[VOLG] Operatie botcyste na zoektocht afwijkend gedrag

Moderators: Essie73, Coby, balance, Firelight, Dyonne, NadjaNadja, Neonlight, Sica, C_arola

Toevoegen aan eigen berichten
 
 
Hollyleaves
Berichten: 1979
Geregistreerd: 07-06-05
Woonplaats: Groningen

[VOLG] Operatie botcyste na zoektocht afwijkend gedrag

Link naar dit bericht Geplaatst door de TopicStarter : 11-01-16 16:35

Hallo,

Afgelopen week is na een lang traject van onderzoeken een CT-scan van het hoofd afgenomen bij mijn paard. De uitslag van de CT-scan luidde: subchondral bone cyst left temporomandibular joint.

Oftewel, een botcyste in de linkerzijde kaak.

Ik vroeg me af of er hier mensen zijn welke ervaring hebben met een botcyste in het hoofd-hals gebied bij een paard en welke behandelingen daar uit voort gekomen zijn.
Ik heb een aantal opties gekregen welke nogal ver uit elkaar liggen. Operatief verwijderen, injecteren met ontstekingsremmer, draineren en niks doen. Over het operatief verwijderen en het draineren word ik morgen terug gebeld met meer informatie over kosten en mogelijkheden betreffende de locatie van de cyste. Injecteren is een optie welke meerdere malen herhaald kan worden en mogelijk is voor deze locatie.

Niks doen is geen optie. Het paard ervaart vermoedelijk erg veel druk en hoofdpijnen van de cyste. De symptomen waren een aanleiding voor de uiteindelijke CT-scan.

Zodoende ben ik benieuwd naar ervaringen in deze opties, en ben ik uiteraard ook benieuwd of er nog andere opties zijn waar ik nog niks vanaf weet.

Alvast bedankt voor de eventuele reacties.
Laatst bijgewerkt door Gini op 03-03-16 16:12, in het totaal 2 keer bewerkt
Reden: Tag in de titel toegevoegd en titel aangepast

Aukelizzy

Berichten: 12665
Geregistreerd: 09-10-06

Link naar dit bericht Geplaatst: 11-01-16 20:38

Hoi,

Ik heb hier een trainingspaard staan die een botcyste in de linkerkaak heeft. Ik ging met het paard naar de kliniek omdat ze linksom aan de longe overdreven stelling naar rechts pakt ( bijna hals in 90 graden). Foto's gemaakt waarop leek day halswervel gedraaid lag en zodoende ben ik doorgestuurd naar Utrecht voor een CT scan. Daaruit kwam dus ook een botcyste in de linkerkaak. Echter werd mij verteld dat er nog weinig gevallen bekend zijn en dat hoogstwaarschijnlijk de problemen niet relevant zijn aan de cyste. Dachten eigenlijk dat het bij toeval is gevonden. Volgens zowel mijn behandelend arts als radioloog in Utrecht zouden botcystes in de kaak voornamelijk kauw problematiek op moeten leveren. Maar ergens heb ik altijd dus ook het gevoel dat paard niet wilt buigen maar links omdat er dan nog meer druk op die plek komt.

Wat waren bij jou paard de precieze symptomen?

Verder kan ik niet echt antwoord geven op jou vragen, wij zitten dus ook nog midden in het behandeltraject.

Hollyleaves
Berichten: 1979
Geregistreerd: 07-06-05
Woonplaats: Groningen

Re: Ervaring en behandeling botcyste hoofd van paard

Link naar dit bericht Geplaatst door de TopicStarter : 11-01-16 21:25

Bedankt voor je reactie. Zelfde diagnose bij dezelfde kliniek dus. Ik kreeg inderdaad ook dezelfde uitleg. Echter zijn bij mijn paard de symptomen wel zeer heftig. Vermoedelijk is er sprake van een druk achter de ogen of ergens rond de cyste welke hoofdpijn of misselijkheid veroorzaakt. Ik kan hem al sinds augustus slecht aanraken bij het hoofd. Totale paniekaanvallen. Sinds augustus een heel traject van onderzoeken gehad. Ook behandelingen voor bevindingen welke behandeling vergden, maar elke keer net niet precies de oorzaak van het nog steeds aanhoudende gedrag ontdekt. Nu dus wel. De orthopeed belt me morgen terug of operatie op deze locatie mogelijk is. Want ze kunnen over het algemeen misschien weinig last veroorzaken, ze kunnen wel degelijk overlast veroorzaken, zo blijkt dus ook bij jouw paard.

Aukelizzy

Berichten: 12665
Geregistreerd: 09-10-06

Link naar dit bericht Geplaatst: 12-01-16 10:25

Heftig zeg! Zo te horen is het bij jou paard heel extreem, maar wat jij beschrijft dat ze slecht aan te raken is dat herken ik wel, alleen is het bij die van mij minder heftig. Maar ik kan aan die zijde slecht aan het hoofd komen en halster omdoen vind ze ook echt niet fijn. Momenteel staat mijn merrie ( sinds gister ) op de buut om te kunnen bepalen in hoeverre ze dit uit pijn doet ( waarvan de cyste dus een oorzaak zou kunnen zijn ) of dat er toch iets anders aan de hand is waardoor ze mechanisch blokkeert. Maar ik ga jou ervaring wel even aan de kliniek voorleggen, wellicht is dat bij ons dus ook het probleem.

Hou je me even op de hoogte hoe het met jou paard verder gaat? Heel veel sterkte en beterschap in ieder geval!

Hollyleaves
Berichten: 1979
Geregistreerd: 07-06-05
Woonplaats: Groningen

Link naar dit bericht Geplaatst door de TopicStarter : 12-01-16 16:11

Klinkt inderdaad heel vergelijkbaar Aukelizzy.

Ik heb net met de orthopeed gesproken van de kliniek, wat eigenlijk niet de normale gang van zaken was omdat we een externe patiënt waren. Hij had de gegevens van de radioloog bekeken.

Hij opperde dat opereren geen optie was. Te ver en te diep onder het kaakgewricht.

Daarnaast opperde hij dat bij een dergelijke cyste bijna altijd kauwproblemen ontstaan. Net als jij te horen kreeg. Ook bij mijn paard is dat niet het geval. Om uit te kunnen sluiten of de cyste dan wel dat ding is dat het gedrag bij mijn paard veroorzaakt (hij noemde het onwaarschijnlijk volgens de theorie maar desalniettemin niet onmogelijk) kunnen we proberen om ontstekingsremmers in te gaan spuiten rechtstreeks in het kaakgewricht. Dit had meer effect dan op buut zetten of op bv Metacam. Buut of Metacam oraal toedienen komt niet direct op de correcte plaats terecht waardoor het effect wellicht minder aantoonbaar was. Mijn paard heeft voor een kuur lang op Metacam gestaan om te kijken of het gedrag dan weg ging of verminderde. De gehele kuur niks veranderd. Vandaar ook mijn vraag aan hem of dat vergelijkbaar was.
Wat echter wel aantoonbaar wordt met direct inspuiten is de mate van hinder of pijn die het paard eraan ondervindt. Er moet verlichting plaats vinden op die manier. Verandert het paard zijn gedrag voor enkele tijd, dan heeft het effect en dan is het wel degelijk de cyste welke dit allemaal veroorzaakt. Verandert er niks, dan is er wat anders aan de hand. Gesuggereerd werd om dan hersenonderzoek te doen, omdat in principe de pijnprikkel uitgesloten is. Er is geen pijn. Ook gesuggereerd werd om gedragsmatig verder te kijken. Sommige hersencellen zijn zo betrokken geweest bij het afgeven van pijnsignalen dat het lichaam daar zo op ingesteld is geweest. Bij mijn paard kon dat bijvoorbeeld de rug of de nek zijn welke afgelopen jaar goed toegetakeld waren door mechanische HB na verkeerde bekapping. Hier is hij aan behandeld maar omdat het zo'n pijn heeft gedaan kan het een reflexmatige gedraging zijn geworden waardoor hij zo doet.
Ik heb mijn twijfels over dat laatste, ik kan nl echt veel doen, zolang ik dat hoofd maar met rust laat. Vooraf gaf ik ook al aan dat het de linkerkant was. Na de scan bleek de cyste idd links te zijn. De radioloog kon het laten berusten op toeval, maar kon het wederom niet uitsluiten.
Het feit dat jouw paard gediagnosticeerd is met dezelfde aandoening en ook gelijkwaardige gedragingen vertoont, geeft mij in elk geval iets meer neiging naar het last hebben van de cyste.

Aukelizzy

Berichten: 12665
Geregistreerd: 09-10-06

Re: Ervaring en behandeling botcyste hoofd van paard

Link naar dit bericht Geplaatst: 12-01-16 17:28

Pff bij jou is het zo te horen net zo'n ingewikkeld verhaal als bij mij. Wat jij verteld herken ik heel erg, vooral het stukje dat ze echt denken dat zo'n cyste niet dit soort klachten kan geven maar is toch wel heel erg toevallig dat onze paarden dezelfde klachten tonen...

Wanneer gaat het inspuiten gebeuren?

Hollyleaves
Berichten: 1979
Geregistreerd: 07-06-05
Woonplaats: Groningen

Re: Ervaring en behandeling botcyste hoofd van paard

Link naar dit bericht Geplaatst door de TopicStarter : 13-01-16 10:04

Ik ben ook wel erg blij dat ik jouw casus heb gevonden hoor. Vind het namelijk niet echt meer op toeval berusten, twee dezelfde diagnoses bij dezelfde kliniek, tegelijkertijd met dezelfde soort klachten. En ook beide geen kauwklachten aanwezig. Ik liet gisteren ook aan mijn stalgenootje zien, dat ik met mijn ogen dicht precies kon aangeven wanneer mijn paard zou reageren. Kwam bij me staan in de paddock, ik aai m over zijn voorhoofd, ging goed. Ik aai m aan de kaak rechts, ging goed. Via het voorhoofd naar links en op de linkerkaak sprong hij weer naar achteren. Met de mededeling dat ik nu even uit de buurt moest blijven want hij ging 3 meter in de achteruit. Ik kan bij wijze van dus precies de spreekwoordelijke vinger erop leggen.

Ik heb nogmaals contact gehad met een andere orthopeed, van de kliniek. Hij beweert dat opereren wel kan, maar dan moet het hele kaakgewricht eruit. Ze hebben het wel eens gedaan daar. Is niet onmogelijk, maar wordt nou ook niet bepaald toegejuicht.
Ik wil nog contact leggen met een Belgische kliniek welke specialisaties heeft, voor een eventueel consult. Via botcyste kaak paard op google kom je op zijn Facebook pagina, ben de naam even kwijt nu.

Vooralsnog ga ik inderdaad eerst voor inspuiten. Kijken wat dat voor resultaat geeft. Als dat nou werkelijk ervoor zorgt dat ik mijn oude paard weer terug heb, dan ga ik dat opereren wel degelijk overwegen, wellicht over een jaar of 2/3. Momenteel ligt het geld er ook niet voor, na een lange tijd zoeken naar de oorzaak van dit gedoe. Dus dan hebben we nog wat tijd om erover na te denken.

Wat me wel stoort is als dat nou zo goed gaat werken dat het niet lang duurt voor het lichaam immuun ervoor is. Kan m hier ook niet eeuwig mee rond laten lopen denk ik dan?

Wat is het toekomst perspectief voor jouw paard? Wat gaan jullie doen als de buut niet werkt?
Vind het wel fijn om elkaar zo op de hoogte te houden, wellicht dat we nog wat aan elkaar kunnen hebben qua mogelijkheden om te proberen in de toekomst.
Al met al een klote situatie om zo'n klein ding.

Aukelizzy

Berichten: 12665
Geregistreerd: 09-10-06

Re: Ervaring en behandeling botcyste hoofd van paard

Link naar dit bericht Geplaatst: 13-01-16 10:30

Lastig allemaal he! Wat betreft de toekomst, het is een trainingspaard van mij dus ( misschien wel gelukkig ) niet mijn eigen paard alhoewel ik haar zo wel kan beschouwen. Vooralsnog lijkt de buut niet te werken maar ik geef het nog even een paar dagen de tijd om wat beter in te werken. Hoe de toekomst voor dit paard eruit gaat zien weet ik echt nog niet. De bedoeling was om haar op wat jonge paarden wedstrijden te rijden, IBOP te rijden en dan rustig door trainen zodat als ze wat ouder is ze op hoger niveau mee kon draaien. Ze is nu overigens 3,5. Maar dan moeten we haar wel eerst zover zien te krijgen dat ik er überhaupt op kan zitten en hoe en wat nu, ik weet het eerlijk gezegd niet. Ik probeer niet te veel vooruit te denken en echt stapje voor stapje te werk te gaan. Ga haar straks weer longeren en ben benieuwd of ze nu wat meer naar links wil buigen onder invloed van de buut. Aan de hand van hoe ze hierop reageert zal ik verder moeten kijken. Het maakt het vooral lastig dat de kliniek denkt dat de cyste niet de oorzaak is en ik daar dus mijn vraagtekens bij heb.

Hollyleaves
Berichten: 1979
Geregistreerd: 07-06-05
Woonplaats: Groningen

Re: Ervaring en behandeling botcyste hoofd van paard

Link naar dit bericht Geplaatst door de TopicStarter : 13-01-16 11:25

Ik ben het daar absoluut mee eens. Theorie en praktijk zijn niet zo waterdicht verbonden als de theorie doet lijken. En dan willen ze beide casussen op het toeval laten berusten? Bevestigen doen ze misschien niet 1,2,3. Maar uitsluiten kon ook niet, nadat ik doorgevraagd had. Er bestond geen feit die het verkrijgen van kantelingen van het hoofd, toenemende druk en zelfs pijn ontkrachtte. Wellicht dat een second opinion dan meer uitzicht kan bieden?

Deze kliniek ontkracht namelijk absoluut dit fenomeen niet, en bevestigd het juist. Er staat een heel stuk beschreven over het verband met rij problematiek en de cyste.
https://www.facebook.com/EquineDiagnost ... 1448246598

Ik ben erg benieuwd naar de visie van de specialisten hier en nog belangrijker, wat de behandelmogelijkheden volgens hen zijn. Anders leiden we denk ik naar een dood spoor waarbij ik op een punt ga komen dat ik niet meer weet wat nu.

Aukelizzy

Berichten: 12665
Geregistreerd: 09-10-06

Link naar dit bericht Geplaatst: 13-01-16 21:10

Bedankt voor de link, ik ga hem even lezen. Ben erg benieuwd.

Had die van mij vanmorgen gelongeerd en ze staat nu paar agen op de buut maar merk weinig verschil...

Wat ik mij overigens vanmiddag nog zat te bedenken, cyste in het straalbeen of in de knie kan regelmatig ( zeer) ernstige kreupelheid veroorzaken... Dan kan het toch niet anders dan dat zo'n cyste in een kaak ook wel degelijk problemen kan geven. Zal gerust niet altijd hoor, niet alle paarden met een cyste in een been zijn kreupel, maar een groot gedeelte wel. Lijkt mij bij een kaak niet anders...

Hollyleaves
Berichten: 1979
Geregistreerd: 07-06-05
Woonplaats: Groningen

Re: Ervaring en behandeling botcyste hoofd van paard

Link naar dit bericht Geplaatst door de TopicStarter : 13-01-16 21:43

Nope, inderdaad. Mensen met een botcyste in de kaak ervaren ook pijn. Tevens druk op het hoofd of achter de ogen. Ik leg daarom ook de link met licht en donker bij de mijne. Donker vindt hij prettiger als licht. Als je continue een druk voelt dan is donker prettiger vertoeven. Beetje migraine idee. Ik vind het zelf ook een beetje kort door de bocht van de kliniek. Vraag me af of ze ook zo zouden reageren als het een voor de hand liggende operatie zou zijn welke makkelijk in te zetten is, door bijvoorbeeld henzelf :o Ik sprak vandaag toevallig dan een kennis welke via via een paard kende met ook een botcyste in het been, ook dit paard ervoer pijn en kreupelheid. Ze hebben de cyste laten verwijderen en het was over.

De kliniek in de link is Equitom. Zeer bekende kliniek en aangeschreven als de beste van Europa. In het filmpje van de site zie je IJsbrand Chardon en Hans Peter Minderhoud gezellig rondlopen en geïnterviewd worden. Schijnbaar doet deze man alles aan eraan waar andere klinieken ophouden. Een cliënt van mij vandaag welke woonachtig is in Frankrijk en in de paarden zit kende de kliniek ook, haha. Op de site zie je een 25 jaar oude pony waarbij in december een kaakfragment is verwijderd waar een tumor aan vast zat. Geeft me wel hoop, mocht er niks anders als een operatie op zitten. Wordt denk ik wel 2 jaar sparen...

Aukelizzy

Berichten: 12665
Geregistreerd: 09-10-06

Re: Ervaring en behandeling botcyste hoofd van paard

Link naar dit bericht Geplaatst: 16-01-16 08:56

Ik denk inderdaad dat zo'n operatie onwijs duur is! Jou paard is zeker ook niet verzekerd?

En wat ik mij nog af vroeg, hoe moet ik zo'n operatie aan een cyste voor me zien? Halen ze dat gewoon weg dat er dan weer gezond bot terug groeit?

Vooralsnog hier geen verschil met wel of geen buut.

Hollyleaves
Berichten: 1979
Geregistreerd: 07-06-05
Woonplaats: Groningen

Link naar dit bericht Geplaatst door de TopicStarter : 17-01-16 14:58

Ik ga morgenmiddag bellen naar Equitom voor meer informatie. Ik vermoed dat ze, voor ze überhaupt iets kunnen zeggen over een prijsindicatie, de gehele scan afbeelding en het rapport van de uitslag nodig hebben. Voor zover ik weet gaat het kaakgewricht eruit, wordt de cyste verwijderd en het kaakgewricht weer terug. Het is een holte gevuld met vocht en een verbening van bot, welke daar niet hoort te zitten. Net als bij een cyste op een andere plek. Dus ik neem aan dat verwijderen voldoende is en er niks voor in de plaats komt?
Daarnaast ga ik wat prijzen vergelijken van verschillende klinieken mbt de ontstekingsremmers inspuiten. Ik ben er in elk geval wel voor mezelf uit dat dat misschien een tussenoplossing mag zijn, het zal nooit een volledige oplossing zijn. Dus wat moeten we dan? Paard maar in laten slapen? Kan er momenteel niet mee wandelen, niet mee rijden, niks eigenlijk. Sinds ik weet en bevestiging heb dat de linkerkaak de plek is heb ik sinds ons bezoek de linkerkaak volledig gemeden. Niet aaien links, niet aankomen, niet poetsen daar etc. Heb de indruk dat mijn paard nu na 9 dagen minder wegschiet. Net alsof hij snapt dat de plek niet meer aangeraakt wordt, ondanks dat ik in de buurt kan komen en de pijnprikkels minder zijn. Heb m gister voor het eerst los geborsteld om te checken wat zijn reactie was. Hij was wat gespannen maar bleef wel los staan en rende niet weg zoals hij hiervoor al maanden deed als ik alleen al wees naar zijn hoofd, wetende dat ik hem dus (onbewust van mij) zeer zou gaan doen. Zodra ik bij t hoofd kwam vertrok hij wat, maar bleef afwachtend. Uiteindelijk helemaal gepoetst, met uitzondering van de linkerkaak dan. Dit was de eerste keer sinds augustus dat dit me lukte. Omdat ik nu zeker weet waar het zit en ik de plek vermijd. Maarja, dit is toch geen doen voor de rest van zijn leven? Hoe moeten we ooit iets anders doen als binnen en buiten zetten zo? Voor mij staat als een paal boven water dat dit het probleem is en we er vanaf moeten. Dus het zal opereren worden. Anders heeft hij niet echt een toegevoegde levenswaarde voor een paardwaardig leven.
Ik heb ook een Bucas Dublin halster gekocht. Deze heeft op de linkerkaak, bij t klipje een ontlastende sluiting. Beduidend minder problematisch met t halster omdoen nu en lekker licht. Misschien ook wat voor jouw paard?

https://www.youtube.com/watch?v=nwWZIcYFa-s

Aangezien de sterke buut niet helpt, wat is bij jullie het plan?

Hollyleaves
Berichten: 1979
Geregistreerd: 07-06-05
Woonplaats: Groningen

Re: Ervaring en behandeling botcyste hoofd van paard

Link naar dit bericht Geplaatst door de TopicStarter : 17-01-16 15:06

Geen idee of we een enigszins verband met menselijke kaak cystes mogen leggen, maar daar wordt je ook niet vrolijk van. De klachten welke ze veroorzaken komen in elk geval wel overeen met het gedrag van onze paarden. Vond dit stukje en als het verloop bij mensen er net zo uit ziet als bij paarden, dan zal het met de jaren alleen maar meer klachten geven...

http://airmistress.plazilla.com/page/42 ... kaakcysten

Hollyleaves
Berichten: 1979
Geregistreerd: 07-06-05
Woonplaats: Groningen

Re: Ervaring en behandeling botcyste hoofd van paard

Link naar dit bericht Geplaatst door de TopicStarter : 21-01-16 19:25

Ik ben vandaag terug gebeld door Tom Mariën en dat was een heel verhelderend gesprek, ik zal je even een pb doen.

Aukelizzy

Berichten: 12665
Geregistreerd: 09-10-06

Re: Ervaring en behandeling botcyste hoofd van paard

Link naar dit bericht Geplaatst: 21-01-16 19:30

Ohh top! Ik ben heel erg benieuwd.

maxie

Berichten: 2245
Geregistreerd: 14-07-02
Woonplaats: groningen

Re: Ervaring en behandeling botcyste hoofd van paard

Link naar dit bericht Geplaatst: 22-01-16 12:41

Ik ben ook heel nieuwschierig wat het verdere verloop zal worden en wat de mogelijkheden zijn

Katharinaa

Berichten: 780
Geregistreerd: 23-05-09
Woonplaats: België

Re: Ervaring en behandeling botcyste hoofd van paard

Link naar dit bericht Geplaatst: 22-01-16 12:57

Ik ben ook benieuwd!

Hollyleaves
Berichten: 1979
Geregistreerd: 07-06-05
Woonplaats: Groningen

Re: Ervaring en behandeling botcyste hoofd van paard

Link naar dit bericht Geplaatst door de TopicStarter : 22-01-16 16:28

Ik zal na mijn werk even een update schrijven!

funnypony11
Berichten: 858
Geregistreerd: 02-10-15

Link naar dit bericht Geplaatst: 01-03-16 17:00

Ik wilde je nieuwe topic volgen over de operatie maar zie dat die gesloten is.. Ga je hier verder posten over de behandeling? :) wil graag volgen!
Echt top dat je dit doet voor je paard!

Hollyleaves
Berichten: 1979
Geregistreerd: 07-06-05
Woonplaats: Groningen

Re: Ervaring en behandeling botcyste hoofd van paard

Link naar dit bericht Geplaatst door de TopicStarter : 01-03-16 17:03

Ik heb net een pb gestuurd naar de betreffende mod. Want ik snap haar punt. Maar, dit is echter een topic zonder de [VOLG] erin welke ook verplicht is. Dus als ik hier een volgtopic in zou maken word deze straks ook dicht gegooid omdat het een verplichting is. En ik heb hier natuurlijk wel geupdate, maar bovenal is het een ervaringsuitwisseling tussen 2 casussen geworden. Niet zozeer een persoonlijk volgtopic dus.
Ik wacht nog af wat ze ermee willen, want kan me indenken dat de titel dan bv aangepast moet worden en de boel over gekopieerd moet worden naar hier? Beetje omslachtig, maar goed.

Hollyleaves
Berichten: 1979
Geregistreerd: 07-06-05
Woonplaats: Groningen

Link naar dit bericht Geplaatst door de TopicStarter : 01-03-16 17:56

UPDATE

Hallo allemaal,

Aangezien er erg veel mensen met ons hebben meegedacht en meegeleefd, wilde ik toch nog de uiteindelijke afloop plaatsen. Voor mezelf, omdat ik het er erg moeilijk mee heb en veel tegen onbegrip om me heen aanloop. Maar ook, omdat het voorgaande topic afgelopen jaar (en het begin van dit topic welke door een mod zo zal worden omgezet in een volgtopic) enorm heeft bijgedragen aan het vinden van de oorzaak.

De voorgeschiedenis is hier te lezen:
[MD] Hoe op zoek naar de oorzaak van extreem afwijkend gedrag?

Vervolgens opende ik dit topic begin januari.

Inmiddels is de stand van zaken als volgt:

Shiloh is zondag vertrokken naar Equitom, in Lummen (Melbert, België). Hier is hij gisteren voor de eerste maal geopereerd aan de botcyste in de kaak. De tweede keer zal over 10-14 dagen zijn en dan zullen er stamcellen worden ingespoten om de cyste op te vullen en te verwijderen. Gisteren was een hevige dag en zijn ze uren bezig geweest met abcessen en ontstekingen weghalen en spoelen. Het was schijnbaar schrikbarend. Hij moet veel pijn hebben gehad. Doordat ze zo lang bezig zijn geweest hebben ze de cyste wel kunnen vinden en wat cellen afgenomen om de juiste stamcellen straks in te spuiten. Als we geluk hadden gehad kon dit allemaal in één operatie, echter was de boel zo aangedaan (weefsel, fibra nog iets en dergelijke was allemaal kapot door de ontsteking, alleen de discus zelf was niet aangedaan) dat ze het echt in twee keer moeten doen. Erg sneu. Bij het wakker worden in de recoverybox ging het niet zo soepel. Hij was overstuur en is wild om zich heen gaan slaan. Hier was ik al bang voor, omdat het zo'n pittig en eenkennige pony is. Helaas is hij gevallen en tegen een muur gebotst waardoor hij zijn hoofd heeft open gehaald. Hierdoor moest hij gehecht worden en heeft hij nu 3 hechtingen op zijn hoofd. Ik zou nou zo graag heen gaan en nog op bezoek komen.

Gelukkig is zijn shetlandervriend mee. Ze staan dus samen als 2 huis tuin en keuken pony's op Equitom, in de meest prachtige faciliteiten. Geen gezicht, haha.
Over 10 dagen krijgt hij een geografie. Tot die tijd moet hij veel rusten en krijgt hij medicatie en natuurlijk pijnstillers.

Daarna volgt operatie twee en gaan ze de botcyste verwijderen door stamcellen te spuiten.
De 21e maart gaan we m weer ophalen zoals het er nu uit ziet. Dan heeft hij daar 3 weken precies gestaan. Tot dan is het erg leeg op stal.

Ik ben heel blij dat ik m heb laten opereren en dat hij nu weer de oude kan gaan worden. Zo zie je maar weer dat artsen het niet altijd bij het juiste eind hebben. Utrecht heeft in het rapport letterlijk staan dat dit medisch irrelevant is. Ik heb meerdere klinieken gesproken en in Nederland kon eigenlijk niemand iets voor hem doen. Terwijl T.om M.arien ook echt heel daadkrachtig aangaf dat een botcyste juist altijd zal groeien, altijd ongemak meegeeft en nog erger, uiteindelijk toch tot ontstekingen en daarbij behorende grotere problemen zorgt. Dat ding laten zitten was volgens hem geen optie. En hij had gelijk.
Wat moet mijn arme pony een pijn hebben gehad, al die maanden. Gezien de ernst van de abcessen en ontstekingen liep hij er inderdaad al verscheidene maanden mee, wat overeenkomt met wanneer het gedrag begon.

Tegen de tijd dat hij thuis is hebben we nog een laatste osteo behandeling staan, gaat de gewone smid het weer overnemen van de kliniek smid en hebben we hopelijk een pony welke weer kan gaan genieten van het leven.

Zo lieten we ze achter:


Afbeelding


Afbeelding


Afbeelding


Afbeelding

Volgen jullie mee?

maxie

Berichten: 2245
Geregistreerd: 14-07-02
Woonplaats: groningen

Re: [VOLG] Ervaring en behandeling botcyste hoofd van paard

Link naar dit bericht Geplaatst: 01-03-16 21:08

Ik duim voor je dat ie weer de oude word!!

Hollyleaves
Berichten: 1979
Geregistreerd: 07-06-05
Woonplaats: Groningen

Re: [VOLG] Ervaring en behandeling botcyste hoofd van paard

Link naar dit bericht Geplaatst door de TopicStarter : 01-03-16 22:00

Thanks Eef . Wij ook enorm!

Hollyleaves
Berichten: 1979
Geregistreerd: 07-06-05
Woonplaats: Groningen

Re: [VOLG] Ervaring en behandeling botcyste hoofd van paard

Link naar dit bericht Geplaatst door de TopicStarter : 02-03-16 12:34

Voor het idee, zo ziet een subchondrale botcyste eruit, gezien vanaf het bot zelf:

Afbeelding