hoornvliesbeschadiging meermaals vlak achter elkaar

Moderators: Essie73, Coby, balance, Firelight, Dyonne, Neonlight, Sica, NadjaNadja, C_arola

Toevoegen aan eigen berichten
 
 
MieLo

Berichten: 2525
Geregistreerd: 28-03-07
Woonplaats: Gouda

hoornvliesbeschadiging meermaals vlak achter elkaar

Link naar dit bericht Geplaatst door de TopicStarter : 12-12-25 23:25

Hey bokkers,

Voordat ik het (lange :o ) verhaal begin, ik heb nauw contact met mijn dierenartsenpraktijk en ik ga volgende week contact opnemen met de DAP Bodegraven voor verder onderzoek maar mogelijk zijn er mensen die hier (helaas) ook ervaring mee hebben of mee kunnen denken in wat de oorzaak zou kunnen zijn.

Wat voorkennis:
Het gaat om een 26,5 jarige few spot appaloosa merrie, haar linkeroog is ze blind aan (door een foutieve diagnose bij een eerdere hoornvliesbeschadiging ruim 3 jaar geleden). Begin dit jaar (feb) heeft ze aan haar goede oog een hoornvliesbeschadiging gehad aan achterzijde van haar zichtsveld (kaakkant), deze is na behandeling met optocycline (1,5 week 3x daags) volledig hersteld.

Op 4 okt trof ik haar op stal aan met een dik onderooglid en ze kneep continue met haar rechteroog. Ik heb de dierenarts laten komen en ze bleek een beschadiging.
We zijn weer een behandeling met optocycline (1,5 week 3x daags) gestart, na 3 dagen zag het er veel beter uit en kneep ze ook nauwelijks meer. De behandeling wel afgemaakt.

Op 11 nov kwam ik aan op stal en ik had gelijk zo'n onderbuikgevoel dat er iets niet goed zat bij haar oog (ooglid was heel licht gezwollen en ze kneep bijna niet). Dierenarts laten komen en haar slijmvliezen in het oog waren toch wel erg dik, geen beschadiging zichtbaar). Omdat er toch wel vermoeden van beschadiging was zijn we weer de opthocycline op gaan starten, een dag later was de zwelling al minder en zag ik een lichtwittige waas zitten van een beschadiging, vlak naast de beschadiging van 4 okt. 1,5 week later gestopt en begonnen met vit a zalf (palmisan, niet op dagelijkse basis, ik werd zelf helaas geopereerd, mijn verzorgster heeft dit wel meermaals in de week kunnen doen 1x per dag). De zwellingen waren weg en het oog leek weer goed te gaan.

Gister had ik weer een voorgevoel in de ochtend, maar leek ze na rollen in de paddock weer wat te knijpen, echter was het ooglid niet dik en waaide het ook best hard. Ik heb gevraagd voor telefonisch overleg met de dierenarts. Gister eind van de middag ben ik opnieuw naar stal gegaan omdat het mij toch niet lekker zat en aangekomen op stal zag ik dat ze meer aan het knijpen was en toch het onderste ooglid weer wat dikker. Opnieuw dierenarts gekomen en na onderzoek is het een hele oppervlakkige beschadiging aan de onderzijde van haar oog (foto is van gisteravond)
Afbeelding
Omdat er geen infectie dit keer was heb ik voor nu 1,5 week 3x daags de palmisan en dan weer een oogcheck om te kijken of de beschadiging weg is.

Dit is dus al de 3e keer in zo'n korte tijd dat het eigenlijk geen toeval meer lijkt en ik uit wil zoeken wat het zou kunnen zijn. (Ik vroeg al of ik een abonnement af kon sluiten bij de dierenarts hiervoor :') )

Ze staat in een buitenstal van 3x3 met een uitloop van 3x4 (rubberen matten).
Na de 2e beschadiging heb ik een (houten)plaat bij haar voerbak weg laten halen omdat het vermoeden was dat het daardoor kwam met schuren. Verder staat ze geregeld in een zandpaddock (soms alleen, soms met haar vriendje). Tijdens de behandelingen is dit met een vliegenmasker op geweest, laatste 2 weken weer af en toe zonder masker erop gezet.

Ik ben nu vooral oorzaken aan het zoeken en ben tot nu toe op het volgende mogelijkheden gekomen:
- Ppid? Ze is dit voorjaar voor ppid getest, waardes zaten tegen de ondergrens van twijfel aan, verder geen symptomen van ppid. DA denkt niet dat dit het is.
- scherpe randen of voorwerpen in stal, hebben we bij de 2e beschadiging al gecheckt en zijn weggehaald.
- zicht wat aan het verminderen is? Ze heeft geen beschadigingen aan haar huid, dus stoten lijkt mij niet logisch. Ik zit er wel aan te denken om dit te laten onderzoeken op de kliniek.
- Gewoon toch pech en lomp met schuren of met rollen toch zand in haar ogen gekregen of iets anders?
- Iets met de traanklieren en traanbuis, iets waardoor zand en andere vuiltjes niet goed het oog kunnen verlaten?
- Hoornvlies wat zwakker is? Kan het zijn dat het hoornvlies toch niet goed hersteld is van de vorige keer en daardoor gevoeliger voor nieuwe beschadigingen?
- Maanblindheid is het niet, het hoornvlies is niet anders qua kleur, dit keer ook geen lichte oedeemwaas van de beschadiging gezien. 4 okt en 11 nov wel licht gezien.

Zijn er bokkers die nog ideeën hebben wat het zou kunnen zijn?

_Nelleke_

Berichten: 8203
Geregistreerd: 02-11-07

Re: hoornvliesbeschadiging meermaals vlak achter elkaar

Link naar dit bericht Geplaatst: 13-12-25 02:58

Klinkt als imuungemedieerde keratitis. Hoewel op internet staat dat ze vaak weinig last hebben, heb ik dit zelf niet zo ervaren.

DAP Bodegraven heeft wel een fijne oogarts dus fijn dat zij kunnen komen. Hanneke heet ze volgens mij.

Bagheera_206

Berichten: 26359
Geregistreerd: 26-10-09
Woonplaats: Kennemerland

Link naar dit bericht Geplaatst: 13-12-25 08:29


MieLo

Berichten: 2525
Geregistreerd: 28-03-07
Woonplaats: Gouda

Re: hoornvliesbeschadiging meermaals vlak achter elkaar

Link naar dit bericht Geplaatst door de TopicStarter : 13-12-25 08:39

Bedankt voor jullie reacties. IMMK kwam ik ook al tegen, maar bij IMMK lees ik over de witte waas in het oog en ontstekingen. Bij Miek is er geen sprake van een witte waas maar echt beschadigingen. Ik neem het wel mee als mogelijke oorzaak

_soraja_

Berichten: 465
Geregistreerd: 01-05-06
Woonplaats: Barneveld

Link naar dit bericht Geplaatst: 13-12-25 08:57

Mijn pony heeft in het verleden ook meerdere keren hoornvlies beschadiging gehad. Al zat daar wel meer tijd tussen. Zij heeft het toen denk ik vijf keer gehad in 3 jaar tijd. Ze heeft toen een hele tijd 24/7 zowel in de zomer als in de winter een vliegenkap op gehad ter voorkoming.
Twee jaar geleden is ze verhuisd en nooit meer last gehad. Dus ik denk dat er toch iets in de omgeving was dat het veroorzaakte.

Qua behandeling was het wel een stuk intensiever en langduriger dan dat jij beschrijft. Weet je zeker dat de beschadiging tussendoor helemaal weg is geweest?

MieLo

Berichten: 2525
Geregistreerd: 28-03-07
Woonplaats: Gouda

Re: hoornvliesbeschadiging meermaals vlak achter elkaar

Link naar dit bericht Geplaatst door de TopicStarter : 13-12-25 09:02

Of de beschadiging tussen de vorige en huidige keer is begin ik mij nu wel af te vragen inderdaad, het lijkt op enigzins dezelfde plaats te zitten, alleen heeft het nu een hele andere vorm dan de vorige keer. Nu is het meer een horizontale beschadiging,de vorige keer smal en verticaal.

LDRD

Berichten: 10027
Geregistreerd: 04-02-04

Link naar dit bericht Geplaatst: 13-12-25 10:47

Misschien eens voorleggen aan Ellen Compagnie van dierenkliniek Emmeloord? Zij is oogspecialist.

Bagheera_206

Berichten: 26359
Geregistreerd: 26-10-09
Woonplaats: Kennemerland

Re: hoornvliesbeschadiging meermaals vlak achter elkaar

Link naar dit bericht Geplaatst: 21-12-25 19:15

Wat is er uit gekomen bij de kliniek?

Jolliegirl

Berichten: 35696
Geregistreerd: 18-07-04

Re: hoornvliesbeschadiging meermaals vlak achter elkaar

Link naar dit bericht Geplaatst: 21-12-25 19:38

Staat het ooglid niet toevallig naar binnen? Dan krijg je beschadigingen door de haartjes..
Hebben wij hier gehad met de kat...na operatie verholpen.


Entropion heet het

pateeke
Berichten: 2794
Geregistreerd: 12-05-06

Link naar dit bericht Geplaatst: 21-12-25 20:11

Ik heb enkel de OP gelezen dus sorry als ik in herhaling val…

Is er al gecheckt of er niets (zandkorrel bv) onder haar ooglid zit? Zo ja, die dan eerst verwijderen uiteraard… zijn de ogen al eens gespoeld?

Ik heb verder geen ervaring met oogproblemen bij paarden, wel bij mensen (mezelf). Hoornvliesbeschadigingen kunnen meerdere oorzaken hebben. Eén daarvan is bijvoorbeeld droge / vermoeide ogen. Soms heeft dat te maken met het traankanaal wat evt operatief verbeterd kan worden. Geen idee of het voor paarden ook bestaat, maar voor mensen zijn er o.a. oogdruppels en zalf tegen droge ogen.
Verder worden bij herstel van beschadiging van het hoornvlies en bij mensen met te droge ogen bij wie druppels en zalf onvoldoende helpen soms ook bandagelenzen gebruikt. Geen flauw idee of zoiets ook voor paarden bestaat.

Ik zou persoonlijk niet direct denken aan iets in de stal of zo waar ze haar hoornvlies aan beschadigt heeft. Mensen en paarden hebben de reflex om oogleden te sluiten als iets te dichtbij komt, net om de ogen te beschermen (kijk bv maar wat er gebeurt als er een vlieg naar het oog van je paard gaat).

MieLo

Berichten: 2525
Geregistreerd: 28-03-07
Woonplaats: Gouda

Re: hoornvliesbeschadiging meermaals vlak achter elkaar

Link naar dit bericht Geplaatst door de TopicStarter : 22-12-25 14:11

@ Bagheera_206: Ik heb morgenmiddag een afspraak in Bodegraven met Hanneke, ben erg benieuwd of en wat ze zullen vinden.

@jolliegirl, voor zover ik kan zien niet. Ze knijpt wel haar bovenste ooglid onder haar onderste ooglid als ze hem strak dichtknijpt (bv. bij het zalven van het oog), ik ga dit wel op het lijstje zetten om morgen te bespreken.

@Pateeke, er is bij de de checks wel goed gekeken of er iets in het oog zichtbaar was qua aanleiding.
Dat reflex hebben ze zeker, links is ze blind en heeft ze dat reflex alleen als ze daar de beweging van de wind voelt. verder kun je zwaaien met je vinger maar treedt dat reflex niet op.
Te droge ogen is wel iets wat ik mee wil nemen, mogelijk dat daar iets zit waardoor vuil niet snel genoeg het oog uit kan komen en voor schade zorgt.

Vind het wel spannend wat er morgen uit gaat komen (als er al iets uitkomt). Het oog ziet er nu goed uit, ze krijgt 2x per dag de zalf tot morgenochtend en staat met een vliegenmasker op van s'ochtends tot s'avonds.

Ik laat het hier wel weten als ik ben geweest.

MieLo

Berichten: 2525
Geregistreerd: 28-03-07
Woonplaats: Gouda

Link naar dit bericht Geplaatst door de TopicStarter : 23-12-25 18:06

Er was geen hoornvliesbeschadiging meer, maar wel in beide ogen uveïtis. In haar blinde oog chronisch en andere oog actieve ontsteking. Nu de komende 4 weken een ander behandelplan en dan over 4 weken weer controle op de kliniek.

Ze deed het wel echt heel braaf, vond sommige onderzoeken wel beetje spannend, maar was niet heel erg onder de indruk
Afbeelding

Bagheera_206

Berichten: 26359
Geregistreerd: 26-10-09
Woonplaats: Kennemerland

Re: hoornvliesbeschadiging meermaals vlak achter elkaar

Link naar dit bericht Geplaatst: 23-12-25 19:17

He gadsie! Beterschap!

siskeh
Berichten: 8965
Geregistreerd: 13-05-08
Woonplaats: Drenthe

Re: hoornvliesbeschadiging meermaals vlak achter elkaar

Link naar dit bericht Geplaatst: 23-12-25 19:38

He bah! Wat goed dat je heen bent gegaan, ik was ook al beetje bang op toch uveïtis, heeft de DA er over gehad dat het bij appaloosa's veel voorkomt?

MieLo

Berichten: 2525
Geregistreerd: 28-03-07
Woonplaats: Gouda

Re: hoornvliesbeschadiging meermaals vlak achter elkaar

Link naar dit bericht Geplaatst door de TopicStarter : 23-12-25 23:44

@siskeh, dat gaf ze inderdaad al aan. Ik wist ook dat het een veelvoorkomend probleem is, zeker bij few spot appaloosa's maar had nog nooit van de sluimerende variant gehoord, waar hier sprake van is. Ze gaf aan dat dit ook niet iets is van oktober maar waarschijnlijk al langer speelt.
Lastige van deze variant is dat paarden het bijna nooit tonen, waardoor ik ook niets door heb gehad (geeft wel een schuldgevoel merk ik), terwijl ik er best wel bovenop zit qua ogen in de gaten houden