Moderators: Neonlight, C_arola, Firelight, Sica, Dyonne, NadjaNadja, balance, Essie73
Jackytje schreef:Ik weet er zelf niet zo veel van; misschien is dit topic interessant? [F-AM] [KG]Homozygoot bont
Flux schreef:Je kunt zo aan de buitenkant niet zien of de zwartbonte hengst homozygoot voor bont is. Als een paard homozygoot voor bont is heeft hij twee bont allelen, zeg maar Bont en Bont. Is hij heterozygoot dan heeft hij 1 bont allel, en 1 niet bont, zeg maar Bont en Niet Bont. Het veulen krijgt 1 allel van zijn moeder, en ééntje van zijn vader. Wanneer het veulentje een Bont allel krijgt (dus via zijn papa), dan is hij ook bont.
De moeder is vos, dat betekent dat zij Niet Bont en Niet Bont als allelen draagt. De papa weet je niet zeker, hij kan Bont en Bont zijn, maar ook Bont en Niet Bont. Omdat hij zelf wél bont is moet hij wel een Bont gen hebben. Snap je?
Weet je of de hengst meer veulentjes gegeven heeft? Als deze allemaal bont zijn dan kan het zijn dat hij homozygoot bont is, in dat geval heb je altijd een bont veulentje. Mocht hij een nakomeling hebben die niet bont is, kan je er van uitgaan dat hij zeker heterozygoot is waardoor er ook kans is op een effen veulentje. Ook als je weet dat één van de ouders van de bonte hengst effen is, zal de hengst heterozygoot zijn.
Dus eigenlijk moet je de volgende vragen stellen:
1. Zijn alle andere nakomelingen van de hengst bont? -> Nee, heterozygoot. Ja, mogelijk homozygoot (weet je dan nog niet zeker, want het kan natuurlijk ook toeval zijn dat hij als heterozygoot steeds bont heeft gegeven)
2. Zijn de ouders van deze zwartbonte hengst allebei bont? -> Nee, heterozygoot. Ja, mogelijk homozygoot.
3. Weet ik geen antwoord op vraag 1 en 2? -> Je kunt het dan alleen zeker weten als de hengst genetisch getest wordt op kleur.
Snap je?
mairead schreef:Als je je merrie laat dekken door de Bonte hengst, heb je alleen 100% kans op Bont als die hengst homozygoot (dominant) is voor Bont. Als de hengst heterozygoot (recessief) is voor Bont, dan heb je dus 50% kans op een bont veulen.
De enige manier om zeker te weten wat de kleurgenetica van de hengst is, is om de hengst te laten testen. Soms is het zo dat bij een ingewikkelder het bontpatroon (meer kleine vlekjes; zoals de eerder genoemde 'kattenpootjes' ) de hengst homozygoot is.
Als je de kleuren calculator wilt gebruiken ( https://www.animalgenetics.us/Equine/CCalculator1.asp ),
Vul je voor de kleur van de hengst in black en in het tweede veld 'Tobiano' ( daar even van uit gaande, aangezien Tobiano het meest voorkomende patroon is ).
Voor de merrie kies je 'Red' (2e veld solid).
Vervolgens moet je weten of de zwartbonte hengst ook het gen voor vos draagt. Dat kan namelijk bij zwarten. Hiervoor moet je eigenlijk weten wat de kleuren van de ouders van de hengst zijn. Draagt de hengst géén vosgen, dan is hij homozygoot (dominant) voor zwart en heb je alleen kans op een zwart(bont) of bruin(bont) veulen (afhankelijk van de merrie).
Van de merrie moet je weten of ze het Agouti gen met zich mee draagt. Het Agouti gen beinvloedt de kleur zwart en zorgt ervoor dat bruine paarden hun zwarte benen, manen en staart krijgen. Een vos kan dit gen met zich mee dragen, maar op een vos zie je het niet (dus dat zul je moeten laten testen).
De merrie kan niet-Agouti zijn, heterozygoot (dus 50% kans op doorgeven) of homozygoot (dominant) voor Agouti. Bij homozygoot Agouti wordt (homozygoot) zwart altijd bruin.
Verder moet je dan nog weten of je merrie het zilverappel-gen bij zich draagt. Vosse paarden kunnen het zilverappel-gen alleen dragen; je kunt het niet zien. Maar het is volgens mij vrij zeldzaam (dus kun je er wss wel van uitgaan dat je emrrie het niet draagt).
Bij de calculator kun je voor Vosfactor en Agouti ook 'unknown' (onbekend) invullen, als je het niet weet. Dan krijg je alle mogelijke opties. Neem voor bont dan voor het gemak even heterozygoot (dan krijg je ook alle opties). En voor het gemak even 'Non-silver' voor je merrie. Dan krijg je de volgende kleur kansen:
18.75% - Black Tobiano
18.75% - Black
18.75% - Bay Tobiano
18.75% - Bay
12.50% - Red (Chestnut/Sorrel) Tobiano
12.50% - Red (Chestnut/Sorrel)
daniekjuhhxx schreef:Ze heeft vorig jaar een bruin veulen met zwarte manen en staart en zo gekregen, heeft ze dat gen dan??
mairead schreef:daniekjuhhxx schreef:Ze heeft vorig jaar een bruin veulen met zwarte manen en staart en zo gekregen, heeft ze dat gen dan??
Was die hengst (vader van dat veulen) zwart? Want dan is de kans idd groot dat ze Agouti draagt.
mairead schreef:Okee; de hengst is sowieso òf zwart geweest, of bruin (net als het veulen). Want vos + vos geeft altijd vos.
Was de hengst zwart, dan komt het gen verantwoordelijk voor 'bruin' (Agouti) van jouw merrie. Was de hengst bruin, dan kan het veulen de Agouti ook van paps hebben gekregen...