www.bndestem.nl
Bijna vierhonderd paarden en pony's treden komende zondag aan tijdens het negentiende Tuigpaarden Gala op het sportpark Groot Heivelt in Chaam.
En dat betekent een record. Het gala begint om 10.00 uur.
De officiële wedstrijden voor Friese paarden, tuigpaarden en hackney's vormen de hoofdmoot van het programma. Daarnaast is er de strijd om het Open Chaams Kampioenschap voor recreatieve rijders. Ze nemen met allerlei rassen deel. Voor de recreanten uit de verre regio staat de teller al op 101. "Gelukkig kunnen we dit jaar een aantal specifieke ras-rubrieken maken", weet wedstrijdleider Edwin van Beek. "Samenvoegen is altijd moeilijk. Je kunt geen Shetlanders bij hackney's zetten. En geen Shires bij Welshjes."
Vanwege steeds nieuwe aanmeldingen moet hij zijn programma nogal eens aanpassen. "Uit België meldde zich plotseling een flinke groep trekpaardrijders. Een extra rubriek dus. Trekpaarden doen het goed bij het grote publiek."
Het gala van dit jaar telt 38 rubrieken. De variatie in aanspanningen is enorm. Alles kan, als het maar veilig is. Zo zijn er veel vierspannen, tweespannen en een klavertje-drie-aanspanning. Ad Voesenek uit Rijsbergen pakte in 2005 de Open Chaamse titel met een quadrem Haflingers. Vier voor elkaar gespannen. Ditmaal treedt hij aan met vijf voor elkaar. "Of misschien worden het er wel zeven of acht", zegt hij. "Het voorpaard is het belangrijkst. "Dat ze achter elkaar lopen is extra moeilijk. Ze hebben geen steun aan elkaar." Nieuw is dat er liefst vijf speciale damesrubrieken worden verreden waarbij extra op de aankleding en de presentatie wordt gelet.
Het gala, een van Nederlands grootste evenementen op aangespannen gebied, is uitgegroeid tot een volksfeest. Altijd veel publiek, veel sfeer en nostalgie.
En een non-stop-programma. "De wedstrijdring mag in principe nooit leeg zijn", vertelt Edwin van Beek. "Daar maken we een erezaak van. Er kan volop gefeest worden, maar er moet ook wat te zien zijn voor het publiek." Voor de liefhebbers wordt het extra smullen met kampioenschappen voor hackney's en tuigpaarden en met een grote show van het Nederlandse Hackney Stamboek. Wie vroeg present is, maakt kans op een gratis overdekte tribuneplaats.