Demente moeder verhuizen - hoe?

Moderators: NadjaNadja, Essie73, Muiz, Polly, Telpeva, ynskek

Toevoegen aan eigen berichten
 
 
Hevonen

Berichten: 6298
Geregistreerd: 21-01-04
Woonplaats: up north

Demente moeder verhuizen - hoe?

Link naar dit bericht Geplaatst door de TopicStarter : 29-06-17 10:12

Beste mensen,

Ik heb hier al eens iets gepost over het in huis nemen van mijn dementerende moeder. Dat is nog niet helemaal van de baan, maar vooreerst gaat zij naar een particulier tehuis. Als ze hier zou komen moet ik eerst verbouwen en bovendien - na al jullie commentaren - ben ik wel erg gaan twijfelen.

We hebben een mooie kamer voor haar gevonden, waar ze met vleugelpiano en kat welkom is. Ze verhuist over 3 weken. Momenteel is dat een ramp want ze is continu gestrest en vooral rond de tijd van het avondeten vaak behoorlijk in de war. Ze wil eigenlijk ook niet, want haar huis is toch mooi en van haar en waarom zou ze weg moeten? Ik blijf het geduldig uitleggen, wel 10 x per dag als het niet meer is.

De verhuizing gaat een beetje in etappes. Eerst de vleugelpiano want die moet apart worden verhuisd, en dan de volgende dag haar inboedel (ze heeft een huis propvol spullen, maar we willen de spullen verhuizen die ze dagelijks gebruikt en waaraan ze is gehecht en ten slotte op de derde dag verhuist ze zelf (wij brengen haar, uurtje rijden). De twee dagen voor de vleugel wordt verhuisd gaan mijn broer en ik naar haar toe om te helpen uitzoeken en inpakken. We zijn er dus vier dagen van tevoren en 5-6 dagen daarna continue.

Nu hadden we eerst gedacht om haar die laatste twee dagen (vanaf het verhuizen van de vleugel) in een hotel te zetten met een van ons, maar ik twijfel toch wel erg. Ze is nu al zo de kluts kwijt, als ik met haar in een hotel ga zitten (wat ze niet kent) en ze dan naar een plek moet verhuizen die ze niet kent (nu ja, ze is er tweemaal geweest), maak ik het dan niet erger? Is het misschien beter om haar gewoon bij de verhuizing te laten zijn in haar eigen huis?

Wie heeft hiermee ervaring?

finnens

Berichten: 4919
Geregistreerd: 11-01-13

Link naar dit bericht Geplaatst: 29-06-17 10:15

Denk dat het verstandig is haar niet naar een hotel mee te nemen. Dan zal er waarschijnlijk meer verwarring komen, is dit het nieuwe huis al? Waar is de piano, mijn spullen? Etc. Weet niet in hoeverre ze dementerend is maar anders zou dat niet ongewoon zijn.

Fijn dat jullie een plek hebben gevonden waar de kat en vleugel mee heen kunnen!
Laatst bijgewerkt door finnens op 29-06-17 10:16, in het totaal 1 keer bewerkt

crazycactus

Berichten: 10992
Geregistreerd: 06-02-05
Woonplaats: Mussel

Link naar dit bericht Geplaatst: 29-06-17 10:16

Ik heb geen ervaring met het verhuizen van demente mensen, maar ik heb pas gezien dat er een speciaal verhuisbedrijf is die hier in gespecialiseerd is. Zij maken foto's van hoe de spullen in het huidige huis staan en ze proberen dat zo goed mogelijk te reconstrueren zodat het voor de bewoner net zo vertrouwd voelt. Wellicht kan je hier wat mee. Ik hoop dat het allemaal weer wat rustiger wordt als ze straks verhuisd is.

crazycactus

Berichten: 10992
Geregistreerd: 06-02-05
Woonplaats: Mussel

Re: Demente moeder verhuizen - hoe?

Link naar dit bericht Geplaatst: 29-06-17 10:17


Ikwashier

Berichten: 4015
Geregistreerd: 29-11-07
Woonplaats: Drenthe

Re: Demente moeder verhuizen - hoe?

Link naar dit bericht Geplaatst: 29-06-17 10:20


Hevonen

Berichten: 6298
Geregistreerd: 21-01-04
Woonplaats: up north

Re: Demente moeder verhuizen - hoe?

Link naar dit bericht Geplaatst door de TopicStarter : 29-06-17 10:24

Wij hebben de seniorverhuizer al in de arm genomen. Denk dat namaken overigens ondoenlijk (en onwenselijk) is. Ze heeft alle ruimtes zo volgepropt dat ze er zelf niet eens met haar rollator doorkan. Maar ivm de ideeën etc hebben we toch voor hen gekozen.

mirim

Berichten: 4644
Geregistreerd: 07-10-10
Woonplaats: de Achterhoek

Link naar dit bericht Geplaatst: 29-06-17 10:25

Wij hebben mijn oma verhuisd toen ze al dementerend was.
Leuk is het nooit en helemaal vlekkeloos kan je het ook niet laten verlopen.
Wat haar erg hielp was dat mijn moeder bij haar bleef in het nieuwe huis.
Zo zag ze steeds meer spulletjes van haar in haar nieuwe huis komen.
En daar werd ze dan toch weer een soort van blij van.
Heel veel succes!

Steppe

Berichten: 2978
Geregistreerd: 15-11-05

Link naar dit bericht Geplaatst: 29-06-17 10:44

Fijn dat jullie tot een soort compromis zijn gekomen, ik snap dat je moeder vindt dat het niet nodig is (daaruit blijkt dat ze echt niet meer zelfstandig kan wonen)
Maar idd de spullen meenemen die voor haar het meest waardevol zijn.
Optie is ook als de vleugel is verhuist foto's nemen en die haar laten zien, de dag erop foto's hoe haar kamer eruit ziet met haar spullen en de dag erop je moeder mee.
Het is voor je moeder niet fijn maar wel een van de weinige mogelijkheden.

Voor je gaat verbouwen oid wacht eerst een maand of 3 af hoe het gaat met je moeder in haar nieuwe thui, wie weet valt het mee en vind ze het toch wel prima.
Makkelijk is het nooit ook voor jullie niet maat uiteindelijk neemt het wel zorg weg.

Hevonen

Berichten: 6298
Geregistreerd: 21-01-04
Woonplaats: up north

Link naar dit bericht Geplaatst door de TopicStarter : 29-06-17 10:44

Ook een goede optie! Zal er eens over denken. We dachten eerst om haar in haar oude huis te laten, maar daar wordt alles juist afgebroken... in het nieuwe huis wordt inderdaad opgebouwd...

Steppe

Berichten: 2978
Geregistreerd: 15-11-05

Re: Demente moeder verhuizen - hoe?

Link naar dit bericht Geplaatst: 29-06-17 10:47

Is je moeder al in haar nieuwe thuis gaan kijken?
Zo ja wat was haar gevoel en haar opmerkingen?

Nicje87

Berichten: 9973
Geregistreerd: 26-06-06

Link naar dit bericht Geplaatst: 29-06-17 10:50

Waar ze heen verhuisd, haar hebben ze hier veel ervaring mee denk ik. Misschien kunnen hun je advies geven en mogelijkheden om het fijner voor je moeder te laten verlopen ?
Laatst bijgewerkt door Nicje87 op 29-06-17 10:53, in het totaal 1 keer bewerkt

BigOne
Berichten: 42893
Geregistreerd: 03-08-09

Link naar dit bericht Geplaatst: 29-06-17 10:51

Het maakt niet uit hoe je het aanpakt, zoiets gaat nooit van een leien dak. Mijn schoonmoeder was al zo dement dat ze gewoon in de auto ging zitten, naar ons zwaaide en in het verpleegtehuis werd geplaatst. Juist al de spullen zal je moeder al heel snel niet meer missen. Dus daar niet zo erg mee zitten. Hotel absoluut niet doen en een tip, zoeken jullie zelf de dingen uit die ze nodig zal zijn, niet de spullen die zij meewil want dat geeft veel strijd en onrust. Het feit dat ze een plek heeft gekregen in een tehuis geeft al direct aan dat je mam al vergevorderd is en helaas, met mensen die al in deze fase zitten valt niets meer te overleggen, dan moet je gewoon handelen. Probeer een beetje je gevoel uit te schakelen en je zakelijke kant te laten gelden bij het uitzoeken en verhuizen. Een emotioneel drama word het toch wel, voor jullie maar zeker ook voor je moeder. Is ook heel normaal want het is niet niks. En je kunt haar nog zo vaak dingen vertellen/laten zien, het verdwijnt weer uit haar geheugen en dan kun je elke keer weer opnieuw beginnen.

kusvoorjou
Berichten: 1940
Geregistreerd: 10-12-09
Woonplaats: drenthe

Link naar dit bericht Geplaatst: 29-06-17 10:55

Zo, geen ervaring mee! Maar het lijkt me zo bijzonder en gek om het steeds te moeten uitleggen! Knap van jullie hoe jullie er mee om gaan :)

Bralindy

Berichten: 3326
Geregistreerd: 06-11-08

Link naar dit bericht Geplaatst: 29-06-17 10:57

Ik zou haar de laatste dagen gewoon thuis laten. Misschien kan 1 van jullie daar ook blijven slapen tot de verhuizing zelf? Je moeder zal de komende tijd (ook op haar nieuwe woonplek) wat onrustig blijven en way zoekende zijn. Blijven geruststellen en rustig uitleggen hoe of te wat kan helpen (niet te veel want ik vermoed dat je moeder geen ziekte besef meer heeft )

Taartje

Berichten: 1295
Geregistreerd: 06-08-04
Woonplaats: Boskoop

Link naar dit bericht Geplaatst: 29-06-17 10:58

Ik had er ook voor gekozen om haar zon tijd van tevoren nog niets te vertellen.
Geeft haar nu een hoop onrust.
Bij ons (werk met dementerenden) neemt familie vaak moeder of vader gezellig mee naar huis. Ondertussen verhuizen alle spulletjes en brengt dan diegene naar de nieuwe kamer.
Onrust geeft het altijd, maar dat is voor hen vaak het meest rustige omdat ze niet zien dat hun huis wordt leeggehaald.

olijf

Berichten: 1485
Geregistreerd: 27-08-03

Link naar dit bericht Geplaatst: 29-06-17 11:04

Ik denk dat het voor iedereen anders is... Helaas bestaat er geen handleiding voor dit soort zaken.
Wij hebben vanaf twee weken voor het verhuizen, dit aan haar verteld en idd steeds herhaald.
Dan raken ze idd beetje in paniek, maar iemand zonder te vertellen ineens verhuizen vond ik ook zo sneu.
En wij hebben eerst haar kamer in orde gemaakt en toen haar pas verhuist, maar andere namen hun ouder of ouders mee in dit proces.... Denk dat dat ligt aan wat jullie denken dat het minste impact heeft op jullie mams. In paniek raken komt toch, boosheid en het in de steek gelaten voelen (gedumpt) ook. Hoe goed je ook je best doet.
En dit is ook heel normaal en moet je je proberen niet persoonlijk aan te trekken. Het zal ook even duren voor ze zich er echt bij neerleggen en het kan ook dat ze een (tijdelijke) terugval krijgen en het in de war zijn erger wordt. Kan tijdelijk zijn , maar ook blijvend. Is allemaal van te voren niet te voorspellen.
Mijn moeder woont nu ongeveer 6 weken in haar nieuwe thuis, en merk dat ze nu pas wat rustiger wordt. Maar er zijn ook bewoners die nog steeds elke dag naar huis gaan of thuis gaan slapen...
Dat gebeurt natuurlijk niet, maar die drang , kunnen ze nog niet loslaten.
Bereid je voor op een heftige periode met veel emoties... Hopelijk valt het mee, maar ga daar in eerste instantie niet vanuit!
Heel veel sterkte!!

Steppe

Berichten: 2978
Geregistreerd: 15-11-05

Link naar dit bericht Geplaatst: 29-06-17 11:05

Iedere dementerende is anders in gedrag en hoe je zaken al als een verhuizing het beste kan aanpakken, als kinderen weet je dit vaak redelijk goed omdat je weet hoe je vader of moeder reageert op veranderingen enz.
Doe wat voor jullie goed voelt en hoe je moeder reageert, is ze gewend bij jou te logeren zou je dat kunnen doen, anders gewoon thuis laten met 1 van jullie erbij.

Babootje

Berichten: 29896
Geregistreerd: 25-06-05

Link naar dit bericht Geplaatst: 29-06-17 11:06

mirim schreef:
Wij hebben mijn oma verhuisd toen ze al dementerend was.
Leuk is het nooit en helemaal vlekkeloos kan je het ook niet laten verlopen.
Wat haar erg hielp was dat mijn moeder bij haar bleef in het nieuwe huis.
Zo zag ze steeds meer spulletjes van haar in haar nieuwe huis komen.
En daar werd ze dan toch weer een soort van blij van.
Heel veel succes!


Ik zou er ook voor kiezen zo snel mogelijk moeder te verhuizen en dan de spulletjes daarna. Beter is, dat spulletjes komen dan gaan, zeker als haar piano eerst gaat. Het zal haar mogelijk angstiger maken als ze steeds spullen ziet verdwijnen.
Van een verhuizing raakt ze sowieso in de war. Het is een heel naar proces (ik maak het nu net met mijn eigen moeder ook mee; die is na een ongeluk terecht gekomen in een verzorgingshuis en kan niet meer zelfstandig wonen omdat ze geestelijk enorm achteruit is gegaan). Ze is er nu bijna 3 maanden, heeft geaccepteerd dat ze daar moet blijven en is haar eigen huis eigenlijk al vergeten. Zo snel gaat dat.

WendyLotte

Berichten: 1139
Geregistreerd: 01-01-14

Link naar dit bericht Geplaatst: 29-06-17 11:25

Maak alleen niet de fout om leuke nieuwe dingen te kopen voor haar kamer. Mensen hebben houvast aan hun eigen spullen. Voor ons is een nieuw begin met nieuwe spullen fijn, voor haar niet.
Neem haar eigen meubeltjes mee. Meestal is zo'n kamer zo vol dus kan het in één dag klaar zijn. Ga vast met haar naar het nieuwe huis. Ga daar samen koffie drinken, samen het huis verkennen, samen eten enz. En kijk of andere haar kamertje kunnen inrichten. Kijk of er de eerste nacht iemand bij haar kan blijven slapen op een stretcher o i d .
Ga de eerste dagen veel en lang op bezoek zodat ze steeds even alleen kan wennen. En maak die tijden langer. Hang een witheboard op en schrijf daar wanneer je komt of wanneer je geweest ben. Schrijf op dat ze daar nu woont. Dat soort dingen maakt het rustiger.

Maak een levensboek met foto's van vroeger en dan naar nu. Dan kan ze daar naar kijken en schrijf er bij waar iets is en wie. Maak een levensloop waarin je de verhuizing benoemt en met foto's begeleid. Vaak worden mensen rustiger als het kunnen zien en begrijpen. Zo'n boek kunnen ze keer op keer bekijken. De verzorging kan het haar geven op onrustige momenten zodat ze weer kan zien hoe het was en waarom.
Laatst bijgewerkt door WendyLotte op 29-06-17 11:29, in het totaal 1 keer bewerkt

Echwel

Berichten: 13084
Geregistreerd: 28-06-05
Woonplaats: Raalte

Re: Demente moeder verhuizen - hoe?

Link naar dit bericht Geplaatst: 29-06-17 11:29

Toen wij moeder gingen verhuizen heb ik haar een dagje meegenomen en toen we in haar nieuwe kamer kwamen had de achterban alles net zo neergezet als dat thuis was (zo goed mogelijk) zelfs alles opgehangen op de wand zodat ze zich gelijk thuis voelde

WendyLotte

Berichten: 1139
Geregistreerd: 01-01-14

Link naar dit bericht Geplaatst: 29-06-17 11:30

Echwel schreef:
Toen wij moeder gingen verhuizen heb ik haar een dagje meegenomen en toen we in haar nieuwe kamer kwamen had de achterban alles net zo neergezet als dat thuis was (zo goed mogelijk) zelfs alles opgehangen op de wand zodat ze zich gelijk thuis voelde

Dat bedoel ik inderdaad. In één dag proberen te regelen.

Annabel

Berichten: 4921
Geregistreerd: 17-03-11

Link naar dit bericht Geplaatst: 29-06-17 11:31

Vooral niet gaan slepen van hot naar her met je moeder. Is niet fijn voor haar, brengt veel stress. Op de dag van verhuizen zeggen dat jullie ergens heen gaan (waar ze mag blijven oid) dat is vaker veel meer geruststellender dan 'ma je gaat vandaag verhuizen en we gaan het zus en zo doen.'
Als je meer info zou willen, mijn moeder werkt als casemanager dus je kan zeker terecht bij mij :)

Hevonen

Berichten: 6298
Geregistreerd: 21-01-04
Woonplaats: up north

Link naar dit bericht Geplaatst door de TopicStarter : 29-06-17 11:43

Taartje schreef:
Ik had er ook voor gekozen om haar zon tijd van tevoren nog niets te vertellen.
Geeft haar nu een hoop onrust.
Bij ons (werk met dementerenden) neemt familie vaak moeder of vader gezellig mee naar huis. Ondertussen verhuizen alle spulletjes en brengt dan diegene naar de nieuwe kamer.
Onrust geeft het altijd, maar dat is voor hen vaak het meest rustige omdat ze niet zien dat hun huis wordt leeggehaald.


Helaas is dat hier niet mogelijk. Wij wonen allebei 200 km van haar af. En beide huizen zijn totaal ongeschikt voor haar. Mijn badkamer is in verbouwing en bij mijn broer zou ze de trap op moeten, terwijl ze heel slecht loopt.

Eigenlijk is de enige optie haar in haar oude huis laten tot tenminste haar bed en vleugel zijn verhuisd. Wij zijn daar allebei vanaf een aantal dagen van tevoren en blijven in het nieuwe huis ook een aantal dagen na de verhuizing. Helaas ligt het nieuwe huis ook niet vlak bij een van ons. IK wilde haar graag in mijn buurt hebben, maar ze wil absoluut niet naar het noorden van het land (waar ik woon met mijn kinderen). In het westen (waar mijn broer met zijn vrouw woont) was nergens een plek die voldeed, bovendien hoopt mijn broer binnen een jaar te verhuizen naar de omgeving waar mijn moeder nu wordt geplaatst. Maar langer wachten was gewoon geen optie. Er gaat veel te veel mis, ondanks hulp en thuishulp en regelmatige bezoeken van ons.

We zijn niet van plan om allemaal leuke nieuwe dingen voor haar te kopen. Misschien een of twee noodzakelijke dingen, maar verder niet. Ze heeft een huis propvol spullen die lang niet allemaal mee kunnen.

We zijn er tweemaal met haar geweest en ze leek daar behoorlijk op haar gemak, maar dat vergeet ze steeds. Ze vergeet ook steeds waarom ze niet in haar huis kan blijven.

Het vreemdste en moeilijkste is dat alles in haar hoofd voortdurend verandert. Zo heeft ze de tweede keer een heel andere, veel betere kamer gezien dan de eerste keer (het was uiteraard dezelfde kamer). Ze heeft het nu ook steeds over 'die oude vleugel(piano) die in die kamer staat' en is bang dat ze haar vleugel stiekem omwisselen voor dat oude slechte exemplaar. Toen ik haar in eerste instantie zei dat er geen vleugel stond (die er dus ook niet is), alleen wat meubilair van een vorige bewoner zei ze: 'zie je wel dat ik niet de enige ben die dingen vergeet?!' :D :D

Maar over het geheel genomen is het nogal een drama. Ze weet dat ze gaat verhuizen, vind het niet nodig, elke dag belt ze me een keer of zeven en dan ben ik steeds weer bezig met hetzelfde vertellen, soms wel 8 keer per gesprek. Ik kom nergens aan toe en ga mijn deadline zo niet halen, maar wil haar ook geruststellen. Mijn broer en schoonzus hebben werk wat meer dan 80 uur per week vergt en die zijn niet zo vrij om de telefoon op te nemen als ik (thuiswerker, vertaler).

Maar ze is gewoon steeds tegen het paniekerige aan, of zelfs echt overstuur. Vooral vanaf een uur of 4-5 in de middag tot een uur of 8 's avonds gaat het slecht. Maar ze belt de hele dag om steun en uitleg. Het is zo sneu dat ik die onrust en angst niet kan wegnemen.

WendyLotte

Berichten: 1139
Geregistreerd: 01-01-14

Re: Demente moeder verhuizen - hoe?

Link naar dit bericht Geplaatst: 29-06-17 11:56

Dat is ook een tip voor later, spreek niet over volgende week gaan we dit.... of gebeurt er dat.... Ook niet over morgen. Tijd is een begrip wat mensen niet meer begrijpen. Niet op die manier. Dat brengt heel veel onrust met zich mee. Morgen gaan we de stad in koffie drinken kan al een stap te veel zijn.
Want men begrijpt dat niet meer. De stad is groot en hoe doe ik dat dan, en wat als.....
Ze zijn vaak het liefst rond om huis. Dat lukt nog.
Ga je ielts doen, zeg dan we gaan nu.... Niet straks of morgen.

Stel haar gerust, vond je de 2de keer de kamer mooier. Regel ik die voor je !
En maak een foto van haar vleugel nu en geef haar die in haar levensboek. Zo kan ze straks zien dat het dezelfde is. Vertel haar niet te veel, stel haar alleen gerust ook al is het niet helemaal waar.
Dat geeft niet, het gaat om haar gevoel.

_merel_

Berichten: 1896
Geregistreerd: 26-05-06
Woonplaats: Vosmer

Link naar dit bericht Geplaatst: 29-06-17 11:59

Ik zou het gewoon doen. En dan precies zoals je gepland had. In 3 dagen overgaan. Zorg dat er tijdens het verhuizen continue iemand bij haar is zodat ze steun heeft. Heb geduld en beantwoord haar vragen 100 keer. Probeer de eerste dagen na de verhuizing zoveel mogelijk bij haar te zijn zodat zij haar nieuwe huis kan leren kennen en dan komt dat gewoon goed. Ze zal echt wel meer in de war zijn, maar dat komt toch. Daar kun je niets aan veranderen. Je zou overigens de huisarts kunnen vragen of zij voor deze dagen wat kan krijgen voor wat rust. Of misschien zelfs voor de verwardheid...