Uitgegeven: 18 juli 2007 15:39
Laatst gewijzigd: 18 juli 2007 16:05
AMSTERDAM - Langdurig pilgebruik kan de kans op borstkanker bij vrouwen met een genetische afwijking verhogen. Volgens de onderzoekers Matti Rookus en Richard Brohet kunnen er echter nog geen harde conclusies voor de praktijk worden verbonden aan hun studie.
De wetenschappers, verbonden aan het Nederlands Kanker Instituut - Antoni van Leeuwenhoek Ziekenhuis (NKI-AVL) in Amsterdam, stellen dat deze week in the Journal of Clinical Oncology.
Vrouwen die draagster zijn van een mutatie in het BRCA1- of BRCA2-gen hebben sterk verhoogde kans op borst- en eierstokkanker.
Risico
Het onderzoek wijst uit dat jarenlang pilgebruik, vooral voor de eerste zwangerschap, het risico op borstkanker zou verhogen. In de studie is aan 1600 vrouwen met de betreffende genmutatie gevraagd een vragenlijst over hun vroegere pilgebruik in te vullen.
Bij 850 vrouwen was borstkanker vastgesteld. Voor BRCA1 draagsters die 'de pil' minstens vier jaar voor hun eerste zwangerschap hadden gebruikt was het risico op borstkanker anderhalf keer zo groot als voor niet-gebruikers.
Voor BRCA2 draagsters was het risico voor deze groep pilgebruiksters 2,5 keer zo groot.
Herinneren
Rookus zegt dat voor het trekken van definitieve conclusies meer onderzoek nodig is. Een betrekkelijk klein aantal vrouwen is onderzocht, sommige borstkankerdiagnoses waren al lang geleden gesteld. Ook het pilgebruik vond soms lang geleden plaats en was dus moeilijk te herinneren.
Beschermen
Tegen eierstokkanker, een vorm van kanker die naast borstkanker bij draagsters met het gemuteerde gen veel voorkomt, lijkt 'de pil' echter juist te beschermen. Daarom is geopperd dat zij 'de pil' preventief zouden moeten gebruiken.
Effecten
Bij pilgebruik, uitsluitend om eierstokkanker te voorkomen, moet het echter absoluut zeker zijn dat het middel geen ongewenste effecten heeft.
De onderzoekers wijzen erop dat deze zekerheid niet meer kan worden gegeven en dat hiermee het gebruik van de pil als preventiemiddel onder druk staat.
Bron: http://www.nu.nl/news/1160454/83/Pilgeb ... hogen.html
Vraag me af wat nog wel goed voor je is tegenwoordig
