. Persoonlijk zou me eerder zorgen maken om het lage aantal bloedplaatjes (hoewel nog bij lange na niet laag genoeg om een vergrote bloedingskans te krijgen) dan over de licht verhoogde LDH en CK. Als je paard de laatste tijd niets doet, is enige spierafbraak niet meer dan normaal, wat de licht verhoogde waardes al verklaart.

Je zou een 2e keer bloed kunnen laten afnemen op 30 minuten na longeren, en een derde keer een dag na longeren. Verzuring kan je dan uit de bloedafname na 30 minuten opmaken - je zou kunnen kijken of men ter plekke vrij lactaat kan bepalen, dat moet echt binnen een paar uur na bloedafname gedaan worden, opsturen naar een lab is zinloos, vrij lactaat breekt heel snel af - en spierafbraak uit het 3e bloedmonster. Ook zou je met een hartslagmeter kunnen longeren, om te bekijken of zijn hartslag heel hoog (170 per minuut of hoger) is tijdens arbeid (teken van anaerobe verbranding en dus lactaatvorming).

Ellebel
Berichten: 4202
Geregistreerd: 15-11-03

Re: Bloedonderzoek lezen...bokkers?

Link naar dit bericht Geplaatst: 29-09-05 11:53

De CK vind ik ook niet schokkend verhoogd hoor, normaal is het meestal iets lager, maar na arbeid is het vaak al in de duizenden. Bij spierschade tgv maandagsziekte kan het in de tienduizenden lopen en bij ernstige spierbeschadigingen worden waarden van meer dan 100.000 gevonden.
De LDH is minder specefiek voor de spieren, maar duidt meer op weefselschade in het algemeen. 420 wordt wel genoemd als de bevengrens, maar ook hier geen echt schokkende dingen. om het sterk verhoogd te noemen moet je meer in de richting van 1000 gaan denken.
Ook de plaatjes vind ik eigenlijk niet wereldschokkend, misschien kun je deze nog eens weer mee laten nemen als er nog een keertje geprikt wordt, kijken wat er dan uit komt.
Lactaat prikken is een idee, maar daar is nog weinig ervaring mee bij de meeste dierenartsen. Ik heb op een congres een lezing gehoord van iemand die daar wel veel mee deed i.v.m. training van dravers, en een vriendin van me doet daar nu onderzoek naar. Het is misschien nog best moelijk om daar normaalwaardes voor te vinden, maar goed, als je echt in die richting denkt en je DA is gemotiveerd dan kan het een optie zijn.

Antoinette

Berichten: 9566
Geregistreerd: 31-08-02
Woonplaats: Amsterdam

Re: Bloedonderzoek lezen...bokkers?

Link naar dit bericht Geplaatst door de TopicStarter : 29-09-05 13:54

Allemaal heel erg bedankt voor de reacties en hulp. Top!

chiquito schreef:
Hoi

Ik heb even zitten googlen. En dit heb ik gevonden (gaat wel over mensen):

Zoals ik het lees hebben beide waarden iets met onder andere de spierafbraak te maken. Maar ik kan het ook fout hebben.
En trombocyten zijn volgens mij de bloedplaatjes, die hebben te maken met de bloedstolling.

Groetjes Diana


Ja, wat die dingen inhouden wisten we wel. Zoals ik zei weet mijn moeder het wel van mensen en we hadden zelf inderdaad ook al even zitten googlen

Ibbel schreef:
Je zou een 2e keer bloed kunnen laten afnemen op 30 minuten na longeren, en een derde keer een dag na longeren. Verzuring kan je dan uit de bloedafname na 30 minuten opmaken - je zou kunnen kijken of men ter plekke vrij lactaat kan bepalen, dat moet echt binnen een paar uur na bloedafname gedaan worden, opsturen naar een lab is zinloos, vrij lactaat breekt heel snel af - en spierafbraak uit het 3e bloedmonster. Ook zou je met een hartslagmeter kunnen longeren, om te bekijken of zijn hartslag heel hoog (170 per minuut of hoger) is tijdens arbeid (teken van anaerobe verbranding en dus lactaatvorming).


Ja, dat wilde de DA in eerste instantie doen. Voor het werk en na het werk...maar uiteindelijk vond hij het niet eens meer nodig omdat het volgens hem alleen maar uit de voorbenen kwam.
En ik blijf zeggen; ja er zit best wat in de voorbenen en dit is waarschijnlijk de oorzaak geweest van de problemen die we nu hebben. Maar er komt nog meer bij kijken dan alleen die voorbenen.

Ellebel schreef:
De CK vind ik ook niet schokkend verhoogd hoor, normaal is het meestal iets lager, maar na arbeid is het vaak al in de duizenden. Bij spierschade tgv maandagsziekte kan het in de tienduizenden lopen en bij ernstige spierbeschadigingen worden waarden van meer dan 100.000 gevonden.
De LDH is minder specefiek voor de spieren, maar duidt meer op weefselschade in het algemeen. 420 wordt wel genoemd als de bevengrens, maar ook hier geen echt schokkende dingen. om het sterk verhoogd te noemen moet je meer in de richting van 1000 gaan denken.
Ook de plaatjes vind ik eigenlijk niet wereldschokkend, misschien kun je deze nog eens weer mee laten nemen als er nog een keertje geprikt wordt, kijken wat er dan uit komt.
Lactaat prikken is een idee, maar daar is nog weinig ervaring mee bij de meeste dierenartsen. Ik heb op een congres een lezing gehoord van iemand die daar wel veel mee deed i.v.m. training van dravers, en een vriendin van me doet daar nu onderzoek naar. Het is misschien nog best moelijk om daar normaalwaardes voor te vinden, maar goed, als je echt in die richting denkt en je DA is gemotiveerd dan kan het een optie zijn.


Okee, dus alle reacties van iedereen samen stellen die 'verhogingen' dus maar weinig voor.
Zoals ik al zei...ik weet niet wanneer een verhoging echt zorgwekkend is.

Super bedankt allemaal!
En woensdag gaan we naar Emmeloord, zal een spannende dag worden.

Ellebel
Berichten: 4202
Geregistreerd: 15-11-03

Re: Bloedonderzoek lezen...bokkers?

Link naar dit bericht Geplaatst: 29-09-05 14:02

Succes woensdag

Katja

Berichten: 42392
Geregistreerd: 29-04-02
Woonplaats: Utrecht

Re: Bloedonderzoek lezen...bokkers?

Link naar dit bericht Geplaatst: 30-09-05 12:59

Ibbel schreef:
Je zou een 2e keer bloed kunnen laten afnemen op 30 minuten na longeren, en een derde keer een dag na longeren. Verzuring kan je dan uit de bloedafname na 30 minuten opmaken - je zou kunnen kijken of men ter plekke vrij lactaat kan bepalen, dat moet echt binnen een paar uur na bloedafname gedaan worden, opsturen naar een lab is zinloos, vrij lactaat breekt heel snel af - en spierafbraak uit het 3e bloedmonster. Ook zou je met een hartslagmeter kunnen longeren, om te bekijken of zijn hartslag heel hoog (170 per minuut of hoger) is tijdens arbeid (teken van anaerobe verbranding en dus lactaatvorming).

Wij hebben op precies dezelfde manier een paard laten onderzoeken en daar kwam toen veel informatie uit.

Succes in Emmeloord.