Citaat:Het Federatief Joods Nederland (FJN) spant een kort geding aan tegen de Gelderse gemeente Bronckhorst. Reden hiervoor is de dodenherdenking in het plaatsje Vorden waarbij ook tien Duitse soldaten worden herdacht.
Vorden wil Duitse soldaten herdenken
Commentaar René van Rijckevorsel: Vergoelijkend SS-gedicht is ongepast op 4 mei
Het FJN hoopt de herdenking via een kort geding te kunnen tegenhouden. 'Wij beschouwen deze vorm van herdenken als een onrechtmatige daad tegenover slachtoffers, dood en levend,' zegt advocaat Herman Loonstein van de joodse organisatie tegen NRC.
De gemeente heeft verschillende keren aangegeven het programma niet te zullen wijzigen ondanks de vele kritiek. Eerder uitte onder meer het Simon Wiesenthal Centrum, een internationale organisatie die de herinnering aan de Holocaust levend wil houden, scherpe kritiek.
Spandoek
De Joodse belangengroep TOF, die vooral jonge joden vertegenwoordigt, noemt de herdenking van Duitse soldaten onacceptabel. De organisatie wil een vliegtuig met een spandoek boven het dorp laten vliegen. TOF wil de herdenking en de 2 minuten stilte niet verstoren.
Vorige week was er veel te doen om de dodenherdenking op de Dam in Amsterdam. De vijftienjarige scholier Auke de Leeuw wilde een gedicht voordragen over zijn oudoom die zich heeft aangesloten bij de Waffen-SS. Na veel protest heeft het Comité 4 en 5 mei besloten de voordracht te schrappen.
Reactie van de burgemeester :
Bron : http://www.elsevier.nl/web/Nieuws/Neder ... enking.htm
Citaat:Burgemeester Henk Aalderink (VVD) van de gemeente Bronckhorst, waar het Gelderse plaatsje Vorden onder valt, is woedend over de uitspraak van de rechter eerder vandaag. Die verbood de burgemeester tijdens de Dodenherdenking langs het graf met Duitse militairen te lopen.
Aalderink laat het er niet bij zitten
Op 4 mei worden de slachtoffers van de Duitse bezetters herdacht. Een waardevolle traditie die helaas steeds meer wordt uitgehold
'Ze hebben me iets afgepakt. Dit kan echt niet,' zegt Aalderink. 'Een rechter kan niet beslissen dat ik me als burgemeester niet als burgervader kan zijn.'
Juristen
Aalderink zei tijdens een persconferentie dat hij het er niet bij laat zitten. Hij verwijst naar andere plaatsen waar al langer herdenkingen zijn waarbij niet-Nederlanders zijn betrokken. Aalderink wil dit door juristen laten uitzoeken.
Belangenvereniging Federatief Joods Nederland had een kort geding aangespannen om te voorkomen dat tijdens de herdenking wordt stilgestaan bij de Duitse soldaten. De voorzieningsrechter bepaalde vandaag dat de burgemeester en wethouders niet langs de graven mogen lopen.
Rechter
'Herdenking van dode Duitse soldaten kan passend zijn, maar niet op 4 mei en niet in een adem met de herdenking van slachtoffers van Nazi-bewind,' oordeelde de rechter. De herdenking in Vorden is doorgegaan en verliep zonder problemen.
Aalderink en zijn wethouders hebben zich aan de uitspraak van de rechter gehouden en zijn niet langs de graven gelopen. Na afloop van de plechtigheid kregen vierhonderd aanwezigen de keuze om wel of niet langs de graven te lopen. Slechts een handjevol aanwezigen zag hier van af.
Wat vinden we hier nu van ? Ik ben eigenlijk zelf stomverbaasd....Doen ze nu nog steeds net of de Duitse militairen de slechterikken zijn ? We weten toch allang inmiddels dat 9 van de 10 Duitse militairen net zo weinig keus hadden als anderen ? Waarom dan zo'n uitspraak van een rechter....

Ik ben wel benieuwd wat anderen hier nou van vinden ?