Mentale training ter verbetering van je wedstrijdprestaties

Moderators: Neonlight, C_arola, Firelight, Sica, Dyonne, NadjaNadja, balance, Essie73

Toevoegen aan eigen berichten
 
 
kay27
Berichten: 841
Geregistreerd: 15-07-03

Mentale training ter verbetering van je wedstrijdprestaties

Link naar dit bericht Geplaatst door de TopicStarter : 09-07-11 22:18

Ik ben benieuwd hoe je als wedstrijdruiter denkt over mentale training ter verbetering van je wedstrijdprestaties.

Als (wedstrijd)ruiter doe je een aantal dingen om zo goed mogelijk te rijden en te presteren: zeer waarschijnlijk heb je les, je investeert in een fijne/goede instructeur, je investeert in goed tuig en je zorgt dat je paard in goede conditie is. Als het nodig is haal je daar de nodige mensen bij: tandarts, osteopaat, etc., waar je maar voor kiest, en als je wedstrijden rijdt dan train je daar zeer waarschijnlijk bewust naar toe.

Ik vraag me dus af of mentale training ook in dit plaatje past, hoe denk je daar over? Mentale training gaat over omgaan met (wedstrijd)stress en angst, doelen stellen en daar naar toe werken, focussen, verbeteren van vaardigheden en techniek en evt onstpanningsoefeningen.

Hoe denk je hierover en zou je bereid zijn om in mentale training te investeren? Is het een nuttige aanvulling op wat je verder doet om zo optimaal mogelijk te rijden en te presteren?

Zijn er ook mensen die zelf ervaring hebben met mentale training / sportcoaching?

X_Linz_X

Berichten: 1543
Geregistreerd: 19-10-08
Woonplaats: bij Nijmegen

Re: Mentale training ter verbetering van je wedstrijdprestaties

Link naar dit bericht Geplaatst: 09-07-11 22:21

het zou in de topsport misschien goed zijn,
maar dan niet voor het wedstrijdrijden maar voor de drukte/stress.

ik vind het voor mijzelf niet nodig,
en daarbij, ik heb er ook geen tijd voor ook!

Daihyo

Berichten: 90387
Geregistreerd: 01-06-01
Woonplaats: Animals

Re: Mentale training ter verbetering van je wedstrijdprestaties

Link naar dit bericht Geplaatst: 09-07-11 22:23

Dat ligt er helemaal aan hoe je met wedstrijdstress omgaat.
Ik zie in de basissport genoeg mensen die zo zenuwachtig zijn dat het ten koste gaat van het rijden en het plezier.
Voor die mensen kan het zeker werken :j

Ik heb zelf geen last van wedstrijdstress en heb er plezier in, dus vind het voor mezelf niet nodig.
Doelen heb ik eigenlijk niet. Kijken hoever we komen. Ik had nooit gedacht te starten, dus het is gewoon leuk dat het allemaal lukt.

kay27
Berichten: 841
Geregistreerd: 15-07-03

Re: Mentale training ter verbetering van je wedstrijdprestaties

Link naar dit bericht Geplaatst door de TopicStarter : 10-07-11 20:48

Bedankt voor jullie reacties. :)

kay27
Berichten: 841
Geregistreerd: 15-07-03

Re: Mentale training ter verbetering van je wedstrijdprestaties

Link naar dit bericht Geplaatst door de TopicStarter : 11-07-11 11:03

Nog meer meningen/ideeën? :)

Fitzroy

Berichten: 26096
Geregistreerd: 11-01-01

Link naar dit bericht Geplaatst: 11-07-11 22:10

Ik vind de bedragen die er voor gevraagd worden niet in verhouding staan tot wat je er voor terug krijgt.
Als ik bv. zie dat zo'n coach-sessie 750,- kost voor 10 uur begeleiding, vind ik dat echt veel te veel geld in verhouding tot bv. mijn privélessen. Dan kies ik toch voor privélessen, daar heb ik uiteindelijk meer aan dan mentale training.

Ik heb overigens een keer het rondje educatie van Rico Schuijers bijgewoond en nog een andere sessie van een sportpsycholoog.

Lotje02

Berichten: 4006
Geregistreerd: 14-11-05
Woonplaats: Tilburg

Link naar dit bericht Geplaatst: 14-07-11 11:14

Ik vind het wel heel interessant maar voor mezelf niet nodig. Ik rij wedstrijden voor mijn plezier, ik merk wel dat we door zenuwen soms wat minder presteren dat we kunnen, maar ach....We zien wel hoever we komen.
Maar wat Fitzroy al zegt; ik vind de bedragen ook heel hoog en dan investeer ik liever in goede privelessen.

Ik heb voor mijn werk wel eens van dat soort trainingen gevolgd (persoonlijke effectiviteit) en daar heb ik toch veel aan gehad.
Ik kan me dus heel goed voorstellen dat er mensen zijn die hierin investeren en ik denk ook zeker dat ze hier veel aan kunnen hebben.

_Marinke_

Berichten: 9230
Geregistreerd: 18-05-04
Woonplaats: Tiel (midden NL)

Link naar dit bericht Geplaatst: 14-07-11 12:04

Het is vaak te duur voor de 'gewone' wedstrijdruiter, die gaan veelal ook echt voor hun plezier op wedstrijd, vinden het gewoon leuk om te starten en die gezelligheid eromheen en tuurlijk speelt prestatie ook bij hun wel een rol maar vaak wanneer ze net niet die winspunt hebben gehaald die ze hadden gehoopt te halen is het een keer baal baal en daarna schouders op en gewoon verder gaan.

De wedstrijdruiter die zo gedreven is en die het echt ziet als iets waarbij je optimaal moet presteren, die gaat voor die foutloze ronde en die snelle tijd en voor die hoge punten (immers vaak is 1 winstpunt niet genoeg, nee de punten moeten gewoon zo hoog mogelijk zijn en willen ook nog 1e worden), dat zijn ruiters die veelal nog meer doen om dat prestatie niveau te halen, nog meer lessen nog beter kijken naar hun tuig en nog meer investeren in bv. tandarts, osteopaat, voeding e.d.

Begrijp me niet verkeerd de 'gewone' wedstrijdruiter gaat natuurlijk niet op wedstrijd om maar gewoon te rijden nee ik ben van mening dat iedereen op wedstrijd gaat om toch wel wat neer te zetten alleen de een is daar nog meer gedreven in dan de ander. Maar die laatste groep die echt bloedfanatiek is, gaat voor de top, ja denk dat die ook echt wel wat zien in die mentale training en daar in willen investeren. En ook die groep zit over alle niveaus verspreid.

kay27
Berichten: 841
Geregistreerd: 15-07-03

Re: Mentale training ter verbetering van je wedstrijdprestaties

Link naar dit bericht Geplaatst door de TopicStarter : 14-07-11 12:17

Ik ben het niet helemaal met je eens Marinke, ik denk dat ook de 'gewone' basissportruiter wel wat te halen heeft in mentale training. Als je (ook als B of L ruiter) op wedstrijd gaat maar het lukt steeds totaal niet omdat je zo zenuwachtig/gespannen bent, is het wedstrijdrijden op een gegeven moment gewoon niet leuk meer.

Ik spreek uit eigen ervaring ook, ik hoef m'n brood niet te verdienen met de paarden, maar toch ga je op wedstrijd met de hoop/bedoeling om goed te rijden, uiteindelijk je winstpunten te halen een keer een klasse omhoog te kunnen. Als het steeds thuis goed gaat maar op wedstrijd verpruts je het door je eigen spanningen dan is dat op een gegeven moment echt niet leuk meer. Dan is het toch fijn als je dat een keer om kunt buigen, zodat het plezier weer terug komt.

Ik denk dus dat het zeker niet alleen aan de topsport voorbehouden is.

Bedankt iig alvast voor jullie meningen! :)

_Marinke_

Berichten: 9230
Geregistreerd: 18-05-04
Woonplaats: Tiel (midden NL)

Re: Mentale training ter verbetering van je wedstrijdprestaties

Link naar dit bericht Geplaatst: 14-07-11 12:33

Ik denk dat je mij verkeerd begrijpt. Heb het niet over de topsport ruiters of de ruiters die er hun geld mee verdienen. Nee ik heb het vooral over de basissport ruiters (b t/m z). Lees vooral dat laatste stukje van mij nog even, "Nee ik ben van mening dat iedereen op wedstrijd gaat om toch wel wat neer te zetten".

Er is alleen een verschil in persoon, de een is er zo gigantisch gedreven in en doet er echt alles op alles aan om de beste te zijn in zijn/haar klasse, en vaak zijn dit ook ruiters die toch stiekem gaan voor de top. De ander die gaat vaak ook echt voor het plezier op wedstrijd, vaak ook met de instelling: we doen ons best en zien wel waar we uitkomen! Die ruiters vinden die mentale training vaak gewoon te duur en zullen het imo niet snel doen.

Ik heb het hier dus over wanneer het goed gaat hè, en dat daarin dus die hele fanatieke ruiter veel sneller naar mentale training zal kijken (dus al wanneer het goed gaat en er gewoon goed gepresteerd word) en het gaat doen om zo nog beter te presteren dan dat een "gewone" ruiter het doet.

Ik schilder hier overigens niemand af, wil ook niet aanvallen met de term "gewone" ruiter of dat je dan onder doet ofzo nee, is puur gewoon even om de 2 verschillende ruiters aan te geven dus begrijp me a.u.b. niet verkeerd hierin. :)

kay27
Berichten: 841
Geregistreerd: 15-07-03

Re: Mentale training ter verbetering van je wedstrijdprestaties

Link naar dit bericht Geplaatst door de TopicStarter : 14-07-11 12:35

Ik snap je. ;) En zo ben ik het ook wel met je eens, idd zal de 'noodzaak' van mentale training er niet zozeer zijn als het goed gaat.

_Marinke_

Berichten: 9230
Geregistreerd: 18-05-04
Woonplaats: Tiel (midden NL)

Re: Mentale training ter verbetering van je wedstrijdprestaties

Link naar dit bericht Geplaatst: 14-07-11 12:38

Buiten dat vind ik het wel erg goed en zou het eigenlijk iedereen wel aan willen raden, het is ook een stukje zelfbewust zijn/worden. :)

ORYX
Berichten: 1052
Geregistreerd: 16-07-03
Woonplaats: Leersum

Link naar dit bericht Geplaatst: 15-07-11 08:07

Voor sommige mensen kan mental coaching ook buiten de paarden nog wel eens goed zijn.

Op dit moment wordt ik zelf begeleid door een mental coach/ sportpsycholoog. En ja, ook al rij ik ook geen top niveau, merk zeker wel in de resultaten dat het werkt. Ik heb nooit heel veel wedstrijdstress gehad en ging ook altijd gewoon om te kijken waar ik stond. Maar ik ging pas op wedstrijd als ik 1000% zeker was dat we 10 niveaus hoger reden thuis. Te perfectionistisch dus. Daar heeft m'n mental coach me zeker bij geholpen :j Maar die vaardigheden die ik daar geleerd heb, pas ik nu ook toe in het dagelijks leven :).

Voor de basis ruiter is mental coaching inderdaad nog te duur (als zijn er wel goedkopere coaches te vinden, maar de klik met de coach moet er ook zijn), maar ik vind dat als je begint met wedstrijdrijden je de begeleiding zou moeten krijgen van je instructeur, dus tijdens de trainingen ook een stukje voorbereiding meepakken. En zeker als iemand veel druk voelt van een wedstijd (of dat ze nou goed willen rijden of doodzenuwachtig zijn) moet de instructeur daar op inspelen. Deze zou immers opgeleid moeten zijn om dat te kunnen verhelpen, mocht die dat niet kunnen moeten ze toch echt door gaan verwijzen (wat maar zelden gebeurd).

Mental coaching voor de topsport: Ja dat zeker, maar dat wordt negen van de tien keer al gedaan en waarschijnlijk ook gesponsord.

kay27
Berichten: 841
Geregistreerd: 15-07-03

Re: Mentale training ter verbetering van je wedstrijdprestaties

Link naar dit bericht Geplaatst door de TopicStarter : 15-07-11 10:31

Ik weet niet of mentale training meegenomen wordt in de Orun. Ik denk ook dat het een hele goede aanvulling zou zijn op het 'takenpakket' van de instructeur.

Ben jij door je eigen instructeur/trice doorverwezen naar die sportpsycholoog nacho_lein? En dan vanwege je perfectionisme? Mag ik vragen bij wie je bent (mag ook per pb)? Merk je resultaat in je prestaties, of voornamelijk in je eigen gevoel (of allebei)?

alielle190
Berichten: 39
Geregistreerd: 12-07-11
Woonplaats: de bilt

Link naar dit bericht Geplaatst: 15-07-11 11:58

Ik vind de bedragen die er voor gevraagd worden niet in verhouding staan tot wat je er voor terug krijgt.
Als ik bv. zie dat zo'n coach-sessie 750,- kost voor 10 uur begeleiding, vind ik dat echt veel te veel geld in verhouding tot bv. mijn privélessen. Dan kies ik toch voor privélessen, daar heb ik uiteindelijk meer aan dan mentale training.

Fitzroy

Berichten: 26096
Geregistreerd: 11-01-01

Re: Mentale training ter verbetering van je wedstrijdprestaties

Link naar dit bericht Geplaatst: 15-07-11 13:43

Probeer je mij te quoten, Alielle?

Toen ik ORUN deed werd mentale training iig niet meegenomen maar ik heb ook alleen maar ORUN 1e fase gedaan. (= geloof ik nu niveau 2 met rijden)

ORYX
Berichten: 1052
Geregistreerd: 16-07-03
Woonplaats: Leersum

Link naar dit bericht Geplaatst: 15-07-11 14:42

kay27 schreef:
Ben jij door je eigen instructeur/trice doorverwezen naar die sportpsycholoog nacho_lein? En dan vanwege je perfectionisme? Mag ik vragen bij wie je bent (mag ook per pb)? Merk je resultaat in je prestaties, of voornamelijk in je eigen gevoel (of allebei)?


Ik ben er via mijn opleiding mee in aanraking gekomen (Equine leisure and sports bij Larenstein). Wij krijgen les in mentale training en in 2010 is er een talententeam opgericht waarbij mentale training een rol speelt. Toendertijd leste ik niet fanatiek (afgezien van dagelijks begeleiding van ons mam), en ben dus ook nooit via een instructie doorverwezen. Werd vroeger overigens erg goed begeleid, ook op wedstrijd dus toen ook niet nodig gehad. Nadat ik 3 jaar uit de paarden ben geweest en veel te voorduren heb gehad in de privesfeer was mijn hele zelfvertrouwen weg, had ik een compleet verkeerd zelfbeeld en dat kwam voornamelijk naar boven met het rijden.

Op dit moment wordt ik begeleid door Inga Wolframm (www.allsportssupport.com). Ze is erg betrokken en weet super veel oplossingen. Door haar heb ik weer geleerd om in stapjes te denken, te blijven rijden tijdens de proef en vooral te blijven ademen en nadenken. Ik merk wel degelijk resultaat in beide. Met Inga ben ik specifiek aan de slag gegaan met hoe het op wedstrijd gaat en hoe ik wil dat het gaat en alles daartussen in. Op het moment rij ik een erg sensibel paard die het niet pikt als ik maar gewoon doorzet. Die tikt me dan behoorlijk op de vingers. Nu, na 8 maanden begeleiding gaan we als een speer (oke, training komt daar natuurlijk ook bij kijken en met niet de minste instructie ben je natuurlijk al een stap vooruit), met 3 wedstrijden 8 punten in de M2. En zeker niet de meest vlekkeloze proeven. Maar ondanks de fouten kan ik nu wel blijven rijden en blijf ik niet bij de fouten hangen, en doe ik het de volgende keer weer maar dan los ik het beter op.

Mentale training komt inderdaad in niveau 1 en 2 niet terug (hoger zou ik niet weten, heb ook maar niveau 2). Maar het lijkt mij dat als je wedstrijd wil gaan rijden, je instructeur je toch een eindje op weg moet kunnen helpen, die hebben immers toch zelf ook wedstrijden gereden (rijden)? (overigens vind ik dit 1 van de vele punten waarbij de instructeurscursus aangepast zou moeten worden..)

iloveThommy
Berichten: 21
Geregistreerd: 31-05-11

Link naar dit bericht Geplaatst: 17-07-11 22:36

Ik denk dat dit ook een belangrijke i besteding is misschien wel voor mens en dier. Tuur ijk goed tuig en top conditie is belangrijk maar alles zit toch in je hoofd om Het maar even een beetje knullig te zeggen ;) .

Elise95

Berichten: 4204
Geregistreerd: 24-01-07
Woonplaats: Zuid-Holland

Re: Mentale training ter verbetering van je wedstrijdprestaties

Link naar dit bericht Geplaatst: 19-07-11 14:04

Lees het boek Winnen door de kracht van positief denken eens van Jean Savoie.

Is heel erg boeiend :j

Fitzroy

Berichten: 26096
Geregistreerd: 11-01-01

Re: Mentale training ter verbetering van je wedstrijdprestaties

Link naar dit bericht Geplaatst: 19-07-11 17:26

Het is boeiend, maar het helpt je niet verder is mijn ervaring.

kay27
Berichten: 841
Geregistreerd: 15-07-03

Link naar dit bericht Geplaatst door de TopicStarter : 19-07-11 20:52

Fitzroy, zou jij wel mentale training willen op een bepaald gebied (ik weet niet waar je tegenaan loopt) als het goedkoper was? Zou het voor jou dan in de lijn moeten liggen van 'normaal' lesgeld?

Ik vraag maar gewoon, :o ik ga in oktober een aanvullende opleiding sportpsychologie/mentale training doen en ik ben benieuwd naar meningen over deze vorm van coaching. Ik moet mijn coachingsopleiding afronden door nog de scripties te schrijven en dan zou ik me wel willen specialiseren in sportcoaching.

Fitzroy

Berichten: 26096
Geregistreerd: 11-01-01

Re: Mentale training ter verbetering van je wedstrijdprestaties

Link naar dit bericht Geplaatst: 19-07-11 20:56

Ja, ik denk wel dat als het meer richting normaal lesgeld zou gaan, ik het misschien af zou wisselen met privéles. Mijn manco is dat ik té goed wil presteren en mezelf dus onnodig druk opleg. Ook een vorm van faalangst.

marjolein_el

Berichten: 4356
Geregistreerd: 13-02-10
Woonplaats: Bergen Noord-Holland

Re: Mentale training ter verbetering van je wedstrijdprestaties

Link naar dit bericht Geplaatst: 19-07-11 20:58

Zou voor mij wel is goed zijn. :=

Anoukie

Berichten: 12609
Geregistreerd: 01-08-02
Woonplaats: Gelderland

Link naar dit bericht Geplaatst: 28-07-11 17:28

Fitzroy schreef:
Ja, ik denk wel dat als het meer richting normaal lesgeld zou gaan, ik het misschien af zou wisselen met privéles. Mijn manco is dat ik té goed wil presteren en mezelf dus onnodig druk opleg. Ook een vorm van faalangst.


Idem, daarnaast ga ik ook pas op wedstrijd als ik voor mijn gevoel meer dan winstwaardig ben (lees: 1 a 2 niveaus hoger in training dan de te starten klasse). De vraag is dan of mijkn gevoel over het niveau terecht is :).

Ondanks dat ik wedstrijden rijden eigenlijk echt heel leuk vind, ben ik altijd zo gespannen dat ik er misselijk en chagerijnig van ben. Ook niet leuk voor mijn paard en mijn omgeving :n.