Hoefzweer: Hoefsmid of dierenarts?

Moderators: Essie73, Coby, balance, Firelight, Dyonne, Neonlight, Sica, NadjaNadja, C_arola

Toevoegen aan eigen berichten
 
 
Em_

Berichten: 2396
Geregistreerd: 05-06-12
Woonplaats: Regio midden NL

Hoefzweer: Hoefsmid of dierenarts?

Link naar dit bericht Geplaatst door de TopicStarter : 05-01-15 16:37

Mijn paard liep gisteren na een buitenrit opeens kreupel en stond met 1 achterbeen op rust. Eerst dacht ik nog dat ie misschien iets verrekt had maar benen/hoeven waren niet dik of warm. Er zat verder ook niks in z'n hoef en was niet gevoelig.
Vandaag was er geen verbetering en mijn gevoel zei dat ik de dierenarts er bij moest halen.
De dierenarts heeft overal gekeken, gevoeld en met een hamer op geklopt en bij z'n hoef reageerde hij heftig. Maar toen ze er met een tang in ging knijpen reageerde hij weer totaal niet. Haar diagnose was een hoefzweer die hoog in de hoef zat. Ook toen ze wat weg sneed, geen reactie en kwam niks uit. Ze heeft er daarom een verband met water en zout/soda (geloof ik) om gedaan en daar om heen een hoefzak. Ik moet er morgen wat water bij doen. De dierenarts stelde voor om woensdag terug te komen en te kijken hoe het is.

Nu hoor ik wel vaker dat bij een hoefzweer het verstandig is om de hoefsmid er bij te halen dus heb ik hem voor een soort van second opinion gebeld. Hij stelde voor om morgen stuk van de zool af te halen zodat de zweer nog meer kan zakken. Alleen dan moet het verband er af en dat zit er net om dus zie dat niet zo zitten. Ook zou ik bijvoorbeeld de hoefsmid ipv de dierenarts woensdag kunnen laten komen om te kijken of de zweer weggesneden kan worden. Ik weet het allemaal niet zo goed... paard heeft in 17 jaar nog nooit een hoefzweer gehad dus heb er geen ervaring mee. Vanwege het kostenplaatje neig ik toch wel een beetje naar een hoefsmid. Wat zouden jullie doen?

meggiemeg

Berichten: 12845
Geregistreerd: 08-04-04
Woonplaats: gelderland

Re: Hoefzweer: Hoefsmid of dierenarts?

Link naar dit bericht Geplaatst: 05-01-15 16:41

Hoefsmid, het is zijn vakgebied!

Solmyrkvi
Berichten: 1062
Geregistreerd: 08-12-10

Link naar dit bericht Geplaatst: 05-01-15 16:42

Ik haal er altijd de hoefsmid bij. Die weet meestal meer over hoeven dan een gewone dierenarts. Wel een goeie natuurlijk! ;)

Santos_05
Fotograaf

Berichten: 3211
Geregistreerd: 23-12-04

Re: Hoefzweer: Hoefsmid of dierenarts?

Link naar dit bericht Geplaatst: 05-01-15 16:44

Hoefsmid ;-)

Anoeska27

Berichten: 5846
Geregistreerd: 28-02-03
Woonplaats: Meerveld

Re: Hoefzweer: Hoefsmid of dierenarts?

Link naar dit bericht Geplaatst: 05-01-15 16:46

Hoefsmid indien hij dezelfde dag of uiterlijk de volgende dag kan komen.

Aukelizzy

Berichten: 12668
Geregistreerd: 09-10-06

Re: Hoefzweer: Hoefsmid of dierenarts?

Link naar dit bericht Geplaatst: 05-01-15 17:07

Ik haal, bij verdenking van een hoefzweer, er altijd eerst mijn smid bij. Het is zijn vakgebied. Ik moet eerlijk zeggen dat ik liever heb dat mijn smid in zijn hoeven snijd dan een DA...

Em_

Berichten: 2396
Geregistreerd: 05-06-12
Woonplaats: Regio midden NL

Re: Hoefzweer: Hoefsmid of dierenarts?

Link naar dit bericht Geplaatst door de TopicStarter : 05-01-15 17:22

Bedankt voor de tips (ook via pb!). Ik laat woensdag de hoefsmid komen!

C_arola
Moderator Over Paarden & Markt

Berichten: 73348
Geregistreerd: 24-05-08

Re: Hoefzweer: Hoefsmid of dierenarts?

Link naar dit bericht Geplaatst: 06-01-15 12:36

Mijn hoefsmid heeft aangeven dat ze graag als eerste gebeld wilt worden wanneer een paard een hoefzweer heeft omdat dierenartsen dit niet vaak behandelen en hoefsmeden het dagelijks tegen kunnen komen in hun werk.

No_No

Berichten: 6676
Geregistreerd: 31-03-07
Woonplaats: overijssel

Re: Hoefzweer: Hoefsmid of dierenarts?

Link naar dit bericht Geplaatst: 07-01-15 08:51

Mijn hoefsmid komt ook liever eerder dan de DA. Da snijdt vaak te veel van de hoef weg waardoor het paard nog langer bezig is met hertellen

Mallow

Berichten: 4768
Geregistreerd: 15-04-06
Woonplaats: Nijmegen

Re: Hoefzweer: Hoefsmid of dierenarts?

Link naar dit bericht Geplaatst: 07-01-15 08:53

Mijn paard liep tot 2 keer toe stok kreupel dus ik belde de dierenarts. Die concludeerde pas dat het een hoefzweer was beide keren. Wanneer ik dat van te voren had geweten had ik de hoefsmid gebeld :)

ElCamino

Berichten: 9261
Geregistreerd: 01-03-05
Woonplaats: Naarden

Link naar dit bericht Geplaatst: 07-01-15 09:04

een smid maakt ook een veel kleiner gaatje dan een DA, zo blijft de schade beperkt....

WimL
Berichten: 31
Geregistreerd: 16-04-07
Woonplaats: België

Link naar dit bericht Geplaatst: 07-01-15 09:08

DA natuurlijk.

Een goede DA kan net zo goed aan een hoef snijden als een hoefsmid.
Eventuele wondverzorging nadien is toch ook voor de DA (ontstekingsremmers, Ab, antitetanus, verband...).
Daarbij komt dat hoefsmeden vaak niet genoeg van de hoef durven wegsnijden. De wonde/het gat in de hoef moet net groot uitgesneden worden zodat er niet opnieuw vuil in komt te zitten en het paard nadien opnieuw kreupel wordt of dat de zweer uiteindelijk aan de kroonrand openbreekt.
Als de hoefzweer met voldoende kennis en kunde uitgeneden wordt, maakt het niet uit hoe groot het gat is, en zal het paard echt niet langer tijd nodig hebben om te herstellen.

GMekkes
Berichten: 782
Geregistreerd: 23-05-10
Woonplaats: Peize

Link naar dit bericht Geplaatst: 07-01-15 11:00

Ik zou de hoefsmid bellen (oftewel mijn vriend :D )
Hij heeft veel ervaring met het uitsnijden van hoefzweren en gaat voorzichtig te werk.
Dierenartsen snijden (is mijn ervaring) vaak veel rigoureuzer waardoor je na die tijd met andere problemen zit, zoals het uitpuilen van de hoeflederhuid en een gat in de zool.

Jildau

Berichten: 9945
Geregistreerd: 24-07-05
Woonplaats: Reahûs

Re: Hoefzweer: Hoefsmid of dierenarts?

Link naar dit bericht Geplaatst: 07-01-15 11:03

Ik heb ook de hoefsmid gebeld voor de mijne. Net als dat ik voor mijn gebit naar de tandarts ga.

Heb meer vertrouwen in iemand die het heel vaak doet.

kimmie261

Berichten: 19676
Geregistreerd: 30-03-04
Woonplaats: duitsland

Link naar dit bericht Geplaatst: 07-01-15 11:07

nou,inmiddels 2x een hoefzweer gehad waar ik omdat het weekend was een veearts bij liet komen,2x met 0 resultaat ( plus rekeningen van 100 euro),dag erna de smid erbij en die vond hem zo ( rekening 25 euro),dus 100% de smid die hier gaat komen met hoefzweren,hier laat ik géén veearts meer komen bij hoefzweren :n

Radiostilte
Berichten: 1079
Geregistreerd: 15-08-08

Link naar dit bericht Geplaatst: 07-01-15 11:23

kimmie261 schreef:
nou,inmiddels 2x een hoefzweer gehad waar ik omdat het weekend was een veearts bij liet komen,2x met 0 resultaat ( plus rekeningen van 100 euro),dag erna de smid erbij en die vond hem zo ( rekening 25 euro),dus 100% de smid die hier gaat komen met hoefzweren,hier laat ik géén veearts meer komen bij hoefzweren :n



Bij mij was het net andersom en ik heb wel een goede smid trouwens ( ook gewerkt op de universiteit Utrecht enzo) Maar mijn paard liep ook iets kreupel waarbij niks warm of dik was. Dus ik vermoeden ook een hoefzweer en normaal had ik de smid erbij gehaald maar omdat hij toch Zou komen twee dagen later daar op gewacht. Hij kon niks vinden zei die.
Dus de veearts maar gebeld de volgende dag en die kwam de dag erna. Gelukkig maar want paardlief liep die ochtend opeens kats kreupel. Hij vond wel een hoefzweer. Hij zei ook wss heeft hij toen de hoefsmid hem zocht te hoog gezeten of dat hij nu was gebarsten ofzo. Maar hij heeft hem open gesneden. En watten gedoopt in water met soda onder de hoef gedaan en verband erover heen. Dit moesten wij elke dag vervangen. Ik las iets over een schoen. Die optie hadden wij ook gekregen van de veearts maar hij deed het liever met watten en verband omdat je anders weer meer kans op mok had maar het was voor ons wel makkelijker en wij mochten kiezen toch voor verband gegaan.
DA zei trouwens dat wij het vier dagen moesten doen en hij dus ook vier dagen op stal moest. Daarna moesten we het insmeren met zwarte teer. Hij leek idd opgeknapt na vier dagen dus weer even naar buiten gegaan maar volgende dag of die dag erna weer kreupel. Dus dat was wel te gauw. Wss troep in de wond gekomen en heeft de teer niet helemaal geholpen. Hoefsmid erbij gehaald. Ik geloof niet dat hij toen iets gedaan heeft. Maar ik heb toen paardlief een paar keer op de dag in een voetenbadje met warm water en soda gezet. En daarna weer verband en watten en hij was gelukkig gauw de oude daarna.
Succes. Iedereen zegt altijd hoefsmid. Maar zoals je leest wil dat ook niet altijd wat garanderen. En een goede DA moet toch ook verstand hebben van hoefzweren. Dus wat je ook kiest, komt vanzelf goed. Soms heeft het ook te maken met de timing wanneer degene erbij is en hoever de ontsteking is

Em_

Berichten: 2396
Geregistreerd: 05-06-12
Woonplaats: Regio midden NL

Link naar dit bericht Geplaatst door de TopicStarter : 07-01-15 15:41

Nou, heel bizar.. De hoefzweer is verdwenen!
Vandaag kwam de hoefsmid langs en toen hij het verband er af haalde voelde hij er niks zitten. Paard kon er ook gewoon op staan en liep prima!
Hoefsmid heeft er dus niks aan gedaan en omdat hij er toch was even alle hoeven gevijld.
Heb de dierenarts nog wel telefonisch gesproken en ze vond het niet nodig om te komen kijken, het is opgelost!

Barbara1975
Berichten: 380
Geregistreerd: 14-02-07
Woonplaats: Buitenland

Link naar dit bericht Geplaatst: 07-01-15 19:17

Hier alleen een hoefsmit..die is er in gespecialiseerd!