Het is de bedoeling om nu genoeg in te kopen, zodat ik tot aan de herfst en dus de nieuwe oogst kan voeren. De pony's staan niet op het gras, dus eten alleen hooi. De reden van nu kopen, is dat hooi op aan het raken is en ik niet zonder kan komen te zitten. Hier waar ik woon, kennen we geen fouragehandelaren zoals in NL, dus ik moet het echt bij de boeren zelf kopen en als het op is, is het op.
Na veel verschillende partijen hooi/voordroog geanalyseerd te hebben, blijven de volgende 3 partijen over:
* droog voordroog met goede waardes voor suiker en energie, maar een relatief hoge waarde voor eiwit (11%). Getest door de verkoper, maar dit is normaal mijn vaste leverancier en zijn analyses komen tot nu toe volledig overeen met het klinische beeld van de IR-pony, dus ik vertrouw de analyse. Lastiger uit slowfeeder te eten door pony met slecht gebit omdat het erg lang is.
* ingepakt hooi (echt prachtig spul), met wisselende analysewaardes. Makkelijk uit slowfeeder te eten door pony met slecht gebit. De analyse van de verkoper gaf <5,5% suiker, mijn eigen analyse gaf 10%, zijn analyse gaf 7,5-9% eiwit, de mijne gaf 14%. Energie wel vergelijkbaar. Ik heb dit hooi de afgelopen maand gevoerd en dacht dat ik hét gevonden had, maar omdat ik af en toe twijfelde aan de manenkam van de IR pony heb ik het opnieuw getest. Normaal reageert hij sterk op teveel suiker, dus als alle balen problematisch waren, dan had ik dat binnen 1-2 dagen meteen aan hem gemerkt.
* oningepakt hooi, met voldoende goede waardes voor suiker, energie en eiwit. Zelf getest, van 15 baaltjes plukken hooi verzameld, dus ik ben vrij zeker van deze uitslag. Goed uit netten te eten door pony met slecht gebit. Echter, de baaltjes liggen bij de verkoper opgeslagen op zolder en ruiken niet fris/naar schimmel en een aantal die tegen de wand aan hebben gelegen zijn zichtbaar beschimmeld. Nu heb ik een Haygain hooistomer, dus ik voer dit alleen maar gestoomd, maar dan nog voelt het niet lekker. Dus van de 15 baaltjes, die ik in de kerstvakantie gehaald heb, liggen er nog 13 te wachten om gevoerd te worden.
Mijn twijfels: partij 1 = te hoog eiwit, partij 2 = soms goed, soms echt niet, partij 3 = schimmel.
Advies van: "zoek verder", is heel goed bedoeld, maar ik heb echt al heel veel en ver (partij 2 is 2,5 uur rijden met de trailer hier vandaan) gezocht en dit is wat er - helaas - voor nu mogelijk is.
Welke (combinatie van) partijen zouden jullie kiezen?