Marigold schreef:met zadel is minder belastend, vooral als de pony wat schraal is op de rug, en dus niet zoveel bespiering meer heeft.
wel een goed passend zadel gebruiken natuurlijk, anders is zonder beter.
Helemaal mee eens.
Hierbij zou ik alleen nog willen zetten dat je eigen gewicht ook belangrijk is. Je zitbeenknobbels drukken bij een hoger gewicht harder in het paard. Ze zeggen dat tot 40 kg geen schade aanricht.
Daarbij: hoe vaak rijdt je het paard? En hoe lang per keer? En is het veel stap of juist veel draf en galop?
Hoe meer je met het paard werkt, hoe verstandiger het wordt toch een goed passend zadel te regelen, om het paard, zeker in draf en galop, te helpen dmv een drukverdeler (zadel).
Wat ik zelf een groot nadeel vind van rijden zonder zadel is het losrijden. Normaliter blijf je lichtrijden totdat het paard los en nagevelijk genoeg is om zijn rug goed te gebruiken. Dat lichtrijden wordt zonder zadel lastig imo.