ik heb eerlijk gezegd geen idee of ik hier iets van moet denken of niet, er iets achter kan/moet zoeken ofzo.
Vandaar hoop ik dat er misschien iemand iets soortgelijk heeft meegemaakt of er iets in herkent.
Mijn merrie (4,5j oud / PRE) is in onze kudde van 4 heel duidelijk de underdog, ze staat er nu ruim een jaar bij en ze wordt dus weggezet door de anderen van het eten en het drinken. Zodra de anderen weggaan, kan ze wel eten en drinken en 's avonds krijgt ze apart in haar stal ook een eigen portie eten en een hoop hooi.
Nu hebben de eigenaars sinds 2 weken een nieuwe ruin op proef, maar daar is nog geen stal voor, dus die staat met een schuilhokje op de weide naast onze piste. De dag nadat hij is aangekomen, heb ik wat grondwerk in de piste gedaan en mijn merrie Jenara de kans gegeven om even kennis met hem te maken. Ze moest niets van hem weten en was heel erg gefocust op mij, ik heb er toen niet echt iets van gemaakt en gewoon gewerkt met haar, ze was ietsjes drukker dan anders, maar niets bijzonder.
De volgende dag ging ik rijden, ze was lekker relax zoals altijd, ik ben nog wat aan het instappen aan een iets langere teugel, maar ze loopt fijn ontspannen. We stappen naast de weide met de nieuwe ruin en die stapt een stukje met ons mee. Ik draai af om een cirkel te maken en nét op het moment dat hij achter ons is, begint die nieuwe even stampij te maken en gaat even helemaal crazy. Jenara schrikt zich een ongeluk en schiet er vandoor, hierdoor kom ik helaas ten val aangezien ik mijn balans volledig kwijtraakte door het plotse vertrek.
Ik heb haar weer kunnen kalmeren en als ze terug rustig was, terug opgestapt en nog eventjes doorgereden. Ik had me wel flink zeer gedaan, dus heb ook niet doorgevraagd, maar ze liep echt met een enorme boog om het nieuwe paard heen als die aan het hek stond, kreeg haar er niet in de buurt.
Door de pijn heb ik een week niet gereden, maar gisteren voor het eerst dus wel terug. Dit keer eerst even aan de longe, maar ze was weer gewoon rustig, dus ik opgestapt. De nieuwe ruin staat wat verderop in zijn schuilhok, en Jenara is redelijk ontspannen. Plots schiet ze er weer vandoor, dit keer bleef ik gelukkig wel zitten, maar als we eenmaal stilstaan, zie ik dat de ruin weer aan het hek van de piste staat... Ze was dus duidelijk geschrokken van zijn naderen. Ik was zelf ook even geschrokken, maar samen met Jenara weer proberen wat te ontspannen en na een tijdje lukte dat wel wat. Uiteindelijk heb ik haar wel een toertje of 2 met lange hals (dit keer wel geen losse teugel) mooi voorwaarts-neerwaarts laten stappen en dan ben ik gestopt.
Nu vraag ik me dus af of er manieren zijn waarop ik dit kan "trainen"? Dat ze dus minder heftig reageert op dit paard, en eventueel andere paarden in de toekomst. Want meestal ben ik wel mee als ze schrikt (normaal bouwt ze ook op voorhand al wat spanning op en voel ik het aankomen), maar nu komt het dus zo plots en ik heb niet zo veel zin om nog veel zo te vallen ... Zijn er mensen met ervaring hiermee? En met eventuele tips & tricks? Ik voel mezelf er namelijk ook wat onzeker van worden en dat gaat al helemaal niet helpen natuurlijk