Moderators: Essie73, Coby, balance, Firelight, Dyonne, Neonlight, Sica, NadjaNadja, C_arola
melanie_h schreef:Aangezien ik misschien plannen heb om een opfok te beginnen ben ik eens aan het orienteren wat de kosten zijn die jullie allemaal kwijt zijn aan de opfok in verschillende regio's?
Regio Utrecht/Nijkerk
Wat zijn jullie kwijt per maand aan de opfok?
Teveel
In de winter 140,- per maand
Zomer 65,- per maand
Is er verschil met veulen, jaarling en twee jarige?
Qua kosten niet maar jaarlingen krijgen nog wel extra opfok korrel bijgevoerd (pavo)
Shet, pony of paard?
Pony/bijna paard
Is dit met alleen weidegang zonder schuilstal?
Zomer weidegang zonder schuilstal, winter grote open opfok stal en een uur of 2 buiten in paddock
Met hoeveel in de groep?
10? 15 paarden ongeveer.
Is dit een gemengde groep leeftijden of is het veulens, apart jaaringen apart tweejarige apart?
Helaas een groep met dezelfde leeftijd
Is dit met ontworming of moeten jullie dit zelf doen?
Ontwormen en bekappen regelen hun maar word wel doorberekend in je maand kosten
enz.
):Succubi schreef:melanie_h schreef:Aangezien ik misschien plannen heb om een opfok te beginnen ben ik eens aan het orienteren wat de kosten zijn die jullie allemaal kwijt zijn aan de opfok in verschillende regio's?
Regio Utrecht/Nijkerk
Wat zijn jullie kwijt per maand aan de opfok?
Teveel
In de winter 140,- per maand
Zomer 65,- per maand
Is er verschil met veulen, jaarling en twee jarige?
Qua kosten niet maar jaarlingen krijgen nog wel extra opfok korrel bijgevoerd (pavo)
Shet, pony of paard?
Pony/bijna paard
Is dit met alleen weidegang zonder schuilstal?
Zomer weidegang zonder schuilstal, winter grote open opfok stal en een uur of 2 buiten in paddock
Met hoeveel in de groep?
10? 15 paarden ongeveer.
Is dit een gemengde groep leeftijden of is het veulens, apart jaaringen apart tweejarige apart?
Helaas een groep met dezelfde leeftijd
Is dit met ontworming of moeten jullie dit zelf doen?
Ontwormen en bekappen regelen hun maar word wel doorberekend in je maand kosten
enz.
Mijn ideale opfok (als iemand er 1 kent zeg het even want ik kan het niet vinden):
- Alle leeftijden bij elkaar, zo leren de jonkies van de ouderen en kan je veulen nooit 4 jaar lang een pispaaltje zijn.
- Zomer weidegang, winter evt in grote opfok stal. Maar het alles liefst in een soort hit actief stal.
- maandelijkse kosten niet meer dan 100,-
Toetsenbord schreef:De ideale opfok in mijn ogen is dat een veulen met 3 leeftijd genootjes in een grote ruime stal staat. Het liefst dezelfde maten/stokmaat.
Hengsten bij de hengsten en merries bij de merries.
Kwpn-ers bij elkaar en indien ander ras aanwezig ook die samen bij rasgenoten houden (tinkers-friezen)
Geen op-pot stallen (stront-stapelen) maar gewoon dagelijks uitmesten en ruim voldoende kwaliteit-stro, dusdanig schoon dat ze wat te knabbelen hebben.
Meerdere keren per dag ruim voldoende GOED hooi krijgen zodat er rust in de stal is en geen gevecht wie als eerste bij 1 hoopje hooi mag eten en de laagste in rang daardoor niets krijgt, ondervoed raakt, de zwakste wordt en vaak gepest wordt (iets wat VEEL TE VEEL voorkomt in opfokstallen)
Waar ruim voldoende kwaliteit krachtvoer wordt gegeven en niet knieperig wordt gedaan met goedkope en vaak ook slechte brokken. Het liefst grote brokken zodat de kiezen/darmen van een jaarling/twenter wat te doen hebben.
Waar veulens ook in de winter minimaal 2 uur in een veilige (niet gladde) paddock of bak mogen spelen en rotzooien (stalhouder kan dan uitmesten)
Waar daadwerkelijk een hoefsmid om de 7 weken komt zodat de beenstand nog gecorrigeerd kan worden.
Waar ze daadwerkelijk de paarden volgens ontwormingschema worden ontwormt.
's Zomers gewoon dag en nacht in de wei. Ook als het slecht weer is. Ze gaan niet dood als het regent. Lekkere periode voor de opfokker, hihihi.
Veilige hoge omheining met dubbel breekbaar schrikdraad langs de gevaarzones (langs de weg bijvoorbeeld)
De wei-afzetting tussen andere weides een enkel draad zodat ze wel kunnen snuffelen en niet de kans lopen hun been in het draad te maaien.
Een opfokbedrijf die ruimvoldoende hectare grasland heeft en niet teveel bemest op het land.
Een opfokker die weet op welk moment hij/zij moet wisselen van wei zonder te bezuinigen op zijn land dat ook bij de stronthopen het gras nog weggegeten moet worden.
En nog het meest belangrijkste: de opfokstal moet gerunt worden door mensen met daadwerkelijke kennis en verstand van paarden en niet iemand die centen erbij "moet" verdienen omdat hij of zij geld tekort komt. Mensen die er echt lol in hebben om te zien hoe een paard groter wordt en ze graag willen verzorgen. Mensen die met hengsten kunnen omgaan en weten wat ze moeten doen als er medisch iets niet pluis is. Opfokkers die de groepen daadwerkelijk leert kennen en daar ook de moeite voor wilt nemen. Opfokstallen die de eigenaren heel eerlijk bellen: "joh je paard is niet lekker, ziet er schraal uit, ik zet hem even apart om hem beter in de gaten te houden".
Dat is mijn ideale plaatje van een goede opfok stal.
Dit komt er op neer dat dit meestal de kleinere opfokstallen zijn. Hoe groter, hoe massaler, hoe minder zicht op dat ene paard wat strontziek is omdat ie niet opvalt tussen alle andere paarden die altijd vooraan staan.
Veeleisend? Vind ik niet....
Iedereen wilt toch vol trots hun paard kunnen ophalen als het 3 jaar is en dat het dier er top uit ziet?
Het zou je maar gebeuren dat je 3 jarige in de zomer zijn winterharen nog niet kwijt is, broodmager is, slecht op de hoeven staat, etc.
Bijna vergeten wat de kosten kunnen zijn van een opfok. Dat is per provincie verschillend.
In Friesland en Overijssel is het goedkoper omdat daar veel meer land is wat goedkoper is (onroerendzaakbelasting)
In Limburg, Gelderland en Utrecht (land is minder royaal) is het een behoorlijk stuk duurder maar misschien een voordeel voor de mensen die zelf ook in die provincie wonen als ze er meerdere malen per maand naar toe willen gaan.