Hoe paard laten wennen aan dingen boven rug en aan hoofd?

Moderators: C_arola, Essie73, Coby, balance, Firelight, Dyonne, Neonlight, Sica, NadjaNadja

Toevoegen aan eigen berichten
 
 
palham
Berichten: 999
Geregistreerd: 29-03-05

Hoe paard laten wennen aan dingen boven rug en aan hoofd?

Link naar dit bericht Geplaatst door de TopicStarter : 02-05-13 12:25

Ik heb een 6 jarige arabier en heb enige ervaringen hem meegemaakt (zie onder), waardoor het mij helemaal duidelijk is geworden dat ik hem aan een aantal dingen moet laten wennen. Hij kent de basis van grondwerk. Hij leert snel: snapt ie iets de ene dag niet, dan weet ie het wel op de volgende dag. Als 2 jarige was hij zeer dominant. Door allerlei grondwerkoefeningen zijn we echt maatjes geworden en is ie ontzettend sociaal en meedenkend. Hij schrikt buiten van weinig dingen. Een heerlijk paard. Hij is nu de leider in een kleine kudde. Door zijn lichaamstaal wijken andere nieuwe bpaarden vaak meteen voor hem. Dit in vergelijking met mijn andere paard, die altijd eerst zijn tanden laat zien om andere nieuwe paarden te laten wijken. Ik geef deze achtergrondinformatie expres om een beetje aan te geven wat voor soort paard hij is. Als ie schrikt, is zijn eerste reactie: rennen zodat de dingen “verdwijnen”. Dit in tegenstelling tot mijn andere paard, die met de benen aan de bodem vaststaat als iets raars gebeurt.

Er zijn een aantal ervaringen geweest die mij duidelijk maken dat hij angstig wordt, als iets onverwachts boven zijn lichaam gebeurt of iets aan hem hangt.

Dit baseer ik op de volgende dingen
1. 2 jaar geleden is een keer een emmer aan zijn halster blijven hangen. Hij is in paniek door de paddock gerend en is 2x over de kop geslagen met als gevolg een ernstige wond
2. 1 jaar geleden is kort een kleinere emmer aan zijn halster blijven hangen. Ik heb de enorme paniek in zijn ogen gezien. Door zeer snel te reageren, is er niets gebeurd.
3. Hij kende alle commando's vanaf de grond. Bij het inrijden ben ik met een protector die zich op heeft geblazen eraf gevallen. Een tweede keer weer. Een professional heeft hem toen ingereden op een goede manier en vanaf toen begreep hij de commando's ook vanuit het zadel. Ik rijd met hem overal: dressuur, buitenritten, waar we wel of niet met de trailer onderweg zijn.
4. Een half jaar geleden had ik een kaart in mijn hand. Tijdens het draven ging deze kaart op en neer. Hij is in totale paniek weggeschoten. Door de kaart tegen mijn lichaam aan te drukken, is ie rustig geworden .
5. Een half jaar geleden haalde ik de beschermhoes van het zadel iets te snel en te hoog van het zadel. Korte paniek, daarna niets aan de hand
6. Een maand geleden heb ik een borstel op zijn rug laten liggen (doe ik wel vaker). Deze keer merkte hij het op. Paniek in de ogen . Ik heb hem vastgehouden en borstel laten liggen, was daarna OK.
7. 3weken geleden ben ik van hem paard gevallen, omdat we zijn blijven haken aan een tak. Mijn paard raakte in paniek, draaide plotseling, waardoor ik eraf gevallen ben. Door zijn paniek en het in de "wegstaan" van enkele bomen heeft hij op mijn borstkast gestaan. Mijn paard is op 80 km weg gerend en gelukkig door mensen met paardenervaring opgevangen. Doordat ik een protector droeg heb ik “alleen maar” een paar gekneusde ribben. Ik ben nu aan het herstellen.

Zodra ik weer fit ben, wil ik weer grondwerk met hem gaan doen om, maar heb geen idee waar ik moet beginnen. Eerst dingen boven zijn rug houden en houden totdat ie niet meer reageert? Het mooi zou zijn als ik ooit mijn jas boven hem uit kan trekken, hem langs takken kan leiden zonder overhoop gelopen te worden en hem met een emmer aan zijn halster kan longeren. Heeft iemand suggesties?

Nouvel

Berichten: 29124
Geregistreerd: 12-08-01
Woonplaats: Bollenstreek

Link naar dit bericht Geplaatst: 14-05-13 17:59

Ik zou beginnen met dingen naast hem houden zodat 'ie ze kan zien.
Dus bijvoorbeeld je jas (of een grote handdoek/deken) in je ene hand nemen en hem in je andere hand, eerst rustig laten snuffelen en dan ga je door de bak wandelen met je jas en je paard.

Dan kan hij zien dat er niks gebeurt en dat jij ook gewoon met die wapperende jas meeloopt, en dat hij jou prima kan volgen.

Als dat lukt kun je hem aaien/poetsen met de jas langs zijn beide zijkanten, rustig aan, steeds een stukje langer/verder.
En als dat lukt je jas even op zijn rug houden en evt erop leggen, wel vast blijven houden zodat 'ie er niet af kan glijden of waaien zodat hij daar weer van schrikt...

Weet niet of je er iets aan hebt, maar zo zou ik het rustig proberen op te bouwen.
Daarbij goed zorgen dat er geen onvoorziene dingen gebeuren waar hij weer opnieuw van in paniek kan raken.

Cassidy

Berichten: 75551
Geregistreerd: 08-08-01
Woonplaats: Purmerend

Re: Hoe paard laten wennen aan dingen boven rug en aan hoofd?

Link naar dit bericht Geplaatst: 17-05-13 17:00

Ga grondwerk met hem doen, ik zou Parelli adviseren. Paarden zijn van nature bang voor dingen die boven hun hoofd gebeuren, daar kun je ze voor desensibiliseren. Desensibiliseren doe je door een paard te confronteren met dingen en niet weg te halen als ze ergens bang voor worden. Doe je dat wel, dan ben je aan het sensibiliseren.

Verder zijn paarden ook bang voor dingen die bewegen en geluid maken. Wat is een jas? Ja een ding dat beweegt en geluid maakt. En wat ziet een paard als ding. Alles wat niet in hun leefomgeving van nature voorkomt.

Wil je een mooie samenvatting zien van het traject dat een paard kan doorlopen met grondwerk? Kijk maar even hier:



http://www.youtube.com/user/SecondChanc ... m_o_po0_Ks

http://www.youtube.com/user/SecondChanc ... Qcg5zR-uZk

http://www.youtube.com/user/SecondChanc ... ES2Lxj6Dtc

http://www.youtube.com/user/SecondChanc ... jRYxyMy-d0

http://www.youtube.com/user/SecondChanc ... jqsLwryte4

http://www.youtube.com/user/SecondChanc ... VNbjYCWF2M

http://www.youtube.com/user/SecondChanc ... AanGzFhxts

http://www.youtube.com/user/SecondChanc ... eguCqS4YiY

http://www.youtube.com/user/SecondChanc ... Jvz-340rOA

En na dit voorbereidende grondwerk kon op dag drie na zadelmak maken dit trailparcours doorlopen worden:

http://www.youtube.com/watch?v=dHi7YGCK ... Xg&index=7

Cassidy

Berichten: 75551
Geregistreerd: 08-08-01
Woonplaats: Purmerend

Re: Hoe paard laten wennen aan dingen boven rug en aan hoofd?

Link naar dit bericht Geplaatst: 17-05-13 17:02


palham
Berichten: 999
Geregistreerd: 29-03-05

Re: Hoe paard laten wennen aan dingen boven rug en aan hoofd?

Link naar dit bericht Geplaatst door de TopicStarter : 17-05-13 21:28

Cassidy: heel erg veel dank voor deze links! Ik heb ik zeer veel aan!!!

Firelover96
Berichten: 130
Geregistreerd: 13-06-12

Re: Hoe paard laten wennen aan dingen boven rug en aan hoofd?

Link naar dit bericht Geplaatst: 17-05-13 22:50

Ik zou hier mischien hulp mee vragen van een instructeur, die hier ervaring mee heeft. Zo iemand kan je waarschijnlijk een heel eind op weg helpen

palham
Berichten: 999
Geregistreerd: 29-03-05

Re: Hoe paard laten wennen aan dingen boven rug en aan hoofd?

Link naar dit bericht Geplaatst door de TopicStarter : 18-05-13 08:52

Ik ga het eerst zelf proberen, maar ga meteen er hulp en advies bij halen, als ik ook maar enigszins voel dat het niet goed gaat.

Cassidy

Berichten: 75551
Geregistreerd: 08-08-01
Woonplaats: Purmerend

Link naar dit bericht Geplaatst: 18-05-13 09:52

Laat je niet intimideren door overdreven schrikreacties van je paard, blijf doorgaan tot je paard ontspant, minstens 15 seconden stil blijft staan, met zijn ogen knippert en zijn lippen likt. Stop je te vroeg, bereik je het tegendeel van wat je wilt bereiken.

Parelli heeft een programma waar je DVD's van kunt kopen en thuis mee aan de slag kunt. Je kunt er echter niet omheen om je af en toe te laten controleren door een Parelli instructeur. Parelli heeft een website, een Youtube kanaal en naast de pakketten ook een boek dat je aan zou kunnen schaffen.


Cassidy schreef:



En wat je met Parelli kunt bereiken zie je hier:

http://www.youtube.com/watch?v=49bvp7tgsnM

http://www.youtube.com/watch?v=49bvp7tgsnM


En Parelli's Youtube kanaal: http://www.youtube.com/user/ParelliTube

Website Parelli: www.parelli.nl en voor de USA: www.parelli.com

palham
Berichten: 999
Geregistreerd: 29-03-05

Re: Hoe paard laten wennen aan dingen boven rug en aan hoofd?

Link naar dit bericht Geplaatst door de TopicStarter : 19-05-13 19:51

Dank voor het advies, links en info