Weer aan het twijfelen over mijn bitje door topics hier...

Moderators: Essie73, Coby, balance, Firelight, Dyonne, Neonlight, Sica, NadjaNadja, C_arola

Toevoegen aan eigen berichten
 
 
Judje

Berichten: 15808
Geregistreerd: 02-01-07
Woonplaats: Teuge

Weer aan het twijfelen over mijn bitje door topics hier...

Link naar dit bericht Geplaatst door de TopicStarter : 30-08-07 11:57

Ondanks dat ik deels twijfel blijft voor mij een dubbelgebroken, niet te dik watertrensje het beste bitje.
Maar: nou begin ik toch te twijfelen. Ik heb voor mijn 3jarige - nog onbeleerde - ruin een erg dun bitje (10mm, dunste dat is toegestaan) en ook zeker niet de duurste (15 euro ongeveer) en dit gaat prima. Ik rijd er nog niet mee, maar heb het bitje (met kopstuk en keelriem) een aantal keren onder het kaptoom gedaan met longeren en hij reageert er goed op. Houd zijn mond netjes gesloten, heeft er geen hekel aan wanneer ik hem inhang en kauwt er al op en soms begint ie zelfs al wat te schuimen.

Het enige waardoor ik aan het twijfelen ben gegaan zijn al die topics over RVS vs. Aurigan. Ik heb al op de Wiki gekeken en via zoeken in het forum, maar ik ben er nog steeds niet uit. Wat is nou het beste en waarom?

Alvast bedankt!
Groetjes Judith

Annemeik

Berichten: 4288
Geregistreerd: 29-08-03
Woonplaats: Lunteren

Re: Weer aan het twijfelen over mijn bitje door topics hier...

Link naar dit bericht Geplaatst: 30-08-07 12:04

Het verschilt gewoon per paard. Mijn paard reageerd bijvoorbeeld totaal niet op die legeringen. Hij loopt het beste op simpel rvs. Het paard van mijn vriend loopt op aurigan en mijn nieuwe merrie gaat als eerst gewoon op een dubbelgebroken rvs. Later kun je altijd nog kijken of het uit maakt.

Even een vraagje tussen door, waarom zo'n dun bitje? Ik ga gewoon voor de standaard maat en ga dan kijken of het dunner of dikker moet.

Denise1984

Berichten: 2634
Geregistreerd: 09-03-05

Re: Weer aan het twijfelen over mijn bitje door topics hier...

Link naar dit bericht Geplaatst: 30-08-07 12:05

Naar mijn weten is een te dun bitje te scherp en zeker voor een paard wat nog beleerd moet worden. Ik zou voor een gewoon trensje gaan. Het liefst nog met rubber afgezet.

lanatje
Berichten: 260
Geregistreerd: 04-01-04
Woonplaats: Antwerpen, Belgie

Re: Weer aan het twijfelen over mijn bitje door topics hier...

Link naar dit bericht Geplaatst: 30-08-07 12:20

Zelf heb ik bij mijn paard weinig verschil gemerkt tussen RVS of Aurigan.
Wat de dikte van je bit betreft, tja natuurlijk een zo dik mogelijk bit in functie van de zachtheid.
Maar anderzijds hangt de hard/zachtheid van een bit ook af van de handen van de ruiter, en de mond van het paard.
Er zijn nu eenmaal paarden met een dikkere tong waardoor een bit zo en zo al minder inwerkt, maar dit lijkt me iets waarover je mss eens best advies kan vragen aan je DA/ paardentandarts.

Heike
Mede-oprichtster

Berichten: 17806
Geregistreerd: 09-01-01
Woonplaats: Gemert

Re: Weer aan het twijfelen over mijn bitje door topics hier...

Link naar dit bericht Geplaatst: 30-08-07 12:23

Een heel dik bit is niet per definitie zachter. Karan heeft bijv maar weinig ruimte tussen de lagen. Het schijnt dat de meeste paarden enkel 12 mm ruimte hebben in hun gebit (die lagen dus) en als een bit dikker is dan ligt dit bit dus op de tanden.

Ik heb een myler bitje omdat me dan het meest vriendelijk lijkt.

Ik had voor Karan een aurigan bit. Omdat hij niet tegen nikkel kon. Dus was dit de beste keuze. Karan heeft dus een Myler met metalen mondstuk met koperen inleg.

Het klinkt als je beste tevreden bent over dit bit. Dan zou ik het niet veranderen. Ieder paard heeft een andere mond en er is niet een bit wat het beste is.

Het is niet de dikte die te scherpte bepaald maar de hand van de ruiter.

Judje

Berichten: 15808
Geregistreerd: 02-01-07
Woonplaats: Teuge

Re: Weer aan het twijfelen over mijn bitje door topics hier...

Link naar dit bericht Geplaatst door de TopicStarter : 30-08-07 12:30

Annemeik schreef:
Even een vraagje tussen door, waarom zo'n dun bitje? Ik ga gewoon voor de standaard maat en ga dan kijken of het dunner of dikker moet.

Ik kies expres voor een dun bitje, omdat deze met niet harder hoeft te zijn dan een dikker bit, mits je met hele zachte hand rijdt.
Daarnaast heeft een paard minder in zijn mond en kan het paard zonder veel moeite zijn mond gesloten houden met dit bit.
Ik weet dat veel mensen dunne bitten erg scherp vinden, maar de hand van de ruiter bepaald de werkelijke scherpte van een bit en aangezien ik erg zacht ben wil ik dat mijn paard zo min mogelijk in zijn mond heeft, zonder dat het als een scherp atribuut wordt gebruikt.

Heike
Mede-oprichtster

Berichten: 17806
Geregistreerd: 09-01-01
Woonplaats: Gemert

Re: Weer aan het twijfelen over mijn bitje door topics hier...

Link naar dit bericht Geplaatst: 30-08-07 12:31

Ik ben het helemaal met je eens. De hand van de ruiter bepaald de scherpte van het bit. Als je je handen niet stil kan houden dan is een dikker bit wel wat vriendelijker.

kim1207

Berichten: 2372
Geregistreerd: 28-07-06
Woonplaats: in t west brabantse land

Re: Weer aan het twijfelen over mijn bitje door topics hier...

Link naar dit bericht Geplaatst: 30-08-07 12:36

valanda mijn vijfjarige heeft ook een dun bitje, 16 mm dubbelgebroken sprenger k en k bit met 45 graden gedraaid stukje. Dat is ook vrij dun, maar valanda heeft weinig plaats in de mond en ze doet het hier super op. Bij een dikker bit loopt ze steeds met de tong naaar buiten en is ze heel stug, probeert dan ook steeds haar mond open te sperren. Dat doet ze met die dunne niet. KWa argentan, aurigan,koper ed moet je echt kijken waar je paard het beste op reageert. Ik heb een engels volbloed gehad. Iedereen zei je moet aurigan pakken, nou die werd me daar toch een partij vervelend en heet van... ik ben toen overgestapt op zo;n happy mouth bitje in appelsmaak en dat was helemaal goed. Je moet dus gewoon puzzelen wat bij je paard past en waar jullie je allebei prettig bij voelen!

Annemeik

Berichten: 4288
Geregistreerd: 29-08-03
Woonplaats: Lunteren

Re: Weer aan het twijfelen over mijn bitje door topics hier...

Link naar dit bericht Geplaatst: 30-08-07 12:53

Het klopt ook wel dat een dun bitje in de handen van een ervaren ruiter met zachte hand beter is dan een dik bit in de handen van een onervaren ruiter. Maar soms denken mensen van zichzelf dat ze een zachte hand hebben, terwijl dat niet zo is (dat weet ik niet van jou, dus daar zeg ik niets over hoor).

Ik ga expres met een gemiddeld bit beginnen om te kijken wat fijner is, kan later altijd nog overstappen op dikker of dunner.

inkepink

Berichten: 3164
Geregistreerd: 17-06-04
Woonplaats: randje van twente

Re: Weer aan het twijfelen over mijn bitje door topics hier...

Link naar dit bericht Geplaatst: 30-08-07 14:04

zolang je eigenlijk alleen maar dit bitje erin hangt om te wennen aan het bit en er nog niets mee doet zoals je zegt, wat maakt dit dan uit?????? Ik bedoel je trekt er niet aan, je zet hem niet bij dus druk komt er niet op. Zelf zeg je al dat ie zn mond netjes gesloten houd en soms al een beetje schuimt, lijkt mij dat ie dan happy is met dit bitje. Natuurlijk is het een wat dun bitje, maar hoeveel ruimte heeft ie in zn mond???
Voorbeeldje: een van mijn vorige paarden reed ik altijd met een 'vriendelijk' dik bit, tenminste dacht dat het vriendelijk was, meneer was wel wat stug en vervelend in de mond maar ja dunner bitje was onvriendelijk toch? Tot de tandarts langskwam en mij erop wees dat hij iets een hangend rooster had en gewoon last had van dit dikke bit, ben hem toen met een dunner bitje gaan rijden en hij werd superfijn in de hand!
wat ik hiermee wil zeggen en dat is hierboven ookal gezegd, dikker is niet altijd beter!

Kijk goed naar je paard,hoe is de reactie op het bit hoe loopt ie erop en zijn er problemen kijk pas dan naar een ander bitje

ellepel

Berichten: 49077
Geregistreerd: 24-02-04
Woonplaats: assen

Re: Weer aan het twijfelen over mijn bitje door topics hier...

Link naar dit bericht Geplaatst: 30-08-07 14:07

een heel dik bit kan in een heel klein mondje weer veel meer kwaad doen dan andersom Knipoog

als jouw dier prima loopt op een dun bitje dan moet je dier er gewoon in houden.

ik ridj zelf op een dunne dubbelgebroken trens. puur omdat mijn pony zo'n klein mondje heeft dat een dikker bit bij hem niet fijn zit

Mandyke

Berichten: 2332
Geregistreerd: 20-09-06

Re: Weer aan het twijfelen over mijn bitje door topics hier...

Link naar dit bericht Geplaatst: 30-08-07 18:11

Ik heb mijn merrie 2 jaar met zo'n dure sprenger aurigan dubbelgebroken trens gereden. Nu heb ik er een dubbelgebroken rvs bitje van 15€ ingedaan en hier loopt ze beter op! Nog niet super maar ik voel wel al een verbetering. Aurigan is niet voor elk paard het van het.

Judje

Berichten: 15808
Geregistreerd: 02-01-07
Woonplaats: Teuge

Re: Weer aan het twijfelen over mijn bitje door topics hier...

Link naar dit bericht Geplaatst door de TopicStarter : 30-08-07 20:33

Beste mede-Bokkers,
Echt super bedankt voor deze reacties en misschien moet ik ook niet zo twijfelen, maarja, er is ZO MEGA VEEL op de markt en ALLES heeft weer zo zijn eigen voor- en nadelen dat ik het gewoon erg relaxed vind om ook de meningen van 'praktijk-mensen' er over te horen en niet alleen de voordelen op de verpakking.
Echt super bedankt allemaal!

Ohja: dit is niet om dit topic af te sluiten, want als je nog aanvullende informatie hebt - of juist een heel andere mening hoor ik dat erg graag!

rissa

Berichten: 1180
Geregistreerd: 03-01-06
Woonplaats: NH

Re: Weer aan het twijfelen over mijn bitje door topics hier...

Link naar dit bericht Geplaatst: 30-08-07 20:37

Ben eigenlijk wel benieuwd hoe je de dikte van een bit bepaald voor je paard. Hoe weet je nou hoe veel ruimte je paard in zijn mond heeft?

ellepel

Berichten: 49077
Geregistreerd: 24-02-04
Woonplaats: assen

Re: Weer aan het twijfelen over mijn bitje door topics hier...

Link naar dit bericht Geplaatst: 30-08-07 20:40

kijken en voelen Haha!

je volt wel of je deir wel of niet fijn reageerd. en door middel van de mond te openen kun je kijken hoe het bit ligt
ligt het op de goede plek, is er ruimte voor de tong etc....

rissa

Berichten: 1180
Geregistreerd: 03-01-06
Woonplaats: NH

Re: Weer aan het twijfelen over mijn bitje door topics hier...

Link naar dit bericht Geplaatst: 30-08-07 20:42

Dank je, heb zelf nog nooit een bit gekocht vandaar...

Heike
Mede-oprichtster

Berichten: 17806
Geregistreerd: 09-01-01
Woonplaats: Gemert

Re: Weer aan het twijfelen over mijn bitje door topics hier...

Link naar dit bericht Geplaatst: 31-08-07 00:54

rissa schreef:
Ben eigenlijk wel benieuwd hoe je de dikte van een bit bepaald voor je paard. Hoe weet je nou hoe veel ruimte je paard in zijn mond heeft?


Je kan het ook aan je tandarts vragen. Die kan je precies vertellen hoeveel ruimte je paard heeft tussen de lagen. De dikte kun je ook gewoon zelf meten. Of met een leenbit even bekijken.

En inderdaad er is heel veel op de markt en iedereen weet het beter. Ik vind dat je altijd bij je eigen gevoel moet blijven. Je moet alle informatie zien als gereedschap. Je gooit alles in je gereedschapskist en haalt eruit wat je op dat moment nodig hebt en wat werkt voor jou. Al zegt de hele wereld dat een schroevendraaier de beste oplossing is. Als een hamer op dat moment het fijnste is voor je dan moet je gewoon de hamer pakken.

Kortom, vertrouw op je eigen gevoel.

Masada
Berichten: 3112
Geregistreerd: 21-04-06

Re: Weer aan het twijfelen over mijn bitje door topics hier...

Link naar dit bericht Geplaatst: 31-08-07 01:07

Ik was eerst ook altijd zoekende naar het juiste bit maar nu niet meer.
Ik zou in ieder geval voor een paard wat nog beleerd moet worden een dubbelgebroken bitje nemen.
Gewoon RVS want al die legeringen zoals aurigan etc. maakt geen drol uit voor je paard.
Dubbelgebroken heeft als voordeel dat het middenstuk niet kan prikken in het gehemelte van je paard. Dat doet een enkelgebroken bit wel als je de teugels aan neem.
Ik vind 10 mm. wel erg scherp vor een paard wat je nog moet gaan beleren.
Hij moet immers nog leren waar de 'rem' zit en een scherp bit werkt ook iets scherper in.
AIs je paard een bit gewent is dan maakt het niets uit of je een dun bitje hebt mits je een zachte hand hebt.
Als ik jou was zou ik kiezen voor een bit tot max. 18 mm. dikte.
Zelf heb ik myler-bit een aantal weken geprobeerd en laat dat nu het enige bit zijn waarop mijn paard die toen M nivo was erg bang reageerde.
Momenteel rijd ik mijn paard of op een enkelgebroken bitje vn RVS of een dubbelgebroken bitje 10 mm van RVS en dan weer op een dure KK dubbelgebroken aurigan dat ook nog anatomisch gevormd is. Of ik rijd haar met stang en trens.
Het maakt voor haar niets uit welke trens ik erin hang.
Ze loopt met alle bitten hetzelfde.
Niet met de stang en trens ntuurlijk want dat werkt anders in.
Dat aurigan en argentan gedoe is alleen maar interessant voor de winkelier want die bitten zijn hartstikke duur.

nickyu

Berichten: 23384
Geregistreerd: 15-03-04
Woonplaats: zeeuwsvlaanderen

Re: Weer aan het twijfelen over mijn bitje door topics hier...

Link naar dit bericht Geplaatst: 31-08-07 01:24

niet helemaal eens Knipoog

het ene paard maakt het niet uit de ander heeft liever rvs een volgend liever de smaak van roest of kaugan ..vooral jongere paarden paken vaak makkelijker een kaugan / aurigan / blacksteel dan een glad rvs

iederpaard reageerd anders vind iets anders fijner

de een haat iets los (eg of dg) de ander werkt het prettigst met een lose tonglepel bv om maar eens een ander uiterste aan te geven

de mijne heb ik nu op een blacksteel dun , beestje heeft erg weinig ruimte en lijkt de bklacksteel lekkerder te vinden dan bv rvs of kaugan
een dubbel vond die maar niks

ben op nog geen 1 eigen paard geeindigt met en zelfde bit

dat wat werkt als noodrem is mijn motto in combi met wat je paard niet als hinderlijk ervaart of doet blijken (ruimte , materiaal , los , stil , (eg dg stang of combi)
de hand van de ruiter doet de rest

persoonlijk heb ik er niks aan om een niet lekker bit te verkopen Bloos
vooral niet omdat hier de mensen in de shop een bit mogen uit proberen Vork
zeker als het een duur bit betrefd (de duurste zijn overigens niet de legering bitten,,)
als het werkt naar wat men verwacht top ! werkt het averechts RUILEN ! en ligt het bit hier 2e hands , komt gelukkig zelden voor , over de post kunnen wij dat helaas niet doen , verzendkosten wegen niet op tegen de kosten en vermindering vd waarde

maar is door niemand exact van te voren te voorspellen slechts een voorspelling van proberen te maken , het hangt van te veel factoren af , kwestie van uitproberen Knipoog

ieder paard en iedere ruiter heeft zo zijn voorkeur