Even een vraagje wat is er slecht of wat kan het kwaad als een pony wind zuigt ? ( wordt ie daar dikker van
??) Moderators: Neonlight, C_arola, Firelight, Sica, Dyonne, NadjaNadja, balance, Essie73
??) Nadhir schreef:het is niet goed voor het gebit he!
Welsh schreef:Hoi
Eve voor de duidelijkheid hij zuigt geen lucht maar hij leg zijn tong zeg maar naar boven op zijn lip en zuigt dan wind/lucht .Het heet volgens mij wind zuigen. Of heb ik jullie nou verkeerd begrepen
jessy schreef:Hoi Anya,
ik ken het onderzoek waarnaar jij refereert, maar ik heb er mijn twijfels bij.
In al die jaren dat ik een luchtzuiger heb, is het toch minstens 1x gebeurd dat er bij mijn Fjord vrijwel een direct verband was tussen luchtzuigen en gaskoliek. Hij stond op het land aan een paal lucht te zuigen, minstens 10 minuten achter elkaar (ja, het is een die-hard). Vervolgens ging de boel aan het rennen en hij ging mee. Toen hij weer stilstond, zakte hij meteen kreunend in elkaar. De DA gebeld, die gaskoliek constateerde en hem een darmverslapper gaf. Er kwam toen in 5 minuten zoveel lucht uit dat het met geen mogelijkheid normaal in de darmen terecht kon zijn gekomen.
Bovendien weet ik dat hij de lucht wel degelijk tot in zijn maag 'doorduwt'. Dit doet hij door eerst een paar happen lucht te nemen en die weg te duwen met een hap hooi.
Ik wil niet zeggen dat zo'n onderzoek ondeugdelijk is, maar ik kan het dus niet zomaar aannemen.
Marije_jiplover schreef:He Anya, hoe is het eigenlijk afgelopen met de rennietes bij jouw paard? Is het er minder van geworden?
Citaat:Het aantal paarden met gaskoliek dat luchtzuigt en het aantal paarden met gaskoliek dat niet luchtzuigt is ongeveer gelijk. D.w.z. er is geen significant statistisch verschil aangetoond. Kortom: ik zou de oorzaak van de gaskoliek toch echt ergens anders willen zoeken.
jessy schreef:Citaat:Het aantal paarden met gaskoliek dat luchtzuigt en het aantal paarden met gaskoliek dat niet luchtzuigt is ongeveer gelijk. D.w.z. er is geen significant statistisch verschil aangetoond. Kortom: ik zou de oorzaak van de gaskoliek toch echt ergens anders willen zoeken.
Als er geen significant statistisch verschil is aangetoond, is het van de hand wijzen van luchtzuigen als oorzaak voor gaskoliek net zo onzuiver als aannemen dat luchtzuigen de enige oorzaak is.
Ik doe dus geen van beiden, maar zeg alleen dat ik reden had om in minstens een geval een directe oorzaak-gevolg relatie te vermoeden.
jessy schreef:Duidelijk.
Als bioloog weet ik dat geen enkel wetenschappelijk onderzoek zaligmakend is, en dat conclusies varieren met de door de onderzoeker gekozen statistische methoden. Ik ben dus zelf ook altijd geneigd om de uitkomsten van ieder onderzoek kritisch te bekijken. Zeker als eigen ervaring/observatie niet met een bepaald onderzoek in overeenstemming te brengen zijn. Niet te zeggen dat er geen, zelfs grote, kern van waarheid in kan zitten! Maar toch ben ik zo vrij om er andere gedachten op na te houden.
Als -eveneens wetenschapper- ben ik ervan overtuigd dat dat de enige manier is om kennis te verzamelen. Jouw ervaring respecteer ik. Er is zoveel nog niet onderzocht. Mijn ervaring is een andere: in tegenstelling tot alle waarschuwingen over luchtzuigen heeft mijn merrie in al die jaren nog geen koliekje gehad (wel een valse koliek, toen het veulen draaide en haar baarmoederbanden dus erg pijn gingen doen). Ze is ook absoluut niet te mager (nu wel even, maar dat komt door combinatie van ziekte en veulen) en heeft al jaren geen band meer om (deze band heeft bij haar wel een beschadiging opgeleverd aan een van haar stembanden (rechts), waardoor ze nu een soort van andersom cornage heeft). De Rennies daarentegen werken bij haar heel goed. Ik kan alleen maar hopen dat wetenschappers vragen blijven stellen en onderzoek blijven doen. Zeker omdat ca 1 op de 10-20 paarden luchtzuiger is... en er toch ook nog steeds veel verhalen over luchtzuigers gaan die absoluut niet kloppen. En omdat we nog steeds bezig zijn met de een of andere vorm van symptoombestrijding. Ik zou zo graag hebben dat ze iets verder kwamen met de oplossing van het probleem....
Gelukkig heeft hij er niets aan over gehouden, en bovendien werkten ze bij hem gewoon niet. Hij maakte er zo'n punt van om er doorheen te zuigen dat het ding het binnen de kortste keren begaf. Finaal doormidden. (Fjorden gaan meestal nogal doortastend te werk...) Rennie's heb ik nog niet geprobeerd, omdat ik bang ben dat het misschien conflicteerd met bepaalde voedingssupplementen die ik hem geef. Als dat niet zo is, probeer ik het natuurlijk. Want ik staar me zeker niet blind op wat ik denk te weten! (Tenminste, ik ben ook maar een mens, maar ik doe m'n best
) Zo blijf je rondjes om het probleem heenrennen en blijf je dus idd in de symptoombestrijding hangen. Het spreekwoordelijke paard achter de wagen. Maar ik heb goede hoop! Aangezien het paard niet alleen als gezelschapsdier, maar ook als economische 'niche' steeds populairder wordt, komt er vanzelf meer geld vrij voor dit soort onderzoek. Dus wie weet... binnenkort in Nature of Science Magazine: het verlossende woord!