jeddah schreef:
Hier een voorbeeld:
.
Ze hadden een geluk bij een ongeluk. Merrie 1 (alpha) verloor haar veulen tijdens de geboorte. Merrie 8 kreeg een tweeling. Het geluk wilde dat merrie 1, een van de tweeling van 8 accepteerde.
Toen de veulens gespeend waren en ze weer keken naar de rangorde bleek dat het veulen dat door merrie 1 was opgevoed, op nr 1 stond!! De andere van de tweeling stond keurig op 8 a 9!
Het blijkt dus dat de merrie heel veel invloed heeft op de dominatie van het veulen. Bijna alle veulens volgde hun merrie's nummer op. Aan de onderkant van de rangorde (na nr 6a 7) werd het wisselend, maar de top 5 was gelijk aan de merries
Interessant experiment, tenminste wanneer de invloed van de faktor "mens" adequaat is uitgeschakeld. Bovendien verbaast de uitkomst me allerminst.
Genetisch geeft de hengst net zoveel door dan de merrie, echter daarna wordt het veulen opgevoed door de merrie. Per saldo zal dus een veulen meer hebben van de merrie. Ik de praktijk doet de mens ook nog een aardige duit in het zakje voor wat betreft het uiteindelijke resultaat.
Verder is het zo dat een vreselijke rothengst genetisch best goed in elkaar kan zitten... immers hij kan verpest zijn door de manier waarop hij in zijn jeugd behandeld is ! Dit komt maar al te vaak voor !!!
De voorbeelden lopen hier in de wei c.q. staan op stal.