kiki1976 schreef:Wat ik tijdens al mijn cursussen op vlak van verf heb geleerd is.
Verf is niet schadelijk als het droog is.
Er is heel lang paniek geweest onder aanstaande ouders. Wat als mijn kind met zijn of haar mond aan geschilderde oppervlaktes komt. Vele wilden om die reden enkel verf op waterbasis.
Alle leveranciers zeiden daarop: komt je kind met zijn of haar mond aan de natte verf? Want dan is het wel schadelijk.
Even terzijde want het heeft niet echt te maken met betonverf, maar het klinkt alsof dit te maken had met loodhoudende verf.
Vroeger werd er loodhoudende verf gebruikt. Lood is giftig en schadelijk, ook in droge vorm. Bovendien schijnt lood enigzins zoetig te smaken en er waren kinderen die de verfschilfers inderdaad opaten met loodvergiftiging en blijvende schade als gevolg. Dus de zorgen van die ouders waren zeker geen onzin of nergens op gebaseerd.
Tegelijkertijd is loodhoudende verf hier in Nederland al sinds 1934 verboden, dus hier is die zorg niet meer zo actueel. In andere landen is het weren van loodhoudende verf anders verlopen, in de VS bijvoorbeeld heeft het veel en veel langer geduurd op sommige plekken, waardoor loodvergiftiging in oudere huizen nog altijd kan spelen. Ik zou denken dat een deel van de zorgen daar vandaan kwamen.
(Ik heb niet alles nagetrokken maar voor zover ik lees is loodhoudende verf op oliebasis. Omdat het zeker ook ging om verf gebruikt in woningbouwwoningen waar de verhuurders niet altijd zoveel zin hadden om goed te zorgen voor hun huurders denk ik dat het onderscheid tussen olie- en waterbasis ook is benadrukt omdat je dat als leek gewoon kunt zien en eisen en zo kunt garanderen dat er geen loodhoudende verf gebruikt wordt, ook als de regelgeving van je land/staat/stad nog niet zo ver is om dat te garanderen.)
Nogmaals: in Nederland speelt dat al niet meer echt sinds 1934, maar dat is niet zomaar een natuurlijke eigenschap van verf, maar vooral omdat we daar regels voor hebben.