poging tot 'bijten'(?)

Moderators: Essie73, Coby, balance, Firelight, Dyonne, Neonlight, Sica, NadjaNadja, C_arola

Toevoegen aan eigen berichten
 
 
Myour

Berichten: 3409
Geregistreerd: 21-05-08
Woonplaats: Noord-Holland

poging tot 'bijten'(?)

Link naar dit bericht Geplaatst door de TopicStarter : 08-08-08 19:32

Ja het 'bijten' tussen aanhalingstekens. Ik vraag dit op dit forum omdat ik graag op een NH manier met mijn paard omga en mocht het een probleem zijn wil ik het dus ook op die manier oplossen.

Ik heb sinds een week een paardje van twee. Vanaf het begin heb ik hem laten blijken dat ik de leider ben, dit lijkt hij goed op te pakken. Een paar tekenen van onderdanigheid zouden zijn dat hij wijkt voor mij als leider (als ik op zijn plek wil staan) en dat hij binnensmonds 'knabbelt' (alsof hij eet maar hij is op dat moment niets aan het eten). Deze twee dingen doet hij vaak in mijn bijzijn. (Mocht dit juist niet zijn wat ik denk dat het is, dan wil ik dat graag weten!)
Nou alleen één dingetje: ik merk dat hij soms probeert me te 'bijten'. Niet dat hij me zit aan te vallen en met z'n tanden naar me zit te graaien, maar ik merk gewoon dat hij af en toe toch stiekem probeert te 'bijten'. Tot nu toe was ik telkens sneller dan hem (mede omdat hij dus niet echt aanvallend bezig is). Ik vroeg me af wat dit gedrag betekent. Zit hij me gewoon uit te dagen? Of is het in paardentaal juist vriendschappelijk bedoeld? Of is het juist iets heel slechts?

Als het namelijk niet zo erg is, wil ik hem daar niet op gaan zitten afstraffen.

(Ps. mocht je meer eigenschappen weten waarop een paard laat weten onderdanig te zijn, zou ik dat graag willen weten.)

liljebo

Berichten: 8817
Geregistreerd: 08-10-07
Woonplaats: Bredaryd, zweden

Re: poging tot 'bijten'(?)

Link naar dit bericht Geplaatst: 08-08-08 20:15

Ik denk dat ik wel weet wat je bedoelt. Het is een soort ' nijpen'- Op die manier spelen paarden bij elkaar, maar het is wel een dominantiespel: Wie verplaatst wie. Niet iets slechts of gemeens dus, maar spel.
Uiteraard moet je je eigen ruimte beperken want onze velletjes zijn hiertegen niet zo bestand als die van paarden (we zijn tenslotte maar watjes)
Persoonlijk vind ik blokken het meest effectief. Dus juist als je paard wilt bijten, ga je je uitstrekken. Je kijkt daarbij het paard niet aan en doet het liefst een paar keer. Je paard loopt dan ' per ongeluk' tegen je arm. Of je hebt opeens behoefte aan jumping jacks als hij te opdringerig wordt- Tja... sporten is gezond en het is dan niet jouw fout dat hij dan net die tik krijgt...
Belangrijk is om het paard niet eens aan te kijken en het nonchalant ' toevallig' te doen. Het is dan niet persoonlijk en het paard zal op het bijten een negatief respons krijgen, zonder dat je kwaad op hem wordt (begrijpt hij niet) of ingaat op het spel door tikken. Tikken wordt door het paard snel als een spel opgevat. Hij nijpt, jij tikt... wie is sneller? Kan hij je ontwijken? (wordt ook een spel) kan hij je laten bewegen? enz.
Ik heb hier een zeer enthousiast speel/nijp paard en bij hem werkt het blokken perfect.

Of je paard je als leider ziet, zie je terug in de kleine dingen. Idd voor je aan de kant gaan als je dat van hem wilt, aandacht aan je geven (dus niet negeren of schopp-hoewel schoppen ook angst kan zijn) , de wil om mee te werken...
Maar ook een paard wat je als leider ziet, zal regelmatig testen of je de leider nog steeds bent dmv subtiele lichaamstaal, acties.
Eenmaal leider is niet automatisch voor altijd leider.
Prachtige foto's en mooie paarden in je profiel, trouwens... (heb ff gespiekt)

Myour

Berichten: 3409
Geregistreerd: 21-05-08
Woonplaats: Noord-Holland

Re: poging tot 'bijten'(?)

Link naar dit bericht Geplaatst door de TopicStarter : 09-08-08 16:05

Haha dankje, ik ben erg gek op hem. Dat hij me aandacht geeft is echt wel zo. Als ik bij 'm in de wei staat, dan blijft hij bij me in de buurt. Loop ik weg, dan loopt hij achter me aan, blijft op een meter afstand staan en probeert m'n aandacht te trekken door met z'n neus me aan te raken (echt zo'n 'ik kan m'n paard wel doodknuffelen- Haha! -moment). Maar het is niet zo dat hij naar me toe komt om te nijpen. De eerste keer dat hij het deed was toen ik hem naar de wei aan het brengen was, toen stak ie achter me z'n neus naar m'n schouder en toen voelde ik zeg maar z'n tanden tegen m'n schouder (dus weeral geen bijt, maar idd meer 'nijpen'). Gisteren deed hij het wel in de wei maar toen stond ie al bij me toen hij het deed. Blokken is dan dus nogal moeilijk.

Pff hoezo moeilijk uitleggen? Tong uitsteken

Iig bedankt voor je verhaal Lachen

_Chendo_
Berichten: 1698
Geregistreerd: 20-06-08
Woonplaats: Zuid Holland

Re: poging tot 'bijten'(?)

Link naar dit bericht Geplaatst: 09-08-08 17:16

ik blijf hier even lezen als er meer geplaatst word, vind ik ook wel een goede vraag Haha!

aerdenhout1

Berichten: 15891
Geregistreerd: 24-02-06
Woonplaats: Velsen noord

Re: poging tot 'bijten'(?)

Link naar dit bericht Geplaatst: 09-08-08 17:22

Je 2 jarige is waarschijnlijk ook nog eens aan het wisselen, hou daar ook rekening mee. Net als bij een mensen baby wil ook een paard dan erg graag ergens in bijten.

Femke16

Berichten: 833
Geregistreerd: 14-04-08

Re: poging tot 'bijten'(?)

Link naar dit bericht Geplaatst: 09-08-08 17:24

Ik ga mee met liljebo, voor mij klopt het wel wat ze zegt. Al ben ik geen NH'er(denk ik). Ik vidn het wel een moeilijke maar goede vraag. Ik heb zelf 5 paarden, die allemaal jong zijn geweest maar nooit hebben gebeten. Niet naar mij iig. heeft liljebo misschien oko een uitleg of dat negatief of positief is? De fries waar ik altijd op rijd heeft het 2x geprbeert ofzo. Toen heb ik haar gewoon weg geduwt. En dat is al zo'n jaar geleden

liljebo

Berichten: 8817
Geregistreerd: 08-10-07
Woonplaats: Bredaryd, zweden

Re: poging tot 'bijten'(?)

Link naar dit bericht Geplaatst: 09-08-08 20:39

over het algemeen is het dominantie spel (spelletjes die paarden onderling spelen zijn in principe ook dominantiespelletjes) Dus niet negatief... gewoon paardengedrag.

Femke... als het al lang is geleden, heeft het wegduwen goed gewerkt.
Maar sommige paarden blijven uitdagen. Dat is ook een stuk speelzin. Zo eentje heb ik ook. Wil altijd alles vastpakken, zit altijd aan je, om je, en kruipt het liefst op schoot.

Maar goed, nijpen vinden wij meestal niet zo fijn. Of het nu spel of wisselen van tanden is.
Ik weet dat bloikken moeilijk kan zijn onder bepaalde omstandigheden, maar eigenlijk moet je altijd oplettend zijn als een paard heel dicht bij je staat, zeker als je weet dat hij dat kan doen. En dan verder dus snel en atletisch. Het vergt oefening, maar je kunt er dan wel bedreven in worden en het ten alle tijden toepassen. Ook tijdens leiden ed. Ze doen het over het algemeen toch al als ze al dicht bij je staan (of bijna op je schoot zitten, zoals die van mij). Misschien ff toevallig je haar in een staart doen? Uitrekken? Zwieren met het uiteinde van het halstertouwtje... gewoon ff creatief zijn. En hem niet aankijken.
Maar realiseer je dus goed dat het simpel paards gedrag en spel is. Dus dat maakt je paard niet minder lief.
(mijn nijpertje is een echte knuffel - overigens doet hij het nog maar zelden.)

Kukkie

Berichten: 1499
Geregistreerd: 18-11-04

Re: poging tot 'bijten'(?)

Link naar dit bericht Geplaatst: 09-08-08 22:29

Hoi Myour,
Het bijten of nijpen kan allerlei gradaties hebben en krijgen. Maar feit blijft dat als je het toestaat, je paard altijd verder de grens gaat opzoeken, zeker een jong paard en nog zekerder een arabier.
Als je besluit om het wel deels toe te staan, dan kun je je borst nog natmaken, want een soort van scheidsrechter blijf je dan altijd. Tenzij je paard al veel ouder is en jullie band veel meer bevestigd is.

Ik woon zelf in Edam en heb ook een jong paard dat ik met NH heb opgevoed en ingereden. Hiervoor heb ik een AV gehad, vanaf zijn eerste levensjaar, en ook dat is een heerlijk paard geworden.
Ik wil je best een keer irl wat tips en adviezen komen geven hoor!

Myour

Berichten: 3409
Geregistreerd: 21-05-08
Woonplaats: Noord-Holland

Re: poging tot 'bijten'(?)

Link naar dit bericht Geplaatst door de TopicStarter : 10-08-08 08:46

@ liljebo: gisteren heb ik weer een tijdje bij 'm in de wei gestaan en toen heeft ie het niet geprobeerd. In totaal heeft ie het nu drie keer gedaan, één keer de tweede dag toen ik hem had en een keer dus de dag dat ik dit topic opende. Je verhaal is in ieder geval zeer verhelderend, bedankt Haha!

@ Kukkie: ik sta het zeker niet toe. Die drie keren reageerde ik eigenlijk in een soort van automatisme, dus niet de ideale manier. De eerste keer was ik aan het lopen dus toen ik het merkte bleef ik opeens stilstaan en draaide ik me om, daar schrok ie wat van waardoor ie ook stil bleef staan en z'n hoofd omhoog gooide.

Citaat:
Ik wil je best een keer irl wat tips en adviezen komen geven hoor!

Dat zou echt heel fijn zijn! Als je er tijd voor zou hebben in ieder geval. Ik ken irl niemand die zijn/haar paard met NH opvoedt of ingereden heeft, dus in feite heb ik alles wat ik ken gelezen uit een boekje of (bv) van Bokt. Irl leer je er natuurlijk veel meer van, dus erg bedankt voor je aanbod!

ps. het is wel echt een vreemde vogel hoor Haha!

edit: ik zag op de foto's uit de url van je profiel dat je ook bij Korver staat? Daar sta ik namelijk ook Lachen

willeke_x

Berichten: 2160
Geregistreerd: 06-12-04
Woonplaats: Hasselt

Re: poging tot 'bijten'(?)

Link naar dit bericht Geplaatst: 10-08-08 10:51

dat soort nijpen is zeker en vast dominantie. Je paard voelt zich heel zelfzeker bij jou. Waarschijnlijk is je paard op zoek naar dingen om te doen... Hij wil bezig gehouden worden. Dat wil niet zeggen dat je al moeilijke dingen moet gaan doen met hem... Paarden die uit dominantie bijten gaan vaak eerst wat met hun lippen aan je zitten om uiteindelijk te gaan nijpen. Eerst en vooral zou'k idd blocken. Probeer dat te doen zonder hem aan te kijken, alsof hij idd tegen een muur oploopt. Je zou je paard kleine dingen te doen kunnen geven zoals objecten aanraken met z'n neus, hem dingen geven die hij moet optillen met zijn mond. Wat doet hij als hij samen is met andere paarden? Heb je hem al eens geobserveerd zonder dat hij je zag? Moet je echt eens proberen. Kijk eens hoe hij doet naar andere paarden, is hij ook zo bijterig en hoe reageren die paarden daarop? Op welke momenten gaat hij bijvoorbeeld nijpen, zoekt hij dan juist iets van uitdaging?

Hij is nog jong en jonge paarden willen vaak nog spelen... als de andere paarden dat niet doen komt hij die uitdaging bij jou zoeken.

Olikea

Berichten: 5745
Geregistreerd: 19-08-07
Woonplaats: HULST

Re: poging tot 'bijten'(?)

Link naar dit bericht Geplaatst: 10-08-08 13:00

Je kunt ook proberen niets meer uit de hand te voeren.. dat in combinatie met blokken..
Mijn tweejarige was er zo in een paar weken vanaf..
IMo was het vooral dat niet meer uit de hand voeren dat de doorslag gaf..
succes met je poown..

Myour

Berichten: 3409
Geregistreerd: 21-05-08
Woonplaats: Noord-Holland

Re: poging tot 'bijten'(?)

Link naar dit bericht Geplaatst door de TopicStarter : 10-08-08 14:25

@ willeke_nijs: de keren dat ie dit soort van bijten deed, deed ie het rechtstreeks. Hij friemelt wel met z'n bovenlip vooral maar dat alleen als je bij z'n schoft of manen kriebelt. Guy staat nu nog alleen in een weitje (staat ie al een hele tijd ook voor ik hem had) en mag binnenkort bij de rest van de ruinen.
Volgens die laatste regel heb ik dus grote kans dat hij dit doet omdat ie alleen staat en dat ik dus grote kans heb dat hij ermee stopt als ie bij andere paarden staat?

@ FitzChivalry: Guy eet helemaal niets uit je hand, dat weigert hij. Ook uit een emmer eet hij niets. Hij eet alleen van een muurtje af of van de grond. Anders kijkt hij er niet eens naar...

willeke_x

Berichten: 2160
Geregistreerd: 06-12-04
Woonplaats: Hasselt

Re: poging tot 'bijten'(?)

Link naar dit bericht Geplaatst: 10-08-08 16:54

als het echt verveling is is de kans vrij groot dat het zal stoppen eens hij bij de kudde mag. Maar dan moet je wel opletten dat de momenten dat je met hem werkt wel cordaat en oplettend blijft zodat hij er geen hapspelletje van kan gaan maken, zoals hierboven door anderen beschreven Knipoog

liljebo

Berichten: 8817
Geregistreerd: 08-10-07
Woonplaats: Bredaryd, zweden

Re: poging tot 'bijten'(?)

Link naar dit bericht Geplaatst: 10-08-08 19:37

Het is hoe dan ook altijd het beste als je paard bij andere paarden staat, want ze hebben het nodig om met andere paarden te socialiseren en spelen.
Maar dat wil niet zeggen dat hij het dan niet meer doet.
Veel paarden spelen nu eenmaal ontzettend graag.

Zwerte
Lid Bezwaarcommissie

Berichten: 7004
Geregistreerd: 06-02-05
Woonplaats: Beerta

Re: poging tot 'bijten'(?)

Link naar dit bericht Geplaatst: 10-08-08 19:51

interessant topic!! Ik denk dat er al goede tips zijn gegeven, heb er weinig aan toe te voegen want ik heb hetzelfde "probleem" met mijn 2 jarige!
Ik herken veel in dat dominante uitproberen, hij is zelf altijd erg onderdanig geweest en nu ik duidelijk zijn leider begin te worden voelt hij zich elke keer meer het heertje! Af en toe probeert hij dan wat uit. Blokken deed ik al en werkt erg goed bij hem! Heb er dus ook goede ervaringen mee.
Ik vraag me alleen af wat het betekend dat hij het vaak ook doet als ik wat met hem aan het doen ben (bijv hoefjes optillen, manen uitpluizen e.d. meer doe ik eigenlijk nog niet met hem) en dan pas na een tijdje. Vaak wordt hij dan wat ongeduldig en wil volgens mij graag weer terug naar de kudde, een soort teken om aan te geven dat hij er zat van is, kan dat? (grappige is dat hij gewoon los in het land bij de rest staat maar braaf zn aandacht bij mij houd, hij kan dus zo weglopen)

Myour

Berichten: 3409
Geregistreerd: 21-05-08
Woonplaats: Noord-Holland

Re: poging tot 'bijten'(?)

Link naar dit bericht Geplaatst door de TopicStarter : 10-08-08 20:40

@ liljebo: ze zijn nogal voorzichtig met de paarden daar dus gooien er niet zomaar een vreemde bij Tong uitsteken overigens zit ik er nu wel op te wachten want z'n stukkie weiland begint er nogal vies uit te zien. Ik ga het morgen maar eens schoonmaken

@ Zwerte: paardengedrag is gewoon interessant Tong uitsteken ik ken nog maar een paar aspecten van gedrag van paarden, maar ik vind het super interessant. Bij m'n vorige verzorgpony kon ik echt lang naar d'r kijken om te kijken hoe ze zich gedroeg, zowel alleenstaand als in haar kleine kuddetje.

liljebo

Berichten: 8817
Geregistreerd: 08-10-07
Woonplaats: Bredaryd, zweden

Re: poging tot 'bijten'(?)

Link naar dit bericht Geplaatst: 11-08-08 06:17

myour... fijn dat hij straks bij de andere paarden kan.
Zwerte... verveling is ook een reden om een bezigheid te verzinnen (jaja... dominantie spel) Ongeduld natuurlijk ook.
Maar dat hij zomaar bij je blijft is super. Maar ik denk dus idd dat hij het op een bepaald moment wat saai gaat vinden en je uitdaagd voor een typisch paardenspelletje.Veel paarden spelen zo'n beetje de hele dag door, tussen de vele vele graasperiodes door. Ze spelen (nijpen dus) overigens als ze zich op hun gemak voelen. Bijten juist weer niet.(echt bijten dus) Dat doen ze omdat ze kwaad zijn (meestal uithalen naar je hand, borst, voorkant been etc) of bang zijn/je niet vertrouwen. (meestal in de rug bijten)

Sosha

Berichten: 3240
Geregistreerd: 31-03-04
Woonplaats: Waarland

Re: poging tot 'bijten'(?)

Link naar dit bericht Geplaatst: 11-08-08 06:45

Ben geen NH maar zag het topic en moest het even lezen omdat mijn Haf die ik al 8 jaar heb, nooit gebeten heeft zolang ik hem heb.
Totdat ik hem aan het handje moest draven tijdens het revalideren van een blessure, toen kon die het niet laten om af en toe ff m'n jas beet te pakken.

Bij hem was het echt verveling en dacht waarschijnlijk HE HE eindelijk wil er iemand met me spelen.
Een lachend standje is dan wel genoeg, maar zo'n "ouwe'' weet natuurlijk allang dat dat eigenlijk niet mag.

Maar als je je verveelt, onvoldoende met andere paarden kunt spelen...... tsja dan probeer je eens wat als paard zijnde.

Zwerte
Lid Bezwaarcommissie

Berichten: 7004
Geregistreerd: 06-02-05
Woonplaats: Beerta

Re: poging tot 'bijten'(?)

Link naar dit bericht Geplaatst: 11-08-08 13:19

liljebo: het is bij hem echt nijpen, hij begint errug voorzichtig en gaat dan steeds een stapje verder en als je niet oplet heb je zo een paar tanden in je arm staan en kijkt hij je uitdagend aan... Of hij doet het iets duidelijker en sneller als hij het zat is wat je doet. Hij is absoluut op zn gemak bij me, dat straalt er vanaf Haha! Vind het ook super dat hij als 2jarige al zoveel geduld kan opbrengen, moet uitkijken dat ik niet teveel ga doen!
Hoop dat het nijpen (mooi woord ervoor trouwens!) snel voorbij is met het blokken!

liljebo

Berichten: 8817
Geregistreerd: 08-10-07
Woonplaats: Bredaryd, zweden

Re: poging tot 'bijten'(?)

Link naar dit bericht Geplaatst: 11-08-08 14:50

Het blijkt ook wel dat ie op zijn gemak is bij jou... het gaat vast lukken om het onder controle te krijgen.
Succes (en veel plezier met hem)

Myour

Berichten: 3409
Geregistreerd: 21-05-08
Woonplaats: Noord-Holland

Re: poging tot 'bijten'(?)

Link naar dit bericht Geplaatst door de TopicStarter : 11-08-08 16:06

In het begin liep Guy weg, maar nu komt ie aangelopen als ik bij z'n draadje sta van de wei. Hij volgt me overal heen en als ik stil blijf staan, blijft ie op maximale afstand terwijl ie nog wel met z'n neus me kan aanraken. Echt een knuffelmoment als ie dan met z'n neus m'n nek raakt. Het nijpen heeft ie overigens niet meer gedaan.

Zwerte
Lid Bezwaarcommissie

Berichten: 7004
Geregistreerd: 06-02-05
Woonplaats: Beerta

Re: poging tot 'bijten'(?)

Link naar dit bericht Geplaatst: 11-08-08 16:48

das heel mooi! Hopen dat hij het niet weer gaat doen!
In het begin liep rocky ook altijd weg, hij was erg onzeker. Gewoon de tijd gunnen, hij komt vanzelf dichterbij!

liljebo

Berichten: 8817
Geregistreerd: 08-10-07
Woonplaats: Bredaryd, zweden

Re: poging tot 'bijten'(?)

Link naar dit bericht Geplaatst: 12-08-08 05:42

Volgens mij gaat het heel goed zo. Onzekerheid zie je veel bij jonge paarden. Helemaal niet erg. Op deze manier komt het vertrouwen er vanzelf.

HannahFrouk

Berichten: 3879
Geregistreerd: 29-01-04
Woonplaats: Apeldoorn

Re: poging tot 'bijten'(?)

Link naar dit bericht Geplaatst: 12-08-08 05:55

Kan het niet gewoon groomen zijn?
(dat zou ik alleen niet echt verwachten als je paard achter je staat, dat hangt er vanaf).

Ik zou een filmpje moeten zien om het echt te kunnen zeggen.

Myour

Berichten: 3409
Geregistreerd: 21-05-08
Woonplaats: Noord-Holland

Re: poging tot 'bijten'(?)

Link naar dit bericht Geplaatst door de TopicStarter : 12-08-08 08:38

Filmpje is nogal lastig omdat hij het lang niet telkens doet. Hij heeft nu pas drie keer gedaan en dat deed ie allemaal redelijk snel als je er niet op berekend bent.
Zelfs als je hem kriebelt en hij kriebelt terug met z'n bovenlip (dat doet hij dan over je bovenbeen/buik/armen) zelfs dan gebruikt hij z'n tanden niet.