heej mede bokkers
Ik ben benieuwd wat jullie hier van vinden
Nee hoor, een sportpaard hoort niet op de wei...
Een sportpaard is namelijk geen paard, maar een volstrekt ander dier met volstrekt andere behoeften.
Er zijn heel erg veel sportpaarden in Nederland, want er zijn heel veel heel erg goede sportruiters die allemaal hun boterham verdienen met paardensport.... en dan is het natuurlijk relevant een 'sportpaard' te kopen, en niet zo'n ander ding... zo'n een euh.... tja, 'paard'.
Voor een sportpaard heb je gelukkig minder ruimte nodig, want die willen en kunnen niet op een weiland staan. Vaak heb je aan 1 stal en een uurtje rijden per dag al genoeg. En dat is mooi meegenomen, want dan hoef je niet te reizen naar een of ander achtergebleven gebied waar je paard 'zo nodig' buiten zou moeten staan. Bovendien kun je de gewoon in je eigen stad een stal regelen, zodat je waar je woont kunt sporten, en shoppen, en werken... en dat alles op een paar vierkante kilometers!
Wat natuurlijk ook wel lekker is, is dat je geen blubberlaarzen krijgt, je paard niet ergens achter uit een weiland hoeft te vissen, en eigenlijk alles overdekt kan doen.
Natuurlijk is dat bijzaak, want dat jouw sportpaard alleen op stal mag is natuurlijk in zijn belang...
Hij is dan wel een 'sportpaard', maar weet absoluut niet hoe hij functioneel moet bewegen... en daarom heeft hij natuurlijk vrijwel direct een blessure te pakken zodra hij in een weiland zou staan. Los daarvan is het 'sportpaard' veel verder in de evolutie, en is daarom een solitair levend dier geworden dat meer op zijn baas gericht is dan op andere paarden. Kuddedier is iets van 'paarden'... niet van 'sportpaarden'... vanzelfsprekend. Een sportpaard zal snel bang worden, of vechten met andere paarden... wederom een evolutionair bepaald fenomeen.
Een sportpaard wordt ook erg snel lelijk van veel weidegang, hij kan verkleuren door de zon, en ook nog eens teveel gras eten waardoor hij een grasbuik krijgt... en dat oogt erg lelijk.
Dat een paard een grazer is, is ook al zo'n fabel.... door al dat fermenterende gras en hooi krijgen ze zo'n dikke pens... daar kan zo'n dier toch niet gelukkig van worden?
Het is absoluut te prefereren driekwart van het rantsoen te vervangen door biks of muesli.... dat vind een sportpaard lekkerder, heeft hij nodig voor al die prestaties op bloedstollend hoog niveau, en geeft een mooi slank buikje... een beetje zoals bij een hazewindhond... dat zien we graag.
Ook is het erg zielig een sportpaard buiten te zetten, omdat veel mensen blijkbaar onderschatten hoe moe zo'n paard daar wel niet van wordt. En waar moet hij dan de energie vandaan halen om een uur gereden te worden?
Je moet keuzes maken, en dan is dat ene uur rijden vele malen belangrijker.... ook voor het paard! Onderschat het belang van dat ene uur trainen niet, weegt zeker op tegen 8 uur buiten staan of meer.
Tot slot voelt een paard zich veel veiliger in een stal... daar kan hij lekker wegkruipen, er zijn daar immers geen roofdieren. Het liefste doet hij dat zo'n 22 tot 23 uur.... dan kan hij vervolgens heerlijk uitgerust aan het werk. Een stapmolen is als additionele bewegingsvorm nog aan te bevelen.... daar zitten ook tralies omheen en is dus ook een heerlijk veilig gevoel voor het paard. Daarna wel snel weer op stal... voordat paniek ontstaat bij het zien van teveel blauwe lucht, zonlucht op de huid of zuurstof in de longen.
Ter aanvulling moet gezegd worden, en dit is slechts bijzaak, dat nu eenmaal niet iedereen een eigen weiland heeft en dus als enige uitweg een stal heeft. Niet iedereen woont namelijk in Drenthe, en daarbij hebben sommige mensen nu eenmaal een paard voor zichzelf en dat kost geld en het sportpaard moet zich dan maar een beetje voegen he? Wel zo fair van het paard.
Het beste kan het sportpaard gewoon aangeschaft worden, en pas daarna zou men over stalling moeten nadenken... dan kom je automatisch vaak wel uit bij pensionstallingen om de hoek, zonder weide (gelukkig) en een stal waar ze heerlijk veilig en droog altijd binnen mogen staan! En wanneer van die gekke 'natuurtypes' dan gaan zeuren kun je altijd nog de knuppel in het hoenderhok gooien door te vragen of je je paard dan maar moet verkopen of laten slachten.
Met die types valt toch niet te praten.
Ten eerste wonen die allemaal in achtergebleven gebieden, en ten tweede doen zij echt nooit iets indrukwekkends met hun paard.
Gelukkig ben jij een paardenmens en geen mens met paard, en onderken jij de werkelijke behoeften van het sportpaard...
Want neem maar eens de proef op de som: als jij de staldeur open laat staan blijft jouw sportpaard mooi waar het is.... binnen, warm, droog en veilig... en geef hem eens ongelijk!