Ik ben het afgelopen jaar bezig geweest met zulke vragen voor mijn profielwerkstuk. Dit ging over het leerproces bij paarden, en het geheugen speelt daarbij dus een grote rol. Ik zal het proberen kort uit te leggen, (dit is wat ik heb ontdekt dan he, er is geen wetenschapelijk bewijs voor, of iets dergelijks.)
In het hoofd van het paard zit een plekje waar alle informatie binnenkomt. Hier wordt gekeken of datgene wat een paard meemaakt, direct van invloed is op het leven van een paard. Dit houdt dus in dat een paard het zeer goed onthoudt als een hond achter hem aanzit, want dit zou van directe invloed kunnen zijn op zijn leven (een hond is tenslotte 'gemaakt' om te jagen, een paard daarentegen als prooidier.) Geef je een paard echter eten, dan is het paard daar niet direct van afhankelijk van of het wel of geen eten krijgt, van nature kan het paard namelijk de hele dag door eten. Deze informatie gaat dus door het deurtje 'onbelangrijk'. Bij paarden is het echter zo, dat na verloop van tijd, een paard de informatie over het eten een volgend deurtje binnen zal latenkomen, het gaat opslaan dat jij belangrijk bent om te overleven. Jij zorgt ervoor dat je paard iedere dag te eten krijgt, je bent dus een goede leider.
Het zijn dus zeg maar twee mogelijkheden achter elkaar:
1 direct van invloed op het leven van het paard (het paard slaat de desbetreffende informatie op, en in geval van een soortgelijke situatie, zal het paard direct deze herinnering ophalen zodat het weet wat hem te doen staat.)
2 Niet direct van invloed op het leven van het paard (het paard krijgt eenmalig brokjes van een voorbijganger, het paard zal hier geen waarde aan hechten omdat het niet uitmaakt of het wel of geen brokjes krijgt.)
Hierna heb je dan dus nog een mogelijkheid, na de tweede mogelijkheid, zoals hierboven beschreven dat het wordt opgeslagen dat er een constante factor is die voor voer zorgt (in feite ook van invloed op het leven van het paard).
Zo dat was het wel, hoop dat je het nu een beetje begrijpt, anders zeg je het maar!
Nog even, vandaar dat je pony je tegemoet zal komen, of gaat hinniken of je anders begroet als hij doorheeft dat jij altijd voor voer zorgt (of aandacht enz).