Moderators: Coby, balance, Dyonne, Sica, C_arola, Neonlight, Firelight
Quarterpony schreef:Ze krijgt onbeperkt ruwvoer waar alle paarden het goed op doen hier, en van 9-5 weidegang.
Quarterpony schreef:Ja en is negatief
Beemsterkaas schreef:1) controleer goed op wormen, vooral bij zo'n jong paard. Enkel mestonderzoek kan misleidend zijn.
2) ik zou de muesli blijven geven maar dan bv. 1,5 à 2 scheppen per dag.
1 schep muesli is géén kilogram. Dus je geeft minder dan je denkt. Als de muesli niet werkt ga dan op zoek naar een brok of muesli die wel aanslaat, in een hoeveelheid die werkt. Maar check eerst je wormen, anders moet je meer voeren dan nodig.
3) de supplementen die je geeft zijn overbodig.
- Rijstzemelen bijvoorbeeld (bodybuilder) zijn net spijsverteringbevorderend. Zemelen worden van oudsher gebruikt om een vlottere stoelgang te bevorderen / constipatie te verhelpen. Dat is wat je wil vermijden met een paard dat voedingsstoffen slecht vasthoudt / niet op gewicht blijft.
Zemelen kunnen geen dikmaker zijn, integendeel. Ze zijn wel énorm gezond vanwege de vezels, ook voor mensen. Over de gezondheidsvoordelen bestaat geen discussie.
- Een balancer is niet nodig als je voldoende muesli geeft. De muesli is een compleet voer als het goed is.
Vitamines en mineralen zorgen ervoor dat een paard in de groei geen tekorten opbouwt en alles gezond ontwikkelt. Op latere leeftijd zorgt het ervoor dat alle lichaamsfuncties goed werken, dat spieren optimaal werken etc.
Onmisbaar, maar het is ook zo dat een levend wezen het vermogen heeft om 'van weinig veel te maken'. Vooral een volwassen wezen.
Dat wil zeggen dat een gezond wezen optimaal vitamines en mineralen uit voedsel haalt - dus ook in geval van schaarste.
Je moet m.a.w. de sweet spot ontdekken, want overdoseren is absoluut mogelijk met vitaminebrok. Vooral met sobere rassen. En overdoseren heeft net tegengesteld effect.
Een paard met ondergewicht kan nog steeds een perfect gezond bloedbeeld hebben wat vitamines en mineralen betreft.
4) less is more
Hoe eenvoudiger je voerbeleid, hoe liever voor je paard. Een paard is helemaal niet geschikt voor het super gevarieerd, rijk en boostend voerbeleid van tegenwoordig. Onthou waar paarden oorspronkelijk vandaan komen wat voer betreft, dat helpt in het maken van keuzes.
Beemsterkaas schreef:@xandyandme
Met gewoon krachtvoer heb ik zelf met quarters nog nooit problemen ondervonden. De ene heeft 0 krachtvoer nodig, de andere wat meer. Een gebrek aan vitamine E of andere problemen is echt nog nooit voorgevallen hier. Ons voer staat bewust hoog in vitamine E, dat wel.
@algemeen
Een paard voeren kan je eigenlijk een beetje vergelijken met een hond voeren, je hebt 3 mogelijkheden:
1) je koopt de goedkoopste brok / blikvoer in de supermarkt. Werkelijk troep met een schrijnend laag percentage aan vlees.
Dit is de goedkoopste en makkelijkste optie.
2) je maakt een keuze uit compleet en kant-en-klaar kwaliteitsvoer / vlees: bijvoorbeeld diepvriesvoeding, kwaliteitsvolle brokken of blikvoer.
Dit is een stuk prijziger, maar je hoeft je geen zorgen te maken over de samenstelling en balans van je voer.
3) je gaat zelf aan de slag met rauw vlees, vis, eieren, botten,... en regelt een voerbeleid dat zo dicht mogelijk bij de natuur staat.
Dit is prijzig én vergt meer tijd én vergt kennis en kunde.
Bij paarden is het net hetzelfde.
1) Op sommige (grote) stallen wordt goedkope troep gevoerd, jammer genoeg. Stallen hebben vaak een zo ruim mogelijke winstmarge nodig (een stal uitbaten is vreselijk duur) en dat merk je al snel in de voerkwaliteit.
2) er bestaan tegenwoordig ongelooflijk goede, complete krachtvoeders vol natuurlijke ingrediënten (zoals bv het populaire luzerne). Op maat van wat jouw paard nodig heeft. Zowel brok als muesli. Kwaliteitsvol voer is wat duurder, maar je hebt geen kopzorgen over een slecht gewicht, tekorten en lichamelijke problemen. Je paarden staan er gezond bij zoals het hoort als je de juiste hoeveelheid voert.
3) je gaat zelf puzzelen en knutselen met het voerbeleid. Je gooit allerlei verschillende dingen in 1 emmer, een poedertje voor dit. Een korreltje voor dat. Een brokje met dit en een zakje van dat.
Dit is ten eerste redelijk duur (zowel het voer als de voedingsconsulent die je hier hopelijk in begeleidt), maar nog meer: dit vergt veel kennis en kunde. Het is echt meer dan een rondje Google.
Bovendien, je mag dan nog het beste en liefste baasje in de wereld zijn dat met allerlei voertjes in de weer gaat, voor een paard is het soms echt té belastend allemaal.
Iedereen doet wat ie wil natuurlijk. En als je paard er goed uitziet: doe zo verder.
Maar helaas komt er minstens wekelijks wel weer een topic voorbij van een te schraal paard, met altijd hetzelfde voerbeleid.
@TS
Krachtvoer hoef je niet in 1x te geven. 2 voerbeurten per dag kan ook.
Bovendien staan al je toevoegingen bijna gelijk aan een schep muesli.
Dus veel verschil hoeft het niet te maken wat hoeveelheid betreft.
Dat een paard een wormenkuur heeft gehad wil niet zeggen dat er bv. geen bloedworm meer kan zijn. Welke wormenkuur was het etc.?
Dit is echt belangrijk bij een jong paard. Omdat er helaas bij de fokker / handelaar niet altijd even goed ontwormd wordt.
Vooral omdat ze 'plots' achteruit is gegaan en de rest van stal er wel gewoon goed bij staat, zou ik dit toch willen onderzoeken.
Verder: er wordt tegenwoordig heel veel gezegd. De supplementensector is big business en mensen slikken het als zoete koek. Veel oorspronkelijke en goede kennis gaat steeds meer verloren.
Een simpel voorbeeld: haver is al jaar en dag letterlijk kracht-voer.
Stel je voor dat er ooit een dag komt waar fabrikanten beweren dat haver een fantastisch product is boordevol gezondheidsvoordelen, en bijvoorbeeld de kans op koliek drastisch vermindert.
En een nieuwe generatie paardenmensen gelooft dit meteen, want die kennen het beeld niet van een trekpaard met een jutten zak vol haver om het hoofd om te eten tijdens het zware werk.
Paarden krijgen vanaf dan veel haver, en op internet regent het klachten van paarden die te heet zijn.
Dat is wat er nu gaande is met veel dingen.
Ik zou er een boek over kunnen schrijven - wat ik hier inmiddels ook aan het doen ben dus ik zal maar afronden
Beemsterkaas schreef:Ik stel niks zwart-wit superpony, volgens mij begrijp je dat verkeerd.
Of je reactie was niet op mij bedoeld, dat kan ook.