Inmiddels al aardig wat jaartjes zoet in paardenvoer wereld en het blijft altijd maar een zoekwerk in wat werkt per paard en wat gezond is. Maar momenteel zit ik even in de knoop, maar ik zal eerste even mijn type paard omschrijven en wat ik dusver heb gedaan.
Raff, arabische ruin van 7 jaar, het is soms echt nog een halve hengst in gedrag. Erg snel opgefokt, macho showie gedrag en mega sensitief. Oke dat kunnen arabieren wel sneller zijn, maar ik heb er nog 2 staan en hij neigt toch echt naar het overdreven panische toe en die andere 2 zijn zo nuchter als maar kan.
Ik heb hem nu 2 jaar en hij is toen hij kwam vrij snel erna geruind (4jr). Bij ons altijd samen gestaan met onze andere arabieren ruin. Ging prima, maar als hij langer als 1 dag 'stil' stond (lees 24/7 buiten met inloop stal) begon hij vaak de andere ruin te drijven en te klooien en als hij zich verveelt probeert hij in zijn eigen knieën te bijten. Echt bijten doet hij niet, ik heb het idee dat dat een beetje een neurotisch tikje is wat overgebleven is uit zijn tijd als hengst bij de vorige eigenaar (veel op stal en veel hormonen door zijn lijf).
Sinds eind april hebben we een arabische merrie erbij en ondanks dat zij eerst een poos alleen naast de jongens heeft gestaan, merkte je aan Raff dat hij continue met de merrie bezig was. De andere ruin moest continue ergens anders heen. Resulterend in een paard wat de hele dag bezig was met drijven en de boel 'controleren'. Al met al, hij viel duidelijk af in gewicht.
De merrie erbij inscharen settelde niet echt en Raff met alleen de merrie was ook geen optie. Te macho en zodra ze hengstig werd wil hij continue erop springen. Uiteindelijk besloten Raff apart te zetten en de merrie met de andere ruin te koppelen. Dit ging verbazinwekkend goed. Ik vermoed dat Raff vanaf jongs af aan vooral alleen is gehouden als hengst, hij is dan ook niet zo goed gesocialiseerd qua stabiel kudde gedrag.
Alleen kwam Raff direct tot rust, er zit enkel een draadje tussen zijn wei en die van de andere 2 en hij kan volledig met hun oplopen naar achteren en naar voren. Ze fungeren nog steeds als kudde eigenlijk, alleen 'hoeft' hij voor zijn idee even niks te doen qua controleren wie waar staat. Hij werd aanzienlijk rustiger, nam meer tijd om gewoon gras te eten en kwam goed aan in gewicht.
Maar zodra ik het rijden weer rustig aan erbij oppakte merkte ik dat hij echt eiwitten te kort kwam voor zijn spieropbouw. Dit gebeurde vorig jaar zomer ook toen hij meer (western) wedstrijden liep en daar toch ook zichzelf wat op 'at' met het hele gebeuren van (meerdaagse) wedstrijden. Toen ben ik bij gaan voeren met Merriebrok op advies van onze trainer, voor de eiwitten. Dit knapte heel snel op en in het najaar hebben we deze rustig weer afgebouwd.
Nu had ik de optie om weer voor de merrie brok te gaan, maar eerlijk ben ik daar ook weer niet zo'n grote fan van.. Het blijft een brok met melasse en toch wel aardig wat suiker en zetmeel..
Hij staat overigens op 24/7 voordroog balen hooi. Hooi laten meten wel over nagedacht, maar we zijn vrij beperkt in waar het vandaan te halen en de balen wisselen zo per keer.. dat ik bang ben dat dat niet veel constants uit gaat halen. Daarnaast staat 24/7 buiten met binnenstallen op stro als inloop. Een halve hectare land, ingedeeld met een track en vlakken wei waar we met stripbegrazing werken. Staat hoog volgroeid vrij sober gras, dus geen jong kort bemest gras. Raff heeft meer gras dan hij op kan eigenlijk, maar eet zich zeker niet klem, eerder dus te weinig.
Tot van de herfst was zijn basis voer Bietenpulp met Tarwezemelen en daarbij 1- 1.5 schep Hipro Flexibel Move brok. Waarbij vorig jaar zomer dan de merrie brok is bijgekomen om hem vol te houden. Van de winter is hij op minimaal merrie brok prima doorgekomen met 3/4x per week trainen in de bak. Maar hij is nog nooit écht dik geweest (swinters staan ze 24/7 op een grote paddock met 24/7 hooi en binnen schuilstal).
Afgelopen voorjaar viel hij echter weer af en ben ik ipv de pulp met zemelen, overgestapt op Seniores Priores en met de Hipro gestopt (de SP zou aardig compleet moeten zijn). Met het idee om hem net even het voorjaar door te krijgen, aangezien hij aardig wat last heeft van het voorjaar, de hormonen en de rui en weer meer lopen op het land. Erna kwam ook de merrie erbij en heb ik hem eerlijk gezegd nog niet van de SP af durven halen omdat hij niet dusdanig dik is..
Het is een flinke bonk (voor arabieren hun doen) en hij zit op zich prima in zijn bespiering, maar je blijft toch nog zo'n glimp ribben zien. Volgens mijn Osteo heeft zijn bouw daar ook aanleg voor, erg rondgeribt en dan zie je ze gewoon sneller.
Maar nu.. om een andere optie voor de Merrie brok te voeren kwam ik uit bij de Metazoa Lucerne HP23. Hoog in eiwitten en niet te veel andere troep. Daarnaast dan de SP zou hij weer redelijk compleet moeten zijn dacht ik zo. Daarbij besloten om hem Omege 3,6,9 bij te geven voor de vetten, hiervan twijfel ik of het nodig is, maar veel kwaad zou het niet kunnen.
De Metazoa besteld, maar in de wachttijd dat het binnenkwam ook weer veel issues met zijn gedrag gehad, iets wat vaker opspeelt bij hem. Mega panisch, schrikkerig, trillerig.. En waar ik al vaker aan dacht, maar nooit echt open voor stond.. magnesium tekort.. Vriendin gaf het ook aan en toen dacht ik oke, voordat ik voer ga veranderen, eerst dat uittesten. Dus Magnesium Chelaat besteld bij Paardnatuurlijk.
Binnen 2 dagen op 10 schepjes per dag, dag en nacht verschil!

Na 2 weken Magnesium begonnen met de Metazoa bijvoeren om zijn eiwitten op te voeren, want inmiddels trainde we weer 2/3 dagen intensief in de bak (krachttraining, western) en 2 dagen longeren balken en/of buitenritje. Zijn gedrag was top, maar zijn gewicht mwoah. Besloten de SP op te voeren naar 2x 3/4e schep en de Metezoa naar 1x pdag 0.5 schep en dan dagelijks 2 pompjes olie (NAF vd paardendrogist).
Advies voor de Magnesium is na 3-6 weken hoge dosering, afbouwen naar de helft. Afgelopen zondag was het 3 weken, dus afgebouwd naar 5 schepjes pdag ipv 10.. en vandaag stapte ik na 2 dagen rust op en het was 1 grote panische bom. Trillerig rillerig. Iets waar ik een maand geleden doorheen probeerde te rijden, maar nu wist dat het verschil uit de Magnesium kwam.. Dus na een half uur gestopt en afgestapt.
En dan.. wat nu.. De Metazoa Luzerne bevat veel Calcium.. Wat, als hij een Magnesium tekort heeft, dus absoluut niet gunstig is.. De rest van zijn leven op zo'n hoge dosis Magnsium chelaat blijven staan lijkt me ook niet heel gezond (ook niet voor mijn portemonnee).. En daarbij verbaasd het mij zo dat hij met ruim 1.5kg SP per dag, onbeperkt hooi en onbeperkt gras, niet bomvol dik staat..
Verder hij is mega soepel los, energiek, werkwillend, mega glanzend, 2/3x per jaar osteo, tanden gescheckt, zadel helemaal in orde en we staan in strakke begeleiding met een mega goede western en gedrags trainer. Het enige is dat het echt snel een stresskip is, alszijnde hengst idee die zichzelf opeet. Verder zie je eigenlijk niks verkeerd aan hem, behalve af en toe een glimp ribben.
Onze andere ruin staat in een zwaardere training, want Raff houd ik echt wel wat gedeisd zolang hij niet dikdik is.. En die ruin blijf mooi rond en bespierd met 1 schep Hipro Flexible Move en 3/4e schep Metazoa en thats it..
Dus ik twijfel nu heel hard wat to do.. Terug naar de merrie brok of doorgaan met de Metazoa lucerne? De SP zo hoog houden of een andere slobber om hem dikker te krijgen? Zijn er hier mensen met meer kijk op de voedingswaardes qua mineralen etc?
Zomaar een musli erin heb ik ook me twijfels over, aangezien we vorig jaar de Pavo care 4 life hebben geprobeerd en daarop ging hij helemáál koekoek en de Pavo Topsport zelfde verhaal..
Oja en over 4 weken gaan we 1.5 week naar Oostenrijk voor de Oostenrijkse Kampioenschappen.. Dus echt radicaal iets veranderen/testen is ook niet echt een optie..

Ik heb geen recentelijke foto van opzij zonder zadel. Dit was ergens in maart, nog in wintervacht, maar redelijk gelijk aan nu qua gewicht. Nu heeft hij wat meer spier denk ik
