Het Openluchtmuseum heeft haar collectie zeldzame huisdierrassen uitgebreid met de Gelderse ruin Tygro.
Het Gelderse paard kent een lange geschiedenis waarbij het fokdoel in de loop der decennia voortdurend is aangepast aan de praktijkbehoefte. Aanvankelijk werd uitgegaan van een paard dat geschikt was voor werk op de boerenbedrijven. Regionaal waren er verschillen in type, voornamelijk bepaald door de zwaarte van de te bewerken grond. Het Groningse (zware) type domineerde op de bedrijven in de kleigebieden; het Gelderse (lichtere) type trof men voornamelijk aan op de weidebedrijven.
Na de Tweede Wereldoorlog verving de mechanisatie de trekkracht van het paard. De verknochtheid van de boer met zijn paard bleek echter onvervangbaar. Juist in die tijd begon de ruitersport in zwang te komen. De sport vroeg een ander soort paard. Daar werd met een ander fokprogramma op ingespeeld. Met behulp van Engelse volbloedhengsten en hengsten uit de Duitse en Franse fokgebieden werd in fases het landbouwpaard van weleer omgevormd tot een sportpaard. In relatief korte tijd is dat gelukt. Het Gelderse paard van nu is een voorzetting van de oorspronkelijke uitgangspopulatie. Een kleine groep fervente liefhebbers houdt het Gelders paard in ere en acht het zeer geschikt voor een grote groep gebruikers die geen ambitie hebben voor de topsport, maar graag bezig zijn met een fijn Gelders paard dat zich onderscheidt door zijn gelijkmatige en betrouwbare karakter. Met een Gelders paard kunnen ze hobbymatig en in de basiswedstrijdsport uitstekend uit de voeten.
Het Openluchtmuseum gaat Tygro niet uitsluitend in de showroom zetten, maar ook gebruiken voor diverse werkzaamheden. Sterruin Tygro is gefokt door de heren H.J. en F.J. Peters uit Stokkum. Negro is de vader van Tygro en de keurmerrie Nitilde (Satelliet x Uriant) is de moeder. De KWPN-regio Gelders paard is verheugd dat de grote schare bezoekers van het Openluchtmuseum nu de gelegenheid krijgt kennis te maken met het Gelderse paard.