[LO] Wat zijn de voor- en nadelen van longeren?

Moderators: C_arola, Essie73, Coby, balance, Firelight, Dyonne, Neonlight, Sica, NadjaNadja

Toevoegen aan eigen berichten
 
 
Ziiggy__

Berichten: 1184
Geregistreerd: 06-02-06

[LO] Wat zijn de voor- en nadelen van longeren?

Link naar dit bericht Geplaatst door de TopicStarter : 16-03-06 22:58

Hallo,

ik had een vraagje over longeren, ik hoor allerlei dingen over het longeren waar het allemaal wel niet goed voor is enz..
maar heeft iemand een lijst waarvoor het nu allemaal precies goed voor is en de nadelen (als die er zijn)
ook zou ik graag willen weten voor welke spieren het nu is het speciaal goed is. En of het lichaam verandert door het longeren.

Alvast bedankt,
Laatst bijgewerkt door Anoniem op 18-03-06 00:18, in het totaal 1 keer bewerkt
Reden: Tag in titel, plus die verduidelijkt.

twinducklin
Berichten: 2339
Geregistreerd: 30-04-02
Woonplaats: Zuid-limburg

Re:

Link naar dit bericht Geplaatst: 16-03-06 23:13

misschien kan je je vraag iets duidelijker stellen?
Wat bedoel je precies met longeren, gewoon aan een halster of heb je juist een speciale hulpteugel in gedachte?

Anoniem

Re:

Link naar dit bericht Geplaatst: 18-03-06 00:18

VMR --> UZ.

Cassidy

Berichten: 75551
Geregistreerd: 08-08-01
Woonplaats: Purmerend

Re:

Link naar dit bericht Geplaatst: 18-03-06 01:08

Longeren is, als je het goed doet, voor het paard net zo hard werken als onder het zadel. Het wordt vaak gedaan om correcte bespiering en conditie op te bouwen, maar je moet er dan wel voor zorgen dat je het paard niet een verkeerde houding bij het longeren aan laat nemen, zodat je de verkeerde spieren traint. Dat betekend dus, dat je een paard bij kunt en moet zetten, of eventueel met twee lange lijnen aan de slag gaat. Als je kiest voor bijzetten, kun je er voor zorgen dat het paard de rug loslaat en de achterhand erbij houdt. Longeren is belangrijk en heel waardevol in ieder stadium van de opleiding.

Longeren is redelijk belastend voor de gewrichten, omdat je toch je paard op een redelijk kleine cirkel laat lopen. Bij jongere paarden wordt het vaak gedaan om ze aan stemcommando's te laten wennen, zodat de been- en teugelhulpen vanuit het zadel makkelijker aan te leren zijn, maar vooral bij jonge paarden moet je er voor zorgen dat je het niet te vaak en niet te lang doet en je de cirkel redelijk groot houdt.

_Merato_
Berichten: 1298
Geregistreerd: 21-02-06

Re: [LO] Wat zijn de voor- en nadelen van longeren?

Link naar dit bericht Geplaatst: 19-03-06 21:08

De voordelen zijn inderdaad al genoemd, nadelen kunnen zijn: de eenzijdige belasting van de gewrichten, en vooral: verveling!! Blijf je eeuwig 'rondjes draaien' dan raakt je paard snel verveeld en zal gaan staken. Plaats eens wat balkjes op de grond, laat hem er eens tussen stilstaan, laat hem eens aanspringen (alleen als hij dit ook dressuurmatig beheerst, anders niet aan beginnen) vanuit stap naar galop. Plaats pionnen in de bak zodat je met hem gaat slalommen (dubbellonge), hiermee train je goed het inbuigen. Hou het afwisselend, dat is leuk voor je paard, maar ook leuk voor jou!
Succes ermee!

Urielle

Berichten: 50120
Geregistreerd: 28-07-05
Woonplaats: Rilland

Re: [LO] Wat zijn de voor- en nadelen van longeren?

Link naar dit bericht Geplaatst: 19-03-06 21:18

Yetse schreef:
Blijf je eeuwig 'rondjes draaien' dan raakt je paard snel verveeld en zal gaan staken.


Hoe longeer jij?! Dan heb je je paard toch niet aan het werk
Net als met rijden: overgangen-overgangen-overgangen...

Perla

Berichten: 3694
Geregistreerd: 07-09-05
Woonplaats: friesland

Re: [LO] Wat zijn de voor- en nadelen van longeren?

Link naar dit bericht Geplaatst: 20-03-06 06:19

Yetse schreef:
Blijf je eeuwig 'rondjes draaien' dan raakt je paard snel verveeld en zal gaan staken.


als je het iedere dag zou doen wel denk ik maar die ene keer inde week
en wat urielle ook al zei veel overgangen etc.

_Merato_
Berichten: 1298
Geregistreerd: 21-02-06

Re: [LO] Wat zijn de voor- en nadelen van longeren?

Link naar dit bericht Geplaatst: 20-03-06 11:33

Urielle: niet letterlijk opvatten, hoor.

Soms kun je, door je eigen lichamelijke omstandigheden (door je rug gegaan bijvoorbeeld) alleen longeren en niet rijden. Met het oog op dat punt gericht bedoelde ik dus dat je het afwisselend moet houden.
ANDERS wordt het dus rondjes draaien, wel goed lezen hoor!
En ja, dan longeer je elke dag om je paard in conditie te houden.
Succes ermee!

sammie_44
Berichten: 2376
Geregistreerd: 19-08-05
Woonplaats: Eelde, Drenthe

Re:

Link naar dit bericht Geplaatst: 25-03-06 08:56

Geen nadelen. behalve als je zelf niet kan longeren, moet je het ook niet doen,, dan kan je je paardje verpesten.

palousa_boy

Berichten: 10602
Geregistreerd: 18-12-02
Woonplaats: Frankrijk

Re:

Link naar dit bericht Geplaatst: 25-03-06 14:17

sammie_44 schreef:
Geen nadelen. behalve als je zelf niet kan longeren, moet je het ook niet doen,, dan kan je je paardje verpesten.


het kan idd erg vervelend uitpakken als je bijv voor het eerst met hulpteugels gaat werken.
neem als voorbeeld de pasoateugel. als je deze verkeerd, verkeerde hoogte of te strak, vastmaakt kan je je hele paard in elkaar longeren. vaak als je een teugel maar voor een paard gebruikt blijft hij op dezelfde maat staan, zo gaat het dus onbewust mis.
ook als je een bijzet te strak zet krijg je vaak verzet, dit verzet uit zich dan omhoog of naar achteren. het nadeel hiervan is niet alleen dat het helemaal niet prettig is voor je paard, maar ook dat het erg verkeerd kan aflopen als je zelf in paniek raakt en maar wat gaat doen. het paard blijft vaak achteruit lopen, komt een keer de afscheiding tegen en raakt in paniek met vervelende gevolgen.
ook kunnen ze door de plotselinge druk gaan stijgeren en bijv achterover vallen. als je dan niet weet wat je doet raakt alles in de knoop en ben je vaak verder van huis.

ik zou zeggen, voordat je met zoiets aan de gang gaat, vraag iemand die weet hoe het werkt of die je wilt helpen, niet iedereen kan daar echter op wachten en gaan zelf wat expirimenteren...

maar zoals ook al gezegt, heeft het ook veel voordelen, als je eenmaal weet hoe het werkt.
een voordeel van longeren vind ik zelf ook altijd dat je zelf kan zien hoe je paard loopt. aan de hand hiervan kan je dan gaan werken.