Gedragsproblemen na verhuizing (lang verhaal..)

Moderators: Neonlight, C_arola, Firelight, Sica, Dyonne, NadjaNadja, balance, Essie73

Toevoegen aan eigen berichten
 
 
sissi71

Berichten: 29
Geregistreerd: 16-11-10

Gedragsproblemen na verhuizing (lang verhaal..)

Link naar dit bericht Geplaatst door de TopicStarter : 28-11-10 17:51

Ik zou graag jullie mening willen weten over het volgende:

Drie weken geleden hebben wij een 20-jarige Haflingermerrie gekocht. We wilden graag een ouder paard, omdat we kinderen hebben en het daarom belangrijk vonden dat we geen hittepetit op stal hadden staan waar niemand wat mee kan doen. Tevens is het hier lang winter en ook als ze in de winter eens een paar dagen binnen moet blijven vanwege hevige sneeuwval bijvoorbeeld, moet ons paard dat zonder veel problemen kunnen accepteren.

In deze drie weken is er al een hoop gebeurd. Ze blijkt hypergevoelig voor teveel eiwitten in het voer (tweee snede hooi), waardoor ze al twee keer onhandelbaar werd, zie topic: [VSW] nieuw paard ineens heel onrustig
Verder kunnen we haar achterhoeven niet uitkrabben omdat ze dan slaat, slaat ze naar voren als we haar buik willen poetsen, kan ze moeilijk vast staan omdat ze gaat hangen, loopt ze dwars door je heen weer naar buiten als je haar op stal zet en tenslotte blijkt ze een lichte vorm van narcolepsie te hebben.

Ik zal eerst wat vertellen over de wijze waarop dit paard 16 jaar lang gehouden is:
Sinds haar 4e jaar staat ze alleen op de wei. Daarvoor heeft ze wel met andere paarden gestaan, maar volgens de vorige eigenaar was ze altijd een buitenstaander in de kudde. In de zomer ging ze altijd met twee andere paarden samen naar de alm, waar ze vele vierkante kilometers bergland tot hun beschikking hadden en in de winter stond ze aan huis met een stalletje en paddock.
Ze heeft vier veulens gehad, werd volgens zeggen de eerste jaren regelmatig bereden, maar de laatste jaren werd ze alleen nog onder de man naar de alm gebracht en verder stond ze maar te staan(?).

Bij ons staat ze ook als het enige paard (wel met zicht op andere paarden), maar heeft ze gezelschap van twee schaapjes in de wei en op stal. Overdag staat ze buiten, ´s nachts gaat ze op stal. Ze staat bij huis en ze heeft veel afleiding. Ze wordt regelmatig gepoetst en de bedoeling was haar een paar keer per week te berijden, maar ook te longeren of met haar te wandelen. In totaal hebben we haar nu ongeveer zes keer onder het zadel gehad, maar omdat de winter is ingevallen en ze zonder ijzers staat, loopt ze de laatste week alleen maar in de wei.

Haar gedragsproblemen lijken zich te verergeren, want in het begin konden we haar wel poetsen, vastzetten en opzadelen, terwijl dat nu steeds lastiger wordt. Het is dat wij 30 jaar ervaring met (opgevoede) paarden hebben, want de twee meisjes die haar zouden helpen verzorgen laten het al steeds vaker afweten omdat ze gewoon onbetrouwbaar is.
Het is dus niet zo, dat we niks van paarden weten, er ruw mee omgaan o.i.d.

Volgens ons, is dit alles zeer waarschijnlijk het gevolg van de verhuizing na 16 jaar, dat heeft blijkbaar een enorme impact op dit paard. Heel begrijpelijk, want haar hele leven is veranderd en paarden houden van vaste gewoontes.
We vragen ons ook af, of de vorige eigenaar wel eerlijk is geweest. Die had ook nog nooit iets van de narcolepsie gemerkt en beweerde dat ze altijd moeiteloos haar achtervoeten optilde, hoewel ze zelden of nooit werd gepoetst. (overigens heb ik haar wel gepoetst toen ik haar ging berijden voor de aankoop en toen was ze wat nerveus, maar redelijk braaf. Een hoevenkrabber had de toenmalige eigenaar niet bij zich, dus die heb ik dan ook niet uitgekrabd. Ik had met al mijn ervaring beter moeten weten, dat is natuurlijk erg naïef van mij geweest. Maar je koopt niet elke dag een paard en ik was blijkbaar te goed van vertrouwen). Ook heb ik de indruk, dat door de wijze van houden dit paard absoluut niet gesocialiseerd is en dat dat terugwerkt op haar gedrag t.o.v. mensen.

Misschien steekt er ook meer achter deze verkoop na 16 jaar dan ze verteld hebben en heeft het een reden gehad dat ze de laatste jaren zo weinig met haar gedaan hebben.
Maar goed, we hebben dus wel kinderen en we moeten wel gewoon de dagelijkse dingen met haar kunnen doen: poetsen, in en uit de wei halen etc. en dat is op dit moment gewoon echt niet leuk, soms zelfs zeer gevaarlijk!

Nu kunnen we twee dingen doen: we wachten het een paar maanden af, laten haar rustig op de wei staan, bijten even door als het om in en uit de wei halen gaat en hopen dat ze langzaam aan de nieuwe situatie went. Dat is echter niet zeker en tot die tijd blijft ze gewoon bij tijd en wijle gevaarlijk.
Of we bellen de vorige eigenaar en laten haar weer ophalen. Zij had blijkbaar nergens last van en het paard heeft ze geen plezier gedaan door haar te laten verhuizen. Overigens hebben ze als reden dat ze verkocht werd opgegeven, dat ze vonden dat het paard er recht op had dat er meer mee gedaan werd; bij hun stond ze een beetje te verpieteren.
Een derde mogelijkheid is een heel arbeidsintensieve en eigenlijk een onmogelijke omdat daar de faciliteiten voor ontbreken, we daar geen tijd voor hebben en het weertype hier niet meewerkt: We gaan het eerste half jaar grondwerk met haar doen en werken aan het wederzijds respect. Maar we kochten dus geen ouder paard om maandenlang gedragstherapie met haar te moeten gaan doen. Daar weet ik ook te weinig vanaf, geef ik volmondig toe.

Wat denken jullie van deze situatie? Wel graag een onderbouwde mening en niet zomaar wat losse kreten, want ik kan zelf ook bedenken dat we dit paard wellicht wat te naïef hebben aangeschaft terwijl we te weinig van haar af wisten.
Heel erg bedankt in elk geval en ik ben erg benieuwd!

fresco1234

Berichten: 319
Geregistreerd: 17-09-10

Re: Gedragsproblemen na verhuizing (lang verhaal..)

Link naar dit bericht Geplaatst: 28-11-10 17:57

onderbouwd: wanneer een paard narcolepsie heeft, is het niet bruikbaar om op te rijden
ik heb het gevoel dat verkoper wist dat er wat was en jullie heeft opgezadeld met zijn probleem
misschien eerst even het jur loket bellen

Lusitana

Berichten: 22846
Geregistreerd: 26-10-04
Woonplaats: buiten Grandola, Alentejo, portugal

Link naar dit bericht Geplaatst: 28-11-10 20:20

Ik ben iemand die graag moeilijk paarden aanneemt, dat weet je (TS en ik kennen elkaar al heeeel lang), maar deze zou ik terugsturen.
Er is iets in de hersenen aan de hand en dat wordt met ouderdom waarschijnlijk alleen maar erger en niet beter.

Wat gewoonlijk in verhuissituaties helpt is hetzelfde als bij een menselijke autist. Vaste routines. Wellicht moet je ook met "knepen" (huid in de hals vastpakken en wat draaien) gaan werken om de endorfine vrij te laten komen om haar te kalmeren, of zelfs de oorgreep (oor vastpakken en omdraaien) als je haar poetst etc.
Dit kan haar in een onderdanige toestand krijgen, maar kan zeer tijdelijk werken, met andere woorden, zodra je weer loslaat heb je nog geen mak paard...

Ik wens je veel succes, maar raad je neutraal aan om haar toch terug te brengen. Het is te gevaarlijk voor je gezin en de verzorgers.

Yvet_90
Berichten: 509
Geregistreerd: 10-02-07
Woonplaats: Noordwolde FR

Re: Gedragsproblemen na verhuizing (lang verhaal..)

Link naar dit bericht Geplaatst: 28-11-10 20:29

Ook ik zou zeggen breng het dier weer terug. Wettelijk gezien heb je zes weken de tijd om het dier terug te brengen in geval van koopvernietigende gevallen. En dit is zeker een probleem die hieronder valt.

En daarbij de markt is op dit moment slecht, er zijn zoveel leuke, lieve, gemakkelijk en wel goede en goedkope paarden/pony's dat je dat veel beter kan doen.

sissi71

Berichten: 29
Geregistreerd: 16-11-10

Re: Gedragsproblemen na verhuizing (lang verhaal..)

Link naar dit bericht Geplaatst door de TopicStarter : 28-11-10 21:38

Ik ben eigenlijk wel blij dat jullie er zo over denken. Ik was toch bang dat jullie zouden vinden dat we overhaast te werk zijn gegaan en dat we het paard meer tijd hadden moeten laten om te acclimatiseren. Maar vooral het feit dat ze steeds moeilijker wordt i.p.v. makkelijker, stemt tot nadenken. Hoe erg gaat het worden; hoe lang zou het duren; wat gebeurt er wanneer ze inderdaad verplichte stalrust krijgt etc. We proberen nog de hoefsmid te pakken te krijgen die haar altijd bekapt heeft. Hij kan ongetwijfeld meer objectieve informatie verschaffen, ook over de wijze waarop ze met haar zijn omgegaan.
Ik houd jullie op de hoogte!

Junia

Berichten: 2230
Geregistreerd: 12-03-09
Woonplaats: Oosteind

Re: Gedragsproblemen na verhuizing (lang verhaal..)

Link naar dit bericht Geplaatst: 28-11-10 22:46

Ik zou ook zeggen dat er na verloop van tijd toch verbetering zichtbaar zou moeten zijn. Met kinderen erbij zou ik niet willen riskeren dat het dadelijk uit de hand loopt. Het paardje mag wel van geluk spreken dat ze bij jullie is terechtgekomen en dat je bereid bent er moeite in te steken en haar niet meteen af te schrijven. Hier heb ik zeker respect voor en ik hoop dat er gauw verbetering optreedt, maar als dit niet zo is, is het waarschijnlijk toch het beste haar terug te brengen.

Dilan1993

Berichten: 1747
Geregistreerd: 04-02-10
Woonplaats: Vlimmeren (België)

Re: Gedragsproblemen na verhuizing (lang verhaal..)

Link naar dit bericht Geplaatst: 29-11-10 21:08

ik zou haar terugbrengen. Mijn paard heeft er bijna 2 maanden over gedaan om rustig te worden na de verhuising, maar hij gedroeg zich niet steeds erger. Denk dat er bj dit paard toch wel iets flink mis is :=

sissi71

Berichten: 29
Geregistreerd: 16-11-10

Link naar dit bericht Geplaatst door de TopicStarter : 03-12-10 22:06

Even een update voor de geinteresseerden:
We hebben besloten om het nog een week aan te kijken en het lijkt ineens wel een heel stuk beter te gaan. Ze gaat in haar box of bij het hek van de wei braaf achteruit op stemaanwijzing, is nog wel wat onstuimig maar draait keurig terug aan het eind van het touw en laat zich braaf poetsen. Achterhoeven is nog problematisch, maar dat hebben wel meer paarden. We blijven gewoon proberen.

Ik heb ook de smid gesproken die haar al 15 jaar bekapt. Hij beaamde, dat ze niet bij paardenmensen vandaan komt en dat ze eerder 'verzogen' is als 'erzogen': zoiets als 'gereden' en verreden', maar dan in de opvoeding. Tijdens het bekappen werd ze altijd zoet gehouden met een emmer krachtvoer, ik bedoel maar....
Zijn eerste karakterisering was, dat het een 'vrijheidslievend' paard is. Ik vind dat dat met de wijze van houden te maken heeft, maar dat terzijde. Zijn advies was streng voor dit paard te zijn en zonodig met zweepje te corrigeren als ze zich misdraagt. Dit heb ik direct uitgeprobeerd en wel bij het naar voren slaan als je haar buik poetst. in één hand de borstel en in de andere een zweepje, waarmee ik onmiddellijk een ferme tik op haar been gaf zodra ze naar voren trapte. Dit heb ik precies 3x moeten doen en vanaf dat moment is ze zo mak als een lammetje als ik haar buik poets. We zien dus wel duidelijk vooruitgang en dat heeft ons doen besluiten haar deze winter rustig aan ons te laten wennen. Het is natuurlijk ook niet niks als je ergens 16 jaar lang hebt gestaan, met 16 jaar lang dezelfde 'verzorger'. Verder ligt ze nu te slapen in de stal sinds een paar dagen en ik vermoed dat ze ook stikchagrijnig werd van het staand slapen, dat hoor je wel vaker.

Al met al dus best positief, terwijl ik al op het punt stond om haar terug te brengen want ik was er echt klaar mee. Maar we zien dat ze haar best doet en steeds rustiger wordt, dus geven we haar het voordeel van de twijfel.
In elk geval bedankt voor jullie licht op de zaak!

santos

Berichten: 1532
Geregistreerd: 23-12-03
Woonplaats: nabij Hilversum

Link naar dit bericht Geplaatst: 04-12-10 00:23

leuk dat je het nog een kans geeft. Hopenlijk met succes. ;)

Cassidy

Berichten: 75551
Geregistreerd: 08-08-01
Woonplaats: Purmerend

Re: Gedragsproblemen na verhuizing (lang verhaal..)

Link naar dit bericht Geplaatst: 04-12-10 00:26

Fijn dat je het nog wat tijd gunt. Mocht je ondersteuning hebben willen, kun je even met deze mensen contact opnemen:

www.petsandpeople.nl

Als ze niet zelf langs kunnen komen, weten ze in je omgeving misschien wel iemand die je helpen kan.

Behandelingen worden ook op afstand gedaan...