Dreigbrief bij gebruik foto's van internet

Moderators: Polly, Muiz, NadjaNadja, Telpeva, Essie73, ynskek, Ladybird

Toevoegen aan eigen berichten
 
 
annastasia

Berichten: 9281
Geregistreerd: 04-03-07

Dreigbrief bij gebruik foto's van internet

Link naar dit bericht Geplaatst door de TopicStarter : 08-10-11 09:42

Vorige week zat ik een uitzending van Tros Radar te kijken waarin mensen een brief op de mat krijgen met een sommering te betalen voor het gebruik van foto's (via google).
De brief komt van Getty Images.

http://www.trosradar.nl/uitzending/item ... brmenu2010[year]=2011

Via zoekprogramma's kunnen foto's, of delen van foto's gevonden worden waarna de plaatser een fikse rekening krijgt.
Ook op bokt zijn foto's geplaatst van dit betreffende bedrijf (te vinden via de zoekfunctie).
Niet weer bij nagedacht, tot ik vanmorgen dit mailtje krijg van een ander forum waarop ik zit:


Citaat:
Around the Globe verliest rechtszaak
Around the Globe verliest na een lange periode een rechtszaak over auteursrechten. Al jaren proberen wij reizigers zo goed mogelijk op de hoogte te houden van ontwikkelingen en nieuws die voor de zwervende medelander belangrijk kunnen zijn.

Wij dachten volgens altijd binnen de kaders van de wet te hebben gehandeld, helaas blijkt dit nu anders te zijn. Als gevolg van de uitspraak hebben we onze al onze nieuwsberichten verwijderd.

De beperkingen van de uitspraak gelden ook voor de weblogs. Kort uitgelgd komt het er op neer dat je geen werk of afbeeldingen / foto's (of delen daarvan) mag gebruiken op een andere website.

Heb jij daarom teksten of afbeeldingen / foto's op je weblog staan die niet van jou zijn (niet zelf geschreven / gemaakt), verwijder deze dan zo snel mogelijk van je weblog om verdere problemen te voorkomen.

Meer informatie over de rechtszaak kun je vinden in ons nieuwsbericht.

Alvast bedankt voor je medewerking!



Gaat dit nu straks bij iedereen gebeuren die een foto plaatst op zijn/ haar website, en zal bokt straks ook aan de beurt zijn?
Moet het bedrijf niet bij google zijn?

Prrrr

Berichten: 30585
Geregistreerd: 08-10-05

Link naar dit bericht Geplaatst: 08-10-11 11:37

Nee. Je moet als persoon die een auteursrechtelijk beschermd object van een ander gebruikt, ervoor zorgen dat je daar toestemming voor hebt.
Waarom zou Google verantwoordelijk zijn voor het gebruik dat jij maakt van wat Google vindt?

Wij staan mensen bij die aangeschreven worden door Getty, en de meeste mensen hebben er gewoon niet bij stilgestaan dat je foto's van anderen stomweg niet voor je eigen toepassingen mag gebruiken, tenzij je daar toestemming van de rechthebbende voor hebt. Als jij een leuk plaatje op Internet vindt en je plakt dat in je plakboek waar alleen jijzelf nog eens inkijkt, dan is er niks aan de hand. Publiceer je dat echter op Internet, dan maak je inbreuk op de rechten van een ander.

Dan kan je uiteraard twisten over de manier waarop Getty dat aanpakt (en dat zou ik graag eens voor de rechter gebracht zien), maar wettelijk gezien hebben ze gelijk. En ik zou het ook niet erg waarderen wanneer iemand de foto's van mijn katten ineens op zijn eigen website zet, dus moreel vind ik ook nog wel dat ze gelijk hebben.

Edit: hetzelfde geldt overigens voor het gebruik van nieuwsberichten van anderen. Dat is aan regels gebonden; het is nooit zo dat je een artikel zomaar over mag nemen. Je kan wel een (beperkt!) citaat plaatsen, met bronvermelding en doorlink. Uitgevers zijn nog niet zo lang bezig om daar gestructureerd achteraan te gaan, maar er zijn inmiddels een paar bedrijven die daarin gespecialiseerd zijn.

Als je zelf een website hebt, weet dan dus van alles wat erop staat waar het vandaan komt en dat je toestemming hebt voor dat gebruik - en als er zo'n nare brief komt, dat je dat ook kunt bewijzen!