Friezenkenners om advies gevraagd!

Moderators: Neonlight, C_arola, Firelight, Sica, Dyonne, NadjaNadja, balance, Essie73

Toevoegen aan eigen berichten
 
 
JamieSammy

Berichten: 15
Geregistreerd: 16-04-09
Woonplaats: In het mooie Brabantse land

Friezenkenners om advies gevraagd!

Link naar dit bericht Geplaatst door de TopicStarter : 17-04-09 22:12

Beste friezenkenners,

Misschien kunnen jullie mij een beetje op weg helpen.

Ik ben nu 10 jaar uit de paardensport i.v.m. werk en kinderen. Voorheen met mijn e-pony en paard Z dressuur en Z gesprongen. Nu vind ik dat mijn tijd weer is aangebroken en ben ik me meer aan het oriënteren op de paardenmarkt. Nu vind ik de sport gefokte friezen erg interessant. Nu wil ik op zoek gaan naar een merrie of merrieveulen met een goed papier (voorkeur 1e premie of stermerrie) om later ook eens een veulen bij te fokken.

Hebben jullie misschien tips waarop te letten als ik bij een fries ga kijken. Vooral om het verschil op te merken tussen een tuigtype en een sporttype of misschien welke hengsten wel in het papier of welke absoluut niet. Ik heb helemaal geen ervaring met friezen. Alle andere tips zijn natuurlijk ook welkom..

Alvast bedankt voor jullie tijd,
Groetjes Rachel

Anoniem

Re: Friezenkenners om advies gevraagd!

Link naar dit bericht Geplaatst: 18-04-09 23:23

Als je geen ervaring met friezen hebt, ga er dan eerst eens een paar uitproberen/rijden, er zijn genoeg stallen gespecialiseerd in friezen waar dat vast kan. Misschien bevalt het je wel helemaal niet en dat is toch zonde als je een merrieveulen 3 jaar opfokt en er dan niks mee hebt. Springen kunnen ze ook niet, ik weet niet of je dat weer wilt gaan doen?

Concorde

Berichten: 6724
Geregistreerd: 14-08-01
Woonplaats: Klein dorpje in Twente

Link naar dit bericht Geplaatst: 19-04-09 00:17

Een veulenpremie is leuk maar zegt ook niet bijster veel over wat ze als driejarige gaan doen.
Mocht je echt voor de fokkerij willen gaan, dan is het wellicht wel zo interessant om voor een stermerrie met vol papier te gaan (dat houd in dat de merries in de moederlijn minimaal ster hebben) Voldoende maat is ook fijn. Verder lopen er van alle hengsten fijne en mindere rond. Ik heb niks met Theunissen (ik vind ze vaak lui) maar veel daarvan zijn wel erg mooi om te zien en gaan leuk aan een touwtje. De jonge Arjens lijken goed, hengst zelf is een beetje underrated in de fokkerij, m.i. geeft ie wel hele prettige sporteigenschappen door. Ik ben een groot Leffert fan, maar die zijn 'voor een fries' vaak wel pittig (Leffert zelf is inmiddels ook antiek maar nog zeker wel wakker) Brandus geeft weer fijne makkelijke karakters vind ik, Rypke ook.

Je hebt trouwens stermerries met eerste premie, stermerries tweede premie, stamboek derde premie en gewoon stamboek, stermerrie 1e premie uiteraard het beste.
Al vind ik dat voor een sportpaard totaal niet van belang. Tis dus maar net wat je wilt. Voor een jonge 1e premie stermerrie met vol papier mag je een aardige zak geld neerleggen, en dan moet je nog hopen dat er een beetje mee te rijden valt.

Springen met een Fries moet je trouwens idd niet willen, ze springen heus wel een kruisje maar je de meesten zijn niet echt geschikt voor iemand met wedstrijdambities op dat gebied. :D

JamieSammy

Berichten: 15
Geregistreerd: 16-04-09
Woonplaats: In het mooie Brabantse land

Link naar dit bericht Geplaatst door de TopicStarter : 19-04-09 01:56

Bedankt alvast voor jullie tips!

Springen ben ik inderdaad niet meer van plan. Maar gewoon recreatief dressuurmatig rijden met in de toekomst misschien weer eens een wedstrijd.

De voorkeur voor een premie veulen komt doordat ik het zelf erg moeilijk vind om bij een veulen en een enter/twenter kwaliteit te zien... Als ze eenmaal volgroeid zijn lukt het me wel (denk ik...)

Ik heb vroeger ooit wel eens een les met een fries gereden dus ik weet nog wel hoe ze aanvoelen tijdens het rijden maar het is inderdaad wel een goede tip om er toch eerst weer eens op te stappen.

Ik wil het liefst alles in een! Een sportpaard met een mooi papier maar ik weet dat als ik ga kijken uitstraling en kwaliteit toch zwaarder wegen als het papier.

Aan stalmiracle; kan ik ergens online de fries zien? En wat grappig dat je een hakkertje bent, wist niet dat die nog bestonden... haha was ik 12 jaar geleden nl. ook!!

gomir

Berichten: 26196
Geregistreerd: 13-09-01
Woonplaats: Omgeving Drachten

Re: Friezenkenners om advies gevraagd!

Link naar dit bericht Geplaatst: 19-04-09 05:47

-> BKR

horseyfries
Berichten: 8931
Geregistreerd: 22-08-03
Woonplaats: Lichtaart België

Link naar dit bericht Geplaatst: 19-04-09 08:07

Als je van plan bent met het paard te gaan rijden zou ik altijd voor een volwassen exemplaar gaan. Er valt absoluut niet in te schatten bij een veulen hoe die het later onder het zadel gaat doen.
Qua bloedlijnen is het vaak interessanter om naar de merrielijn te kijken dan wie de vader is, dat bepaald veel meer welke richting (tuig/dressuur) een paard uit gaat.
Over het algemeen kun je wel al stellen dat paarden met Naen in de stamboom over meer dressuurcapaciteiten lijken te beschikken.
Voor online filmpjes kijk in mijn profiel.

JamieSammy

Berichten: 15
Geregistreerd: 16-04-09
Woonplaats: In het mooie Brabantse land

Link naar dit bericht Geplaatst door de TopicStarter : 20-04-09 02:54

Allemaal bedankt voor jullie tips, wat mij betreft mag hier een slotje op want het is heel hard gegaan. Vanmiddag ben ik gaan kijken bij een jaarling (2e premie veulen, Jasper x Adel) En deze prachtige merrie heb ik gekocht!
Joepie ik ben zooooooo blij!

frisiangirl

Berichten: 2021
Geregistreerd: 08-02-08
Woonplaats: Nordhorn

Link naar dit bericht Geplaatst: 21-04-09 11:33

Woei! Mogen we dan eerst nog even een foto zien voor er een slotje op gaat? :D Mooie "sport" afstamming!

Annemarel
Berichten: 68
Geregistreerd: 08-03-09
Woonplaats: Goes

Re: Friezenkenners om advies gevraagd!

Link naar dit bericht Geplaatst: 21-04-09 16:51

www.pieterwijbenga.nl
Ik vind friezen erg mooie paarden, meestal zitten de friezen van deze stal vol papier en zijn er veel gefokt voor de sport. Ze zijn nog jong. Let vooral op jou doel, op de hoogte en het karakter, ze moeten natuurlijk niet te heet zijn voor de sport.

JamieSammy

Berichten: 15
Geregistreerd: 16-04-09
Woonplaats: In het mooie Brabantse land

Re: Friezenkenners om advies gevraagd!

Link naar dit bericht Geplaatst door de TopicStarter : 21-04-09 18:29

@ Frisiangirl

Afbeelding

Afbeelding

Ik heb ook in andere topics al foto's geplaatst. Ik ben super blij met haar! Ze blijft nog een paar maanden op de wei bij de fokker en komt waarschijnlijk eind juni naar mij. Ik kan niet wachten!

JamieSammy

Berichten: 15
Geregistreerd: 16-04-09
Woonplaats: In het mooie Brabantse land

Link naar dit bericht Geplaatst door de TopicStarter : 21-04-09 18:34

@ frisiangirl Ik zag in je profiel dat jullie ook een arabofries veulen hebben. Ik zit er ook aan te denken om deze merrie in de toekomst te laten dekken door een Arabo hengst dus ik ben erg benieuwd naar jouw bevindingen hiermee. Ben benieuwd hoe dit veulen zich gaat ontwikkelen.

JamieSammy

Berichten: 15
Geregistreerd: 16-04-09
Woonplaats: In het mooie Brabantse land

Re: Friezenkenners om advies gevraagd!

Link naar dit bericht Geplaatst door de TopicStarter : 21-04-09 18:37

@ Annemarel, bedankt voor de tip. Ik had inderdaad deze site al bekeken, erg mooie paarden. Ik geloof dat ik zo'n beetje iedere Fries op het net heb bekeken!

p.s. hoe plaatsen jullie smilies?

frisiangirl

Berichten: 2021
Geregistreerd: 08-02-08
Woonplaats: Nordhorn

Link naar dit bericht Geplaatst: 22-04-09 08:09

JamieSammy, ik stuur je even een pbtje.... :D

friesiszwart

Berichten: 10233
Geregistreerd: 05-06-06
Woonplaats: pendelend tussen GLD, Overijssel en ZH

Re: Friezenkenners om advies gevraagd!

Link naar dit bericht Geplaatst: 22-04-09 08:30

ik zou een friese merrie met een goede afstamming niet laten dekken door een arabofriese hengst. Sonde van de merrielijk en vooral van het papier.

frisiangirl

Berichten: 2021
Geregistreerd: 08-02-08
Woonplaats: Nordhorn

Link naar dit bericht Geplaatst: 22-04-09 08:34

En qua dekgeld zijn ze net zo duur.... :D

arun

Berichten: 651
Geregistreerd: 08-02-09
Woonplaats: Zuid-West-Vlaanderen

Link naar dit bericht Geplaatst: 22-04-09 08:58

friesiszwart schreef:
ik zou een friese merrie met een goede afstamming niet laten dekken door een arabofriese hengst. Sonde van de merrielijk en vooral van het papier.


Sorry hoor maar dit vind ik reinste onzin. Een zeer goede Friese merrie is net de basis van een goede arabo-fries. De keuze om te dekken met een arabo-hengst of een friese hengst hangt af van wat je wil bereiken met uw veulen. Dit laatste geld dan nog eens tussen de diverse hengsten onderling want elke hengst heeft zijn specifieke eigenschappen mee.

Het paardje is nu 1 jaar tegen tegen dat het volwassen genoeg is om gedekt te worden zijn er al een heleboel nieuwe hengsten beschikbaar dan heden dus veel te vroeg om enig advies te geven of te oordelen welke hengst een meerwaarde kan bieden voor uw merrie.

Ervaringen zijn subjectieve feiten, de ene is supergelukkig met een arabo-fries en de ander vind het maar niets. Ik heb positieve ervaringen in mijn profiel kan je link vinden naar een filmpje van onze arabo-fries. Mijn persoonlijke ervaring is dat arabo-fries een verruiming van de gangen geeft. Als ik kijk naar de merrie waaruit de mijne komt had deze zeer hoge gangen met mooi showgehalte, terwijl het veulen ruimere economische gangen kreeg. Tevens zal je ifv de hengst veelal een lichter gebouwd paard krijgen. Maar dit alles is zoals gezegd subjectief en je hebt nog enkele jaren de tijd om deze keuze te maken. Ik zou volg de keuringen de komende jaren op ...

horseyfries
Berichten: 8931
Geregistreerd: 22-08-03
Woonplaats: Lichtaart België

Link naar dit bericht Geplaatst: 22-04-09 09:25

Misschien moet je dan ook eens in mijn profiel kijken en de échte Friezen daarin vergelijken met de arabofriezen van Arun.

Inderdaad eeuwig zonde als je zo'n mooi rasecht Fries veulen gaat kruisen.

De top Friese hengsten lopen op een veel hoger niveau dan de arabofriezen, beetje zonde dat je daar dan je geld in zou gaan steken.

JamieSammy

Berichten: 15
Geregistreerd: 16-04-09
Woonplaats: In het mooie Brabantse land

Re: Friezenkenners om advies gevraagd!

Link naar dit bericht Geplaatst door de TopicStarter : 22-04-09 13:13

Bedankt voor al jullie tips. Ik ben er nog niet uit maar ik vind toch dat er een aantal zeer mooie Arabo Friezen (hengsten) rondlopen. Ik ga zeker eens langs keuringen e.d. om het e.e.a. te vergelijken. Ik heb gelukkig nog even de tijd...

Ik vind een kruising niet zonde mits het een verbetering oplevert maar ja of je dat van te voren zult weten...

horseyfries
Berichten: 8931
Geregistreerd: 22-08-03
Woonplaats: Lichtaart België

Re: Friezenkenners om advies gevraagd!

Link naar dit bericht Geplaatst: 22-04-09 22:24

Binnen het Fries paarden stamboek heb je een groot aantal tools tot je beschikking waarmee je tot een weloverwogen hengstenkeuze kunt komen. Je kunt alles opzoeken, welke hengsten welke onderdelen verbeteren, welke hengsten groter of kleiner fokken, welke hengsten meer klassiek of modern fokken, welke hengsten goede sportpaarden geven, noem maar op.
Dat is fokken!

JamieSammy

Berichten: 15
Geregistreerd: 16-04-09
Woonplaats: In het mooie Brabantse land

Link naar dit bericht Geplaatst door de TopicStarter : 22-04-09 23:20

Ja daar had ik al iets van gehoord maar ik moet even wachten tot het papier op mijn naam staat want volgens mij word ik dan automatisch lid, toch? (na betaling waarschijnlijk).

Ik heb zeker favoriete Friese hengsten; 2 van mijn favorieten zitten al in het papier (Adel en Jasper), verder vind ik Tietse, Sape en Andries interessant om verschillende redenen. Maar ik wil eerst even op de KFPS site het inteeltpercentage en de zwakte en pluspunten bekijken...

Mijn plan voor de toekomst is zeker in de eerste plaats een Frieze hengst inzetten (zeg je dat zo?) maar voor een keer een Arabo proberen daar heb ik geen moeite mee. Maar ik ga ze zowieso eerst de komende 2 jaar volgen...

En dan moet de eerste keer fokken ook nog bevallen en goed gaan.

horseyfries
Berichten: 8931
Geregistreerd: 22-08-03
Woonplaats: Lichtaart België

Re: Friezenkenners om advies gevraagd!

Link naar dit bericht Geplaatst: 23-04-09 09:56

Ja, als het papier is opgestuurd krijg je automatisch bericht van het stamboek. Je moet dan nog wel even een inlogcode (gratis) aanvragen bij het stamboekkantoor in Drachten, dan kun je alle informatie gratis opzoeken, is echt heel leuk.

JamieSammy

Berichten: 15
Geregistreerd: 16-04-09
Woonplaats: In het mooie Brabantse land

Link naar dit bericht Geplaatst door de TopicStarter : 24-04-09 09:50

Thanx!! :D