Toen het stierenvechten te paard in Spanje terugkwam, was er een tekort aan bruikbare paarden en is de fokkerij hier nog meer opgebloeid. Het hele Lusitano ras was er niet meer geweest als er geen stierenvechten was en daar had Nuno Oliveira, DIE ALLE RASSEN BEREED, niks aan kunnen doen. Hij heeft zeker deels bijgedragen aan de nieuwe populariteit, door belangstelling voor klassiek dressuur, maar het ras is niet veilig gesteld door hem.
Op een gegeven moment is men bewust geworden van het feit hoe uniek ze zijn en is de Lusitano als merk geregistreerd. Dit is nu trouwens in opspraak omdat zowel Brazilië als de USA een zelfstandig stamboek hebben opgericht voor Lusitanos en dat mag dus niet!
Meneer Andrade, die in Italië opgeleid was, had hele andere ideeën, die wilde een groter rijpaard en dus zijn die helemaal niet zo barok, hoewel wel kort en stevig. Hij was zelf lang en zwaar en wilde paarden die hem konden houden.http://www.coudelariasa.com/ocavaloandrade.html
Veiga fokt nog steeds vrijwel uitsluitend voor stierenvechten, dit zijn juist de kleinste, felle, wendbare Lusitanos met vaak lichte (of erge) ramshoofden. In deze lijn vind je de meeste aparte kleurtjes. Hij deed sterk aan linebreeding (inteelt), vandaar dat het zo zuiver genoemd wordt en kleurgenen vrij stevig ingestempeld zijn. Een perlino of cremello bv heeft bijna altijd de genen van een Veiga. Met name deze paarden, en het liefst met een vleugje Arabisch bloed, vinden grof aftrek bij stierenvechters over de hele wereld.
Verder vind ik dat tegenwoordig Origão Costa ook wel genoemd mag worden. Deze fokt, bijna uitsluitend zwarte, dressuurpaarden. (waar alle andere Lusitanos toch wel all round gefokt zijn). De stoeterij heeft 55 zwarte merries.
http://coudelariaortigaocosta.com/
En ik mis foto's van de brandmerken...