Hilli schreef:Je zou bokker Koper eens een PB kunnen sturen. Die is heel handig met allerlei materialen waar harnachement van wordt gemaakt en ik weet dat ze ook wel eens met biothane heeft gewerkt.
Meldt zich
Ik knutsel inderdaad met biothane, dan moet je denken aan bij voorbeeld hoofdstellen of een neusriempje en op het moment ben ik bezig met een kinriem.
Qua verwerkingsgemak moet je bij gewoon opaque of translucent biothane denken aan geperst leer (= goedkoop leer) Het is stug materiaal, je gereedschappen slijten er sneller van en je handen gaan eerder zeer doen, zeker als je het niet gewend bent. Betabiothane is makkelijker te verwerken maar ik vind het zelf minder mooi. Gewoon eerlijk, mooi tuigleer is trouwens minder stug om te naaien dan biothane, al spelen dan natuurlijk dingen mee als hoe soepel en hoe dik het leer is.
Hier wat voorbeeldjes van dingen die ik gemaakt heb:
halsterhoofdstel

Materiaal: blauwe teugels via de boktmarkt, witte singellus van marylot, kant en klare rode teugels en bithangers
sidepull

Materiaal: lila betabiothane split reins waar ik het kopstuk en de teugels (met een stuk ertussen, het zijn springteugels) van gemaakt heb.
Ik heb ook een hoofdstel met verwisselbare neusriemen, een aantal daarvan zijn van biothane. En die zitten gewoon vast met schroefjes (chicago screws):

Deze neusriem, het stukje over de neusrug dus, is gemaakt van een bithanger. In dezelfde kleur, en ook van een bithanger, ben ik nu voor een ander hoofdstel (westernhoofdstel) een kinriem aan het maken.
Het biothane naai ik op dezelfde manier als leer, alleen dan niet met zadelmakersgaren maar met stevig nylon garen. Dat is garen wat ook gebruikt wordt voor bij voorbeeld leren bankstellen. Biothane moet je eerst voorprikken met een els of priem, en vaak ook nog met een brospen. Qua afwerken is het wel makkelijker dan leer. Je hoeft het niet te schaven of polijsten, gewoon afknippen, uiteindes en eventuele gaatjes branden en klaar. Zowel leer als biothane, en andere kunststoffen die ik in harnachement verwerk, naai ik met de hand.
Nu we het er toch over hebben: even een heel andere, algemene vraag:
ik heb 2 stukken biothane over zonder coating. Gewoon dat geweven, witte binnenste dus. Ik heb er emplooi voor (oorstukjes voor een two-ear met keelriem) maar ik wil er eerst een beschermende laag om in turquoise of teal. Iemand enig idee hoe ik dat kan doen? Het moet slijtvast, uv-vast en glad worden.