Stel ik laat mijn merrie dekken, beide ouders onbekent, dus weet niet van haar qua kleurvererving (ze is zelf een zweetvos) dekken door een appaloosa, hoe groot is de kans op een appaloosa veulen? En hoe zit dat met bont? Iemand hier verstand van?
Manon
Berichten: 5495
Geregistreerd: 25-06-01
Woonplaats: IJsselstein
Geplaatst: 18-05-02 18:15
In de Bit van een paar maanden geleden stond een artikel over kleurvererving bij appaloosa's. Je moet dan geloof ik een hengst zoeken waarvan de meeste nakomelingen gevlekt zijn. Dan heb je het meeste kans op een gevlekte.
Percy
Berichten: 12675
Geregistreerd: 04-09-01
Woonplaats: België
Geplaatst: 18-05-02 22:27
Een few-spot Appaloosa hengst geeft in bijna alle gevallen een gespikkeld veulen. Met een anders getekende Appaloosa heb je maar een kleine kans bij een effen merrie.
Jeddah
Berichten: 14474
Geregistreerd: 17-03-02
Woonplaats: Golden Valley, USA
Geplaatst: 19-05-02 01:58
Een fewspot kan homozygous zijn, dwz dat hij ALLEEN een appaloosa zal fokken. Andere patronen zijn meestal gemmideld 50% kans op appaloosa.
Bij bont kun je kiezen voor een Tobiano-patroon of een Overo/sabino-patroon.
Sommige Tobiano hengsten zijn ook homozygous en kunnen dus alleen bont fokken. (Een homozygous Tobiano moet 2 tobiano ouders hebben).
Bij Overo en Sabino is het in principe altijd 50% kans op bont.
liberty
Berichten: 17286
Geregistreerd: 21-09-01
Woonplaats: Breda
Geplaatst: 19-05-02 15:31
bij de appaloosa's is het heel verschillend. we hebben dit kjaar 2 veulens, beide merries waren gedekt door een appaloosa. De roodschimmel kreeg bij ons een mooi appaloosa veulen, maar de vosbont kreeg een vos veulen. het is een hele verrassing wat er uit komt! je heb meestal het meeste kans met een few-spot, de hengsten die wij gebruikt hadden waren schabrakbont. dan heb je idd gewoon 50% kans op een stippel.
in de Bit van vorige maand staat een goed antwoord op deze vraag. of stuur een mailtje naar het nederlands appaloosa stamboek.