Verder heb ik weinig informatie bij het gelpad geschreven omdat ik hier misschien wel een te uitgesproken mening over heb en het lastig is om objectief te blijven
Waarom gebruikt men een dekje onder het zadel?
Het originele doel van een dekje (ook wel shabrak genoemd) is om het zadel aan de onderkant te beschermen.
Het zweet wat een paard produceert tijden het werken komt niet ten goede van het leer, door een dekje (vaak al van katoen) onder het zadel te leggen zal deze het zweet opnemen en voorkomen dat het direct in contact komt met het leer.
Steeds meer wordt een dekje ook als accessoire gebruikt, er komen meer verschillende kleuren/vormen/patronen op de markt en de dikte van de stof varieert ook regelmatig.
Een nieuwe ‘’variant’’ van het dekje is een pad, deze is vaak van dikkere stof en is alleen horizontaal gestikt terwijl de dekjes van geblokt gestikt zijn.
Waar moet je op letten bij het aanschaffen van een dekje?
Het is verstandig om eerst te kijken van welk materiaal het dekje is gemaakt en hoe dik deze is.
Katoen, welke het meeste te vinden is in de winkels, zal het beste zweet opnemen maar er komen ook steeds meer stoffen op de markt welke dit prima doen.
De vorm, en dan met name de bovenlijn, is ook zeker een belangrijk aspect bij het aanschaffen van een dekje.
Als je goed kijkt zul je bij de meeste dekjes zien dat de bovenkant niet helemaal recht is, vaak is er bij de schoft meer ruimte en bij de rug iets minder, hierdoor zal het dekje ook beter passen.
Niet helemaal onbelangrijk is of er lussen aan zitten voor de singel en/of stoten, wel is dit een keuze welke geheel van de wensen/eisen van een dekje afhangen.
Heb je bij dekjes zonder lussen het probleem dat het dekje wat schuift zou je eens een dekje met lussen kunnen proberen, of vind je het juist vervelend om iedere keer de singel door de lussen te halen zou je er voor kunnen kiezen om zonder te proberen.
Waarom gebruikt men een zadelbontje onder het zadel?
Het zadelbontje heeft de laatste tijd een behoorlijke opkomst gemaakt, het staat veelal sjiek en het is van zacht materiaal waardoor de indruk wordt gewekt dit prettig is voor de paardenrug.
De betere zadelbontjes zijn gemaakt van echte wol, deze nemen goed vocht op zodat het leer niet beschadigd raakt.
Er zijn ook veel bontjes op de markt welke van andere (syntetische) materialen zijn gemaakt, deze nemen minder goed vocht op waardoor het eventueel je leer kan beschadigen of tussen je paard en bontje kan blijven liggen.
Het zadelbontje is echter in eerste instantie bedoeld om de ligging van een zadel (al dan niet tijdelijk) te corrigeren, in sommige gevallen wordt het gebruikt omdat het paard een zeer gevoelige rug heeft en een bontje daar een uitkomst voor kan zijn.
Waar moet je op letten bij het aanschaffen van een bontje?
Verstandig is om dit te doen in overleg met een zadelmaker, gezien het als correctie middel zal werken.
Een zadelbontje is aanzienlijk dikker dan een dekje welke alleen als functie heeft om het leer te beschermen, waardoor dit meer invloed zal hebben op de ligging van het zadel.
Het zadel komt hoger te liggen, de kamer wordt kleiner en de vrije ruimte bij de ruggengraat zal ook worden beperkt.
Een zadelmaker zal dan bekijken of er in eerste instantie een correctie d.m.v. een bontje nodig is, en vervolgens of er dan nog wat veranderd moet worden aan het zadel.
Het is niet verstandig om onder een goed passend zadel een bontje te leggen, je hebt hierbij de kans dat het zadel daardoor niet goed ligt en voor (rug)problemen kan zorgen.
Waarom gebruikt men een gelpad onder het zadel?
De gedachte van de gelpad is zo goed als hetzelfde als die van het zadelbontje maar toch met een groot verschil, het materiaal.
Vaak wordt de gelpad geïnterpreteerd als correctie middel wat beter de druk verdeeld maar wordt ook gebruikt omdat vele de gedachten hebben dat het zadel dan prettiger op de rug zal liggen.
Waar moet je op letten bij het aanschaffen van een gelpad?
Verstandig is om van te voren informatie te verzamelen over verschillende merken.
Sommige gelpads zijn in het begin nog een mooi geheel maar zullen na gebruik gaan brokkelen in de binnenkant waardoor de werking minder wordt of waardoor zelfs gebruik slecht kan zijn.
Ook hierbij is verstandig om een zadelmaker te vragen wat hij/zij er van vindt en of er evt. aanpassingen aan het zadel gedaan moeten worden.