Brainless schreef:@Schrikdraad
Dat de opbrengst van hooi minder is, is wel te begrijpen (en dat de prijs dus ook hoger is).
Maar voordroog is er genoeg, vandaar mijn verbazing over sommige prijzen hiervan.
Wat vind jij een redelijke verkoopprijs dan?
Ik kijk even naar de productieprijzen, en dan vind ik de prijzen voor hooi te hoog, want aan productiekosten (loonwerker voor persen of eigen pers, zelf handmatig kunnen rapen) zit je op €0,50tot €1,- per pakje en wordt voor 5, 6 of meer x de productieprijs verkocht (dat tikt flink aan, en daar haal je ruimschoots je tijd en materiaal en brandstofkosten wel uit met winst) (prijzen af land waren hier in het noorden al snel €2,50 a €3,50 per pakje en daarna vaak €4,- a €5,-
Als ik kijk naar voordroog balen, dan wordt daar in verhouding veel minder winst op gemaakt.
1: de kosten voor productie zijn veel hoger
(bij minder grote percelen betaal je meer per baal dan bij grotere percelen, vaak is er een prijs bij minder dan zoveel balen, en bij meer. Hoe meer, hoe goedkoper.
Ik betaal aan de loonwerker ongeveer €15,- per baal inclusief BTW voor wikkelen en persen van ronde balen van ongeveer 350 kg
(de rechthoekige balen tot zo'n 500 a 600kg zijn ongeveer even duur, maar voor ons niet te verplaatsen en in de zomer minder snel op te voeren.)
Maar dan moeten ze nog wel van het land en opgestapeld worden.
2: kosten voor het op de plaats zetten
Ik betaal per uur inclusief BTW ongeveer €72,50 om het op de plaats te krijgen.
Per baal komt dat neer op tussen de €7,50 en €5,- per baal, afhankelijk van hoe groot de snee is (hoe meer balen, hoe lager de kosten in verhouding)
Mijn kostprijs, zonder maaien, schudden, wiersen etc. is dus tussen de €20,- en €25,- per baal.
Ik zie deze balen te koop staan voor bedragen tussen de €30,- en €50,- per baal, waarbij €35,- a €40,- de meest gangbare prijs is.
Als de balen verkocht worden voor die €40 euro, gaan ze voor ongeveer het dubbele weg dan de kostprijs, per baal wordt er dan €20,- winst gemaakt.
3: grotere balen, dus minder grote aantallen, is in totaal minder winst
Even omrekenen naar mijn oogst van de 1e snee: 19 grote balen.
Daarin zitten meer dan 15 pakjes hooi, maar rekene voor het gemak even met die 15.
19 balen voordroog verkopen voor €40,- is 19x 20 euro is €380,- voor eigen kosten en winst.
19 balen x 15 is 285 pakjes hooi
neem kostprijs wikkelen €1,- (hier in 70 cent vaker voorkomend) en een verkoopprijs van €4,-
Zou je al die hooipakjes verkopen, dan heb je 285 x 3,- is €855,-!!!!! voor eigen kosten en winst.
In verhouding zijn de grote balen dus veel goedkoper en minder winstgevend dan de kleine pakjes...
De stroprijzen liggen hoger, daar betaal je voor grote balen gerust 75,- euro of meer op het moment. (145,- per ton exclusief BTW)
Maar er is echt veel stro verregend, en minder stro geoogst. Dat hoor ik ook van de mensen die zelf het stro van het land af persen en ophalen.
De prijzen van verpakt gehakseld strooisel vind ik in verhouding dan nog meevallen. (zo lang je het niet bij de Welkoop en per stuk haalt
) Want dat wordt ontstoft, goed gedroogd en dan nog verpakt in plastic, dus veel meer productiekosten dan direct van het land persen en opladen naar de klant of opslag.
Al is het jammer dat de prijzen wel zo stijgen!
die enorme prijzen voor hooi is deels door schaarste en deels door prijsopdrijving... en als mensen het er voor betalen... waarom zouden ze het er dan niet voor vragen!
Het wordt tijd dat wij zelf kunnen schudden, dan moeten wij ook maar hooi maken in plaats van voordroog... Dan houden we er wat aan over!
Verder is het risico van mislukte oogst waar wel kosten voor gemaakt worden, ook iets wat mensen snel over het hoofd zien...
Laatst bijgewerkt door joyce B op 05-10-11 14:58, in het totaal 1 keer bewerkt