Uitgegeven: 24 augustus 2006 08:25
Laatst gewijzigd: 24 augustus 2006 10:33
AMSTERDAM - Op de veemarkten in Leeuwarden en Utrecht worden koeien stelselmatig ernstig mishandeld. Dat stelt de Stichting Dierenrecht Nederland na eigen onderzoek. De organisatie dient donderdag een aanklacht in tegen de betrokken veemarkten. De stichting verzamelde in 2005 en 2006 met verborgen camera's bewijsmateriaal.
Met de verborgen camera's zijn opnames gemaakt van verschillende overtredingen. Koeien werden bijvoorbeeld geslagen, geschopt en met elektrische schokken bewerkt. Daarnaast is op de beelden te zien hoe het rundvee op hardhandige wijze de vrachtwagens in wordt getrokken. Sommige sterk vermagerde dieren hebben pijnlijke uiers of zijn te ziek om op te staan. Deze zieke koeien zouden volgens de wet niet mogen worden verhandeld.
De bond van veehandelaren NBHV wijst de beschuldigingen van de hand. De laatste twee jaar is er al veel verbeterd op het gebied van het dierenwelzijn, verklaart de NBHV. Ook zou de AID, de Algemene Inspectiedienst, dagelijks controleren.
Maatregelen
PvdA, GroenLinks en D66 vinden dat minister van Landbouw Cees veerman strenge maatregelen moet nemen tegen de mishandelingen. De partijen noemen de beelden 'schokkend' en willen dat de CDA-bewindsman ervoor zorgt dat de Algemene Inspectiedienst meer en betere controles uitvoert.