4 maand jong mini-veulen

Moderators: Neonlight, C_arola, Firelight, Sica, Dyonne, NadjaNadja, balance, Essie73

Toevoegen aan eigen berichten
 
 
Caaatje

Berichten: 651
Geregistreerd: 20-02-12

4 maand jong mini-veulen

Link naar dit bericht Geplaatst door de TopicStarter : 20-07-12 23:02

Ik zie regelmatig topics voorbijgaan op Bokt waarin eigenaars berispt worden op de manier hoe ze met hun veulen omgaan. Aangezien ik nog nooit een veulen heb gehad en ik er een krijg wil ik graag tips omdat ik gewoon het allerbeste voor het beestje wil.
Commentaar dat 4 maanden te jong is, daar heb ik niet veel aan, ik weet niet of ik het ga krijgen. Maar als ik hem niet koop, koopt iemand anders hem.
De Situatie:
Ik ben pas een nieuw minitje gaan halen, hij staat wel alleen en daar willen we verandering in brengen, aangezien ik altijd heb gedroomd van een veulentje leek een mini-veulentje een mooie oplossing. Fírnen is gecastreerd, heeft bij andere veulens gestaan en heeft behoefte aan wat gezelschap.
Ideeën voor de Situatie:
Hier wil ik tips, aangezien Fírnen alleen heeft gestaan is hij overenthousiast als hij andere paarden ziet, ik blijf er dus de hele tijd bij en het leek me een idee om ze eerst apart te zetten, betere ideeën of is dit idee goed?

Omgaan met een 4 maand oud mini-veulen:
Ik wil echt het beste voor het beestje, hoe moet ik er dus mee omgaan, gewoon 3 jaar veulen in een weide zijn en er NIKS mee doen is wat moeilijk omdat hij bij een ander minitje staat waar ik heel veel mee doe, dus vergeef me voor het knuffelen en borstelen :D Hoe moet ik reageren als hij bijt, iets fout doet, zich misdraagt?
Ideeën:
Wat mag ik er WEL mee doen, hij moet toch beetje gewend worden aan de situatie, hoefsmid, dierenarts, etc. Ik dacht er om de dag een kwartiertje mee knuffelen en borstelen en leren om vast te staan en voetje te geven zonder helemaal door te slaan (het gebeurt)

Verzorging van zo'n klein beestje:
Ik wil dat dit beestje, kerngezond en vrolijk door het leven zal gaan, wat is de beste leeftijd om te castreren, hoe pak je de eerste keer hoefsmid en dierenarts aan, zijn er in de winter dingen waar ik rekening mee moet houden?
Ideeën:
Ik wil het gewoon rustig aan doen met hem en hem het veulenleven geven waar hij van droomt. Zijn er tips om hem de best mogelijke verzorging te geven die er mogelijk is? Is hij kwetsbaarder dan een pony/paard veulen? Waar moet ik rekening mee houden? Is hij sneller vatbaar voor ziekte's. Dit gaat heel dom klinken maar moet zo'n kleintje als het echt koud is een deken om?

Alle tips en ideeën zijn welkom zodat dit kleintje het fijnste en beste leventje heeft dat er te vinden valt. Hij zal op twee verschillende weide's staan met een schat van een mini-paardje zodat ze niet alleen staan en hoe hij dat leventje gaat leiden, daar wil ik graag wat tips voor.

Ervaringen zijn ook enorm welkom, dit is mijn eerste veulen.

(Bij de weide komt een bord met niet aanraken en verboden te voeren voor de zekerheid, als hij zou bijten...)

debflower
Berichten: 129
Geregistreerd: 15-01-12
Woonplaats: elburg

Re: 4 maand jong mini-veulen

Link naar dit bericht Geplaatst: 30-07-12 12:14

haha ja als het echt koud is en niet zo'n dikke vacht heeft kan je best een dekentje op doen :D
slecht gedrag gewoon negeren en goed gedrag belonen ;)
echt supper leuk een kleintje erbij
succes

FutureVet
Berichten: 67
Geregistreerd: 22-08-11
Woonplaats: De Bilt

Re: 4 maand jong mini-veulen

Link naar dit bericht Geplaatst: 03-08-12 20:45

super leuk joh! een veulentje

Jolene85

Berichten: 566
Geregistreerd: 09-06-12
Woonplaats: Rotterdam

Link naar dit bericht Geplaatst: 04-08-12 21:23

een mini veulen..leuk!:D
castreren zou ik mee wachten tot hij 2 jaar is of wellicht helemaal niet als het goed gaat tussen jouw ruin en hem; hengsten zijn prima om mee om te gaan, je moet consequent zijn maarja dat moet eigenlijk bij alle paarden... ;) en hengsten hebben een mooi postuur, krijgen bijna nooit last van hoefbevangenheid omdat ze zoveel bewegen uit zichzelf en zijn niet moe te krijgen ;)
een veulen hoeft in principe niet veel bijgevoerd te worden als hij altijd in het land staat, wel onbeprekt hooi, mineralenblok en extra penen natuurlijk in de winter, als hij magerder wordt; bijvoeren met muesli(hou persoonlijk niet zo van biks, nogal fastfood achtig..) :Y)
Ik zou hem sowieso van begin af aan lekker overal mee naartoe nemen, met hem wandelen, knuffelen, leren stilstaan, leren meerennen met de fiets <<) (erg goed voor hun conditie!) en ook gewoon tijd met hem spenderen dmv in zijn weide zijn en een boekje lezen bij hem ofzo; zodattie helemaal gewend aan je raakt en op zn gemak is met jou <3 in principe kun je heel veel met een veulen; behalve erop rijden en hem laten springen...verder gewoon zvm tijd spenderen met je nieuwe aanwinst :j

liannee001
Berichten: 67
Geregistreerd: 11-12-09

Re: 4 maand jong mini-veulen

Link naar dit bericht Geplaatst: 07-08-12 01:32

Niet zo bang zijn dat je iets fout doet ;)

Ten eerste; alvast gefeliciteerd, mocht het doorgaan.

Omgang; Het is belangrijk dat je consequent bent. Daarvoor hoef je echt niet op zijn neus te slaan of wat dan ook. Mocht ie je omver lopen (wat vrijwel geen kans van slagen heeft omdat ie het formaat van een teddybeer heeft) duw hem dan gewoon van je af en negeer hem. Dit zal de moeder ook doen.
Met meelopen aan een touwtje moet je eerst even hulp vragen. Laten we zeggen; een duwtje in de goeie richting. Trekken en hangen. Niet loslaten. Gewoon druk houden. En iemand anders een duwtje in de goeie richting laten geven. Er naast staan. Hand om de achterhand heen en duw.
Doet hij 2 stapjes beloon je hem. Vaststaan is gelukkig ook niet zo moeilijk met een kleine.
Mijn veulen was een haflinger x arabier. Dat ding heeft zich in vreemde posities gewurgd om los te komen.
Zorg dat je hem niet te lang vast zet. Het zou vervelend zijn als hij vast komt te zitten.
Blijf er gewoon bij staan en laat ze het maar uitzoeken hoor.
Ze zullen naar 10 x trekken heus wel begrijpen dat het touw echt niet mee geeft...
Beloon ze dan ook als ze even stil staan. Losmaken en weer terug zetten.
poetsen kun je na keer of 2 ook prima doen.
Leren voetjes geven kan prima. doe dit niet overdreven. halve cm van de grond af en weer terug zetten. Goed gedrag belonen slecht gedrag negeren.

Oh ook wel handig om te weten! Een veulen ervaart klopjes nog als slaan. Dus beloon door middel van kriebelen.

Goed mocht ie bijten. Bijt dan terug. Dat zal moeders ook doen.
Bovenlip vastpakken volstaat, mocht je niet zo snel zijn... Klinkt hard. maar geef hem dan een schop achterna. Waarschijnlijk raak je em toch niet.. Maar mocht hij er vandoor gaan, dan was het voor die shet allang duidelijk dat hij niet mocht bijten. Blijft hij wel staan. pak dan dus zijn bovenlip even stevig vast.
Speels bijten mag ook niet. Duwen niet, daarvoor duw je hem gewoon van je af en negeer je hem gewoon simpel en loop je weg grote kans dat hij je achterna komt. Spelen doet ie maar met zn vriendje. Niet met jou. Ja, je veulen vind je in zijn eerste levensjaar ontzettend saai en zal jou ook echt zien als een object waar niets mee te beleven valt. Totdat hij er achterkomt dat jij de gene bent die eten brengt.

Voor een deken hoef je in principe niet te zorgen hoor. Ik bedoel; het zijn echt teddyberen.
Zorg voor een goede veulenbrok zodat hij wel zijn portie vitamines binnen krijgt. Hij is erg vroeg afgespeend. dus die zal hij zeker nodig hebben. voor de juiste hoeveelheid en tot welke leeftijd de verpakking raadplegen.
In kudde drinken ze vaak tot 1 jarige leeftijd bij de moeder.

Je kan hem overigens castreren als de beide ballen in gedaald zijn. Anders is een goede richtlijn een maand of 8.

Voor de rest, laat hem gewoon lekker veulen zijn.
Die van mij is nu anderhalf jaar. Ik poets dr hooguit 1 x in de 2 weken. Ze vind het wel prima dan. voor de rest neem ik dr af en toe mee naar het grote land als ik ga crossen met de haflingers. Dan gaat ze snoeihard mee rennen. Vind ze fantastisch. Soms kom ik even spelen in het land. Doe ik net of ik dr te pakken wil nemen. dat vind ze zo mooi. Dan gaat die staart omhoog. Snorkt ze en draaft ze eigenwijs in kleine rondjes om mij heen. Bokt ze naar mij dan stop ik meteen met het spel.
Vaak komt ze dan wel weer bij mij en speel ik weer even mee. inmiddels begrijpt ze wel dat bokken niet toegestaan is.
Verkeersmak is ze ook wel. Als ik ga wandelen met mijn andere paardje dan neem ik haar soms mee aan de hand. Vind ze super leuk even lekker stukkie langs de weg wandelen. Kan ze weer nieuwe dingen proeven.
Al met al duurt met haar bezig zijn nooit langer dan een kwartiertje.
Als het wel langer duurt dan zijn er gewoon andere paarden bij. Ik zorg er eigenlijk gewoon voor dat ze zich nooit gaat vervelen.
De hoefsmid komt wanneer het nodig is.
voor jonge hoeven is hij niet zo nodig. Die van mij zal er nu zo ongeveer voor het eerst aan toe zijn.
Ik heb haar wel laten kennis maken met de hoefsmid rond 1 jarige leeftijd (hoeven uit laten krabben) en ze vond die man wel gezellig. er hoefde toen nog niks aan te gebeuren.0

Het belangrijkste aan je veulen gelukkig willen houden:
Laat je veulen veulen zijn. en doe dr gewoon totdat ie 8 maanden is maar lekker niets mee.
Tuurlijk je mag het land in gaan. en dr een borsteltje overheen halen. Als hij blijft staan.. Die van mij vond het wel heel lekker.
En halstertje gewoon omdoen en afdoen. ook niet slecht.
Die van mij heb ik als veulen al meteen laten wennen aan het halster.
Ook nooit laten zitten. Das niet veilig. Misschien is het lastig als ze in het land staan om een halster om te doen... die van mij had toen ze zomers het land in ging en mama niet meer zo belangrijk vond wel gewoon een halster om.
Ze liet zich nooit pakken.
Pas swinters toen ze weer op stal kwamen heeft ze geleerd dat poetsen leuk is.. en liet ze zich weer pakken. In die tijd zijn wij hele beste maatjes geworden. Dat is wel leuk aan een veulen. Ik hoef het land maar in te gaan. En ze komt eraan. eerst opzoek naar wat lekkers en dan even zien of ik wil spelen.

Angeliquee18

Berichten: 2593
Geregistreerd: 17-11-10
Woonplaats: alphen aan den rijn

Re: 4 maand jong mini-veulen

Link naar dit bericht Geplaatst: 07-08-12 09:03

Wat leuk dat je er een veulen bij krijgt!
De mijne was dan al iets ouder toen ik haar kocht 11 maanden,
Mijn mini staat gewoon lekker 24/7 in het land, en word niet bijgevoed,
Ik haal haar wel een aantal keer per week uit het land,
Om dan even te borstelen, voetjes geven, en gewoon even het vast staan,
Nu heb ik echt de makkenlijkste mini ever geloof ik,
Want vind echt niks eng!
Alleen voetjes kan ze moeilijk over doen, maar dat heb ook met evenwicht te maken,
Bijten zeg ik altijd, Nee, en dat is meestal al voldoende,
Ik wandel zo af en toe even buiten,
Maar ik merk vaak aan haar, na een half uurtje staat ze te slapen,
En dan gaat ze gewoon weer lekker het land op!

De hoefsmid gaat ze gewoon met m'n pony mee,
Niet om groot te bekappen, maar gewoon om aan het idee te wennen,
Mijn pony is echt 1 drama met de hoefsmid,
Dus wil haar er goed mee gesocialiseerd hebben!

Veulens zijn heel lomp nieuwschierig, ze brengen zichzelf echt in de stomste posities,
Let daar goed op, want ze lijken wel 30 keer leniger dan een paard haha!

Ilonka_96

Berichten: 94
Geregistreerd: 12-06-11
Woonplaats: Cuijk

Link naar dit bericht Geplaatst: 07-08-12 18:47

Superleuk dat je een veulentje krijgt! :) Eerste keer hoefsmid, voordat hij naar de hoefsmid gaat goed oefenen met het benen optillen, en hem kennis laten maken met de vijl en de tang etc. Als hij hier aan gewend is, moet het een minder groot probleem zijn of helemaal geen probleem! Dan denkt hij wss alleen nog 'huh wat is dat voor een rare kerel in een raar pakkie :+'! heel veel succes ermee!

pipo
Berichten: 8264
Geregistreerd: 25-03-11

Re: 4 maand jong mini-veulen

Link naar dit bericht Geplaatst: 07-08-12 19:04

Leuk hoor een mini kleintje erbij! Een kleintje behoeft de zelfde opvoeding als een grote! Dat geldt voor honden maar ook voor katten en honden. Van een kleine tollereer je meestal meer dan van een grote, maar dat is niet de bedoeling. Ze mogen net zo veel/weinig als een grote. Ze moeten netjes aan het halster lopn, vasstaan en braaf voetjes geven. Niet bijten en gewoon alles wat je niet wenst te zien in een knol van 1.80! Opvoeden gaat niet om grote,maar om handelbaarheid!