Op zoek naar wilde paarden rond Pilot Butte

Moderators: NadjaNadja, Essie73, Polly, Muiz, Telpeva, ynskek, Ladybird

Toevoegen aan eigen berichten
 
 
Cayenne
Crazy Bird Lady en onze Berichtenkampioen!

Berichten: 115098
Geregistreerd: 08-08-03
Woonplaats: Haaren (NB)

Op zoek naar wilde paarden rond Pilot Butte

Link naar dit bericht Geplaatst door de TopicStarter : 18-09-08 06:03

www.coevordenaanhuis.nl

Op zoek naar de wilde paarden, zo luidde de opdracht. Plaats van handeling de White Moutains ten noorden van de plaatsen Rock Springs en Green River. Resultaat: met vlag en wimpel geslaagd. Sterker nog: binnen een kwartier hadden we de eerste wilde paarden al in het vizier en dat waren zeker niet de laatsten. `Maar het gebeurt ook wel dat je er heel lang op moet wachten`, weet de gids Rich Nobles.

Het was een opdracht die met alle plezier vervuld werd, zeker door de deskundige leiding van Rich Nobles van de Pilot Butte Wild Horse Loop. Even voor de duidelijkheid: Pilot Butte is een enorme tafelberg in het gebied. Deze berg diende in de tijd van de pioniers van de Oregontrail al als kompas. Volg de richting die de berg aangeeft en je komt in het westen uit.
De paarden gaan doorgaans voor het bezoek op de loop, alleen kent een aantal het militaire vervoermiddel van Nobles al een beetje en zijn die iets minder wild. Nee, neem dan Pronghorn antilopen. `Die hebben maar één hersencel meegekregen en die zegt: lopen`, lacht Nobles. Maar hij heeft helemaal gelijk. Het is zelfs zo dat de vluchtende dieren steevast evenwijdig aan de auto blijven lopen. Ze zijn zo snel, dat ze vaak nog vóór de auto langs willen....

In het hele gebied mogen maximaal eigenlijk maar 250 rondlopen. Maar omdat ze in het wild leven was er geen houden aan en konden er na enige tijd liefst 800 geteld worden. `De dieren die teveel zijn, worden bij elkaar gedreven met behulp van een helicopter, waarna ze elders onderdak komen. Nee, ze worden niet gedood, dat mag niet van de dierenbeschermers. Eigenlijk belachelijk, want eenmaal gevangen staan ze soms ergens op een kleine ruimte. Dat kost bovendien veel geld en de dieren worden er niet beter van`, aldus Nobles. Een heel klein gedeelte van de gevangen dieren kan tam gemaakt worden. Van sommige paarden die Nobles afgevoerd ziet worden, krijgt hij een brok in de keel. `Als je sommige dieren zo lang tegenkomt in dit gebied, doet dat best pijn ja.`

De paarden leven er lustig op los en genieten van het vrije leventje. Dat geldt ook voor de elanden, die zich nauwelijks laten zien. Soms wel, maar nu even niet. De tocht gaat door- en tussen de sagebrush, een struik die wel iets van lavendel en heide wegheeft, maar veel groter is. Deze sagebrush is een ideale verstopplaats voor de dieren.
Rich Nobles laat zien waar de dieren hun water vandaan halen. Daar liggen ook botten van dode dieren. `Als dieren wat hebben, zorgen ze wel dat ze hierheen gaan, hebben ze het water mooi in de buurt.` Hij vertelt dat kadavers altijd blijven liggen; voer voor coyotes en roofvogels.
Het gebied wordt ondanks de ruige pracht in het voortbestaan bedreigd. Zorgelijk vertelt de inwoner van Green River over de plannen voor windmolens, maar ook over de mogelijkheid dat er hier nog eens gas gewonnen wordt. `Dat betekent helemaal het einde, want dan wordt het water giftig.` Met een triest gezicht sjokt Rich Nobles naar zijn oude legerjeep. Hij zal er alles aan doen om al die verfoeide plannen tegen te houden.

Klik hier voor foto's.