Halfblinde pony @ (echte) clickertraining

Moderators: Coby, balance, Dyonne, Sica, C_arola, Neonlight, Firelight

Toevoegen aan eigen berichten
 
 
Anoniem

Halfblinde pony @ (echte) clickertraining

Link naar dit bericht Geplaatst: 11-09-12 14:05

Ik heb van de training gisteren wat filmpjes gemaakt en wilde deze toch graag met jullie delen, hier zijn we (nu) hoofdzakelijk mee bezig ;)
[***] is een halfblinde pony met een (groot) hoefsmidprobleem. Na jaren is hij nog eens goed bekapt, maar daarna was het vertrouwen in alles en iedereen weer weg. Ik heb me dan nog verder verdiept in clickertraining (was er wel al mee bezig maar nu voor het echhie zeg maar, met boek & DVD's) en hij reageert er super op! Omdat dit niet een methode is die algemeen bekend is dacht ik dat het leuk was om eens wat dingen te laten zien. We werken volgens de methode van Alexandra Kurland, met clickertraining kan je op zich doen wat je wil, maar het is toch interessant om op een bepaalde manier te beginnen om te weten waarom je welke dingen doet, en daar helpen dat boek en die DVD's bij   ;)

De basis bestaat volgens AK uit 3 dingen:
- targetten
- achterwaarts
- hoofd laag

Deze basis heb ik gefilmd, samen met een nieuwe oefening die we gisteren hebben gedaan en nog een oefening die spontaan is gekomen. Hopelijk vinden jullie het interessant om eens te bekijken. Als er vragen zijn over waarom ik wanneer click etc., gewoon stellen. Ik probeer op voorhand zoveel mogelijk uitleg te geven maar elke video per seconde analyseren zou het beetje uitgebreid maken :))

Dit is de 5e keer dat we volgens deze manier clickeren.

1. Targetten - Het paard stimuleren met de neus een bepaald voorwerp aan te raken, dit kan later uitgebreid worden naar heel veel dingen en wordt gebruikt om het clickeren eigen te maken. De beloning geef ik met gestrekte arm op een bepaald plaats, dit bouwt automatisch afstand & beleefdheid naar het voedsel toe (dat ze niet gaan zakkenrollen ;) ).


2. Achterwaarts in een vierkant - Dit wordt opgebouwd vanuit het achterwaarts op zich, het vierkant helpt om nog meer te zeggen te hebben over je paard en om je paard bewust te maken van z'n achterhand. Je oefent dit in eerste instantie ook in de stal, zodat ze leren dat ze ook in een kleine ruimte zich kunnen verplaatsen.


3. Achterwaarts in een vierkant, de blinde kant - Dit was de eerste keer, ik sta nu aan z'n blinde kant dus hij ziet mij niet. Hier is mooi te zien dat het niet automatisch goed gaat als het aan de ene kant gaat. Het gaat zeer goed, maar je ziet meer zoeken & twijfel. Vandaar ook de vakere beloning, alles wordt opgedeeld in kleine stukjes en later uitgebouwd tot 1 geheel.


4. Hoofd laag - Iets wat een kalmerende werking heeft op een paard, als je je paard op elk moment het hoofd laag kan vragen heb je veel in handen.


5. Hoofd laag, de blinde kant - Ook hier weer de eerste keer dat ik dit vroeg.


6. Hoofd laag, uitbouwen - Het doel is dat het paard het hoofd laag blijft houden, maar dit wordt stapje voor stapje uitgebouwd. Indien het paard het hoofd weer omhoog doet voordat je geclickt hebt vraag je het gewoon weer rustig omlaag, na eventjes zal hij begrijpen dat het langer laag houden de beloning oplevert ipv het gewoon omlaag doen. Ook zie je in dit filmpje dat ik hem vraag het hoofd omlaag te doen door mijn hand op z'n hals te leggen, dit is gewoon een 2e manier van vragen, hoe meer manieren je hebt voor een bepaalde oefening, hoe handiger ;)


7. Nieuwe oefening: Stand on your mat - Het paard leren om (met de voorvoeten) op een mat te staan en hier te wachten. De mat bleek tikje klein te zijn (hij had grotere voeten dan ik dacht :)) ) maar om te spelen is het prima. Dit filmpjes is het eerste deel, waarin het nog erg zoeken is. Je ziet goede momenten, je ziet mindere momenten. Je ziet mij ook belonen voor het achterwaarts gaan. Bij clickertraining is het zo dat alles afzonderlijk is, het is niet omdat je bv. met de mat bezig bent dat hij enkel daarom een beloning krijgt, als hij iets anders goed doet krijgt hij daar net zo goed een beloning voor. Dit houdt je paard alert en stimuleert hem om alles wat die doet zo goed mogelijk te doen, het kan immers wat opleveren ;) Verder is het ook belangrijk dat als je het ene vraagt, je ook het andere kan. Dus als je hem voorwaarts op de mat vraagt, dat je hem ook achterwaarts eraf kan krijgen, anders kom je niet ver :P


8. Stand on your mat, het einde - De oefening naar het einde toe, waarbij ik heb ontdekt dat als ik minder probeer dat hij beter reageert. Soms wil ik het te goed doen, maar dat maakt het hem onnodig moeilijk. Hele fijne afsluiter van de oefening :D


Toen was de training voor mij gedaan, alleen stond ik met een probleem .. Ik wilde zowel pony als mat als target tegelijk meenemen, maar dan heb je beetje handen vol .. En toen ineens was er een nieuwe oefening geboren, het los meelopen! Heb het ook gefilmd, zo zie je hoe dingen hier spontaan ontstaan en hoe het eruit ziet. Er zijn kleine momenten, waarop ik de beloning geef, dat je even geen paard in beeld hebt, maar dat is niet erg denk ik. Volgens mij is het de 3e keer dat click waarbij ik ook met mijn stem beloon, daar ging hij namelijk gewoon met mij mee rechtdoor, in plaats van af te draaien terug naar z'n weide toe, dus daar was ik héél erg blij mee :D En verder komt er daarna nog spontaan een oefening voorbij, ik gooide namelijk de mat op de grond om de koffer van mijn auto open te doen en toen deed [***] ... Naja, kijk maar zou ik zeggen :D



Zo, hopelijk geeft dit een leuk beeld van wat we zoal doen, dit alles gaat uiteraard nog veel meer uitgebreid worden naar allerlei dingen toe, maar alles stapje voor stapje. Hij doet super z'n best, is graag bij mij, reageert superlicht op mijn hulpen, hij is ontspannen 8-) , beiden vinden we het super :D

Bedankt voor het kijken, als er vragen zijn beantwoord ik deze graag, tips zijn natuurlijk ook altijd welkom (wel zo interessant als je zelf ervaring hebt met clickeren, anders weet ik niet of ik er echt veel mee kan ;) ).


Ps: Mods, ik weet dat ik pas nog een topic heb geopend op GVL maar omdat het zo leuk ging wilde ik deze manier van trainen echt eens laten zien. Hopelijk mag het topic toch blijven staan, ik beloof plechtig dat ik de eerste 2 weken geen topic meer zal plaatsen :Y)

crosmuller

Berichten: 1181
Geregistreerd: 06-06-05

Link naar dit bericht Geplaatst: 11-09-12 14:17

superleuke filmpjes sabine! En je legt alles goed uit :).

lies_sparkle
Berichten: 6333
Geregistreerd: 19-06-11

Re: Halfblinde pony @ (echte) clickertraining

Link naar dit bericht Geplaatst: 11-09-12 15:12

Wat leuk zeg!

xShellie
Berichten: 1416
Geregistreerd: 01-10-07
Woonplaats: Brabant

Re: Halfblinde pony @ (echte) clickertraining

Link naar dit bericht Geplaatst: 11-09-12 15:36

Gaaf!!

Nista_RX

Berichten: 2945
Geregistreerd: 25-10-10
Woonplaats: Noord Holland

Re: Halfblinde pony @ (echte) clickertraining

Link naar dit bericht Geplaatst: 11-09-12 16:46

Jeetje, onwijs gaaf zeg! Lijkt me een erg leuke uitdaging om met m deze dingen op te bouwen. Gaat onwijs goed zo, ik weet zeker dat het hoefsmid-probleem met clickertraining ook zo langzamerhand opgelost kan worden! :)

Hitch

Berichten: 440
Geregistreerd: 24-06-12

Re: Halfblinde pony @ (echte) clickertraining

Link naar dit bericht Geplaatst: 11-09-12 19:13

Wauw, gaaf! Ik vind dat je echt heel mooi bezig bent, het komt vast goed met de hoefsmid! :)

Anoniem

Re: Halfblinde pony @ (echte) clickertraining

Link naar dit bericht Geplaatst: 11-09-12 20:25

Dank jullie wel voor de leuke reacties allemaal! :D Heel fijn om te lezen :D
Weet niet of het ooit gaat lukken om hem relaxed bij de hoefsmid te krijgen, maar ik ga er in de toekomst zeker aan werken :j Eerst de basis nog wat beter en andere leuke dingen enzo ;)

Solleke_Noah

Berichten: 11634
Geregistreerd: 22-11-07
Woonplaats: België

Link naar dit bericht Geplaatst: 12-09-12 08:36

Superleuk topic Sabine :j Echt leuk om Boke eens aan het werk te zien, wat doet hij dat vierkant draaien goed! (de rest ook hoor :D maar daar was ik best van onder de indruk, ging echt soepel!). Echt tof hoe je altijd gedreven met iets aan de slag gaat met je pony's, hebben zij ook alleen maar profijt van :)

yashilha

Berichten: 2334
Geregistreerd: 04-07-04
Woonplaats: noordwijk

Link naar dit bericht Geplaatst: 12-09-12 09:18

Heel erg gaaf!
Komt vast met de tijd goed met de hoefsmid
Ben zelf me ook pas begonnen met clickertraining ;)

Anoniem

Re: Halfblinde pony @ (echte) clickertraining

Link naar dit bericht Geplaatst: 12-09-12 20:21

Dank je wel :)
Of het ooit echt goed komt met de hoefsmid betwijfel ik (als je hem niet zou bezig gezien hebben zou je het niet geloven := ), of ik zelf ooit fatsoenlijk z'n hoeven kan uitkrabben of misschien wat bijvijlen betwijfel ik ook, maar we gaan zeker kijken wat mogelijk is, en ondertussen spelen we heel veel leuke spelletjes samen die stiekem ook beetje training zijn (maar dat weet hij nog niet :Y) :)) ).

Anoniem

Link naar dit bericht Geplaatst: 15-09-12 15:22

Solleke_Noah schreef:
Superleuk topic [naam] :j Echt leuk om [***] eens aan het werk te zien, wat doet hij dat vierkant draaien goed! (de rest ook hoor :D maar daar was ik best van onder de indruk, ging echt soepel!). Echt tof hoe je altijd gedreven met iets aan de slag gaat met je pony's, hebben zij ook alleen maar profijt van :)


:oo Om de 1 of andere reden heb ik helemaal over jouw reactie heen gelezen! :oo
Ik zag overal maar staan "hoefsmid, hoefsmid, hoefsmid" dus zat daar even mee in mijn hoofd :')

Dank je wel voor deze ontzettend leuke reactie :D :o
En dat vierkant ging ineens héél erg goed .. Het ging eerst wat moeizaam en ik dacht "laat ik dat even filmen om het daarna te bekijken" en toen ging hij als een trein :') Daarom ook maar de andere kant eens geprobeerd, dat geeft meer een idee hoe het allemaal begint :Y) :))

Solleke_Noah

Berichten: 11634
Geregistreerd: 22-11-07
Woonplaats: België

Re: Halfblinde pony @ (echte) clickertraining

Link naar dit bericht Geplaatst: 15-09-12 16:42

Ja, lijkt me ook echt niet simpel, heb de mijne net geleerd netjes achterwaarts te gaan tussen twee balken, dus dat vierkant kan wel eens de nieuwe uitdaging worden :P