'een shetlander' is een relatief begrip; ga je voor een shet, dan zou ik het liefst zo groot mogelijk zoeken. Als ik eerlijk ben vind ik het idd niet kunnen als je bijv. een shetje van 80/85 cm. (of zelfs kleiner) voor een 4wielig wagentje zet en daar met z'n 3en op gaat zitten, dat wordt qua gewicht toch heel erg gauw aan de (te) zware kant.
Heb jaren shetten van rond de meter voor de wagen gehad, ook heel intensief gereden (Eper 4daagse, dagelijks ritten van 20-30 km., af en toe wedstrijd) maar moet eerlijk bekennen dat een wat grotere pony wel wat meer 'aankan'. Ik weet dat mijn super getrainde shetmerrie echt op de top van haar kunnen loopt als ik mijn marathonwagen er achter heb en incl. groom een rit van 30 km. op een gemiddeld vrij hoog tempo rijd.
Heb nu sinds september een Welsh A merrie van zo'n 1.15m. en die is net een maandje beleerd, dus die ben ik nu aan het doorrijden. Verwacht wel dat zij meer 'aankan' dan de shetmerrie en dat het voor haar ook net een tikkeltje gemakkelijker zal zijn.
Zou eerst beginnen met de keuze voor een pony vast te stellen, en daarbij dan een wagen te zoeken ipv. andersom.
Ik weet ook niet wat je budget ongeveer is? Bedenk je wel dat een béetje degelijke (recreatie)wagen al gauw enkele honderden euro's, tegen de 1000 euro kost. Een beetje tuig ben je ook zo'n 200-300 euro voor kwijt, je kan ook heel goed een bekend en goed merktuig zoals bijv. Ideal 2dehands aanschaffen, dat scheelt een hoop.
Ook de bitkeuze zal je volledig moeten aanpassen aan de pony, niet alleen qua maat maar ook qua voorkeur en op die specifieke pony zelf. Er zijn pony's die na lang proberen bijv. echt niet fijn lopen op een liverpool, maar wel op bijv. een B-stang of bokkenbitje. Dan heb je nog allerlei variaties per soort bit; dikte mondstuk, recht of tongboog, tongvrijheid, vaste of beweegbare scharen, soort/materiaal mondstuk, etc. etc.
Hoe weet je welk bitje in welke variatie geschikt is voor een specifieke pony? Simpel, puur uitproberen.
Ik persoonlijk heb als voorkeur toch wel 'de liverpool', vanwege de vele verstelmogelijkheden. Daarom als ik pony's beleer, probeer ik het eerst een tijd met een liverpool, bevalt dat niet, dan ga ik kijken naar variaties daarin (pompwerking wel/niet, vaste/losse scharen, dikker/dunner mondstuk etc.) en anders stap ik evt. over naar een ander soort bit.
De reden waarom er weinig over enkel/dubbelgebroken bitten wordt gepraat, is omdat de meesten toch wel de voorkeur geven aan een stangbit, dus een bit met hefboomwerking. Er zijn paarden die een bit met hefboomwerking echt niet verdragen, en er zijn ook genoeg pony's die met trensjes worden gereden. Reden waarom mensen toch vaak een bit met hefboomwerking kiezen, is vanwege het feit dat je als menner zijnde nou eenmaal een stuk minder te vertellen hebt dan de ruiter ohz.; er zitten meters leidsel tussen, je mist je been en zit, en dat moet je vervangen door je stem en je menzweep.
Er zijn stangbitten als bijv. een liverpool, B-stang e.d. te verkrijgen die enkel of dubbelgebroken zijn, maar dat moet je absoluut niet willen. Hefboomwerking/kinketting + gebroken mondstuk geeft notenkraakeffect, werkt héel scherp in en is absoluut niet prettig voor het paard. Hier zijn overigens ook veel topics over te vinden, evenals idd veel topics over bitkeuze.
Verder valt het aan te bevelen om in de tussentijd een mencursus/cursus koetsiersbewijs te gaan doen, zodat je ook echt goed leert optuigen, inspannen, tuigkennis, rijden en dat soort dingen. Mennen is nl. heel wat anders dan rijden ohz. en veel meer dan enkel leidsels vasthouden en gaan met die banaan. Indien je een pony koopt die nog onbeleerd is, verdient het echt grote aanbeveling om deze te laten beleren, door een deskundig en ervaren persoon die daar ook echt ervaring in heeft (en niet alleen met het mennen an sich).
Ook worden soms wel eens pony's verkocht die 'ooit eens bij een eigenaar verder terug voor de wagen hebben gelopen', en daarvan is het verstandig om die pony's toch even onder begeleiding (evt. versneld) het beleerproces nog eens door te laten lopen; soms loop je tegen pony's aan die bijv. wel voor de wagen zijn beleerd, maar waarbij het bij het mennen of bij het beleren verschrikkelijk fout is gegaan, waardoor pony een trauma heeft opgelopen.
Als je een beleerde pony koopt, zou ik daar zeker een testritje mee maken, liefst met een ervaren menner mee.
Over wagens valt het beste te adviseren als er ook meer bekent is over je budget, je wensen (in de toekomst misschien wat wedstrijdjes? Bosrijden, veel asfalt, altijd of soms meerdere passagiers mee) en uiteraard de pony die er uiteindelijk voor zal komen.
Edit: oeps, een hele lap tekst, maar ook zoveel vragen en info.... sorry!