Mijn paard wilt niet spelen

Moderators: C_arola, Essie73, Coby, balance, Firelight, Dyonne, Neonlight, Sica, NadjaNadja

Toevoegen aan eigen berichten
 
 
xTesske
Berichten: 2031
Geregistreerd: 03-07-10

Mijn paard wilt niet spelen

Link naar dit bericht Geplaatst door de TopicStarter : 14-02-12 13:57

ik weet niet of het hier goed staan maar anders moet iemand maar even temmen voor de verplaatsen :+

Ik doe nu al een tijdje VD en NH met mijn pony.
Ze doet heel goed en leuk mee. Nu zie ik ook altijd
het 'spelen' voorbij komen maar mijn pony wilt niet mee doen.
Ik sta als een gek te springen en rennen enzo maar zij draait
zicht gewoon heel rustig telkens mijn kant uit maar doet niet
erg wild mee. Hoe kan ik haar meer motieveren?

merrieveulen

Berichten: 13889
Geregistreerd: 24-11-04
Woonplaats: Zwolle

Re: Mijn paard wilt niet spelen

Link naar dit bericht Geplaatst: 14-02-12 19:07

dit is iets wat in je paard en relatie zit, of niet. je kunt een paard niet dwingen om met je te spelen. uit je verhaaltje krijg ik de indruk dat je paardje best braaf is. bij een dergelijke relatie wordt druk gedrag zoals jij beschrijft vaak als erg dominant gezien. de kans is aanzienlijk dat je paardje niet goed durft.

daarbij is spelen voor paarden veel meer dan alleen spelen. iedere beweging van het paard is doordacht en heeft een reden. als jij met je buik op je paard gericht voor haar langs springt gedraag je je in haar ogen nogal bedreigend, alsof je tegen haar op steigert.

het rustig meedraaien met haar hoofd naar je toe is een teken van onderdanigheid (in tegenstelling tot het toedraaien van achterhand, logisch), waarop jij als eerlijk leiderfiguur op een bepaalde manier dient te reageren, zodat het paard begrijpt dat je 'm goed gezind bent. als reactie als een dolle rondspringen, zonder zelf te snappen wat je dáár weer mee tegen je paard zegt, is voor een paard dan erg verwarrend. nu accepteren de meeste paarden dat wel, zij het soms met een flinke zucht, maar als je écht vriendjes wilt zijn, en wel zo dat je paard dat óók wil, dan moet je je flink in het wezen 'paard' verdiepen, leren leren leren, en vooral goed naar je paard kijken. het is duidelijk dat datgene wat je tot nu toe doet absoluut niet het effect heeft wat je wilt dat het heeft, anders had je paardje wel zo gereageerd als jij verwacht had. mensendingen betekenen in paarden land vaak iets heel anders dan in mensenland.

klein voorbeeldje, je ziet vaak mensen longeren en daarbij de zweep hoog in de lucht rondjes laten draaien, of bijv. met het uiteinde van een touw als een helikopterwiek door de lucht zwaaien. de mensen bedoelen daarmee dat het paard moet lopen/ versnellen. Meestal doet het paard dat ook, maar niet omdat hij snapt wat de mens wil, maar als (gedoseerde) vluchtreactie. beide beschreven handelingen komen op een paard namelijk heel agressief over. paarden maken dergelijke bewegingen met hun staart of hoofd wanneer ze boos zijn. de mens bedoelt het als vriendelijk verzoek: draf, alsjeblieft', maar het paard verstaat iets heel anders.

ik hoop dat mijn bedoeling duidelijk is, in ieder geval.

xTesske
Berichten: 2031
Geregistreerd: 03-07-10

Re: Mijn paard wilt niet spelen

Link naar dit bericht Geplaatst door de TopicStarter : 14-02-12 20:34

dus het 'spelen' is meer een dominant gedrag van het paard? en de reactie van mijn paard is meer onderdanig? ik weet niet zeker of ik het helemaal begrijp

lailapri

Berichten: 22223
Geregistreerd: 09-05-03
Woonplaats: Heerhugowaard

Re: Mijn paard wilt niet spelen

Link naar dit bericht Geplaatst: 14-02-12 22:58

Het ene paard is jolig, het andere paard kan zo de spanning van het oefenen (concentratie, aanspannen spieren, etc) kwijt. En weer een ander doet het gewoon allemaal niet.

Mijn fjord bijvoorbeeld niet, de andere fjord op stal wel.

Mijn fjord is zelfs zo overheersend dat hij zijn manier van spelen (in elkaars tong proberen happen) aan de andere leert en die ook op die manier gaan reageren. Wel een dom gezicht, heeft hij zijn tong eruit hangen met een ander het aanraken :+ Veel wilder speelt hij eigenlijk niet.

Sassol

Berichten: 5254
Geregistreerd: 16-01-09
Woonplaats: Omg. Nijmegen

Link naar dit bericht Geplaatst: 15-02-12 01:12

Het spelen heeft bij mij ook echt een tijdje geduurd. Nu hebben we het een beetje onder de knie en vermaken ons daar best mee :D

Maar vraag niet teveel, je paard moet jou wel willen volgen (zonder touw) voordat je samen echt gekke sprongen gaat maken.
Je paard moet goed aan je hulpen staan, je lichaamshulpen wel te verstaan. Als je paard niet op jouw lichaam let, snapt ie ook niks van die gekke sprongen van je ;)

Niet teveel druk op zetten dus en gewoon je kennis en finesse vergroten. Als je alle oefeningen los wel kunt dromen kun je er een spelletje van maken :)

Jessix

Berichten: 17832
Geregistreerd: 22-08-06
Woonplaats: Utrechtse Heuvelrug

Re: Mijn paard wilt niet spelen

Link naar dit bericht Geplaatst: 15-02-12 01:44

Het ligt er maar net aan wat jij onder spelen verstaat.. Ik speel bijvoorbeeld Parelli's 7 games, maar ik speel ook wel eens met een bal of een ander (vreemd) opject. Ook spelen we "mirror me" waarbij mijn paarden en ik zoveel mogelijk synchroon bewegen. (als hun gek doen, doe ik het ook) Maar ik jaag nooit mijn paarden zomaar in de ronde onder het mom van spelen. Elk spel heeft een begin en een eind, het initiatief mag van mij ook wel bij het paard liggen, maar dan is het aan mij of ik er wel of niet op in ga.

Dus met andere woorden: spelen is niet zomaar spelen.

Waratje
Berichten: 10184
Geregistreerd: 03-11-03
Woonplaats: Bennekom

Link naar dit bericht Geplaatst: 15-02-12 14:16

Merries zijn per definitie minder speels dan ruinen en dat wordt vaak nog wat sterker naarmate ze ouder worden. Mijn oudere merrie vindt veel dingen bijvoorbeeld nutteloze onzin, heeft het een functie dan is het goed. Zij vindt ook een "gewoon" schrikparcours dodelijk saai, loopt braaf met me mee over alles heen, tussen alles door (behalve het vliegengordijn, daar kun je net zo goed omheen lopen :') ), plastic zeil over haar heen gedrapeert meeslepen, het boeit haar gewoon helemaal niet. En dat kun je ook erg goed aan haar zien, ze gaapt nog net niet van verveling. Toch is het bepaald geen dooie diender, haar hobby ligt gewoon elders. ;)

merrieveulen

Berichten: 13889
Geregistreerd: 24-11-04
Woonplaats: Zwolle

Link naar dit bericht Geplaatst: 15-02-12 18:37

xTesske schreef:
dus het 'spelen' is meer een dominant gedrag van het paard? en de reactie van mijn paard is meer onderdanig? ik weet niet zeker of ik het helemaal begrijp


dat hangt ervan af. elk spel is verschillend. een paard dat zijn gat of schouder zo ongeveer in je parkeert of je aflikt is niet bepaald respectvol bezig. aan de andere kant, als jij je lomp gedraagt vráág je je paard zo ongeveer dat ook te zijn, je geeft immers zelf het slechte voorbeeld.

spelen in de natuur is onder andere oefenen voor het 'gevecht', het paard gebruikt het om zijn dominantie te testen en te kijken hoe een ander daarop reageert. daarom alleen al is het als mens zaak dat je leert zien wat je paard doet/ wilt, dat je ook de kleine signalen leert oppikken, en ALTIJD reageert! laat je paard merken dat je hem ziet, zijn lichaamstaal begrijpt. En zorg dat je je zo gedraagt dat hij jou ook kan begrijpen.

het normale gedrag van een mens is voor een paard niet te bevatten, de mens heeft de natuur van een roofdier en gedraagt zich als zodanig. denk bijvoorbeeld aan het aankijken. een mens vindt het doodnormaal om een gesprek 'face to face' te voeren, en dus de gesprekspartner in de ogen te kijken. voor een paard is dit bedreigend gedrag, net als het op hoofden afduiken wat mensen graag doen, om het paard te aaien of knuffelen, of veel te lomp het halster aan te doen.

ja, de meeste paarden leren wel dat mensen stiekum niks bedoelen met dit gedrag. hun instinct zal echter in de weg blijven zitten en het paard zal hoe dan ook altijd naar zijn natuur handelen. het met je meedraaien wat jouw paard doet is zijn manier om zijn onderdanigheid te laten zien, hij geeft je zijn gezicht (en als beleefde leidfiguur loop je dan NOOIT recht op dat gezicht af, maar altijd naar schoft of verder naar achter) en zet niet zijn kont in jouw uitzicht.

het toedraaien van het hoofd geeft aan dat jouw paard enorm zijn best staat te doen om zijn bereidheid je te volgen en samen te werken te laten zien. jij MOET daarop reageren, op een kalme, ontspannen manier. in ieder geval zeker niet door rond te springen, dit ziet het paard als demonstratie van jouw dominantie en komt bedreigend over.

een mens die een goede leider wil zijn, maar daarnaast ook zijn paard's beste vriendje, dan moet je je nét zo dominant opstellen dat je paard je als leider ziet en wil zien, maar niet méér. je ziet wel relaties van mensen met paarden waarbij dat wél zo is, en die paarden zijn vaak bangig in de omgeving van hun eigenaar. een hoop van die dieren worden ook slaafs, en zéker niet speelser.

zorg dus dat je een balans vindt in de verhouding van dominantie en vertrouwen/ vriendschap. kijk eens goed naar je paard, vraag info bij specialisten en lees bijvoorbeeld wat boeken over paardengedrag.

om antwoord te geven op je vraag: ja, jouw paard reageert onderdanig op jouw gedrag. zou hij wel spelen, dan wil dat niet automatisch zeggen dat hij dominant wil doen. ik heb zelf een vrij onderdanige pony die in een stoere bui nog weleens stiekum haar bips in mijn richting wil draaien bij het langsrennen. dat is uitdaaggedrag, wat ik in háár geval prima kan toelaten, omdat zij laag in rang is van nature en het ook niet in haar hoofd zal halen van zo'n bokje meer te maken dan het bokje zoals het is. (ik laat haar wel weten dat ik het gezien heb, maar ook dat ze niet over de grens is en dus met mij door mag spelen op die manier)

Mijn Welsh daarentegen, werkt op de millimeter. als hij dit doet is het gelijk richten op de achterhand en duidelijk laten zien dat ik het gezien heb, bijv. met een ferme stap in de richting van zijn achterhand (waarmee ik zeg 'weg met die onbeleefde kont of ik zet er mijn tanden in!'), of een tikje op de grond met de zweep (waarmee ik zeg 'Dát zag ik!'). in ieder geval EEN reactie om hem te laten zien dat ik het gezien heb en ik het ook drommels goed begrijp. doe ik dat bij een dergelijke pony niet, dan zal hij de dag (of seconde) erna iets anders proberen om te kijken of ik dat misschien óók niet zie. en elke keer dat ik iets niet zie is als het ware een punt voor hem, en eerlijk, zo ziet een paard dat ook!!!

natuurlijk denkt een paard niet in puntjes, maar hij merkt wél keer op keer de tekortkoming van de mens op. een dergelijke situatie met een paardje zoals mijn Welsh wordt op een zeker moment levensgevaarlijk. ik heb een paar weken terug nog moeten ingrijpen omdat er iemand in de wei kwam die bij zijn benadering een stap achteruit deed om hem ruimte te geven. in paardentaal betekent dat dat de mens die achteruit loopt de pony ziet als zijn meerdere. voor mijn pony was dat iets geheel nieuws maar ook geheel duidelijks, en zijn volgende manoeuvre was dan ook om met de oren in de nek deze persoon aan te willen vliegen. nu scheelt het dat ik het aan kon zien komen en er dus tussen stond voor hij te ver kon gaan.

dit gedrag is voor een paard 100% normaal, een paard hoort dit te doen bij nieuwe 'personen' die hij ontmoet. mijn pony is gewend dat mensen zijn (lichaams)taal begrijpen en handelt dus ook als zodanig. had het een nieuwe pony betroffen ipv een mens dan zou zijn reactie 100% hetzelfde zijn geweest.
Laatst bijgewerkt door merrieveulen op 15-02-12 18:54, in het totaal 1 keer bewerkt

pearlie

Berichten: 2434
Geregistreerd: 14-06-07

Re: Mijn paard wilt niet spelen

Link naar dit bericht Geplaatst: 15-02-12 18:42

Hihi, dat gebeurt hier ook, alleen dan met mijn paard en mijn shet.
Mijn shet heeft nogal eens een gekke bui, die kan wel een kwartier lang rondrennen en bokken en dan staat mijn paard er echt zo sloom bij te kijken van: jij bent gek.... moet dit nou?
Heel soms doet ie wel mee, maar dat is meestal maar heel even, dan heeft ie het wel weer gezien.
(paard is 14, shettie 3) En die shet maar rondjes galopperen om mijn paard van doe nou mee!, doe nou mee!

Achterom
Berichten: 23617
Geregistreerd: 28-09-04

Re: Mijn paard wilt niet spelen

Link naar dit bericht Geplaatst: 16-02-12 10:08

En dat is het dus ook, het ene paard 'speelt' wel, het andere eigenlijk niet of nauwelijks. Natuurlijk kun je in jouw lichaamstaal een paard wel wat enthousiaster krijgen (ik ben daar zelf redelijk goed in) maar als ze in de basis niet speels zijn, dan zal het ook nooit echt veel worden.

Mijn eigen paard lijkt qua omschrijving wel op de welsh die merrieveulen omschrijft. Dat betekent dat hij echt wel speelt, en het er ook spectaculair uit kan zien, maar dat dit niet iets is voor onervaren mensen. Hij is namelijk altijd bezig met zijn grenzen verkennen, en jouw kwaliteiten testen als leider. Van hem moet je dus ook letterlijk niets pikken, als je dat wel doet, neemt hij namelijk de leiding over (desnoods met geweld).

Ik krijg er persoonlijk altijd een beetje de kriebels van als iemand schrijft dat ie aan NH en VD 'doet'. Want wat doe je dan precies? NH en VD zijn in een later stadium best te combineren, maar het kan elkaar (zeker als je niet goed weet waar je mee bezig bent) ook enorm tegen werken.

xTesske
Berichten: 2031
Geregistreerd: 03-07-10

Re: Mijn paard wilt niet spelen

Link naar dit bericht Geplaatst door de TopicStarter : 16-02-12 10:38

Dat zal het dat wel zijn.
Ze is sowieso ook niet echt een drukke ik heb haar pas een keer echt druk meegemaakt bij het longeren bijvoorbeeld maar toen stond er ook een heel sexy paard naar de longeerbak haha.

hmm.. ik vind NH en VD wel een goede combi want je laat bij allebij goed zien dat jij de baas bent en dat je respect voor elkaar moet hebben enzo.

lailapri

Berichten: 22223
Geregistreerd: 09-05-03
Woonplaats: Heerhugowaard

Link naar dit bericht Geplaatst: 16-02-12 10:45

Toch kun je bij veel paarden wel iets bedenken wat ze leuk vinden. Mijn 36 jarige laat zich niet met nh vertellen wat ze moet doen, maar is prima mee samen te werken en we weten elkaars grenzen. Met bijvoorbeeld de circle game moet je van goede huizen komen om haar een rondje te krijgen, het liefst vreet ze je op (al zal ze je niet echt pijn doen, maar komt wel stijgerend met oren in haar nek naar je toe). Ik weet die dan meestal wel om te buigen is iets positiefs. Toeschouwers vinden dit mooi en noemen dit spelen, maar wij weten wel beter en worden daar beide niet blij van, wij doen altijd pak me dan als je kan. Ik moet haar dan in een hoek insluiten en haar billen vastgrijpen, maar het leukste vind ze als ik dan (expres) een gat vrij laat waardoor zij kan ontsnappen. Met andere paarden doet ze altijd wedstrijdjes en kan ze het niet winnen op snelheid dan gaat ze over in techniek en draait snel om, om terug te rennen. De helft die dat ook probeert ligt op zijn kant plus dat ze al een voorsprong heeft. Nou dan gaat die staart erop en is ze helemaal happy.
Maar je moet niet verwachten dat ze een bal pakt en schopt, wat kun je daarmee winnen?

Mijn fjord laat zich ook niet uitdagen, maar ons spelen is vaak vrijspringen, dat vind hij helemaal leuk.

Ik denk dus dat je creatief moet zijn en niet vast moet houden aan een beeld bij spelen.
Waar het ene paard speelt met druk doen, speelt een ander met synchroniseren of een bal weg schoppen.

xxfayxx1993
Berichten: 44
Geregistreerd: 01-02-12
Woonplaats: ten post ( Groningen )

Re: Mijn paard wilt niet spelen

Link naar dit bericht Geplaatst: 17-02-12 12:28

van vrijspringen en de skippybal word mijn paardje helemaal blij en gek xD