Zweten

Moderators: Neonlight, C_arola, Firelight, Sica, Dyonne, NadjaNadja, balance, Essie73

Toevoegen aan eigen berichten
 
 
lotlot2
Berichten: 1359
Geregistreerd: 21-09-12
Woonplaats: xxxx

Zweten

Link naar dit bericht Geplaatst door de TopicStarter : 01-11-13 20:38

Heey,

bij ons op de manege zweten paarden sneller in de winter dan in de zomer.
Hoe kan dit?

Dankje :)

Sylvia_S

Berichten: 213
Geregistreerd: 27-08-13

Link naar dit bericht Geplaatst: 01-11-13 20:42

In de winter heeft een paard een dikkere vacht, waardoor hij warmer blijft. Je zweet ook om warmte kwijt te raken, dus doordat hij warmer is door zijn dikke vacht, zweet hij ook sneller.
Laatst bijgewerkt door Sylvia_S op 01-11-13 20:42, in het totaal 1 keer bewerkt

Sjolvir

Berichten: 25646
Geregistreerd: 26-03-05

Link naar dit bericht Geplaatst: 01-11-13 20:42

In de winter hebben ze een dikkere vacht.
Die vacht is ideaal om ze lekker warm te houden, maar als je gaat rijden krijgen ze het snel warm en gaan zweten.

Bedenk maar eens wat er gebeurt als jij met je dikke winterjas met sjaal en muts op en fleecetrui eronder een heel eind hard gaat schaatsen.
Dan is het buiten wel koud, maar dan zweet je ook.

Jamiee__xx

Berichten: 78
Geregistreerd: 05-01-13

Re: Zweten

Link naar dit bericht Geplaatst: 01-11-13 22:33

Inderdaad doordat ze in de winter een dikkere vacht hebben ;) merk het ook bij mijn eigen pony. Zelfs van een kort rustig ritje gaat hij al zweten. Vooral in het begin van de winter omdat het dan soms extreem koud is, en ze dus hun vacht "kweken", maar er soms ook mooiere dagen tussen zitten en hun vacht dan dus eigenlijk te warm is. Veel paarden worden daarom geschoren in de winter, alleen dan moeten ze een deken op.

Marije_jiplover

Berichten: 27089
Geregistreerd: 14-01-02
Woonplaats: Ergens onder de zon...

Re: Zweten

Link naar dit bericht Geplaatst: 02-11-13 10:54

Bij inspanning produceren de spieren van een paard veel warmte. Het is voor allerlei processen in het lijf belangrijk om de lichaamstemperatuur zo goed mogelijk op peil te houden en niet op te laten lopen.
Daarom moet een paard zijn warmte afvoeren en dat kan hij door het af te geven aan de omgeving.
In de zomer hebben ze een dunne vacht, waardoor de bloedvaten in de huid bijna direct contact hebben met de omgeving en er warmtewisseling optreedt. Je zult bij zomerdag de huidbloedvaten dan ook vaak zien zwellen bij inspanning, dan gaat er een groter volume bloed door de huid om af te koelen.
In de winter heeft een paard een lekkere warmte isolerende bontjas aan. Dan liggen de bloedvaten die warmte willen lozen dus verstopt onder de isolerende vacht. Er vindt dan geen warmtewisseling plaats. Door te zweten, wordt de vacht nat en gaat warmte geleiden. Dus pas bij een nat paard vindt de warmtewisseling weer adequaat plaats.

In de zomer gaan paarden uiteindelijk ook zweten, omdat verdamping van water nog effectiever warmte onttrekt aan het lichaam dan puur warmte afgifte aan de lucht. Maar meestal gebeurt dat pas in een later stadium, omdat de functie van gewoon warmte afgeven aan de lucht in eerste instantie effectief genoeg is.

lotlot2
Berichten: 1359
Geregistreerd: 21-09-12
Woonplaats: xxxx

Link naar dit bericht Geplaatst door de TopicStarter : 02-11-13 20:34

Oke, bedankt iedereen!

Fink

Berichten: 1791
Geregistreerd: 16-09-12

Link naar dit bericht Geplaatst: 17-11-13 15:34

Sjolvir schreef:
In de winter hebben ze een dikkere vacht.
Die vacht is ideaal om ze lekker warm te houden, maar als je gaat rijden krijgen ze het snel warm en gaan zweten.

Bedenk maar eens wat er gebeurt als jij met je dikke winterjas met sjaal en muts op en fleecetrui eronder een heel eind hard gaat schaatsen.
Dan is het buiten wel koud, maar dan zweet je ook.

Lottie00
Berichten: 554
Geregistreerd: 15-01-13
Woonplaats: Apeldoorn

Re: Zweten

Link naar dit bericht Geplaatst: 17-11-13 15:37

Inderdaad door de dikke vacht :)

Appelina
Berichten: 42
Geregistreerd: 16-11-13

Re: Zweten

Link naar dit bericht Geplaatst: 20-11-13 17:43

Een paard heeft een hele dikke vacht en vetlaag. Dit is om te zorgen dat het paard geen kou vat. Het zweet komt van binnen uit. De vacht probeert het wat af te dekken en uiteindelijk zweet het paard.