Zitten er dan voordelen en nadelen aan?
En dan heb ik het er wel over dat de hengst blijft staan waar hij staat en de merries dus naar hem toekomen.
Moderators: Essie73, Coby, balance, Firelight, Dyonne, Neonlight, Sica, NadjaNadja, C_arola

deschels schreef:Natuurlijk dekken wordt nog maar zeer weinig gedaan, dit omdat K.I. veel veiliger is, ook i.v.m overbrengen van ziektes.

dorientjuh schreef:Oké bedankt! Maar een merrie kan toch ook niet drachtig worden ook al wordt er natuurlijk gedekt?
.
Dat is ook de reden waarom sommige hengsten slecht bevruchten KI, ze moeten heel veel zaadcellen op een sprong geven omdat het over een heleboel rietjes verdeeld wordt.manonnetjoe schreef:K.I is gewoon veel minder rompslomp
Neonlight schreef:@zerena: maar als die 1000 zaadjes over 10 rietjes verdeeld moeten worden blijft er ook niet veel van over.Dat is ook de reden waarom sommige hengsten slecht bevruchten KI, ze moeten heel veel zaadcellen op een sprong geven omdat het over een heleboel rietjes verdeeld wordt.
KI minder rompslomp? Iedere keer de DA laten komen vind ik veel rompslomp om eerlijk te zeggen.
KI is commercieel gezien aantrekkelijker, er kunnen inderdaad meerdere merries met 1 sprong bediend worden (wat niet altijd goed is), de hengst heeft minder risico's op blessures en de hengsten kunnen zo in de sport blijven lopen.
Voor hengsten waar het dekgeld ten eerste minder voor is, waar het aantal dekkingen minder van is, is het aantrekkelijk om natuurlijk te dekken. Dit zie je vaak bij ponyhengsten.
Ook de vraag van de klant speelt mee. In de hackneywereld is ook KI geprobeerd, maar daar deinsden de fokkers voor terug, met als gevolg, helemaal geen dekkingen meer voor die hengsten. Reden? Met de DA-kosten erbij was een veulen fokken niet aantrekkelijk. Aangezien het merendeel van de veulens verkocht wordt voor een habbekrats (minder als het dekgeld) is dit absoluut niet aantrekkelijk.

ponymens schreef:manonnetjoe schreef:K.I is gewoon veel minder rompslomp
Ben ik het niet helemaal mee eens.
Geen van mijn merries vind het een pretje om een arm in haar anus te krijgen en helaas is dit bij KI toch vaak meerdere keren nodig. Ze staan te persen en te draaien en vinden het afschuwelijk. Als ze de DA alleen als zien na een paar keer opvoelen geeft dat reden genoeg voor ze om het op een lopen te zetten, terwijl ze naar de hengst vrolijk staan te brommen met hun staart op de rug
) Neonlight schreef:Als je natuurlijk dekt dek je vanaf begin hengstigheid om de 2 dagen, totdat de merrie afslaat. Scannen wordt inderdaad wel gedaan, maar 1 of 2 keer scannen of tig keer opvoelen, toch een heel verschil. Scannen gaat ook een stuk makkelijker als ze geen opvoeltrauma hebben.![]()
@zerena: sperma van de hengst moet inderdaad aan bepaalde eisen voldoen, maar dat is voor het goedkeuren als dekhengst in het algemeen en niet voor eisen aan KI. Een hengst die maar net aan zit met sperma zal slecht bevruchten via KI. En dat zijn er stiekem best veel. Toevallig heb ik van de zomer midden in de rompslomp gezeten wat betreft dit soort zaken, en er veel informatie over gekregen. (En voordat iedereen nieuwsgierig begint te worden, desbetreffende hengst was in Duitsland goedgekeurd, naar Belgie gehaald en heeft geen enkele merrie drachtig gekregen, en er is zeer veel sperma-onderzoek gedaan. Hengst gaat nu door het leven als ruin.)
Echter na natuurlijke dekkingen kreeg hij niks drachtig, en toen zijn de onderzoeken begonnen. Hij heeft meer hengsten en doet veel via een nederlands KI station, en van die DA-en daar heb ik het een en ander gehoord. En nee, er wordt niet mee gesjoemeld.
Neonlight schreef:Het aantal zaadcellen per rietje geldt alleen voor diepvriessperma.
Neonlight schreef:en heeft geen enkele merrie drachtig gekregen, en er is zeer veel sperma-onderzoek gedaan. Hengst gaat nu door het leven als ruin.)
Neonlight schreef:De desbetreffende hengst is naar Belgie gegaan omdat een belg hem gekocht had.Echter na natuurlijke dekkingen kreeg hij niks drachtig, en toen zijn de onderzoeken begonnen. Hij heeft meer hengsten en doet veel via een nederlands KI station, en van die DA-en daar heb ik het een en ander gehoord. En nee, er wordt niet mee gesjoemeld.
Er moeten een bepaald aantal zaadcellen in een sprong zitten, en het is aan de hengstenhouder over hoeveel rietjes het verdeeld wordt. Niet alle sprongen hoeven onderzocht te worden, dus een hengst die al weinig zaadcellen heeft, meerdere keren op een dag springt en waar er veel rietjes van een sprong gemaakt worden (en dat is zo als ze al meerdere keren moet springen) dan is het aantal zaadcellen belabberd laag. Het aantal zaadcellen per rietje geldt alleen voor diepvriessperma.
Neonlight schreef:Ik weet alleen dat er daar niet gesjoemeld werd (zeer gerenomeerd bedrijf ook) maar dat van sommige hengsten de rietjes slecht waren. Dan zullen die dus net aan die 300 hebben gezeten, en dat is minimaal om te bevruchten. Ik wist niet dat daar dus ook een spec aan hing. Maar ik weet dus echt zeker dat daar niet gesjoemeld wordt.
Hoe tellen ze het aantal zaadcellen per rietje??? Neem aan niet cellen tellen en dan dat deel in het rietje doen.
Maar wat ik bedoel is, er wordt een monster getelt en niet ieder rietje, toch? Die telmachines ken ik, telsysteem ook. Wordt vaak in laboratoria gebruikt. ponymens schreef:manonnetjoe schreef:K.I is gewoon veel minder rompslomp
Ben ik het niet helemaal mee eens.
Geen van mijn merries vind het een pretje om een arm in haar anus te krijgen en helaas is dit bij KI toch vaak meerdere keren nodig. Ze staan te persen en te draaien en vinden het afschuwelijk. Als ze de DA alleen als zien na een paar keer opvoelen geeft dat reden genoeg voor ze om het op een lopen te zetten, terwijl ze naar de hengst vrolijk staan te brommen met hun staart op de rug