www.pzc.nl
Een baan op een weiland bij een boer. Net als vroeger.
Zo heeft ringrijdersvereniging 'Ons Klaverblad' uit Ritthem zaterdag haar 85e verjaardag gevierd.
Elke vijf jaar wordt het jubileum uitgebreid gevierd. Maar eigenlijk wordt er op Ritthem al véél langer aan ringrijden gedaan, zegt oud-voorzitter Leo de Visser. "Vroeger was één persoon op het dorp 'kapitein'. Die ging elk jaar, een maand voor dat de wedstrijd begon, deelnemers en geld zoeken. In 1923 werd besloten een vereniging op te richten. Dat maakte het allemaal net wat makkelijker en professioneler."
Leo de Visser was, net als zijn vader, jarenlang voorzitter van Ons Klaverblad. Als íemand iets van de Ritthemse ringrijgeschiedenis afweet, is hij het wel, zegt secretaris Marco den Boer. En dat blijkt. De Visser weet uit overlevering te vertellen dat de vereniging één zwarte periode heeft gekend. Dat was in de jaren dertig toen de burgemeester vier jaar lang het ringrijden verbood. Een ongeluk waarbij iemand van zijn paard viel, was de aanleiding. Pas bij de aantreding van een nieuwe burgemeester werd het verbod opgeheven.
Er is ook een periode geweest waarin de vereniging te kampen had met een orthodoxe burgemeester. In die tijd werd er niet gereden in het dorp bij de kerk, maar weer bij boeren in het weiland zodat het iets minder publiekelijk was.
Toch blijkt ook het ringrijden in de loop der jaren gevoelig voor trends. "Vroeger was het typisch een mannensport en ging het vooral om de gezelligheid. Tegenwoordig doen er veel vrouwen mee en gaat het ook wel om het winnen. In het verleden werd er ook nooit geoefend. Nu wel drie keer in de week. En na een periode waarin de rijpaarden populair waren, lijken nu de trekpaarden weer in opmars te zijn." Maar net als vroeger zijn ondanks alles, een paar dingen hetzelfde gebleven: ringrijden blijft een virus en meedoen is nog altijd belangrijker dan winnen.
Klik hier voor een foto.